ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ( λαθοι ζωης ) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,760
    μαγδα συγνωμη, δεν καταλαβα τι θελεις να πεις με το προηγουμενο μηνυμα. γενικα εχω προβλημα να κατανοησω σχεδον ολα τα μηνυματα σου. δεν ξερω γιατι.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Remedy,σ συγνώμη πηγάζει από το φτώχο μου συντακτικό.Θα προσπαθήσω να έχω περισσότερη σαφήνεια στα μυνηματα μου και αναφέρω το ερέθισμα την πρόκληση,και παράλληλα και το δικό μου πρόβλημα.Εγω τα χω τακτοποιημένα.

  3. #18
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ...
    και τι σε εμποδιζει να αναθεωρησεις και να πεις οτι δεν γινεται να γινουν ΟΛΑ τελεια, γιατι ΚΑΝΕΙΣ δεν τα κανει ΟΛΑ τελεια, ο'τι κι αν νομιζεις εσυ που τα βλεπεις απ εξω, και να προσπαθεις πλεον για το ΕΦΙΚΤΟ και ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ;
    .
    Η αντίκριση αυτή - με την οποία κατ' αρχάς συμφωνώ - δεν αφορά τον οποιοδήποτε αλλά κάποιον που καταφανώς η σκέψη του είναι βυθισμένη στα ψυχολογικά προβλήματα.

    Η επιστήμη λέει πως αυτός που υποφέρει από ψυχολογικά αντικρίζει - αντιμετωπίζει την πραγματικότητα φιλτράροντας την μέσα από τη διαστρεβλωμένη - κατακρεουργημένη από τα ψυχολογικά σκέψη - φανταστικό κόσμο μέσα στον οποίο ζει. Στο πλαίσιο αυτό μπορεί να ζει στην ψευδαίσθηση ότι έχει τις ικανότητες και δυνατότητες να τα κάνει όλα τέλεια. Δυστυχώς, όταν δοκιμάσει στην πράξη να αποκτήσει ή να επιτύχει αυτά που ποθεί τότε μπορεί να εκπλαγεί, θα διαπιστώσει ότι αυτά που ποθούσε είναι ανέφικτα ή απλά ότι πρέπει να περιοριστεί στο εφικτό, ιδίως στη ζούγκλα που ζούμε ενώ στο κεφάλι του μπορεί να ζει ή να ζούσε σε μια ιδανική κοινωνία.

    Αφού δοκίμασε, με το που ανακαλύπτει την πραγματικότητα η απογοήτευση του είναι δεδομένη και στα ψυχολογικά του έρχονται να προστεθούν κι άλλα. Τουλάχιστον πριν, η ψευδαίσθηση του δημιουργούσε μια παράλογη κατάσταση ευτυχίας. Τώρα, στη θέση της θα μπει ο πόνος, η κατάθλιψη και τάσεις φυγής από τον κόσμο.
    γιάννης

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Η αντίκριση αυτή - με την οποία κατ' αρχάς συμφωνώ - δεν αφορά τον οποιοδήποτε αλλά κάποιον που καταφανώς η σκέψη του είναι βυθισμένη στα ψυχολογικά προβλήματα.

    Η επιστήμη λέει πως αυτός που υποφέρει από ψυχολογικά αντικρίζει - αντιμετωπίζει την πραγματικότητα φιλτράροντας την μέσα από τη διαστρεβλωμένη - κατακρεουργημένη από τα ψυχολογικά σκέψη - φανταστικό κόσμο μέσα στον οποίο ζει. Στο πλαίσιο αυτό μπορεί να ζει στην ψευδαίσθηση ότι έχει τις ικανότητες και δυνατότητες να τα κάνει όλα τέλεια. Δυστυχώς, όταν δοκιμάσει στην πράξη να αποκτήσει ή να επιτύχει αυτά που ποθεί τότε μπορεί να εκπλαγεί, θα διαπιστώσει ότι αυτά που ποθούσε είναι ανέφικτα ή απλά ότι πρέπει να περιοριστεί στο εφικτό, ιδίως στη ζούγκλα που ζούμε ενώ στο κεφάλι του μπορεί να ζει ή να ζούσε σε μια ιδανική κοινωνία.

    Αφού δοκίμασε, με το που ανακαλύπτει την πραγματικότητα η απογοήτευση του είναι δεδομένη και στα ψυχολογικά του έρχονται να προστεθούν κι άλλα. Τουλάχιστον πριν, η ψευδαίσθηση του δημιουργούσε μια παράλογη κατάσταση ευτυχίας. Τώρα, στη θέση της θα μπει ο πόνος, η κατάθλιψη και τάσεις φυγής από τον κόσμο.
    Άρα εννοείς ότι η τάξη είναι μία ψευδαίσθηση;Ότι πρέπει να γίνουν όλα μπαχαλό ;Ή φύση λειτουργεί ατακτά ;Ο άνθρωπος χωράει σε πέντε τακτικά αυλάκια την χειμωνιάτικη σοδειά του..Φυτρώνουν οι φράουλες στο δάσος,τις καλλιεργούμαι με σειρά.Το να με ισοπεδώνουν να μου πατουν αυτά που θέλω να φυτέψω εγώ γιατί θεωρούν ότι πρέπει να καλλιεργούν τον κήπο μου σε περιόδους αγρανάπαυσης,και να περνούν και τους καρπούς αποδυναμώνοντας το κομμάτι γης μου.Δ εν είναι λογικό.Αυτο το κομμάτι της γης μου ανήκει και θα το κάνω εγώ κουμάντο.Ετσι και με τον άνθρωπο οποίος υποστηρίζει ότι με καλλιεργεί μου χαλάει την γη την σοδειά μου.Εαν εσύ θες μόνο αγγούρια στον κήπο μου και εγώ θρεφω οικογένεια με μία π ποικιλία λαχανικών δεν με καλλιέργεις με καταστρέφεις εμένα και την οικογένειά μου.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Μαγδα View Post
    Έχω υπάρξει τουλάχιστον τριάντα χρόνια μέσος και παρατηρητής με σπουδαία αντανάκλαστικά σε δύσκολες καταστάσεις.Πιστεψε το να γίνεις μεσός είναι κάτι σαν τον σουπερμάν.Καλυτερα να κάνεις μεγάλα όνειρα,εμενα μου σκοτώσαν και τα μικρά.
    ρε ΜΑΓΔΑ! δεν εισαι εσυ το ζητημα παντου! εδω το αρθρο αυτο αναφερετε στα προβληματα του συγκεκρημενου ανθροπου! δεν μας νοιζει εσυ τι εχεις! εξαλου παντου για εσενα γραφεις!! ασε τον Γιαννη να μας κφρασει το προβλημα του! σεβασου λιγο οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν προβληματα και ειτε λογο ντροπαλοτητας ειτε κατι αλλο αδυνατουν με ανεση να μηλησουν γι τον εαυτο τους σε αντιθεση με εσενα που μας τα χεις πριξει!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ρε ΜΑΓΔΑ! δεν εισαι εσυ το ζητημα παντου! εδω το αρθρο αυτο αναφερετε στα προβληματα του συγκεκρημενου ανθροπου! δεν μας νοιζει εσυ τι εχεις! εξαλου παντου για εσενα γραφεις!! ασε τον Γιαννη να μας κφρασει το προβλημα του! σεβασου λιγο οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν προβληματα και ειτε λογο ντροπαλοτητας ειτε κατι αλλο αδυνατουν με ανεση να μηλησουν γι τον εαυτο τους σε αντιθεση με εσενα που μας τα χεις πριξει!
    παιδια τσιλ... ναξερετε πως τουλαχιστον στα δικα μου νηματα που ανοιγω δεν εχω κανενα θεμα ναρχεται καποιος κ να εξεφραζει αυτο που νιωθει ( ισα ισα ειναι χαρα μου που αυτο το κανει σε δικο μου νημα)... ακομα κ αν μας τα πριζει καποιες φορες... δεν πειραζει εξαλου κ γω αρκετους απο δω μεσα τους εχ πριξει ανα καιρους κ δεν το καταλαβαινα καν...

    οσον αναφορα το θεμα δεν θελω να ειμαι καποιος που απλα γκρινιαζει κ ζηταει ετοιμες λυσεις... η αληθεια πιστευω ειναι πως ειμαι καποιος που στην αρχη κ οταν βρησκωμουν ακοινητοποιημενος στον βαθυτερο πυθμενα της ζωης μου μπηκα στην διαδικασια να κανω μια τεραστια δουλεια με ειδεικους κ πως οταν αρχησα να εμανιζω σημαδαι προοδου κ αρχησα να δραστιριοποιουμαι στην ζωη κ συνχρονος να καλυτερευω τις καταστασεις τοτε ηταν η καταληλη χρονικη στιγμη κ που θελησα να μπω σε ενα φορουμ ψυχολογιας κ να συζηταω για τα ψυχολογικα μου κ την πορεια της ζωης μου αλλα κ οσο μπορο να βοηθαω αλλους σε πραγματα κ ηληκιες που εχω περασει... κ πιστεψτεμε παιδια δεν μετανιωσα στηγμη που μπηκα γτ με βοηθησατε παραπολυ... κ πραγματικα δεν θα ηταν σε καμια περιπτωση τοσο ευκολο αν δεν καναμε τις κουβεντες μας εδω μεσα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Γειά σου! Δεν έχω διαβάσει παλαιότερα ποστ σου. Δεν ξέρω τι δουλειά έχεις κάνει με ειδικούς ψυχικής υγείας. Είναι κάτι που έχεις αναφέρει παλαιότερα; έχω μια συγκεκριμένη δεύτερη ερωτηση Εξου και η παραπάνω. Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι σαν χτίζω στο μυαλό μου έναν "ιδανικό " εαυτό και συμπεριφερομαι βάση αυτού;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by Kalissi View Post
    Γειά σου! Δεν έχω διαβάσει παλαιότερα ποστ σου. Δεν ξέρω τι δουλειά έχεις κάνει με ειδικούς ψυχικής υγείας. Είναι κάτι που έχεις αναφέρει παλαιότερα; έχω μια συγκεκριμένη δεύτερη ερωτηση Εξου και η παραπάνω. Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι σαν χτίζω στο μυαλό μου έναν "ιδανικό " εαυτό και συμπεριφερομαι βάση αυτού;
    ειναι σαν.... περασα μια μεγαλη κ χρονια φαση της ζωης μου σε πολυ χαλια κατασταση κ γιαυτο θελω σαν ψυχολογικη αντιδραση απο δω κ περα να κανω την ζωη μου οχι απλα καλη κ να βελτιωσω τις καταστασεις αλλα να το κανω σαν ψυχολογικο αποθημενο κ αντριδραση λογο των πριγουμενων αρνιτικων γαινωμαινων που ειχα περασει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    ειναι σαν.... περασα μια μεγαλη κ χρονια φαση της ζωης μου σε πολυ χαλια κατασταση κ γιαυτο θελω σαν ψυχολογικη αντιδραση απο δω κ περα να κανω την ζωη μου οχι απλα καλη κ να βελτιωσω τις καταστασεις αλλα να το κανω σαν ψυχολογικο αποθημενο κ αντριδραση λογο των πριγουμενων αρνιτικων γαινωμαινων που ειχα περασει
    Οπότε αυτό είπες ότι σε έφτασε στα άκρα. Δεν πειράζει. Εμπειρία λέγεται αυτό.
    Αυτά είναι που θέλεις και σκέφτεσαι. Για να επιτύχεις αυτό που λες, τι πιστεύεις ότι χρειάζεται να κάνεις;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by Kalissi View Post
    Οπότε αυτό είπες ότι σε έφτασε στα άκρα. Δεν πειράζει. Εμπειρία λέγεται αυτό.
    Αυτά είναι που θέλεις και σκέφτεσαι. Για να επιτύχεις αυτό που λες, τι πιστεύεις ότι χρειάζεται να κάνεις;
    δεν ξερω... αλλα θελω με τον καιρο να ερθουν διαφορες πορειες στην ζωη μου.. μεχρι ομως τοτε ειμαι μροθυμος να ακουσω τις ιδεες σας κ τις παροτρυνσεις σας

    https://www.youtube.com/watch?v=jjaZa2JQK8U

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Η αντίκριση αυτή - με την οποία κατ' αρχάς συμφωνώ - δεν αφορά τον οποιοδήποτε αλλά κάποιον που καταφανώς η σκέψη του είναι βυθισμένη στα ψυχολογικά προβλήματα.

    Η επιστήμη λέει πως αυτός που υποφέρει από ψυχολογικά αντικρίζει - αντιμετωπίζει την πραγματικότητα φιλτράροντας την μέσα από τη διαστρεβλωμένη - κατακρεουργημένη από τα ψυχολογικά σκέψη - φανταστικό κόσμο μέσα στον οποίο ζει. Στο πλαίσιο αυτό μπορεί να ζει στην ψευδαίσθηση ότι έχει τις ικανότητες και δυνατότητες να τα κάνει όλα τέλεια. Δυστυχώς, όταν δοκιμάσει στην πράξη να αποκτήσει ή να επιτύχει αυτά που ποθεί τότε μπορεί να εκπλαγεί, θα διαπιστώσει ότι αυτά που ποθούσε είναι ανέφικτα ή απλά ότι πρέπει να περιοριστεί στο εφικτό, ιδίως στη ζούγκλα που ζούμε ενώ στο κεφάλι του μπορεί να ζει ή να ζούσε σε μια ιδανική κοινωνία.

    Αφού δοκίμασε, με το που ανακαλύπτει την πραγματικότητα η απογοήτευση του είναι δεδομένη και στα ψυχολογικά του έρχονται να προστεθούν κι άλλα. Τουλάχιστον πριν, η ψευδαίσθηση του δημιουργούσε μια παράλογη κατάσταση ευτυχίας. Τώρα, στη θέση της θα μπει ο πόνος, η κατάθλιψη και τάσεις φυγής από τον κόσμο.
    το διαβεβαιωνω εγω ετσι ηταν.. κ με κουρασε πολυ η προσαρμογη με την πραγματικωτητα... κυριος οτι επρεπε να κρατησω προσγειωμενα τα μυαλα μου απεναντη στην ζωη κ σε ολλα οσα θελω να πετυχω στην ζωη...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    βασικα δεν ηταν μονο αυτο η μεγαλη φαντασια που ειχα μεσα μου... ηταν κ οτι θελωντας να ξαναεπιδιωξω την ζωη μου ειχα με εμονη ιδεα πως θελω να το κανω με πολυ μανια.... δλδ με πολυ υπρβοληκο κ σχεδον επιθετικο τροπο... αλλα πιστευω πως στην περιπτωση μου επρεπε να γινει ετσι γτ δεν γινωταν αλλιος... γτ αλλιος μπορει να μην γινωτανε κ τπτ... απλα επρεπε το συντομοτερο να καταλαβω πως κτ τετοιο πρεπει να γινεται για ενα μικρο χρονικο διαστημα κ δλδ για λιγο κ για οσο ειναι απαραιτητο... δλδ δεν μπορουσα να εχω μια τετοια επιθετικη κ υπερβοληκη σταση για μια ζωη γτ δεν ειναι φυσιολογικο... ηταν μια πολυ καλη κηνητιριος δυναμη αλλα μεχρι ενα βαθμο.... ασε που ειναι κ κτ που κατα την γνωμη μου κτ τετοιο θελει κ συνχρονος επιβλεψη κ επιτιρηση απο ειδικο...

    για να χρησημοποιησω μια μετα φορα... ειναι σαν τον ασθενη ο οποιος εχει μια ασθενεια (π.χ. εινια βουλομενο ολλο το αναπνευστικο του)... κ ενω ο γιατρος του εχει χρησημοποιησει πανω σε αυτον ολλες τις γνωστες μεθοδους θεραπειας (π.χ. ολα τα νορμαλ σπρει) δεν βελεπει κ καποια σημαντικη βελτιωση... κ γιαυτο μια μερα του λεει... κοιτα να δεις θα σου δωσω ενα καινουριο σπρει που θα σου τα ξεβουλωσει ολα... ομως ειναι απο τα πιο δυνατα φαρμακα κ γιαυτι θα το βαζεις για ενα περιορισμενο χρονικο δηαστημα(π.χ. μια βδομαδα το πολυ) κ θα βαζεις αυστηρα μικρες ποσοτητες (π.χ.το πολυ 1-2 φορες την μερα)... γτ αλλιος μπορει να σου καψει κ να σου καταστρεψει ολλη την μυτη κ ολλο το ανω αναπνευστθικο... γιαυτο κ καθολη αυτην την δειαρκεια θα εισαι υπο την στενη επιβλεψη μου... κ στο τελος της βδομαδας θα ερθεις οποσδηποτε να σε ξαναδω...

    κ για να κλεισω... θυμαμαι πως απο μικρος πηγενα σε ειδικους για καποιες μαθησιακες δυσκολιες κ μια ΔΕΠΥ που ειχα... κ παντα σε ολλα αυτα τα θεματα τετοιυ ειδους (οπως κ στα ανχω-καταθληπτικα οταν μεγαλωσα)... παντα ημουν το παιδι που εβλεπε ολλα τα αλλα παιδιαγυρο του (με κοινα θεματα) να προοδευουν, να κανουν βηματα κ να γινωνται καλυτερα... εκτος απο μενα που ημουν αυτος που δεν μπορουσε περισωτερο απο ολλους...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    επεισςη να σημειωσω πως εκει την περιοδο ηθελα να ειμαι σε μια κατασταση που παρομοια με αυτα που γραφω κ οισως να δικαιολογη ολλο αυτο... δλδ εβλεπα πολλα motivational videos... ηθελα εγω ο διιος να αποτελος κηνητιρια δυναμη για τον εαυτο μου... ηθελα να λεω πως πρεπει να περναω πανω απο ολλη την μερα αντι να περναει αυτη πανω απο μενα... πως νιωθω σαν τον βαρκαρη που κανει κουπι κοντρα στο ρεμα κ πρεπει να προσπαθησει μεχρι τελικης πτωσης γτ αλλιος θα τον παρει το ρεμα κ θα τον σκωτωσει... πως νιωθω σαν να ανεβαινω μια βουνοπλαγια κ πως η θα τα καταφερω η θα παιθανω προσαπθωντας..... κ τα σχετικα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σημαντικό
    By Nietzsche in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 08-09-2015, 05:30
  2. πολλά και συνεχόμενα λάθοι
    By clickm86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-2012, 17:15
  3. SOS ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2011, 10:06
  4. Τι είναι σημαντικό τελικά;
    By e_K in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 07-10-2010, 17:10
  5. Τι είναι πιο σημαντικό για σας σε αυτή τη ζωή ?
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 31-01-2008, 21:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •