Αντικαταθλιπτικά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Καταλαβαινω τι λες, απλα επειδη εχω συναναστραφεί με ατομα που εχουν υποστεί μπουλινγκ και υποφέρουν απο καταθλιψη, μαζι με τα ξερά καίνε και τα χλωρά. Στο λεω με σιγουριά αυτο σαν τρίτος παρατηρητής. Η καταθλιψη διαστρεβλώνει την πραγματικοτητα. Στο παραδειγμα που ειπες, ο κινητικά ανάπηρος του φταινε ο ταδε ο ταδε και ο ταδε, οχι ολοι. Το ολοι θα φερει την καταθλιψη, οχι η καταθλιψη το ολοι. Πιστευω κατανοείς τι λεω.
    Τα άτομα θύματα μπουλιγκ, στο εξής, αφού δλδ έχουν υποστεί το μπούλινγκ, μαζί με τα ξερά καίνε και τα χλωρά, δλδ ο καθένας ξεχωριστά και όλοι μαζί στη σκέψη τους είναι υποψήφιοι θύτες, ο καθένας ως θύτης με το δικό του τρόπο.
    Η διαστρέβλωση έχει ως πηγή τα ασχημα βιωματα τους και εκδηλώνεται ως προκατάληψη, ήτοι ανησυχία ότι θα του κάνουν κακό. Έτσι, κρατάνε αποστάσεις ή φεύγουν μακριά από τους ανθρώπους και καταλήγουν μόνοι. Έτσι, υποφέρουν από κατάθλιψη.
    Θέλει πολλή δουλειά μέσα του για να κατορθώσει να σχετίζεται υγιώς με τους ανθρώπους.
    γιάννης

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οταν περιεγραψα για 1 λεπτο τι αισθανομουν σε 1 φιλη με εκοψε και απο παρεα και αυτη και οι αλλες 3 κοπελες της παρεας.ημασταν φιλες 12 χρονια.. και με κοψε και αποκαλυψε τι συνεβαινε και στις υπολοιπες 3.. πλεον δε θεωρω κανεναν δεδομενο και προχωραω.ετσι πληγωνομαι λιγοτερο αλλα εχει πολυ μοναξια αυτη η σκεψη..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Boo αν η φιλη σου σου αποκάλυπτε οτι ο σχιζοφρενής εχει φανταστικές σκεψεις, ζει σε μια δικη του πραγματικοτητα, οι απόψεις του ειναι λαθος κτλ, θα απομακρυνόσουν κι εσυ.
    Δηλαδη οταν εσυ εκμυστηρεύτηκες τι σκεφτεσαι και τι παιζει πραγματικα εκει εξω, στηρίζοντας το σαν αληθεια, αυτομάτως δειχνεις στον αλλο οτι αυτο που ξερει μεχρι τωρα ειναι λαθος και τον βλεπεις εσυ σαν αθώο και χαζό. Νοιωθει καπως οπως νοιωθεις εσυ στην πρωτη περιπτωση. Γι αυτο και απομακρύνθηκε, οπως απομακρύνεται και ενας σχιζοφρενής οταν του αμφισβητήσεις την πραγματικοτητα του.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οταν ομως φερεσαι φυσιολογικα και κανεις δεν καταλαβαινει τιποτα που να συμβαινει περιεργο γιατι για 1 καταραμενο λεπτο να χαλαει μια τετοια φιλια.τη γνωρισα στα 13, περασα μειζον καταλιπτικο στα 14 εξαιτιας της,τη συγωρεσα, στα 16 αρχισαν τα ψυχωτικα, και στα 24 της μιλησα για 1 λεπτο..κανεις δεν ειχε καταλαβει τιποτα μεχρι τοτε..
    προσωπικα εχω φιλους με σχιζοφρενια, σχιοζυναισθηματικη, διπολικη, καταθλιψη και 1002 αλλα.γνωριστηκαμε σε ομαδες αυτοβοηθειας με αυτα τα παιδια.κανενας δε με εκανε στην ακρη.ισα ισα με αποδεχτηκαν και σε φασεις που δεν ημουν καθολου καλα..
    το αγορι που ειχα ειχε ΙΔΨ.εγω τον παροτρυνα να παει σε γιατρο πριν ακομα γνωρισω αυτα τα παιδια..δε με σταματανε κατι τετοια..
    ειναι αδικο..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δεν μπορεις να κανεις παρεα με ανθρωπο που οι απόψεις σας σε βασικα ζητήματα διαφέρουν ριζικά, ποσο μαλλον σε θεματα υπαρξιακα και αντίληψης της πραγματικότητας. Εδω σπάνε φιλίες για αλλες και αλλες μικροδιαφορες.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Στην Ελλάδα δυστυχώς είναι ακόμη πίσω σε αυτά αν και πολύ έχουν κατάθλιψη πολύ θα έπρεπε κιόλας να περνούν αγωγή λόγο ταμπού,οικονομικών, ισως και μη γνώσης δεν περνούν θεραπείες.Εδω στη Γερμανία που ζω είναι αλλιώς τα πράγματα είναι ο κόσμος ειναι πιο ενημερωμένος και περνει πολυς κοσμοσ αντικαταθλιπτικά επίσης υπάρχει και στο στήριξη απτό κράτος

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Στην Ελλάδα δυστυχώς είναι ακόμη πίσω σε αυτά αν και πολύ έχουν κατάθλιψη πολύ θα έπρεπε κιόλας να περνούν αγωγή λόγο ταμπού,οικονομικών, ισως και μη γνώσης δεν περνούν θεραπείες.Εδω στη Γερμανία που ζω είναι αλλιώς τα πράγματα είναι ο κόσμος ειναι πιο ενημερωμένος και περνει πολυς κοσμοσ αντικαταθλιπτικά επίσης υπάρχει και στο στήριξη απτό κράτος
    Μα δεν είναι λύση αυτά... Και δεν είναι ότι δεν παίρνουν άνθρωποι αγωγή για κάποιους από τους παραπάνω λόγους, μα επειδή ο καθένας θέλει να βρει κάτι που θα το βοηθήσει σωστά

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Μερικές φορές είναι λύση όταν πια κάποιος είναι στα πατώματα και δεν μπορεί με τίποτα να σηκωθεί είναι μια λύση κι αυτή απτό να βάλει τέλος ατη ζωή του π.χ Πολλές φορές είναι και ορμόνες όπως η σεροτονίνη ντοπαμίνη που χρειαζόμαστε και τα φάρμακα τα προσφέρουνε

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Μερικές φορές είναι λύση όταν πια κάποιος είναι στα πατώματα και δεν μπορεί με τίποτα να σηκωθεί είναι μια λύση κι αυτή απτό να βάλει τέλος ατη ζωή του π.χ Πολλές φορές είναι και ορμόνες όπως η σεροτονίνη ντοπαμίνη που χρειαζόμαστε και τα φάρμακα τα προσφέρουνε
    Είμαι επικριτεος ως προς τι ακριβώς προσφέρουν γιατί το θέμα είναι αν προσφέρουν.. Ξέρεις είναι και λίγο απάτη, λειτουργεί πλασεμπο, δηλαδή λειτουργεί ψεύτικα... Ξέρεις παίρνω αντικαταθλιπτικα άρα θα αισθανθώ καλύτερα, άρα αισθάνομαι καλύτερα, άρα είμαι καλύτερα... Έχω παρά πολλούς ενδοιασμούς για το αν κάποιος αφού είναι στα πατώματα θα τον σηκώσει... Υπάρχουν πολλες μαρτυρίες και βάζω μέσα και την δική μου ότι αυτά τα χάπια δεν λειτουργούν

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    . Υπάρχουν πολλες μαρτυρίες και βάζω μέσα και την δική μου ότι αυτά τα χάπια δεν λειτουργούν
    Οντως δεν λειτουργουν , το λεει κι ο ψυχιατρος μου , που εχει μια κτθλψουλα ..........μονο σε πολυ σοβαρες κτθλψεις λειτουργουν καπως , αλλα εν γνωσει μου παιρνω ενα αντικαταθλιπτικο, οτι ειναι πλασεμπο , και παρ ολα αυτα με κανει αυτο να αισθανομσαι καλυτερα ......το ιδιο κανει κι ο ψυχιατρος , η ισχυς του πλασεμπο ειναι μεγαλη ...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οντως δεν λειτουργουν , το λεει κι ο ψυχιατρος μου , που εχει μια κτθλψουλα ..........μονο σε πολυ σοβαρες κτθλψεις λειτουργουν καπως , αλλα εν γνωσει μου παιρνω ενα αντικαταθλιπτικο, οτι ειναι πλασεμπο , και παρ ολα αυτα με κανει αυτο να αισθανομσαι καλυτερα ......το ιδιο κανει κι ο ψυχιατρος , η ισχυς του πλασεμπο ειναι μεγαλη ...
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Είμαι επικριτεος ως προς τι ακριβώς προσφέρουν γιατί το θέμα είναι αν προσφέρουν.. Ξέρεις είναι και λίγο απάτη, λειτουργεί πλασεμπο, δηλαδή λειτουργεί ψεύτικα... Ξέρεις παίρνω αντικαταθλιπτικα άρα θα αισθανθώ καλύτερα, άρα αισθάνομαι καλύτερα, άρα είμαι καλύτερα... Έχω παρά πολλούς ενδοιασμούς για το αν κάποιος αφού είναι στα πατώματα θα τον σηκώσει... Υπάρχουν πολλες μαρτυρίες και βάζω μέσα και την δική μου ότι αυτά τα χάπια δεν λειτουργούν
    Εγώ έβαλα καραμέλες στο κουτί με τα αντικαταθλιπτικά και παίρνω κάθε μέρα από μια νομίζοντας ότι είναι αντικαταθλιπτικό...Απιστευ� �η δουλειά κάνουν...Placebo και τα μυαλά στα κάγκελα ρε


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Εγώ έβαλα καραμέλες στο κουτί με τα αντικαταθλιπτικά και παίρνω κάθε μέρα από μια νομίζοντας ότι είναι αντικαταθλιπτικό...Απιστευ� �η δουλειά κάνουν...Placebo και τα μυαλά στα κάγκελα ρε


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ένα θα πω, είσαι φοβερός

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Είμαι επικριτεος ως προς τι ακριβώς προσφέρουν γιατί το θέμα είναι αν προσφέρουν.. Ξέρεις είναι και λίγο απάτη, λειτουργεί πλασεμπο, δηλαδή λειτουργεί ψεύτικα... Ξέρεις παίρνω αντικαταθλιπτικα άρα θα αισθανθώ καλύτερα, άρα αισθάνομαι καλύτερα, άρα είμαι καλύτερα... Έχω παρά πολλούς ενδοιασμούς για το αν κάποιος αφού είναι στα πατώματα θα τον σηκώσει... Υπάρχουν πολλες μαρτυρίες και βάζω μέσα και την δική μου ότι αυτά τα χάπια δεν λειτουργούν
    Σε μένα λειτούργησαν και σ ε κόσμο που ξέρω επίσης.Εγω που υπέφερα από κρίσεις πανικού στον ύπνο και από πολλα ακόμη ψυχοσωματικά είδα διαφορά απτό πρώτο χάπι οι κρίσεις πανικού το τρέμουλο στο σώμα η αυξημένη ταχυκαρδία ,πίεση , ιδέες ότι έχω αρρώστιες ανικανότητα να χαλαρώσω ούτε ένα λεπτό όλα εξαφανίστηκαν πριν τα πάρω έκλαιγα κάθε μέρα και ήμουνα κάθε μέρα στα επείγοντα γιατί ένιωθα χάλια και δεν ήξερα γιατί.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Σε μένα λειτούργησαν και σ ε κόσμο που ξέρω επίσης.Εγω που υπέφερα από κρίσεις πανικού στον ύπνο και από πολλα ακόμη ψυχοσωματικά είδα διαφορά απτό πρώτο χάπι οι κρίσεις πανικού το τρέμουλο στο σώμα η αυξημένη ταχυκαρδία ,πίεση , ιδέες ότι έχω αρρώστιες ανικανότητα να χαλαρώσω ούτε ένα λεπτό όλα εξαφανίστηκαν πριν τα πάρω έκλαιγα κάθε μέρα και ήμουνα κάθε μέρα στα επείγοντα γιατί ένιωθα χάλια και δεν ήξερα γιατί.
    Πόσο καιρό τα παίρνεις;

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε συμφωνω αν καπιον τον καταλαβαινεις πραγματι μπορεις να καταλαβεις τι ενοει ακομα και αν μιλαει ακατανοητα απλως οι περισσοτεροι κολωνουν να πανε κοντρα στο ρεμα και αυτος ειναι και ο βασικος λογος που δεν αποκτουν δυνατοτητες

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 35
    Last Post: 10-02-2019, 03:42
  2. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 17:18
  3. αντικαταθλιπτικά και βία
    By καθρεπτης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 09-12-2014, 23:56
  4. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 00:54
  5. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •