ερωτας η πολεμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    ερωτας η πολεμος

    ερωτας η πολεμος 2 λεξεις που συνδεθηκαν μεταξυ τους
    αναρωτηθηκες κανεις το γιατι? εγω ως λατρης του ιδανικου μελετοντας για χρονια τι μου ταιριαζει συμπερανα οτι απο τη στιγμη που ενα ανθρωπος βρει το ιδανικο ταιρι του βρισκεται στο κατοφλι τις πιο σφοδρης συγκρουσης που θα εχει ζησει που μετα απο αυτον κατακτησει αυτο που ποθει η αληθεια ειναι οτι αυτες οι αντιφασεις αναμεσα στο ασπρο και το μαυρο το ολα η τιποτα το μισος και την αγαπη καταπονουν λιγο τον εγκεφαλο μου αλλα ετσι ειναι η ζωη

    απλα δε ξερω αν αξιζει το κοπο να καταπονηθει καπιος τοσο πολυ για να κερδισει αυτο που θελει ισως ειναι λιγο ματαιο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ερωτας η πολεμος 2 λεξεις που συνδεθηκαν μεταξυ τους
    αναρωτηθηκες κανεις το γιατι? εγω ως λατρης του ιδανικου μελετοντας για χρονια τι μου ταιριαζει συμπερανα οτι απο τη στιγμη που ενα ανθρωπος βρει το ιδανικο ταιρι του βρισκεται στο κατοφλι τις πιο σφοδρης συγκρουσης που θα εχει ζησει που μετα απο αυτον κατακτησει αυτο που ποθει η αληθεια ειναι οτι αυτες οι αντιφασεις αναμεσα στο ασπρο και το μαυρο το ολα η τιποτα το μισος και την αγαπη καταπονουν λιγο τον εγκεφαλο μου αλλα ετσι ειναι η ζωη

    απλα δε ξερω αν αξιζει το κοπο να καταπονηθει καπιος τοσο πολυ για να κερδισει αυτο που θελει ισως ειναι λιγο ματαιο
    Vanitas vanitatis omnia vanitas

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ερωτας η πολεμος 2 λεξεις που συνδεθηκαν μεταξυ τους
    αναρωτηθηκες κανεις το γιατι? εγω ως λατρης του ιδανικου μελετοντας για χρονια τι μου ταιριαζει συμπερανα οτι απο τη στιγμη που ενα ανθρωπος βρει το ιδανικο ταιρι του βρισκεται στο κατοφλι τις πιο σφοδρης συγκρουσης που θα εχει ζησει που μετα απο αυτον κατακτησει αυτο που ποθει η αληθεια ειναι οτι αυτες οι αντιφασεις αναμεσα στο ασπρο και το μαυρο το ολα η τιποτα το μισος και την αγαπη καταπονουν λιγο τον εγκεφαλο μου αλλα ετσι ειναι η ζωη

    απλα δε ξερω αν αξιζει το κοπο να καταπονηθει καπιος τοσο πολυ για να κερδισει αυτο που θελει ισως ειναι λιγο ματαιο
    Εγώ ξέρω πως όταν είχα βρει 2 καλές κοπέλες για σχέση (σε διαφορετική χρονική περίοδο εννοείται) και τις δυο φορές, έγινε κάτι και έληξε άδοξα. Αυτό το θεωρώ αδικία, γιατί και εγώ τις ήθελα και εκείνες, ξανά λέω σε διαφορετική χρονική περίοδο, όμως πάντα κάτι τύχαινε και ο δρόμος ήταν γεμάτος με εμπόδια, το κύριο εμπόδιο, ήταν ο ίδιος μου ο εαυτός και η χαμηλή αυτοεκτίμηση που είχα. Ενώ όταν πρόκειται να γνωρίσω κάποια κοπέλα, που δεν θα με θέλει για σχέση ή δεν θα βγει πουθενά το μεταξύ μας, ο δρόμος είναι καθαρός σαν από μετάξι. Κανένα εμπόδιο, κανένα ζιζάνιο, ενώ όταν πρόκειται για κοπέλα που να την θέλω και να με θέλει, ο δρόμος είναι τραχύς. Τι να πει κανείς. Θεωρώ πως και μόνο που θα έχεις μια καλή και σωστή κοπέλα δίπλα σου, αξίζει όποιος και να είναι ο κόπος που θα περάσεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    στην αρχη θα χρειαστεις οτοασπιδες για να αντεξεις τις τσιριδες που θα ακουσεις μολις σε δει η καλη σου και καταλαβει οτι εισαι ο ιδανικος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    στην αρχη θα χρειαστεις οτοασπιδες για να αντεξεις τις τσιριδες που θα ακουσεις μολις σε δει η καλη σου και καταλαβει οτι εισαι ο ιδανικος
    Άμα ουρλιάξει από χαρά πες οκ, άμα ουρλιάξει από νεύρα, τότε εκεί θα έχουμε θέμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Το νοημα που εχει ο ερωτασ κι ο πολεμοσ ειναι οτι μετα δεν εισαι ο ιδιοσ οι ανθρωποι αλλαζουν στον πολεμο και στον ερωτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Και οποιοσ μασ εχει αδυναμια δε σημαινει οτι ειναι αδυναμοσ ετσι καταλαβαινεισ αν σε αγαπαει εκει που σταματαει οταν εχει νευρα εκει καταλαβαινεισ αν σε αγαπαει πρεπει να σταματαει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Vanitas vanitatis omnia vanitas
    θα μαντεψω μηπως ενοεις ματαιοτης ματαιοτιτων τα παντα ματαιοτης

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Ο έρωτας και ο πόλεμος είναι μαζί σαν λέξη....Γτ ο έρωτας εμπεριέχει το πάθος και ο πόλεμος το μίσος ....

    Κ μίσος δεν γενναει μια "απλή" αδιαφορία ......Αλλά κτ σαρωτικό και εντονο ο όπως το πάθος...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι το εκφρασες καλυτερα αυτο που ηθελα να πω αυτο το σαρωτικο σου δινει φοβερες δυναμεις αλλα αυτο ισως προυποθετει ενα δυστιχη που θελει να φερει τα πανω κατω ολα δηλαδη ειναι πτωση και κορυφη η ιδια η ζωη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Έρως ανίκατε μαχαν!
    Μια ιστορική φράση που περιλαμβάνει τον έρωτα και την μάχη, τον πόλεμο.
    Οταν ερωτεύεσαι βρισκεσαι σε μια μάχη με τον εαυτο σου, αλλα ο ερωτας οπως λεει και ο στίχος πιο πανω, ειναι ανίκητος στη μάχη. Οταν φυγει δεν εισαι ο ιδιος, αν νοιωθεις παντα ο ιδιος δεν εχεις ερωτευθεί.
    Οσοι επιθυμούν να ερωτευθούν σφόδρα, επιθυμούν κατα βάθος να χάσουν και να αλλάξουν.

    Αυτο εχει ρίζα το οιδιπόδειο σύμπλεγμα, οπου ο γιος πχ ερωτεύεται την μανα του καπου 3 αν θυμαμαι καλα. Εκει η μανα πρεπει να δειξει οτι ο αντρας της ζωης της ειναι ο πατερας του, εκει θα πρεπει να νοιώσει την πρωτη ερωτικη απογοητευση, να χασει, να το αποδεχτεί και να αλλαξει (θα ειναι ωριμοσ έφηβος) αλλα να του δειξει οτι αγαπιούνται ολοι μεταξυ τους (θα αγαπαει και δεν θα εχει μίσος).
    Αν δεν γινει αυτο και γινει οτιδήποτε αλλο, θα βασανίζεται στις σχεσεις του, και θα ψαχνει ενα κενο.
    Λιγο εντός και λιγο εκτος θέματος, αλλα μου βγηκαν στη ροη του λόγου!
    Πόλεμος λοιπον ο ερωτας, κυριως με τον ιδιο μας τον εαυτο.
    Last edited by GeorgeGr1; 23-11-2018 at 17:55.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Θα σασ πω τι εκανα εγω στα κοριτσια τωρα που μεγαλωσα εγω αγαπησα πεντε μικρα κοριτσια γτ δουλευαν οπωσ δουλευα κι εγω οταν ημουν παιδι η διαφορα ειναι οτι τωρα ξερω πωσ κυβερναται ο κοσμοσ δηλαδη γινεται τησ καρα*******ρασ στουσ νεουσ κι αυτοι με μυαλο επιβιωνουν τισ ειπα τα παντα για τα παντα γτ δεν ηθελα να τισ χασω αυτο ηταν το δωρο μου επειδη δουλευουν καθε γενια απο το 1960 και μετα μεγαλωνει με τον ιδιο τροπο δηλαδη πολεμοσ μονο που σε καθε γενια τα πραγματα βελτιωνονται τωρα ειναι εγκεφαλικοσ ο πολεμοσ κι ειναι καλυτερα τα παιδια απο εμασ τοτε σαν ανθρωποι ειναι καλυτεροι κι ασ λενε σε καθε γενια οτι ειναι οι χειρουεροι αυτα και τουσ λατρευω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενταξει βρε συ εσυ βρες μια που να φορα κελεμπια και αυτες που δε σ αρεσουν θα τις κρατησω εγω

Similar Threads

  1. πόλεμος στη βουλιμία
    By iwillbrushoffallthedirt in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 03-11-2012, 20:09
  2. ο πολεμος των αστρων!πλ γελιο
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2010, 13:06
  3. ΕΜΒΟΛΙΑ Η ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ?
    By mairh in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 31-10-2009, 17:47
  4. πολεμος φοβια δειτε
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 01-07-2009, 20:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •