Zoloft, Sertraline
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9

    Zoloft, Sertraline

    Kalispera se olous,

    Xsekinaw Zoloft simera 50mg kai ithela na rwtisw tin diki sas empeiria kai kuriws thetika apotelesmata....
    Exw diavasei arketa sxolia se alla forum kai den itan ta pio thetika gia arxi

    Euxaristw

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Προσωπικά φέτος λόγω της απώλειας του πατέρα μου, ο γιατρός μου έγραψε ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά και για να είμαι ειλικρινής δεν πήρα καθόλου τα αντικαταθλιπτικά. Τα ηρεμιστικά μου προκαλούσαν παρενέργειες και τα σταμάτησα στο πρώτο μήνα. Επειδή το σοκ ήταν μεγάλο και ο πόνος είναι ακόμα νωπός, σε συμβουλεύω να μην εθιστείς με αυτές τις ουσίες γιατί αυτά τα φάρμακα γενικά αυξάνουν για λίγο τα ποσοστά σεροτονίνης στον εγκέφαλο και νιώθεις κάποια ευφορία πρόσκαιρη. Υπάρχουν μεταπτώσεις συνέχεια στη ψυχολογία και το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα το ιδανικό.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    31
    Το πηρα πριν εναμιση χρονο οταν ημουν σε βαρια καταθλιψη με τεραστιες κρισεις πανικου...μετα το μηνα μου τις σταματησε αλλα στο διμηνο υποτροπιασα για τα καλα και το γυρισα στο εφεξορ..

    Εστάλη από SM-G925F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Se euxaristw gia to mnm sou kai eilikrina sou euxomai na vriskeis tin dunami pou xreiazese kathe mera

    Hlpiza oti ta antikathliptika den einai kai toso ethistika, vevia me eipe o giatros mou stin agglia oti tha ta parw gia 6 mines me ena xrono
    Menw moni mou lepeis kai prospathw na vrw tin isorropoia mou giati douleuw kai ta sxetika

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Elpizw to efexos na se voithise
    Den to gnwrizw alla elpizw na einai kalo gia tis anxwdi diatares

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Ntina83 View Post
    Elpizw to efexos na se voithise
    Den to gnwrizw alla elpizw na einai kalo gia tis anxwdi diatares
    Ναι το Εφεξορ παρα πολυ..Αν το ψαξεις το ζητημα θεωρείται τοπ ειδικα σε αγχωδεις διαταραχες..Κοιταξε για τα χαπια ειναι καθαρα σε τι κατασταση βρισκεσαι...Για οποιον εχει ζησει βαρια καταθλιψη γνωριζει οτι η μαχη χωρις αντικαταθλιπτικα ειναι σαν να πηγαινεις στον πολεμο κρατώντας μονο σφεντονα...Αν τιθεται θεμα λειτουργικοτητας και απώλειάς της εργασιας σου θα πρεπει να κανεις κατι σύντομα το οποιο θα ναι και δραστικο...Εν τω μεταξυ δε θελω να φανταζομαι πως θα ταν να περναω όλο αυτο ζωντας μονος στο εξωτερικο...Εζησα πολλα χρονια ετσι και ξερω τις δυσκολιες..Παρολαυτα ισψς το οτι εισαι μονη σου σε ενα μερος σου δώσει τη δυναμη να βρεις το δρομο σου....

    Εστάλη από SM-G925F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Tin teleutaia sou protasi tha tin kratisw kai tha tin skeftomai kathe mera

    Xairomai pou exeis vrei kati na sou "tairiazei" egw twra xekinaw ton agwna. Pira adeia oli tin evdomada auti bas kai po tin epomeni Deutera tha einai kapws upoferta stin douleia.

    Se euxaristw gia to mnm sou

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Ntina83 View Post
    Tin teleutaia sou protasi tha tin kratisw kai tha tin skeftomai kathe mera

    Xairomai pou exeis vrei kati na sou "tairiazei" egw twra xekinaw ton agwna. Pira adeia oli tin evdomada auti bas kai po tin epomeni Deutera tha einai kapws upoferta stin douleia.

    Se euxaristw gia to mnm sou
    Τι συμπτωματα ακριβως αντιμετωπιζεις;εισαι ευχαριστημενη με τη δουλεια σου; Αυτο που σου ειπα κρατα το σα πλεονέκτημα...Ποτε μη πιστεψεις οτι γυρνωντας σε ενα πιο "ασφαλες" περιβαλλον θα ξεπερασεις οτι αντιμετωπιζεις...Εγω ενάμιση χρονο καθε μερα σκεφτομαι οτι πρεπει να "φυγω" να βγω μπροστα να ξαναπαω στο εξωτερικο να ξανακανω το ενα το αλλο οπως παλιοτερα αλλα η καταθλιψη πολλες φορες με βιδωνει με ουπα και μενω ως εχει...Οποτε απο τη στιγμη που εσυ εχεις αυτο το δεδομενο μη το χασεις προσωπικη μου αποψη....

    Εστάλη από SM-G925F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Ean pote to apofasiseis na prospathiseis to exswteriko na mou peis

    Koita,xwris na thelw na valw kapoia tabela tha pw oti exw anxwdi diataraxi. Xsafnika stamatisa na trww sti douleia giati nomiza oti den borousa na parw aera, alla auti i "anwmalia" na to pw exei ginei escalate se allo epipedo. Den borw na koimithw apo to proigoumeno Savvato, fovamai oti ola tha pane strava ktl.
    Twra akolouthw ti leei o pathologos, me ton psixiatro kai ton psixologo.

    H douleia mou itan auti pou panta ithela kai xsafnika ola mou exoun gurisei anapoda. Sun oti to exoun katalavei sti douleia afou exw xasei koila kai exw kleistei ston eauto mou.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    31
    Το τελευταιο ειναι το πιο σημαντικο τοτε..Θα πρεπει να παρεις λιγο το χρονο σου με την εργασια σου για στηριγμα...Οσο και να ταλαιπωρεισαι πιστεψε με μονο μεσα απο τη δουλεια σου θα το ξεπερασεις.Μη σε βαλει κατω σε καμια περιπτωση....Ακριβως ετσι ξεκινησε και εμενα...Δυο φορες μου εκλεισε η αναπνοη και μετα για πανω απο ενα μηνα νομιζα οτι δεν αναπνεω..Δε κοιμομουν τις νυχτες καθολου για ποσο καιρο απο ελλειψη αερα κτλ μεχρι που σε καποια φαση ισοπεδωθηκα εντελως με τα διαφορα που γιναν..Οποτε πηγα σε γιατρο...Αμα ηξερα τι ειχα θα χα παει απο τη πρωτη μερα και θα χε περασει πολυ πιο ανωδυνα ολο αυτο.Οσο το αφηνεις τοσο πιο πολλα συμπτωματα της καταθλιψης "ξεκλειδωνουν".και η αληθεια ειναι εχει απειρα...Δεν ειχα ακουσει ποτε για κρισεις πανικου κτλ ομως δυστυχως και εμεινα για μεγαλο διαστημα απραγος...Αυτο με το φαγητο θα διορθωθεί με το που παρεις το χαπι να μη σε αγχωνει..και η κοινωνικοτητα σου..Το χω ζησει 2 φορες αυτο ειδικα με το φαγητο και ξερω ακριβως πως είναι....Μιλησε με το γιατρο σου αν θελεις και ρωτα τον την αποψη του για το εφεξορ...Αν παθαινεις κρισεις πανικου που το απευχομαι τις εξαφανιζει...εχω εμπειρια και απο 2 αλλα ατομα....Ειναι για ΓΑΔ ειδικα πολυ καλο...Σου πα εγω με το Ζολοφτ υποτροπιασα σε καποια φαση...Ζουσα στο εξωτερικο πολλα χρονια και αποφασισα να γυρισω στην Ελλαδα εξειδανικευωντας τα παντα.....Λαθος!!Επαθα καταθλιψη....Θα το χω κατα νου παντως....χαχα..

    Εστάλη από SM-G925F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Papaki7 View Post
    Το τελευταιο ειναι το πιο σημαντικο τοτε..Θα πρεπει να παρεις λιγο το χρονο σου με την εργασια σου για στηριγμα...Οσο και να ταλαιπωρεισαι πιστεψε με μονο μεσα απο τη δουλεια σου θα το ξεπερασεις.Μη σε βαλει κατω σε καμια περιπτωση....Ακριβως ετσι ξεκινησε και εμενα...Δυο φορες μου εκλεισε η αναπνοη και μετα για πανω απο ενα μηνα νομιζα οτι δεν αναπνεω..Δε κοιμομουν τις νυχτες καθολου για ποσο καιρο απο ελλειψη αερα κτλ μεχρι που σε καποια φαση ισοπεδωθηκα εντελως με τα διαφορα που γιναν..Οποτε πηγα σε γιατρο...Αμα ηξερα τι ειχα θα χα παει απο τη πρωτη μερα και θα χε περασει πολυ πιο ανωδυνα ολο αυτο.Οσο το αφηνεις τοσο πιο πολλα συμπτωματα της καταθλιψης "ξεκλειδωνουν".και η αληθεια ειναι εχει απειρα...Δεν ειχα ακουσει ποτε για κρισεις πανικου κτλ ομως δυστυχως και εμεινα για μεγαλο διαστημα απραγος...Αυτο με το φαγητο θα διορθωθεί με το που παρεις το χαπι να μη σε αγχωνει..και η κοινωνικοτητα σου..Το χω ζησει 2 φορες αυτο ειδικα με το φαγητο και ξερω ακριβως πως είναι....Μιλησε με το γιατρο σου αν θελεις και ρωτα τον την αποψη του για το εφεξορ...Αν παθαινεις κρισεις πανικου που το απευχομαι τις εξαφανιζει...εχω εμπειρια και απο 2 αλλα ατομα....Ειναι για ΓΑΔ ειδικα πολυ καλο...Σου πα εγω με το Ζολοφτ υποτροπιασα σε καποια φαση...Ζουσα στο εξωτερικο πολλα χρονια και αποφασισα να γυρισω στην Ελλαδα εξειδανικευωντας τα παντα.....Λαθος!!Επαθα καταθλιψη....Θα το χω κατα νου παντως....χαχα..

    Εστάλη από SM-G925F στο E-Psychology.gr Mobile App


    Auta pou les einai akrivws auta pou skeftomai i kai pou perasa. Eisai 100% mesa
    Apla elpizw tin epomeni Deutera na borw na paw sti douleia xwris polles parenergeies apo ta xapia

    Kai egw exsw eimai panw apo 10xronia
    Borw na sou steilw proswpiko mnm se auto to site?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,826
    Κουκλα παρε και mag2 μαγνησιο το παιρνουν οι εγκυεσ κανει καλο και μπορεισ να πεισ το γιατρο να στο γραψει
    Αυτα φιλακια κ περαστικα αφου εισαι απο εξωτερικο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,826
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,826
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κουκλα παρε και mag2 μαγνησιο το παιρνουν οι εγκυεσ κανει καλο και μπορεισ να πεισ το γιατρο να στο γραψει
    Αυτα φιλακια κ περαστικα αφου εισαι απο εξωτερικο
    Se euxaristw polu
    Tha to agorasw aurio

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ZOLOFT
    By koukouvagia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 01-06-2014, 11:52
  2. ZOLOFT
    By Eleni Morfid in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2012, 14:38
  3. Zoloft Sertraline Energy levels.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 20-06-2011, 19:03
  4. sertraline/generics
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2011, 01:45
  5. Zoloft
    By cinamon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2010, 13:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •