Ανησυχώ πολύ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311

    Ανησυχώ πολύ

    Οπως είπα παλια ειχα αρχίσει να εχω θέμα με το άγχος μετα απο καποια πράγματα που πέρασα στην ζωη μου και με πίεσαν πολυ ψυχολογικά. Μέχρι τότε ένιωθα φυσιολογικός.
    Ειπα να κανω μια αλλαγή να παω διακοπές στον πατερα μου. Άνοιξα αυτο το θεμα και η αντίδραση του ηταν οτι χειρότερο... δεν το περίμενα. Ακριβώς τοτε ήμουν σε μια κρίση άγχους. Μου ειπε καποια λογια που με διέλυσαν.το χειρότερο ηταν όταν μου είπε οτι θα καταλήξω μόνιμα σε φάρμακα αν συνεχίζω ετσι και θα γινω σαν την αδερφή του....που εχει σχιζοφρένεια. Αυτό έφτασε για να με καταστρέψει ψυχολογικά εδω και αρκετό καιρό!
    Απο τοτε η σκέψη μου είναι πως θα τρελαθώ και εγω...απο την δεύτερη μερα άρχισα να σκέφτομαι πως συμπεριφέρεται η αδερφή του και...τρόμαζα δεν μπορουσα να φαω να κοιμηθώ ...σηκώνουν μεσα στο βράδυ να κοιτάξω αν η καρεκλα είναι καρέκλα και για λίγο καιρό σκεφτόμουν συνέχεια πως συμπεριφέρεται
    Τελος παντων παμε παρακάτω
    ....το αγχος λογικα καποιες φορές με κάνει να φοβάμαι απίστευτα τα παντα ολα
    ..να ειμαι μόνιμος τρομαγμένος και φοβισμενος!.. μην δω πραγματα μην χάσω τον έλεγχο μην κανω πράγματα χωρίς να το θέλω με αποτελεσμα να κομπλαρο... ....φοβαμαι σαν μικρό παιδάκι πολλα διαφορα πραγματα....να μεινω μονο μου και οταν ακουω η διαβαζω για άτομα που έχουν αυτή την ασθένεια και γενικά και τέτοια θεματα....Και συμπτώματα....και τα σκεφτομαι επιτοπου συνεχια συνεχια και αρχίζουμε τα ωραία ...μαζι και διάφορες άκυρες σκέψεις και ιδέες.
    Αρχίζω και νιώθω οτι χάνω τον έλεγχο του εαυτού μου...νοιώθω πολυ μπερδεμένος συχνά και στον κόσμο μου..σαν να κανω πράγματα με το ζόρι και με δυσκολία ...ειχα παει παλιά σε έναν ψυχίατρο μου είπε κατι για διαταραχή άγχους απλα και ότι δεν εχω κατι άλλο και αν δεν το περασω μονο μου να παω για φάρμακα και τέτοια... βέβαια λιγο χαζός φάνηκε δεν μου αρεσε ο τρόπος του γιατι ηταν σαν να μην έγινε
    Τιποτα...Μέσα στην χαρα ηταν και εγω στα χειρότερα. ... αλλα μου τσίμπησε το 50αρι σε 20 λεπτακια...και ολα καλα.
    Θέματα με το άγχος και της κρίσης πανικού δεν έχω τοσο συχνά...τουλάχιστον ετσι νομίζω εγω...
    Απλα τωρα φοβαμαι για το αλλο....μην πάθω σχιζοφρένεια...και γενικά να τα χάσω τα μυαλά μου :/
    Last edited by Den3erwGiatiSeEmena; 21-08-2018 at 00:48.

  2. #2
    Σου έχει γίνει εμμονη αυτό ότι θα το πάθεις κ εκδηλώνεται σαν φοβία κ άγχος. Προσπαθησε να ηρεμήσεις, δεν είναι σχιζοφρένεια. Εμμονες είναι,ίσως ιδεοληψίες όπως καποιοι που νομίζουν ότι έχουν μια νόσο.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Να σε καλα για την απάντηση σου.
    Δεν ξερω πως να καταφέρω να το περάσω παει Καιρός 1 χρόνο και

  4. #4
    Quote Originally Posted by Den3erwGiatiSeEmena View Post
    Να σε καλα για την απάντηση σου.
    Δεν ξερω πως να καταφέρω να το περάσω παει Καιρός 1 χρόνο και
    Τι ηλικία έχεις;
    Τώρα δεν ξέρω αν κάνει να σου πω τα κλασικά που λένε όλοι.
    Πχ να απασχολείς το μυαλό σου με διάφορα πράγματα, με φίλους, δραστηριότητες και να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν για να φεύγει το μυαλό.
    Το ότι το έχει καποιος συγγενής, δε σημαίνει ότι το έχεις εσύ.Είσαι πιο πολύ αγχώδης κ μπλοκαρει το μυαλό σου σε μια σκέψη που σε κοκαλωνει. Το παθαίνω κι εγώ ειδικά όταν δεν κάνω κάτι αξιόλογο.Η ανεργία μου δε με βοηθά σε αυτό.
    Αν κάνες είσαι λειτουργικός άνθρωπος στη ζωή σου κ μπορείς να κάνεις πράγματα δεν έχεις να φοβάσαι για κάτι.
    Αν αυτό σε απόσπα απο πραγματα ζωτικά για σένα,ισως να το ψάξεις με κάποιον ειδικό ψυχικης υγείας.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Ξερω ξερω τα κλασικ...
    Κανω διάφορα πράγματα γυμναστική τρέξιμο οταν νοιώθω οτι ξεφεύγω...βασικα καθε μερα κανω επιδει μου αρέσει αλλα δεν με βοηθά τοσο πολυ με αυτό το θεμα...με αποτέλεσμα να φτανω να πίνω καθημερινός σχεδόν και να καπνίζω χωρίς να μου αρέσει κατι απο τα δύο.
    23 ειμαι...
    Στο τελευταίο δεν κτλβ ακριβώς τι θες να πεις

  6. #6
    Quote Originally Posted by Den3erwGiatiSeEmena View Post
    Ξερω ξερω τα κλασικ...
    Κανω διάφορα πράγματα γυμναστική τρέξιμο οταν νοιώθω οτι ξεφεύγω...βασικα καθε μερα κανω επιδει μου αρέσει αλλα δεν με βοηθά τοσο πολυ με αυτό το θεμα...με αποτέλεσμα να φτανω να πίνω καθημερινός σχεδόν και να καπνίζω χωρίς να μου αρέσει κατι απο τα δύο.
    23 ειμαι...
    Στο τελευταίο δεν κτλβ ακριβώς τι θες να πεις
    Οι ψυχίατροι πάντως ακούνε τόσα πολλά σε σημείο να γίνονται κ αυτοι αναισθητοι.
    Αυτό που το λες το έχει ακούσει απο αλλους τοσες φορές + ότι ακούει κ πολύ χειρότερα. Γι αυτό τα αντιμετωπίζουν έτσι.
    Βρες κάποιον που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη κ να ταιριάζει και να ειδικεύεται σε εμμονες.

    Οι σκεψεις ειναι μαρτυριο το καταλαβαίνω,προσπάθησε ,οταν σου έρχονται, να τις θεωρείς παράλογες ώστε να μην τις τρεφεις με την αμφισβήτηση, θεωρωντας ότι ο φόβος σου θα πραγματωθει τελικά.

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    ......
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Μου για το χρόνο σου ..να εισαι παντα καλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Αδελφε δεν εχις τιποτα πηγενε σε εναν ειδηκο να στο πει και αυτος και να ηρεμισης σου ειπα εχις ακριβως αυτο.που εχω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Τι να σου πω ρε αδερφε ελπίζω να μην είναι τίποτα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Quote Originally Posted by Den3erwGiatiSeEmena View Post
    Τι να σου πω ρε αδερφε ελπίζω να μην είναι τίποτα...
    Ο φόβος είναι ο χειρότερος εχθρός μας...
    Καλημέρα..!!

    Η ζωή αρχίζει εκεί που τελειώνει ο φοβος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Ωραία τα είπες ....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    athens
    Posts
    13
    Το μυαλό μας μας παιζει περιεργα παιχνιδια..Μας κανει να εχουμε αγχος, φοβιες, εμμονες.. Αν αυτο που νιωθεις και που σκεφτεσαι σε εμποδιζει να λειτουργησεις, σε εμποδιζει στην καθημερινοτητα σου θα πρεπει να επισκεφτεις καποιον ειδικο. Δεν ξερω που μενεις αλλα Αθηνα εχει και κεντρα ψυχικης υγειας τα οποια ειναι δωρεαν και στα οποια γινεται πολυ καλη δουλεια. Πηγαινω κι εγω.. Σου ευχομαι τα καλυτερα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    εχει ακριβως ιδια ερωτηση στο φορουμ δυο τρια ποστς πιο κατω απο το δικο σου.
    το οτι καποιος συγγενης σου εχει μια ποιαθηση,οποια και αν ειναι αυτη, δεν σημαινει οτι φαινοτυπικα το εχεις και εσυ. και το αντιστροφο. μπορει ναχεις κατι που δεν εχει κανεις τους. εγω εχω πχ. μια βλαβη στον εγκεφαλο που εχουν οσοι εχουν αλτσχαιμερ. δεν εχω ομως αλτσχαιμερ,ουτε προδιαθεση. αλλα ουτε καν με ενδιαφερει..απλα θελω να σου δειξω πως καμια φορα τα πραματα απατουν. δεν ειναι οπως φαινονται. το προβλημα δεν ειναι η σχιζο. το προβλημα και το ασχημο ειναι οτι πληγωθηκες απτα λογια του πατερα σου,και εχεις καθε δικιο. οι συγκρισεις που κανουν οι γονεις ειναι ικανες να καταστρεψουν τα παιδια. αλλα ετσι ξαφνικα δεν ξυπνας με σχιζο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Με εμποδίζει σε ένα μεγάλο βαθμό ολο αυτό σε ταλαιπωρεί απίστευτα και δεν σε αφήνει να κάνεις πράγματα που αγαπάς και πού θες να κανεις
    Δεν ηρεμεί η ψυχή σου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Ευχαριστώ για την απάντηση και για το χρόνο σου garida :P

Similar Threads

  1. Τα χέρια της κοπέλας μου τρέμουν. Ανησυχώ πολυ
    By dimitriseas in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 17-07-2018, 03:47
  2. ανησυχω πολυ
    By στεφανος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2013, 21:06
  3. Να ανησυχώ;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 10-05-2013, 07:19
  4. ΑΝΗΣΥΧΩ!!!!!!!!
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-10-2006, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •