Διακοπή Αντιψυχωσικού - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Πως ηταν η εμπειρια σου στο ψυχιατρειο;;

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by tvasileios View Post
    Καλησπέρα,

    Πρόσφατα και εγώ νοσηλεύτηκα στην ψυχιατρική του Θριάσιου με διάγνωση (F.23.2) Oξεία σχιζοφρενικομορφη ψυχωσική διαταραχή. Μου χορηγήθηκε ρισπεριδόνη για 5 μήνες και προχθές πηγαίνοντας στο Ψυχιατρό μου, μου έδωσε αριπιπραζόλη (Abelfiz 30 mg). Είμαι 43 χρονών και για πρώτη φορά είχα θετικά συμπτώματα εφέτος τον Ιούνιο (2018). Επαγγελματικά είμαι θεωρητικά αποκαταστημένος. Το μεγάλο πρόβλημα μου είναι ότι αμέσως μετά την νοσηλεία μου... η γυναίκα μου με τα δύο μας παιδιά ζήτησε διαζύγιο και ότι ως συνέπεια του προηγούμενου γεγονότος... αυτή την στιγμή είμαι μακριά από τα παιδιά και την (πρώην) γυναίκα μου. Τα χάπια τον Σεπτέμβριο τα έκοψα με δική μου απόφαση... και τα ξανάρχισα πάλι με δική μου πρωτοβουλία τον Νοέμβριο. Θεωρώ δυστυχώς ότι δεν έχω την πολυτέλεια για τα επόμενα χρόνια να ξοδεύω χρήματα για φάρμακα, γιατρούς, ψυχοθεραπείες και εξετάσεις. Γενικά οργανικά ακόμα δεν έχω κάτι. Τι θα έκανε κάποιος στην θέση μου?
    Καταρχάς θα ακολουθούσα τις συμβουλές όσο αφορά την φαρμακευτική αγωγή,και θεωρώ ότι θα πρέπει να την ακολουθείς κατά γράμμα για να είσαι λειτουργικός και παραγωγικός.

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,788
    Θα παρεισ τα φαρμακα και τα συμπληρωματα και θα εισαι καλυτερα απο πριν χωρισ γυναικα και παιδια να σε ζαλιζουν δουλεψε κι αλλο μονο για τα λεφτα για τα παιδια και αμα μεγαλωσουν συνταξη αναπηρικη και ολα τελεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by tvasileios View Post
    Καλησπέρα,

    Πρόσφατα και εγώ νοσηλεύτηκα στην ψυχιατρική του Θριάσιου με διάγνωση (F.23.2) Oξεία σχιζοφρενικομορφη ψυχωσική διαταραχή. Μου χορηγήθηκε ρισπεριδόνη για 5 μήνες και προχθές πηγαίνοντας στο Ψυχιατρό μου, μου έδωσε αριπιπραζόλη (Abelfiz 30 mg). Είμαι 43 χρονών και για πρώτη φορά είχα θετικά συμπτώματα εφέτος τον Ιούνιο (2018). Επαγγελματικά είμαι θεωρητικά αποκαταστημένος. Το μεγάλο πρόβλημα μου είναι ότι αμέσως μετά την νοσηλεία μου... η γυναίκα μου με τα δύο μας παιδιά ζήτησε διαζύγιο και ότι ως συνέπεια του προηγούμενου γεγονότος... αυτή την στιγμή είμαι μακριά από τα παιδιά και την (πρώην) γυναίκα μου. Τα χάπια τον Σεπτέμβριο τα έκοψα με δική μου απόφαση... και τα ξανάρχισα πάλι με δική μου πρωτοβουλία τον Νοέμβριο. Θεωρώ δυστυχώς ότι δεν έχω την πολυτέλεια για τα επόμενα χρόνια να ξοδεύω χρήματα για φάρμακα, γιατρούς, ψυχοθεραπείες και εξετάσεις. Γενικά οργανικά ακόμα δεν έχω κάτι. Τι θα έκανε κάποιος στην θέση μου?
    Εντυπωση μου κανει στα 43 σπανια ερχεται ψυχωση σε ανδρες ενταξει δεν λεω οτι δεν συμβαινει απλα ειναι σπανιο.Η ηλικια που εμφανιζεται η ψυχωση ειναι μεταξυ 15 μεχρι 30 ετων.15-25 ετων για ανδρες και 25-35 για τις γυναικες.Ετσι ξαφνικα σου ηρθε?πιεστηκες με κατι? εκανες χρηση αλκοολ ή καποιας ουσιας ή ετσι τελειως ξαφνικα χωρις προηγουμενο ψυχιατρικο ιστορικο?Οσον αφορα το ερωτημα σου μπορεις να μην πληρωνεις γιατρο αν επιλεξεις να σε βλεπουν σε εξωτερικα ψυχιατρικα τμηματα γενικων δημοσιων νοσοκομειων ή κεντρα ψυχικης υγειας της περιοχης σου.Παλια ισχυε τωρα δεν ξερω αν ισχυει καλο ειναι να ρωτησεις γιατι εγιναν καποιες τροποποιησεις αλλα παντως μεχρι το περασμενο καλοκαιρι μπορουσες να εβλεπες ψυχιατρο συμβεμβλημενο με τον ΕΟΠΥΥ αφου εισαι ασφαλισμενος και εχεις εργασια χωρις να πληρωνες κατι δεν ξερω αν ισχυει ακομα γιατι επεβαλαν σε ολους να εχουμε γενικους γιατρους που θα μας γραφουν εξετασεις .βρες ενα ψυχιατρο συμβμβλημενο με ΕΟΠΠΥ και ρωτα τον αν ισχυει ακομα η δωρεαν παρακολουθηση ή εχει σταματησει μετα το καλοκαιρι που αλλαξαν καποιοι νομοι.Οσον αφορα τα φαρμακα μπορεις να τα παιρνεις δωρεαν απο το φαρμακειο ή να πληρωνεις ελαχιστη συνδρομη αν γραφει ο γιατρος στην παθηση στη συνταγη ψυχωσικη συνδρομη ή σχιζοφρενεια.Ψυχοθεραπειε� � σε κεντρο ψυχικης υγειας ειναι δωρεαν απλα εχει μεγαλη αναμονη.Εξετασεις κανουν στο νοσοκομειο κατα την εισαγωγη που νοσηλευτηκες απο τι ειπες κοιτανε ουρα αν εχει παρει καποιος ουσιες,παιρνουν αιμα να δουν αν εχεις θυροειδη η οτιδηποτε αλλο ου μπορει να προκαλεσει παροδικα ψυχωτικα επεισοδια και επισης κανουν μαγνητικη αν το λεω σωστα στο κεφαλι να δουν αλλοιωσεις ή αν εχει καποιος ογκο στον εγκεφαλο για να αποκλειστει η οργανικη ψυχωση.εξετασεις στη σχιζοφρενεια να κανεις δεν χρειαζεται αλλες εκτος απο αυτες που κανει το νοσοκομειο κατα την πρωτη εισαγωγη ασθενους για να βγαλει μια διαγνωση και να αποκλεισει οργανικες ή τοξικες αιτιες.Εξετασεις χρειαζονται γενικα για αλλες παθησεις οπως ληψη αιματος για σακχαρο,χοληστερινη,τρυγλι κεριδια.επισης τωρα που ξεκινησες τα φαρμακα κανεις γενικη αιματος να δεις αν σου ανεβαζουν ηπατικα ενζυμα τα φαρμακα και λοιπες εξετασεις για την γενικοτερη καλη υγεια

  5. #20
    Mrgilleas
    Guest
    Ο γενικος ελεγχος ποτε δεν ειναι κακος οσον αφορα την υγεια μας απλα στη σχιζοφρενεια θεωρω οτι δεν χρειαζονται εξετασεις παρα μοναχα στην αρχη της ληψης της αντιψυχωτικης αγωγης για να δουμε αν μας πειραζουν καπου τα φαρμακα οπως ηπατικα ενζυμα, αν ανεβαζουν το σακχαρο τη χοληστερινη τα τριγλικεριδια κτλ.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    89
    Καλημερα εχετε προβλημα με την στυση σας με τα αντιψυχωσικα; Εγω δεν μπορω να ερθω σε οργασμο. Επισης απο δυο χαπια που επαιρνα το εκανα 1 και τωρα χτυπιεμαι και φωναζω μονος μου. Δεν ξερω τι να κανω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,788
    Θα παρεισ φαρμακα και συμπληρωματα τα καλυτερα που βρηκα εγω ειναι ζεολιθοσ μαγνησιο και πρωτεινη δεν επηρεαζει αλκοολ τιποτα εγω πινω και καπνιζω εχω παει σε συνεδρια ομαδεσ γιατρουσ κλπ αυτα ειναι τα καλυτερα που βρηκαμε δεκα χρονια συζηταμε εδω αν δεν πιστευεισ και ξερεισ αγγλικα θα μπεισ στο schizofreneia .com ειναι το αμερικανικο φορουμ εκει θα δεισ οτι εχει συμπληρωματα θα ρωτησεισ γιατρο και θα παρεισ κατι καλυτερο δεν υπαρχει παγκοσμιωσ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,788
    Θα σου πω και αληθεια μονο οι σχιζοφρενεισ εχουν προβλημα μονο εμεισ οι υπολοιποι δεν τουσ αποδεχονται δεν ειναι ομορφοι φταιει ο καιροσ ειναι πεσμενοσ ο κωλοσ τετοια αυτα αλλαζουν με λεφτα αρα ουδεν προβλημα γι αυτο καθομαι ακομα εδω μπασ και μπει κανενασ να του πω αυτα ειναι τα καλυτερα που βρηκα για σχιζο απο παντου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,788
    Για να βρουνε λυση για εμασ εγω πιστευω πρεπει να αγωνιστουμε να επιβιωσουμε οσο πιο πολυ μπορουμε για τουσ αλλουσ βρηκαν λυση γτ αγωνιστηκαν ηταν και πιο ευκολο ενταξει παντωσ αν μπορεισ να εχεισ μια παρεα μια δουλεια τα παιδακια σου ειναι οτι καλυτερο παλευεισ για σενα και για τουσ επομενουσ πριν εντεκα χρονια οι γιατροι ηταν ακομα στα δεντρα αυτο αλλαξε οποτε κανε οτι μπορεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by toureter View Post
    Καλημερα εχετε προβλημα με την στυση σας με τα αντιψυχωσικα; Εγω δεν μπορω να ερθω σε οργασμο. Επισης απο δυο χαπια που επαιρνα το εκανα 1 και τωρα χτυπιεμαι και φωναζω μονος μου. Δεν ξερω τι να κανω.
    Oταν ξεκινας τα αντιψυχτικα σου δημιουργουν στην αρχη καποιο προβλημα με τη στυση.Τα αντικαταθλιπτικα ειναι χειροτερα οσον αφορα την στυση και την εκσπερματιση.Τα φαρμακα τα ξεκινησα 20 χρονων πριν τα αρχιζω ηθελα να παω με ολο το Μισσισιπι ειχα τρομερες ορμες και ειχα εθιστει στο αγοραιο ερωτα πηγαινα τακτικα σε ιεροδουλες.Οταν τα αρχισα μου εφυγαν αυτες οι μεγαλες ορμες αλλα ευτυχως εχω στυση αλλα οχ την στυση που ειχα πριν τα παρω.Το χα συζητησει με το γιατρο μου τοτε στα 20 μου χρονια οτι μου φυγαν αυτες οι μεγαλες ορμες και ειχε πει οτι μεγαλωσα για να με πεισει να συνεχιζω τα φαρμακα και ημουν τοτε μονο 20 ετων και λιγες μερες πριν τα ξεκινησω ημουν το αλλο ακρο.Οποτε εξαρταται και στον ανθρωπο ποια φαρμακα δημιουργουν προβλημα σε οργασμο και στυση.προσωπικα μου εφυγαν αυτες οι μεγαλες ορμες και οταν παω να κανω ερωτα εχω και στυση και οργασμο,τα αντικαταθλιπτικα φταινε πιο πολυ για τον οργασμο που λες

  11. #26
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Πως ηταν η εμπειρια σου στο ψυχιατρειο;;

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ψυχολογικα οδυνηρη... Ημουν πολυ φοβισμενος και ειχα την αισθηση οτι κατι πολυ κακο εκανα. Επισης πρεπει να σας πω οτι ηταν ακουσια η νοσηλεια μου (εκανε εισαγγελικη καταγγελια η πρωην πλεον συζυγος μου). Σε αυτη την φαση το μυαλο μου και οι σκεψεις μου ειναι συνεχεια στο τι μου εχει συμβει... και στο γεγονος οτι πρεπει να ζησω με αυτο στο υπολοιπο της ζωης μου. Οι ψυχιατροι του Θριασιου επεμεναν να μεινω μονος μου... πράγμα που τηρω. Ο ψυχιατρος και η ψυχολογος που βλεπω... δεν φαινονται σιγουροι... εαν ποτε και κατα ποσο θα επανελθω στην προηγουμενη λειτουργικοτητα μου. Εγω πιστευω οτι δεν θα τα καταφερω... και οτι το οποιο προσδωκιμο της ζωης μου de facto θα ειναι μειωμενο... και λιγοτερο ποιοτικο.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    Εντυπωση μου κανει στα 43 σπανια ερχεται ψυχωση σε ανδρες ενταξει δεν λεω οτι δεν συμβαινει απλα ειναι σπανιο.Η ηλικια που εμφανιζεται η ψυχωση ειναι μεταξυ 15 μεχρι 30 ετων.15-25 ετων για ανδρες και 25-35 για τις γυναικες.Ετσι ξαφνικα σου ηρθε?πιεστηκες με κατι? εκανες χρηση αλκοολ ή καποιας ουσιας ή ετσι τελειως ξαφνικα χωρις προηγουμενο ψυχιατρικο ιστορικο?Οσον αφορα το ερωτημα σου μπορεις να μην πληρωνεις γιατρο αν επιλεξεις να σε βλεπουν σε εξωτερικα ψυχιατρικα τμηματα γενικων δημοσιων νοσοκομειων ή κεντρα ψυχικης υγειας της περιοχης σου.Παλια ισχυε τωρα δεν ξερω αν ισχυει καλο ειναι να ρωτησεις γιατι εγιναν καποιες τροποποιησεις αλλα παντως μεχρι το περασμενο καλοκαιρι μπορουσες να εβλεπες ψυχιατρο συμβεμβλημενο με τον ΕΟΠΥΥ αφου εισαι ασφαλισμενος και εχεις εργασια χωρις να πληρωνες κατι δεν ξερω αν ισχυει ακομα γιατι επεβαλαν σε ολους να εχουμε γενικους γιατρους που θα μας γραφουν εξετασεις .βρες ενα ψυχιατρο συμβμβλημενο με ΕΟΠΠΥ και ρωτα τον αν ισχυει ακομα η δωρεαν παρακολουθηση ή εχει σταματησει μετα το καλοκαιρι που αλλαξαν καποιοι νομοι.Οσον αφορα τα φαρμακα μπορεις να τα παιρνεις δωρεαν απο το φαρμακειο ή να πληρωνεις ελαχιστη συνδρομη αν γραφει ο γιατρος στην παθηση στη συνταγη ψυχωσικη συνδρομη ή σχιζοφρενεια.Ψυχοθεραπειε� � σε κεντρο ψυχικης υγειας ειναι δωρεαν απλα εχει μεγαλη αναμονη.Εξετασεις κανουν στο νοσοκομειο κατα την εισαγωγη που νοσηλευτηκες απο τι ειπες κοιτανε ουρα αν εχει παρει καποιος ουσιες,παιρνουν αιμα να δουν αν εχεις θυροειδη η οτιδηποτε αλλο ου μπορει να προκαλεσει παροδικα ψυχωτικα επεισοδια και επισης κανουν μαγνητικη αν το λεω σωστα στο κεφαλι να δουν αλλοιωσεις ή αν εχει καποιος ογκο στον εγκεφαλο για να αποκλειστει η οργανικη ψυχωση.εξετασεις στη σχιζοφρενεια να κανεις δεν χρειαζεται αλλες εκτος απο αυτες που κανει το νοσοκομειο κατα την πρωτη εισαγωγη ασθενους για να βγαλει μια διαγνωση και να αποκλεισει οργανικες ή τοξικες αιτιες.Εξετασεις χρειαζονται γενικα για αλλες παθησεις οπως ληψη αιματος για σακχαρο,χοληστερινη,τρυγλι κεριδια.επισης τωρα που ξεκινησες τα φαρμακα κανεις γενικη αιματος να δεις αν σου ανεβαζουν ηπατικα ενζυμα τα φαρμακα και λοιπες εξετασεις για την γενικοτερη καλη υγεια
    Εμενα να δεις τι εντυπωση μου εκανε μολις ειχα τα θετικα συμπτωματα... ουσιες (αλκοολ η ναρκωτικα ποτε). Η αληθεια ειναι ομως οτι πιεστηκα... και στην δουλεια και απο την πρωην συζυγο μου (για το διαζυγιο) και λογω του οτι εχασα τον καλυτερο φιλο μου απο αυτοκτονια φετος την Μ. Τεταρτη.

  13. #28
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα παρεισ τα φαρμακα και τα συμπληρωματα και θα εισαι καλυτερα απο πριν χωρισ γυναικα και παιδια να σε ζαλιζουν δουλεψε κι αλλο μονο για τα λεφτα για τα παιδια και αμα μεγαλωσουν συνταξη αναπηρικη και ολα τελεια
    Elis... συμφωνω μαζι σου οτι μαλλον αυτη ειναι η μονη εφικτη πορεια. Δυστυχως μαμηθηκαν ολα τα υπολοιπα.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Yπάρχουν άτομα που μετά από 2 χρόνια αγωγής με την βοήθεια γιατρού τους γίνεται σταδιακά μείωση και δεν παρουσιάζουν υποτροπές.
    Δεν υπάρχουν καταγεγραμμένες περιπτώσεις όμως σε μακρύ χρονικό διάστημα. Δηλαδή περιπτώσεις ατόμων που σταμάτησαν και τους παρακολουθούσαν ανα τακτά χρονικά διαστήματα σε όλη την διάρκεια της ζωής τους για να δουν αν όντως θεραπεύτηκαν.
    Ένας έμπειρος γιατρός μπορεί να κρίνει αν είσαι στους ασθενείς που θα έχουν μόνο μια υποτροπή. Μετά από ένα χρονικό διάστημα παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο μοτίβο η πάθηση.

    Στις ψυχιατρικές παθήσεις δεν υπάρχει θεραπεία γιατί πολύ απλά δεν βρέθηκε ακόμα. Κ δεν θα σου την δώσει πιθανόν κανείς αυτή την θεραπεία.
    Κάποιοι της αντιψυχιατρικής πατάνε ακριβώς σ'αυτό το κομμάτι του ότι δεν υπάρχει θεραπεία και υπάρχουν ερωτηματικά για την δράση των φαρμάκων που η ανακάλυψη τους ήταν τυχαία. Έτσι αναπτύχθηκε κ το θεώρημα της ντοπαμίνης-σεροτονίνης. Πατάνε επίσης κ στην διαφθορά που υπάρχει στις φαρμακοβιομηχανίες. Στο τελευταίο κομμάτι να σου πω ότι όπου υπάρχουν τεράστια κέρδη θα υπάρχει διαφθορά και διαπλοκή. Δεν είναι μόνο στην ψυχιατρική.

    Το ότι έχεις αυπνίες ίσως σημαίνει ότι υποτροπιάζεις.
    Γι'αυτό ενημέρωσε τον γιατρό σου να σε καθοδηγήσει και να λάβεις ξανά την αγωγή.
    Ισως χρειαστεί κάποια αλλαγή.
    Είναι όλα σωστά αυτά που λές, ειδικά ότι η πάθηση μετά από ένα χρονικό διάστημα παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο μότιβο..
    Η μόνη ελπίδα που μου έχουν δώσει οι γιατροί είναι ότι αν δεν κάνεις δέυτερη υποτροπή μετά από δοκιμή διακοπής φαρμάκων, τότε έχεις πιθανότητες να μην χρειαστείς να φάρμακώνεσαι εφ όρου ζωής.
    Δυστυχώς στην δικιά μου περίπτωση δεν έγινε κάτι τέτοιο..

    Μία άλλη κουταμάρα που μου έχουν πεί γιατροί είναι ότι μπορεί μελλοντικά να βγούν φάρμακα που θα σε κάνουν οριστικά καλά.
    Φυσικά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ούτε κάν σε μελέτη. Στήν ουσιά σου δίνουν ψέυτικες ελπίδες..
    Δυσκολεύομαι όμως να πιστέψω ότι υπάρχουν συμφέροντα φαρμακοβιομηχανιών, παρόλο που μπορεί να έχουν τζίρο δισεκατομμυρίων, για τον απλούστατο λόγο ότι τόσα χρόνια κάτι θα είχε μαθευτεί..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Διακοπή καπνίσματος
    By foufoutos32 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 49
    Last Post: 01-10-2019, 14:56
  2. Διακοπή Χαπιών
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 27-06-2016, 08:12
  3. Διακοπή εγκυμοσύνης
    By Mriya in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 03-08-2015, 14:59
  4. Παρενεργειες απο μειωση αντιψυχωσικου
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2015, 21:01
  5. Διακοπή Solian ( αντιψυχωσικού )
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2015, 01:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •