Κοινωνική φοβία. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 280
  1. #16
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55

    Κοινωνική Φοβία;

    Τρομερή πάθηση η συγκεκριμένη χωρίς πλάκα. Ο άνθρωπος ως γνωστόν είναι ένα κοινωνικό ζώο. Τί γίνεται όμως όταν κάποιος δεν είναι πια κοινωνικός?????????????????????????

    Τότε είναι μόνο ζώο!




    Το ξέρω έγραψα πάλι. Συγχωρέστε με όμως δεν το κάνω επίτηδες.



    Dr A\'dam the netherlands
    Special Psychiatrist For People

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124

    ...





  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    13
    joker,καλό θα είναι να μπεις σε παρέες.Μην ανησυχείς,δεν είναι τίποτα άσχημο.Τι ladose και μαλακίες...είσαι μικρός για φάρμακα. Έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου! Κοινωνικοποιήσου,βρες μια καλή κοπέλα και προσπάθησε να απομακρυνθείς από τους γονείς σου.Το πρόβλημά σου είναι ότι μάλλον ακουμπούσες πολύ στην οικογένεια που σου παρείχε ασφάλεια και δε προσπαθούσες για νέες παρέες! Αν δεν έχεις πρόβλημα ύπνου μην παίρνεις αντακαταθλιπτικά! Δεν έχουν πολλές παρερνέργιες αλλά αφού δε τα έχεις ανάγκη γιατί να τα παίρνεις;;;
    Μη φοβάσαι τον κόσμο,είναι καλός είναι και κακός! Χαστούκια όλοι τρώμε στη ζωή μας! Και κυρίως μη ντρέπεσαι! όταν θες να κάνεις κάτι θα το κάνεις αρκεί να μην προσβάλλεις τους άλλους φυσικά!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    tha ithela na rothso an einai dynaton h koinonikh fobia na se piasei ksafnika sta eikosi sou xronia. mou fenetai poly allokoto giati drasthriothtes pou prin ekana aytomata ws on pou zei se mia koinonia tora tis kano me maxh kai kopo. bebaia oso pao kontra se ayto to fobo mou toso ton ksexnaei to mualo mou , synithizei kai mou einai pio eukolo na milao se kapoion h na troo mprosta tou. ostoso panta exo thn aisthisi ths palhs dioti den ksexnao ayto to ksafniko kai fainetai pos den mporo na sugxorhso ton eayto mou pou ena oraio proino shkothike kai apla ntrepotan na bgei apo to spiti tou.
    mporei na bohthisei farmakeytikh agogh? periergo mou fainetai kathws to olo thema einai kathara psuxologiko...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    6

    μπραβο μπραβο

    μπραβο

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    hdh eimai polu kalytera kai exo kataferei na doso ki eksetaseis proforika panathema me!!!!! an kai na diabaso dunata keimeno, oute suththsh...alla pou tha paei...kapote tha prospathiso na elegkso kai thn anapnoh mou pou niotho oti kobetai se kati tetoies periptoseis. To ksanaskefthka kai mallon h fobia ayth prepei na sxetizetai kai me tis kriseis agxous pou perasa kai me mia sxetikh agorafobia..
    ayto poy fobamai einai oti teleytaia repw polu pros to poto mia pou mou kobei kathe eidous anastoles..alla kathos alkoolikh den thelo na gino ki exo polles prosdokies apo touth th rhmada th zwh, skeftomai oti se tetoies periptoseis kalo einai na psaxnoume to kleidi ths katastashs pou mas kanei na ntrepomaste...dhl kati pou se kanei na ebisteyteis ton eyato sou kai na tou doseis aksia...to psaxno loipon...otan to entopisw tha sas to pw, kathws kai poso me boithise))
    filia ki eyxaristo

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    17
    Δηλαδή είναι απαραίτητο να πάρουμε φάρμακα; Δεν γίνεται με άλλο τρόπο;
    Θα παραπεμφθούμε δηλαδή κατ\' ευθείαν στον ψυχίατρο;
    Και εάν για κοινωνική φοβία του τύπου (είμαι σε παρέες αλλά δεν συμμετέχω [και πολύ] ) προτείνουν φάρμακα, τί γίνεται με αυτούς που σχεδόν δεν βγαίνουν από το σπίτι τους;

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    17
    Προσωπικά μιλώντας είμαι κλειστός, ντροπαλός. Θα βγω, αλλά δεν θα πολυμιλήσω. Οπότε θέλω να ελπίζω ότι πηγαίνωντας σε έναν ψυχολόγο δεν θα με έστελνε κατ\'ευθείαν σε ψυχίατρο για συνταγογράφηση.
    Τώρα για κάποιον που είναι πανικόβλητος, αγοραφοβικός κλπ κλπ, ενδεχομένως να χρειάζεται το φάρμακο και κάτι παραπάνω. Την απαραίτητη αλλαγή ώστε όταν τελειώσει την φαρμακοθεραπεία να μην ξανακυλήσει.
    Καλό Σαββατοκύριακο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Στην περιπτωση αυτη που λες righttochange,πιστευω πως επειδη ειναι και λογω χαρακτηρα,δεν χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη ουτε και απαραιτητα ψυχιατρος.Απλα ισως χρειαζεται η βοηθεια καποιου ψυχολογου για να αλλαξει καπως αυτος ο τροπος συμπεριφορας.Κ εγω το εχω αυτο που λες,ορισμενες φορες και απλα προσπαθω να το αντιμετοπιζω οσο γινεται και απο μονη μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Και εγώ αυτό νομίζω. Το μεγαλύτερο μέρος της θεραπείας πρέπει να είναι η ψυχανάλυση.Τα φάρμακα μόνο όταν είναι απαραίτητα, όσο δυνατά ή ήπια χρειάζεται και πάντα έχοντας κατά νου ότι θα διακοπεί η φαρμακευτική αγωγή.Τα φάρμακα δηλαδή μόνο σαν συνοδευτική θεραπεία για να πάρει τα πάνω του ο θεραπευόμενος

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    17
    Γεια σας! νεος στην παρεα με \"κοινωνικο αγχος\"...
    δυστηχος προσπαθω να το αντιμετωπισω μονος μου με μια δοκιμαστικη θεραπεια που κανω με το \"Bespar\", δεν ειναι κανενα τρομερο φαρμακο και δεν εχει ενδειξη για κοινωνικο αγχος, ομως το δοκιμαζω διοτι φενετεται να ειναι το ποιο αθωο σε σχεση με τις βενζοδιαζεπινες και τα SSRI.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    124
    Γειά σου NWish. Το Βespar δεν το έχω ακουστά. Πάντως το κυριότερο που πρέπει να κάνεις είναι έστω και μόνος σου να κάνεις
    γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία( cognitive behaviour therapy ) που έχει αναγνωρισμένα αποτελέσματα στις φοβίες και στην περιπτωσή μας ειδικά. Γιατί ακόμα και τα φάρμακα από μόνα να βοηθήσουν υπάρχει περίπτωση με την διακοπή τους να επανέλθουν τα συμπτώματα, ενώ με την ψυχοθεραπεία ασφαλίζεις την βελτίωση

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    17
    Ναι βεβαια ετσι ειναι...εντελος μονα τους τα φαρμακα, μαλλον μονο προσωρινα σταματανε το προβλημα.

    Οσο για το bespar, ο λογος που μαλλον δεν το εχεις ακουστα ειναι διοτι θελει αρκετο χρονικο διαστημα για να δουλεψει και τελικος μπορει να μην εχει και αποτελεσμα.

    Για οσους ενδιαφερονται θα πω οτι το bespar ειναι στην κατηγορια των αγχολυτικων, η ουσια που περιεχει λεγεται \"Βουσπιρονη υδροχλωρικη\" και ενδεικνεται για αγχωτικες διαταραχες υπιας μορφης.

    Απο παρενεργειες εχει ελαχιστες σε σχεση με τις βενζοδιαζεπινες (ΧΑΝΑΧ,TAVOR,κλπ)
    Καθως επισεις δεν προκαλει εξαρτηση. (βεβαια δεν ειναι κακη ιδεα η φαση της αποσυρσης με μικρες δοσεις.)

    Το περιθωριο που πρεπει να του δωσετε για να δουλεψει ειναι γυρω στις 1-2 εβδομαδες, ενω το μεγιστα αποτελεσματα φενονται σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.

    Ο λογος που το δοκιμαζω ειναι ξεκαθαρος πιστευω...

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    2
    Kalispera paidia! Molis graftika sto forum kai o logos einai oti psaxnontas sto net sxetika me tin koinoniki fovia vrika to minima tou joker kai to vrika polu endiaferon. Diavazontas tis apantiseis olon diapistosa pos pragmatika antimetopizoume polloi to provlima tis koinonikis fovias..
    Prosopika den tha po oti to antimetopizo ..alla oti to kouvalao ..xoris na tolmao na kano tipota pou na voithisei tin katastasi..Anagkastika na do psyxiatro otan eksetias autis tis diataraxis de mporousa na kano praktiki sti sxoli mou. De me voithise katholou. As katalavoun pia oti den exoun ola ta atoma ti dunatotita na antimetopisoun face to face to provlima tous. Auto pou leme gnosiaki sumperiforistiki therapeia diladi.. Isos i psuxanalusi einai kaluteri kata ti gnomi mou kai sigoura se sunduasmo me farmaka se kapoies periptoseis.
    Peite mou .......einai kapoios apo esas pou eide eidiko kai den voithithike? kai pos to aitiologei?
    einai kaluteri i therapeia se omades?
    Euxaristo therma

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5
    exo kai ego...
    mou parousiastike teleftea polemao omos kai tha to nikiso..
    me pianei agxos se koinonikes ekdiloseis kati san anasfaleia..
    prospatho na ektithome omos ekei pou dyskolevome kano pollu prospatheia..
    enas filos..

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •