Πως αλλάζει κανείς εαυτό? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εαυτο δεν αλλαζεις , παρα μονο με τα χρονια , η μονο επιμερους χαρακτηριστικα , δεν μπορεις να γινεις ΄αλλος ΄εντελως .......

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Αυτό που βγάζετε γενικά συμπεράσματα για τις ελληνιδες( ή κάποια αλλη ομάδα φυλετικη ή μη) ενω εχετε ελαχιστες εμπειρίες (σε σχέση με τις στατιστικες βασεις ) με ξεπερνα.
    Δειχνετε μεγάλη ανωριμοτητα εκ μερους σας κ κριμα γιατί είστε μεγάλοι άνδρες οι περισσότεροι.
    Κι αλλοι έχουν αρνητικες εμπειρίες απο αλλοδαπες ,εκει πάλι δλδ θα το γενικευσουμε κ θα πούμε οι αγγλιδες είναι κρυες πχ; παλι λάθος αυτό
    Είναι λογικό να έχετε γνωρίσει περισσότερες ελληνίδες απ ο,τι αλλοδαπες κ δεν έχετε τα ίδια μετά σύγκρισης.
    Και επίσης είναι πολύ διαφορετικο όταν έρχονται αλλοδαποι στην Ελλάδα που θέλουν να έχουν κ τν εύνοια των ντοπιων(ειδικά όταν πρόκειται να δουλέψουν εδω ή όταν έστω κάνουν ένα ταξίδι αναψυχης).

    Το ότι το ακουτε από πολλούς δε σημαίνει κάτι, πολλοί είναι προκατειλημμένοι(έχω ακουσει πιτσιρικαδες να το λένε χωρίς εμπειρίες).Επίσης όσοι αποτυγχάνουν να βρουν ελληνίδα τους πιανει ο μισογυνισμος τους, τις περισσότερες φορες κ βρισκουν κάποια ξένη που τους καθισε συνήθως για καποιο αλλο συμφέρον.Ας μη μιλήσουμε για αντρες που έχουν στραφει σε γυναίκες από χώρες του ανατολικου μπλοκ που αναζητούν το σωτήρα τους για μια καλύτερη ζωή.

    Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικος κ έχει τη δική του προσωπικότητα.
    Εσείς θεωρείτε ότι μπαίνετε στην ιδια κατηγορία με τους Έλληνες και τα στερεοτυπα που κυριαρχούν εδω ή στο εξωτερικό; δε νομίζω..

    Επισης κάτι άλλο που γίνεται εδώ στη Ελλάδα.
    Λέτε ότι έξω είναι πιο προχωρημένες οι ξενες.
    Έχετε αναλογιστεί γιατί καποιες ελληνίδες (οπως λετε κι εσείς πάνω) είναι πιο σνομπ;;
    Οταν υπάρχει γενικά το στερεοτυπο ότι αν φανείς προσχαρη ή πιο φιλικη , θα σε θεωρήσει εύκολη , αν κοιμηθείς μαζί του από το πρώτο ραντεβού , θα σε πει ******* κτλ. Αυτα τα λέει μια μερίδα ανδρων κ δυστυχώς υπάρχει αλληλεπίδραση στο πως φέρονται οι γυναίκες τελικά στο φλερτ.
    Ενώ έξω ίσως αυτά τα στερεοτυπα να μην παίζουν τόσο ρόλο, να είναι πιο κουλ στο φλερτ και τα δύο φίλα.
    Καλο είναι γενικά να μην γίνονται αυτες οι γενικευσεις για καμία κοινωνικη ομάδα γιατί δειχνουν αγνοια κ ανωριμότητα.
    Όταν μου δείξετε ερευνα με βάση τη στατιστική το συζητάμε κι ας αφήσουμε τις γενικολογίες κ τα αυθαίρετα συμπεράσματα.
    Καποιες εμπειρίες δε βγάζουν πορισμα κιολας,σοβαρευτειτε!

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Είπες ότι ήθελα να πω πιο ωραία.. Συμφωνώ με όλα.. Μπράβο για την στάση σου και ωριμότητα! Είμαι πολύ χαρούμενη που υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται σαν κι εσένα..

    Όμως ξεφύγαμε λίγο από το θέμα..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,104
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Επίσης όσοι αποτυγχάνουν να βρουν ελληνίδα τους πιανει ο μισογυνισμος τους, τις περισσότερες φορες κ βρισκουν κάποια ξένη που τους καθισε συνήθως για καποιο αλλο συμφέρον.
    Aφού ήθελες να μου την πείς,μπορούσες να το κάνεις ευθέως και όχι με υπαινιγμούς...Να έχεις το θάρρος του λόγου σου.
    Και ποιός μισογυνισμός?...Καμμία σχέση...Είμαι φιλογύνης...Σας αγαπώ! :)
    Είστε η ευλογία και η κατάρα μας...Το όνειρο και ο εφιάλτης μας...Απ'την στιγμή που χτυπάμε την εφηβεία και μετά,το ενδιαφέρον μας φεύγει από τον κόσμο των αντικειμένων και των παιχνιδιών και στρέφεται στο mating...Kαι ειδικά σε όσους,όπως εμένα,έχει παραμείνει το infatuation με την ιδεαλιστική πλευρά των αντικειμένων και στις ερωτικές σχέσεις,γίνονται όλα πιο περίπλοκα...Που σημαίνει, απότομος ενθουσιασμός και εξιδανίκευση και εξίσου απότομη απογοήτευση και απομάγευση.
    Αλλά ζηλεύετε τις ξένες έτσι δεν είναι?...Παραδεχτείτε το!

    Μακ,δεν ξέρω....Φοβάμαι ότι δεν αλλάζει τίποτα ούτε με τα χρόνια...Ίδιος και απαράλλαχτος είμαι...Από μικρός ένοιωθα και ακόμη νοιώθω ότι δεν έχω ηλικία...Απλώς η ηλικιακή σύμβαση οδηγεί σε προσαρμογή στις κοινωνικές νόρμες...Αν αύριο ξυπνούσα και ήμουν 8 χρονών,άνετα θα πήγαινα και θα έπαιζα με τα άλλα παιδάκια και θα απορροφόμουν στα παιδικά ενδιαφέροντα...Αν ξυπνούσα και ήμουν 80 χρονών,επίσης άνετα θα πήγαινα στο καφενείο με τους άλλους παππούδες και θα αναπολούσαμε λησμονημένες στιγμές της ζωής μας :)
    Προς το παρόν,προσπαθώ να θυμάμαι ότι μόλις έκλεισα τα 34 και το τι συνοδεύει το πακέτο αυτής της ηλικίας...Και προφανώς αποτυγχάνω παντελώς.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ενταξι, μπορει εμεις να ειμαστε κομπλεξικοι, ηλιθιοι η οτι αλλο, -αν κι ο τροπος που μηλαςτελικα επιβαιβεωνει την δικη μου γνωμηδυστυχως για εσενα- αλλα το οτι στην αγγλια υπαρχουν ανεκδωτα για τις κυπριες κι τ κομπλεξ που εχον? δεν νομιζω να εχω τοσο επηρωει σε ολοκληρο λονδινο ε? -
    Δεν ειναι ρατσισμος ουτε ομαδοποιηση κοινωνικων ομαδων, απεναντιας καθε κοινωνια εχει τα χαρακτηριστηκα της κι ετσι υπαρχει αυτο το ομορφο παζλ της παγκοσμιας κουλτουρας! οπως οι ιταλιδες εχουν υπερβαλον ζηλο στις σχεσεις τους, οπως οι γαλλιδες ειναι αρκετα φιλελευθερες στα περι ερωτισμου ετσι κι οι ελληνιδες εχουν αυτον τον περιεργο τροπο να αντιδρουν στο φλερτ!
    Στην οικογενεια μου ειχαμε πολλες κοπελες, επειδη λοιπον μικρος μεγαλωνα μαζι με κοριτσια με ξαδερφες κι φιλες αυτων θυμαμαι οτι παντα εψαχναν να βρουν εναν συντροφο οπου δεν μορουσε να υπαρχει στα αληθεια! Οπως κι το οτι οι μαναδες των κοριτσιων πλεων τις ντυνουν απο τα 12 λες κι ειναι 20 χρονων , η οτι τους βαζουν στο μυαλο συνεχως να εχουν ομορφο κορμι κι οχι ομορφη ψυχη!! ωστε να τραβουν τα βλεματα ανδρων κι οτι ο στοχος ειναι να ειναι ευκαταστατος ο αλλος ,ολα αυτα δυστυχως επιρεαζουν τα μικρα κοριτσια!
    Διοτις δεν γενιθηκαν ετσι αλλα εγιναν ετσι! αποτελλεσμα ειναι να ειναι τοσο πολυ δυσπροσητες! να αρνιουντε με ασχημο τροπο το φλερτ σε αντιθεση με αλλοδαπες οπου ακομα κι αν ειναι υπερβολικα ομορφες θα αρνηθουν με πολυ ευγενικο τροπο σε αντιθεση με ελληνιδες οπου κι να θελουν παλυ θα αρνηθουν νομιζωντας οτι ετσι θα ψυσουν τον ανδρα ενω στην πραγματικοτητα τον διοχνουν κι του αφηνουν κι συναισθημα ασημο, να νιωθει ενοχες!
    Μακαρι να εκαμα λαθος! αλλα δεν ειναι προσωπικη μου αποψη μονον ολα αυτα! εξαλου η εμπειρια μου ειναι με ελληνιδες κατα πολυ περισσοτερο! απλα επειδη καποια χρονια εζησα εξω ενιωσα αμεσα την δυαφωρα!! κι μου εκανε κι εντυπωη μαλιστα!
    Κι φυσηκα υπαρχουν ελληνιδες οπου ειναι ευγενεστατες, οπου απαντουν με ευγενικο τροπο σε φλερτ, αλλα ειναι λιγοτερες, αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οσο πιο ομορφη ειναι τοσο κι πιο ευγενικη, αν κι καταλαβα το γιατι , και ειναι λογο της ανασφαλειας, μια κοπελα οπου δεν ειναι αρκετα ομορφη εχει ανασφαλεια κι για αυτο φερετε περιεργα σε αντιθεση με καποια οπου ειναι υπερβολικα ομορφη, που οτι ρουχα, οσο ξεβαμενη κι αν ειναι παλυ τα βλεματα θα πεσουν πανω της!
    Τελος εχω να πω οτι αυτη η κουβεντα με κανει να νιωθω ασχημα ! διοτιςειναι τοσο υλικη, μηλαμε λες κι αναφερομαστε σε ζωα, η σε επιπλα! δεν ειναι το παν η εμφανηση στους ανθρωπους!! υπαρχει η ψυχη, και αυτης η ομορφια για εμενα μετρα πο πολυ!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αλλάζει ο άνθρωπος;
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 02-05-2016, 15:54
  2. ενας τροπος να τα βρει κανεις με τον εαυτο του...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 07-07-2014, 10:22
  3. αλλάζει μια ζωή;
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2014, 01:37
  4. Αλλάζει ο άνθρωπος ή δεν αλλάζει?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-01-2014, 13:23
  5. Πώς αντιμετωπίζεις την επιθυμία να κάνεις κακό στον εαυτό σου;
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 6
    Last Post: 06-01-2013, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •