Μπράβο ρε Μίκη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Μπράβο ρε Μίκη!

    Να σταματήσει το βάρβαρο έθιμο της σφαγής των αρνιών ζητάει ο Μίκης Θεοδωράκης!



    «Πλησιάζει και πάλι το Πάσχα. Πλησιάζουν οι μέρες της αθρόας σφαγής αθώων ζώων χάριν ενός βάρβαρου «εθίμου» που θα έπρεπε να έχει προ πολλού εκλείψει. Βεβαίως αυτή είναι απλά μια πτυχή του όλου θέματος. Κάθε μέρα διαβάζουμε όλο και περισσότερα περιστατικά κακοποίησης ζώων, περιστατικά φριχτά που «λογικά» δεν μπορεί να διαπράττονται από ανθρώπους και μάλιστα -πολλές φορές- από νέους ανθρώπους. Τι δείχνει άραγε αυτό για την κοινωνία μας; Τι άλλο παρά την γενικευμένη σε όλους τους τομείς σήψη! Η Πολιτεία είναι ανεπαρκής έως εντελώς απούσα. Ενώ θα ΄πρεπε να είναι παρούσα όχι μόνο κατασταλτικά αλλά πρώτα απ’ όλα παρέχοντας την ανάλογη ΠΑΙΔΕΙΑ από την νηπιακή ακόμα ηλικία. Αν βεβαίως θέλουμε πραγματικά να απαλλαγούμε κάποτε οριστικά από αυτή την «εθνική μας ντροπή». Έτσι, όλο το βάρος πέφτει όπως πάντα στον «πατριωτισμό των Ελλήνων». Στους αφανείς ζωόφιλους που αφιερώνουν όλο τον ελεύθερο χρόνο τους και από το υστέρημά τους κάνουν ό,τι μπορούν. Και φυσικά κανείς υπεύθυνος δεν μιλά για τα σφαγεία (που ίσως θα έπρεπε να είναι το πρώτο θέμα), για τα πειράματα, για την καταστροφή που έχει προκαλέσει ο άνθρωπος σε όλο το περιβάλλον του. Δεν ωφελεί να κάνουμε ότι δεν ξέρουμε. Ας αρχίσουμε αλλάζοντας τον εαυτό μας και ας αγωνιστούμε παράλληλα για να αλλάξει η απαράδεκτη αυτή κατάσταση γύρω μας. Είναι καιρός να κάνουμε κάτι. Είναι καιρός να πάψουμε να ντρεπόμαστε που είμαστε άνθρωποι!»

    https://www.protothema.gr/culture/ar...s-theodorakis/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι καλο αυτο , αλλα τα κοτοπουλα , τα χοιρινα και οι αγελαδες δεν εχουν ψυχη ? οι γαλοπουλες τα Χριστουγεννα ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Με αυτή τη λογική να σταματήσουμε να σφάζουμε και τα χοιρινά..τα σφάζουμε και τα τρώμε..όπως επισεις και τα μοσχάρια κοτόπουλα κτλ...να μας πει για τα σκυλιά γάτες κτλ που κάποιοι τα χτυπάνε και τα σκοτώνουν ναι συμφωνώ...αλλά όχι και για τα πρόβατα ή τα αρνιά..αυτό μας πείραξε τώρα??ένα σωρό προβλήματα έχουμε στη Ελλάδα...ανεργία φτώχια πείνα αρρώστιες.
    Αντί να διαμαρτυρόμαστε γιαυτα καθόμαστε και ασχολούμαστε με τα προβατα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Πρεπει να διδασκομαστε απο παιδια να μην τρωμε τα ζωα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Πρεπει να διδασκομαστε απο παιδια να μην τρωμε τα ζωα.
    Και τι θα τρώμε με σπανάκι θα τη βγάζουμε σας το ποπαι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Σπανακι οσπρια ψωμι κι ελιες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν αλλαζουν τα εθιμα στην Ελλαδα ...... και οπως λεει ο giorgos35 , θα την βγαζουμε με βρουβες ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι , βρε παιδι , δεν λεω , αλλα τα πιο βασανισμενα ζωα που τρωμε ειναι τα κοτοπουλα , που ειναι κι η φτηνη τροφη του λαου , ζουνε 6 μονο μηνες το ενα πανω σταλλο, στα πτηνοτροφεια , στην κυριολεξια , και στο 6 μηνο , τα αποκεφαλιζουν , δεν καταλαβαν τιποτα απο ζωη ........
    εγω ευχαριστως θα εκοβα το πασχαλινο αρνακι , δεν θα παθω τιποτα , αλλα ολος ο λαος περιμενει πως και πως το Πασχα , πιο πολυ για το φαγοποτι , δυστυχως ετσι ειναι ...... ειμαστε του φαγητου , ακομη και τις νηστειες περιμενουμε για να την κανουμε ταρατσα με τα νηστησιμα .......... δεν ειναι νηστεια αυτο .......

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Το αρνί πάντως έχει λιπαρά που είναι καλά για τη σωστή λειτουργία του νευρικού συστήματος.Κάτι τέτοιο θυμάμαι όταν κάποια χρόνια πριν διάβαζα για διατροφή.Και γω κρέας δε μπορώ να τρώω συχνά γιατί κοστίζει πολύ,αν όμως μπορώ να το φάω το τρώω δίχως να σκέφτομαι ότι είναι κάτι κακό.Το κρέας επίσης είναι καλό για τους άνδρες για την τεστοστερόνη.Δε λέω να τρώει κάποιος όλη μέρα κρέας,αλλά αν του δίνεται η δυνατότητα να το φάει,ας το φάει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Το θέμα δεν είναι αν ο άνθρωπος τρώει κρέας.. το θέμα είναι να μην σφάζονται τόσα πολλά ζώα για να τρώμε περισσότερο κρέας από όσο χρειαζόμαστε... Είμαστε υπερβολικοί.. Του κόσμου το κρέας πετιεται απλά επειδή ποτέ δεν πουλήθηκε..
    Παρόλα αυτά δεν είμαι υπέρ της αποκλειστικής χορτοφαγίας.. Και το Πάσχα θα το φάω το αρνάκι μου..
    Αλλά γενικά όλο το χρόνο με μέτρο..

  12. #12
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι , βρε παιδι , δεν λεω , αλλα τα πιο βασανισμενα ζωα που τρωμε ειναι τα κοτοπουλα , που ειναι κι η φτηνη τροφη του λαου , ζουνε 6 μονο μηνες το ενα πανω σταλλο, στα πτηνοτροφεια , στην κυριολεξια , και στο 6 μηνο , τα αποκεφαλιζουν , δεν καταλαβαν τιποτα απο ζωη ........
    εγω ευχαριστως θα εκοβα το πασχαλινο αρνακι , δεν θα παθω τιποτα , αλλα ολος ο λαος περιμενει πως και πως το Πασχα , πιο πολυ για το φαγοποτι , δυστυχως ετσι ειναι ...... ειμαστε του φαγητου , ακομη και τις νηστειες περιμενουμε για να την κανουμε ταρατσα με τα νηστησιμα .......... δεν ειναι νηστεια αυτο .......
    Να σε διορθώσω Mac, όσον αφορά τα κοτόπουλα. Αυτά λοιπόν τα κοτόπουλα που προορίζονται για κρέας έχουν διάρκεια ζωής 6 εβδομάδες το πολύ! Μέσα σε έξι εβδομάδες γίνονται περίπου τρία κιλά! Και κοτόπουλα μικρότερα (που συνήθως αγοράζουμε) είναι συνήθως 28 ημερών μόνο! Και αυτό δικαιολογεί και την πολύ χαμηλή τιμή τους, γιατί βάλε να δεις η τροφή που χρειάζονται, το κόστος για τις αντιβιώσεις, οι υπάλληλοι που πληρώνονται, οι φόροι... Κάποια στιγμή συζητούσε ένας κουμπάρος μου αγρότης που σκεφτόταν να φτιάξει πτηνοτροφική μονάδα με έναν άλλον και του έλεγε οτι αν τα κοτόπουλα δεν πιάσουν το βάρος σφαγής στις 28 ημέρες σε έχουν "βάλει μέσα" οικονομικά και έχεις ζημιά! Φαντάσου τώρα τί τα ταΐζουν και με τί φάρμακα τα φουσκώνουν...
    Το θέμα για μένα δεν είναι τα αρνάκια το Πάσχα. Και ξέρεις γιατί; Οι περισσότεροι στην Ελλάδα πλέον δεν νηστεύουν καθόλου, ούτε ο ένας στους εκατό δεν νηστεύει. Και μάλιστα οι περισσότεροι τρώνε κρέας σχεδόν κάθε μέρα. Ποιά αρνάκια το Πάσχα λοιπόν; Κοροϊδευόμαστε; Γιατί, αν δεν τρώγαμε αρνάκι την Κυριακή του Πάσχα και ήταν όπως μια οποιαδήποτε Κυριακή του έτους, τί θα έτρωγε η πλειοψηφία στην Ελλάδα; Χόρτα; Κρέας τρώμε οι περισσότεροι στο οικογενειακό τραπέζι τις Κυριακές.
    Για μένα το πρόβλημα με τα ζωάκια εκτροφής είναι οτι οι πτηνοκτηνοτροφικές μονάδες προκειμένου μα καλύψουν την μεγάλη ζήτηση και προκειμένου να μειώσουν το κόστος έχουν τα ζώα ακινητοποιημένα, παστωμένα σε άθλιες συνθήκες διαβίωσης, χωρίς να βλέπουν ούτε το φως της ημέρας, τα βασανίζουν και τα φουσκώνουν με αντιβιωτικά και ορμόνες και τους φέρονται λες και είναι άψυχα προϊόντα.
    Αυτό λέγεται ΥΒΡΙΣ, όπως έλεγαν και οι σοφοί πρόγονοί μας. Είναι δηλαδή η πλήρης εξουθένωση, αλαζονεία και ασέβεια στην φύση και στα ζωντανά πλάσματα.Και η ύβρις πληρώνεται με θάνατο! Δεν είναι κάτι το μεταφυσικό, έρχεται απολύτως φυσιολογικά. Διότι από αυτή την ασέβεια και την έλλειψη μέτρου ο άνθρωπος αρρωσταίνει και πεθαίνει. Όταν τα ζώα τα "βιάζεις" με αυτόν τον τρόπο τί κρέας θα πάρεις; Δηλητήριο! Τίγκα στην αυξητική ορμόνη, τα αντιβιωτικά και τις τοξίνες. Δεν είναι όπως παλιά που ένας αγρότης είχε τις κοτούλες του ή ο βοσκός τα πρόβατά του, που ναι μεν τα έσφαζε και τα έτρωγε αλλά ζούσαν σχετικά καλά, με κάποια ποιότητα ζωής και διατροφής, και με ένα λογικό χρονικό περιθώριο. Τώρα βλέπεις, έχουμε μάθει όλοι και το αρνάκι γάλακτος και το μοσχαράκι γάλακτος... χωρίς να υπολογίζουμε πόσο πληγώνονται τα ζώα που τα χωρίζουν από τα μωρά τους και τα μωρά αυτά σφάζονται χωρίς να έχουν ζήσει καθόλου! Και μάλιστα, ακόμα και το Πάσχα, μια και μιλάμε για Πάσχα, η Αγία Γραφή απαγορεύει να σφάζεται ζώο που δεν έχει απογαλακτιστεί από τη μάνα του. Αλλά εντάξει, εμείς το θέλουμε και τρυφερό... Και πλέον, όχι μόνο το Πάσχα, αλλά όλο το έτος τρώμε αρνί και ποτέ πρόβατο, που είναι το ενήλικο αρνί. Σπάνια θα βρεις πρόβατο σε σούπερ μάρκετ ή χασάπικο. Έχουμε γίνει πολύ μπον βιβέρ βλέπεις...
    Εγώ γενικά νομίζω οτι θα πρέπει να μειώσουμε το κρέας στην διατροφή μας. Παλιά οι άνθρωποι έτρωγαν πολύ λιγότερες φορές κρέας γιατί για να έσφαζες ένα ζώο που εκτρέφεται φυσιολογικά στοίχιζε πολύ. Άσε που οι περισσότεροι τηρούσαν τις νηστείες που σύμφωνα μ αυτές είναι χωρίς κρέας οι περισσότερες μέρες του έτους. Αλλά και να μην νήστευαν δεν έτρωγαν κρέας πάνω από δύο φορές το μήνα. Εγώ η ίδια θυμάμαι οτι στο σπίτι μου τρώγαμε το κρέας μία φορά την εβδομάδα και μεσοβδόμαδα ψάρι. Και τώρα το ίδιο κάνω στο σπίτι μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αντε Κασσανδρα να φαμε λιγοτερο κρεας , οπως λες , λιγοτερη χοληστερινη κιολας , αν και τα 28ημερα κοτοπουλα δεν εχουν και ιδαιτερη χοληστερινη ......... αλλα για κατσε , εδω ερχεται Πασχα , να μην φαμε τον μοσχον τον σιτευτον ? να μην τηρησουμε το εθιμο του να καταβροχθισουμε οσο περισσοτερο αρνακι γαλακτος παρακαλω μπορουμε ? ε ,οχι , ειμαστε ευσεβεις Χριστιανοι , και σαν ευσεβεις τετοιοι να καταβροχθισουμε το αρνακι γαλακτος , πολιτισμενοι ανθρωποι που τηρουντα εθιμα δεν ειμαστε ?
    η φερνουμε λιγο σε καννιβαλους , που τρωνε τα μικρουλια αρνακια ? χμμ, μαλλον , δεν μαρεσει αυτη η ιστορια , και μου κοπηκε η ορεξη μαυτα που σκεφτηκα ........ να φαμε τοτε κανα ψαρακι τοτε ψητο ? ασε , θα το σκεφτω ...........να ρωτησω τον πνευματικο μου πρωτα ? η τον προσωπικο μου σεφ ( την μανα μου ) ? θα δουμε .................................
    παντως κατι σε πρωην ζωντανο θα φαω , λεω ........ αφου βεβαιωθω οτι πεθανε για τα καλα ...........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,579
    Και το ψάρι ζωντανό ήταν κάποτε... Ή το κόβεις εντελώς το να τρως οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό κι όχι επιλεκτικά ή αλλιώς το να παραπονιέσαι για τα αρνάκια ενώ τρως κοτόπουλα, γουρούνια κλπ είναι υποκριτικό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Πράγματι είναι αποκρουστικό θέαμα η σφαγή, ιδίως για αρνάκια, κουνέλια. Είναι βασανιστήριο. Απλά για να ικανοποιήσει ο κόσμος γευστικά, σαν ηδονή, το λαρυγγι, απ εκει και κάτω όλες οι τροφες δεν εχουν γευση.
    Τουλάχιστον για χοίρους και κοτόπουλα και βόδι ξέρω ότι σφάζονται με λιγότερο επώδυνες μεθόδους.
    Υπάρχει απ την αλλη το παράδειγμα των μοναχών, που δεν τρώνε κρέας και αντέχουν. Είναι δηλαδή θέμα θέλησης, εκτός για όσους έχουν θέματα υγείας και για όσους έχουν αδύνατο οργανισμό.
    γιάννης

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 31-10-2013, 19:45
  2. Μπραβο!!
    By nefeli74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 25-08-2011, 11:12
  3. Replies: 13
    Last Post: 22-08-2007, 10:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •