Είμαι απελπισμένος ,δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    δεν το ηξερα...οτι ειναι απο το αγχος, ναι θα παω σε γαστρεντερολογο λογικα...εσυ τι φοβασαι ακριβως οτι εχεις;
    Πραγματικα δεν ξέρω τι έχω ! Τώρα κλείνω σε νευρολογικό πρόβλημα

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Σχετικά με τις καούρες και τις στομαχικές ενοχλήσεις, θέλω να αναφέρω την εμπειρία μου.
    Είχα στομαχικές ενοχλήσεις και καούρες για χρόνια. Με το που άρχισα ψυχοθεραπεία και έχοντας καταφέρει να σημειώσω μια πρόοδο στην διαχείριση του άγχους μου, οι ενοχλήσεις σταμάτησαν. Όταν επισκέφτηκα ψυχίατρο, μου είπε πως είναι ένα πολύ σύνηθες σύμπτωμα οι στομαχικές ενοχλήσεις ή οι εντερικές περιπλοκές (δυσκοιλιότητα) στις αγχώδεις διαταραχές.
    Όταν είσαι αγχωμένος, δεν μασάς καλά την τροφή σου και καταπίνεις πολύ αέρα, το οποίο οδηγεί σε ενοχλήσεις.
    Επειδή πριν κάποια χρόνια επισκέφτηκα γαστρεντερολόγο, μου είπε πως όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο στομάχι ο πόνος είναι πολύ έντονος. Θυμάμαι ότι μου είχε πει να διαχειριστώ καλύτερα το άγχος μου και να τρώω με ηρεμία, μασόντας καλά την τροφή μου.
    Δεν ειναι ακριβως ετσι. Και απο αγχος να δημιουργηθει το προβλημα στο στομαχι μετα μπορει να χρειαστεις χαπια για να περασει.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    epeidh oi psixiatroi sti pleiopsifia tous einai tipoi pou doulevoune gia tis megales farmakeutikes ,me to na sou grapsoun farmaka mono kako tha sou kanoune makroprothesma(borei kai kai mesoprothesma)

    Egw exw ta idia neurologika ( tinnitus(emvoes sta autia ) - visual snow (vlepw telistes pantou san vroxi otan koitaw eksw) - kai auxenas poli zorikos )

    Tha sou proteina na psaxeis epistimonika arthra pou sindeoun tinnutus-provlima stin orasi kai stomaxi kai pistepse me tha vreis polla arthra epistimonika sto ekswteriko pou eksigoun pws sindeontai ola.To agxos apla ta xeirotereuei..Kane ereuna kai meta pigene se enan neurologo pou thelei na akousei kai kiriws na mathei giati oi perissoteroi einai Bourtzovlaxoi kai na orisete apo koinou ena plano.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Vasiki erwtisi- pote sou emfanistikan? Eixes kanei kapoia agwgi me psixofarmaka or me kapoia dinati antiviwsi ?

  5. #20
    Quote Originally Posted by JasonK View Post
    Vasiki erwtisi- pote sou emfanistikan? Eixes kanei kapoia agwgi me psixofarmaka or me kapoia dinati antiviwsi ?
    Έχω πάει σε 2 νευρολόγους και μου ειπαν δεν έχεις τίποτα γιατί φοβόμουν για σκπ η όγκο όλα ξεκίνησαν όταν πέρασε μετατραυματικό επεισόδιο από εγχειρηση η οποία δεν ήταν σημαντικη αλλά μου άφησε όλα αυτά δεν μπορω άλλο ρε παιδιά η ζωή μου είναι ένα τίποτα πλέον ζω απλά για να ζω ίσως δω και ακόμα ενα ψυχίατρο

    Sent from my Redmi Note 5 using Psychology Forum mobile app

  6. #21
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    45
    Αφού παθολογικά η εξετάσεις δείχνουν ότι είσαι καλά σε ψυχολογώ έχεις σκεφτεί να πας ;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Καλησπερα λοιπόν ειπα κι εγώ να γράψω το πρόβλημα μου που σχετίζεται με το δικό σου και πολλών ακόμη.Ειμαι στο εξωτερικό εδώ και 3 χρόνια και αντιμετώπισα πολλές δυσκολίες μπορώ να πω πριν 1 χρόνο ακριβώς άρχισα να έχω πεπτικά πρόβλημα πόνος σε στομάχι και έντερο που με ανησύχησε παρά πολύ γενικά άρχισα να ανχωνομαι πως κάτι δεν πάει καλά.Ωσπου μια μέρα ξύπνησα και δεν μπορούσα να φάω δεν μπορούσα να καταπιώ με αποτέλεσμα να νοσηλευτώ σε νοσοκομείο να μου κάνουν όλες τις εξετάσεις αλλά τίποτα δεν βρήκαν. Αφού πέρασε κι αυτο άρχισα να έχω πόνο στο στήθος και γενικά να νομιζω ότι πρήστηκαν οι μασχάλες με αποτέλεσμα το νοσοκομείο να έχει γίνει δεύτερο σπίτι. Ώσπου μια μέρα άρχισαν οι κρίσεις πανικού όλη μέρα άρχισαν τα τρέμουλα αδυναμία ζαλάδες τρέμουλο στα μάτια και μια κατάσταση τραγική.Ολο αυτο το αποτελείωσε το ότι μια μέρα στην δουλειά όλα μαύρισαν γύρω μου για λίγα δευτερόλεπτα.Εψαχνα λύση σε ψυχίατρο γιατί έβλεπα δεν πάει άλλο αυτο και με κλάματα με δέχτηκε ένας που μου έγραψε εσκιταλοπραμη που απτό πρώτο χάπι ηρέμησα.Αυτη είναι στα γρήγορα η ιστορία μου ήθελα να την μοιραστώ γιατί ίσως πολλοί να μην φαντάζονται πως μπορεί να δρασει ψυχολογικό στο σώμα του ανθρώπου

  8. #23
    Έχω πάει πάνω από 10 συνεδρίες
    Quote Originally Posted by Panoulis View Post
    Αφού παθολογικά η εξετάσεις δείχνουν ότι είσαι καλά σε ψυχολογώ έχεις σκεφτεί να πας ;
    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Έχω πάει πάνω από 10 συνεδρίες

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αρχικά, 10 συνεδρίες δεν είναι πολλές για να λυθεί το πρόβλημα που έχεις κι έπειτα στη διάρκεια αυτών των δέκα συνεδριών πόσο ακριβώς έχεις δουλέψει;

  10. #25
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Αρχικά, 10 συνεδρίες δεν είναι πολλές για να λυθεί το πρόβλημα που έχεις κι έπειτα στη διάρκεια αυτών των δέκα συνεδριών πόσο ακριβώς έχεις δουλέψει;
    Με βοήθησε να ξεπεράσω τις κρίσεις πανικου και να βάλω σε μια λογική τις σκέψεις μου αλλά τα συμπτώματα δεν φύγαν ποτέ

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #26
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    45
    Το ίδιο και εγώ φίλε μου έχω κάνει περίπου δέκα συνεδρίες αλλά τα συμπτώματα δεν υποχωρούν το θέμα είναι να μην τους δίνεις βάση και να μην τα φοβάσαι !

  12. #27
    Quote Originally Posted by Panoulis View Post
    Το ίδιο και εγώ φίλε μου έχω κάνει περίπου δέκα συνεδρίες αλλά τα συμπτώματα δεν υποχωρούν το θέμα είναι να μην τους δίνεις βάση και να μην τα φοβάσαι !
    Όλα φταίνε γιατί λοιπουν ορμόνες απο τον εγκέφαλο λόγω φόβου και άγχους πέφτουν και έτσι αντιδράει το σώμα με σωματικά συμπτώματα ήταν να πάρω αγωγή αλλά δεν θέλω να μπω σε αυτό το τρυπακι και προσπαθώ να βρω άλλους τρόπους καλό κουράγιο !

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #28
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    45
    Ευχαριστώ για αυτήν την πληροφορία δεν την γνώριζα!
    Δύναμη αδερφέ και όταν τελειώσει όλο αυτό θα έχουμε βγει ποιο δυνατή !

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Με βοήθησε να ξεπεράσω τις κρίσεις πανικου και να βάλω σε μια λογική τις σκέψεις μου αλλά τα συμπτώματα δεν φύγαν ποτέ

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τα συμπτώματα δεν φεύγουν με την ψυχοθεραπεία, με την ψυχοθεραπεία θα μάθεις να τα αντιμετωπίζεις και έτσι θα μειώνεται και ένταση τους. Κι επίσης, έχεις κάνει αρκετή δουλειά για δέκα συνεδρίες.

  15. #30
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Την μια σφίξιμο στο στήθος πνευμονολογο τίποτα ,χιόνια στα ματια θολούρα οφθαλμίατρο τίποτα, στομάχι καούρες πόνους γαστρεντερολογο τίποτα ,αιματολογικές τίποτα,εμβοες κάθε μέρα ωρλ μια ωτίτιδα τουλαχιστον βρήκαν κάτι ,αστάθειά πόνοι πίεση πλάτη και αυχένα νευρολόγο τίποτα φυσιολογικά .Εχω πειστεί οτι έχω κάτι στον εγκέφαλο αλλά Φεν μου γράφουν μαγνητική,η αξονική που εκανα πριν 3 χρόνια δεν με καλύπτει ρε παιδιά ....ο νευρολόγος είπε οτι ήρθε η ωρα για ψυχίατρο αλλά δεν μπορω να το πιστέψω οτι όλα είναι απο την άρρωστοφοβεια δεν γίνεται ποτε θα βρω τι έχω κουραστικά να ψάχνω τοσα χρόνια .Απλα ήθελα να τα πω κάπου για αλλη μια φορά

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλημέρα! Πρόσφατα ήρθα κι εγώ αντιμέτωπη με παρόμοια ψυχοσωματικα..ολα ξεκινησαν από έναν πόνο αριστερά κάτω απ τα πλευρά..τρόμαξα και έκανα την κλασσική σαχλαμάρα να μπω στο ίντερνετ..μου μπήκε στο μυαλό ότι έχει διογκωθεί η σπληνα μου..κι από εκεί ξεκίνησε όλο το θέμα..πηγα σε παθολόγο όπου διαγνώστηκε μυιικος τραυματισμός στους κοιλιακούς και να πάρω αντιφλεγμονώδη για 1-2 μερες..με αποτελέσματα να με πιάσει τι στομάχι μου..ατονια και αδιαθεσία..ξεκιναω θεραπεία με losec αλλα τίποτα.. Εντωμεταξύ όλο και έψαχνα να δω τι μπορεί να συμβαίνει καθώς μου είχε καρφωθεί στο μυαλό πως κάτι έχω.. Σε δύο μέρες παθαίνω κρίση πανικού..και πάω επείγοντα για καρδιογραφημα και αναλύσεις..ολα τέλεια! Ηρεμώ κάπως για καμια εβδομάδα με μια ενόχληση στο στομάχι να παραμένει..ώσπου ένα βράδυ παθαίνω σπασμούς στην κοιλιά..να σφιγγομαι ολόκληρη και να τρέμουν τα πόδια μου ανεξέλεγκτα..απο εκεί μου έμεινε ένα αίσθημα παλμών σαν σεισμός που το έχω μέχρι και σήμερα..την επόμενη κάνω ξανά αναλύσεις και κλείνω υπέρηχο άνω κάτω κοιλιας..ολα καλα κι από κει! Το ίδιο βράδυ ξανά τα ίδια με τους σπασμούς..οι σπασμοί γίνονταν σε 2 με 3 ώρες μετά το φαγητό..πάω σε γαστρεντερολογο όπου μου λέει ότι είναι λειτουργική δυσπεψια αλλά υπάρχει το ενδεχόμενο του ελικοβακτηρίδιου του πυλωρού που ευθύνεται σε ένα ποσοστό για αυτά τα συμπτώματα..πέρασα ένα σκ με σπασμούς μέχρι να έρθει η Δευτέρα να κάνω το τεστ και να βγει θετικο..την ίδια μέρα επισκέφτηκα και νευρολογο..εγκεφαλογραφημα και νεύρο γράφημα κ ηλεκτρομυογραφημα άνω άκρων όλα τέλεια εκτός από μια κηλη στον αυχένα..γενικη διάγνωση ΑΓΧΟΣ! Να πάρω αγχολυτικό..το πήρα για δύο τρεις μέρες αλλα μου έφερνε αντίθετα αποτελέσματα..ταυτόχρονα είχα ξεκινήσει την θεραπεία εκριζωσης( η οποία ήταν τριπλή αντιβίωση για 10 μέρες)..και τότε άρχισαν ένα ένα να εμφανίζονται κι άλλα..μουδιασματα στα χέρια και στα πόδια..να ξαπλώνω και να μην μπορώ να κοιμηθώ..να πετάγομαι πάνω..σφυξιμο στο κεφάλι και πόνος στον αυχένα και στην πλάτη..που και που εμβοες στα αυτιά..τα χέρια μου αδύναμα..ταχυπαλμιες..να με πιάνουν τα κλάματα..όλοι οι γιατροί που πήγα είπαν για σωματοποιηση του άγχους..προσπαθω να σκεφτώ λογικά και να δω ότι όλα αυτά προέκυψαν στην πορεία.. Δεν ήταν από την αρχή..οποτε για να το λένε έτσι θα είναι..τωρα μου έχει μείνει να ξυπνάω το πρωί με ένα αίσθημα άγχους και μουδιασμένα άκρα.. Στο δεξί πόδι το μούδιασμα μπορεί να παραμένει..Μετα ένα σφυξιμο στο κεφάλι..γενικά τα έχω παίξει γιατί δεν μπορώ να διαχειριστώ όλα αυτά που συνέβησαν πάνω μου..συγγνωμη για το μεγάλο ποστ! Ήθελα να διηγηθώ και την δική μου ιστορία πάνω στα ψυχοσωματικα. Ευτυχώς που διάβασα πολλά ποστ και κατάλαβα ότι δεν είμαι η μόνη..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. δεν ξερω τι αλλο να κανω..
    By nikolinos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 34
    Last Post: 22-01-2019, 12:11
  2. Δεν ξερω τι αλλο να κανω...
    By xristoforos28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 06-02-2018, 15:19
  3. Replies: 10
    Last Post: 15-08-2012, 15:03
  4. Είμαι απελπισμένος
    By Noname30 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 01-06-2012, 23:20
  5. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΩ...................................
    By red in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 18-10-2011, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •