Τι από τα δύο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Ποιο από τα δύο?

    Γειά σας!! Εχω έρθει με απορία..εχω θέσει την ερώτηση και σε άλλο ποστ..εχω μπερδευτεί με την αγωγή μου..οπως έχω ξαναπεί παίρνω ssri.. Θα χρειαστεί να προσθέσω και ένα αγχολυτικό στην θεραπεία..εγω θα ήθελα το bespar όπως μου πρότεινε ο παθολόγος επειδή δεν προκαλεί εθισμό και βοηθάει στο πεπτικό..όμως ο ψυχίατρος λεει το xanax στα 0.5mg..ποια είναι η εμπειρία σας σε αυτό τον συνδυασμό αγωγης? Επίσης πότε δεν γίνεται εθιστικο το xanax?
    Last edited by Lina_kik; 23-11-2018 at 21:53.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    το xanax γίνεται εθιστικό όπως όλες οι βενζοδιαζεπίνες σε χρήση μεγαλύτερη των 4ων εβδομάδων και επίσης εμφανίζεται στον οργανισμό ανοχή δηλαδή δεν λειτουργεί το φάρμακο από ένα σημείο και μετά. Το γράφουν οι γιατροί σε περιπτώσεις ατόμων που έχουν καθημερινές κρίσεις πανικού (μπορεί και 3-4 μέσα στη μέρα πχ) και σαν φάρμακο για προσωρινή και άμεση ανακούφιση των συμπτωμάτων ΓΑΔ και διαταραχών πανικού.

    Το άλλο που λες λειτουργεί εντελώς διαφορετικά και έχει πολύ μικρό κίνδυνο εθισμού. Όμως τα αποτελέσματά του θέλουν κάνα 2 βδομάδες να φανούν.

    Εγώ xanax δε θα έπαιρνα εκτός και ήταν μεγάλη ανάγκη και πάλι την μικρότερη αποτελεσματική δόση και για το μικρότερο διάστημα δηλαδή
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    το xanax γίνεται εθιστικό όπως όλες οι βενζοδιαζεπίνες σε χρήση μεγαλύτερη των 4ων εβδομάδων και επίσης εμφανίζεται στον οργανισμό ανοχή δηλαδή δεν λειτουργεί το φάρμακο από ένα σημείο και μετά. Το γράφουν οι γιατροί σε περιπτώσεις ατόμων που έχουν καθημερινές κρίσεις πανικού (μπορεί και 3-4 μέσα στη μέρα πχ) και σαν φάρμακο για προσωρινή και άμεση ανακούφιση των συμπτωμάτων ΓΑΔ και διαταραχών πανικού.

    Το άλλο που λες λειτουργεί εντελώς διαφορετικά και έχει πολύ μικρό κίνδυνο εθισμού. Όμως τα αποτελέσματά του θέλουν κάνα 2 βδομάδες να φανούν.

    Εγώ xanax δε θα έπαιρνα εκτός και ήταν μεγάλη ανάγκη και πάλι την μικρότερη αποτελεσματική δόση και για το μικρότερο διάστημα δηλαδή
    Μα κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι..δεν νομίζω ότι χάνω κάτι να δοκιμάσω με το bespar κι αν δω και δεν δουλεύει, να το κοιτάξουμε με το άλλο..γιατι να μην δοκιμάσω πρώτα με κάτι πιο ελαφρύ? Μπορεί να πιάσει!γενικά δεν είμαι κι ο πιο εύκολος άνθρωπος σε ότι έχει να κάνει με χαπια και αγωγή..ειμαι λίγο επιφυλακτική..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να πάρεις ένα φάρμακο αν δεν το θες, δική σου είναι η τελική επιλογή! Καλημέρες
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    [QUOTE=geodim;1020546]κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει να πάρεις ένα φάρμακο αν δεν το θες, δική σου είναι η τελική επιλογή! Καλημέρες[/

    Σε ευχαριστώ πολύ!! Καλημέρες!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •