Χωρισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    10

    Χωρισμός

    Καλησπέρα.ειμαι παντρεμένη τρία χρόνια ανακάλυψα ότι ο σύζυγός παίζει χρήματα στον ΟΠΑΠ κάποιες φορές κ αυτά που έχουμε για τα προς το ζην,δεν εργάζομαι λόγο το ότι έχω μικρό παιδί που δεν πάει σχολείο ακόμα ..την συμβουλή σας τι είναι καλύτερο να πράξω για το παιδί

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Butterfly View Post
    Καλησπέρα.ειμαι παντρεμένη τρία χρόνια ανακάλυψα ότι ο σύζυγός παίζει χρήματα στον ΟΠΑΠ κάποιες φορές κ αυτά που έχουμε για τα προς το ζην,δεν εργάζομαι λόγο το ότι έχω μικρό παιδί που δεν πάει σχολείο ακόμα ..την συμβουλή σας τι είναι καλύτερο να πράξω για το παιδί
    Ο άντρας σου παιζει τυχερά παιχνίδια....Είναι εθισμένος σε αυτά;; και εσύ ανησυχείς λόγω του παιδιού και ότι δεν δουλεύεις; καλά κατάλαβα.. ;

    Στο τίτλο γράφεις χωρισμός.....Είναι αυτό που σου περνάει από το μυαλό και σκέφτεσαι να κάνεις;;

    Έχετε μιλήσει με τον αντρα σου για αυτό το θέμα για τα τυχερά παιχνίδια ;;; γενικότερα ο γάμος σας πως είναι αντιμετωπίζετε αλλα θέματα;;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    10
    Αλλά θέματα σοβαρά όχι το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές κ λέει πάει πού κ που.το που κ που είναι ανά 2 3 μέρες.σημερα από τα 50 που είχαμε χάλασε τα είκοσι κ είναι τα μόνα που έχουμε η απάντηση είναι πως κάνω έτσι. Η ανυσηχια μου είναι ότι είναι καλό που κάθομαι κ αφήνω να περνάει με το πρόβλημα ο καιρός??? Το παιδί είναι το βασικότερο τον λατρεύει κ ο χωρισμός ο οποίος σκέφτομαι δεν είναι το καλύτερο για το μικρουλι τι να κανω

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Σίγουρα ένας χωρισμός δεν είναι οτι καλύτερο και ειδικά για το παιδί και εφόσον δεν αντιμετωπίζετε και αλλα σοβαρά θέματα στο γάμο σας...

    Το θέμα είναι όμως η οικογένεια σας και ότι δεν σας περισσεύουν κιόλας.......

    Του έκανες κουβέντα και του εξέφρασες τις ανησυχιες σου αλλά κυρίως τον βαθμό που είσαι προβληματισμένη;; του είπες ότι σκέφτεσαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να χωρίσετε και ότι φοβάσαι για την οικονομική σας κατάσταση και το μέλλον του παιδιού....;;

    Δεν γίνεται να σου απαντάει "πως κάνεις έτσι" είναι απάντηση εθισμένου αυτή και πολυ φοβάμαι πως αν δεν το κόψει μόνος του δύσκολα κάποιος άλλος θα του αλλάξει μυαλό.....

    Για μένα ....μίλησε του ξανά και ξανά....σοβαρά και ζήτησε του να το σταματήσει για το μέλλον του παιδιού....σε κάθε περίπτωση επικαλεσου το παιδί σας αλλα βαλε στο τραπέζι σοβαρά το θέμα που σε απασχολεί.....να του καταστησεις σαφές ότι σε φέρνει σε αδιέξοδο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    10
    Αυτό κάνω εδώ και καιρό ελπίζω κάτι να γίνει νιώθω κ πολύ χάλια ψυχολογικά εκεί που ασχολούμαι με το παιδί το σπίτι κτλ με τσακωνω πολλές φορές να χάνομαι στη σκέψη για αυτό κ να χάνω ουσιαστικές στιγμές.. πραγματικά ελπίζω σε ένα θαύμα γιατί αν συνεχιστεί δίχως αποτέλεσμα δεν ξέρω τι πρέπει πραγματικά να κάνω όλο μιλάω μιλάω σημειωτέον ότι χρωστάει κ από πάνω σε δημόσιους φορείς κ περιμένει πότε θα βγω για δουλειά να τον βοηθήσω ενοειτε πως λέω ναι ,αλλά σκέφτομαι ότι χαλάει χρήματα σε αυτό κ σπάνε τα νεύρα μου.. τουλάχιστον ότι μπόρεσα κάπου να μιλήσω κάπως με βοηθά δεν θέλω να κάνω κάτι που θα είναι εις βάρος του παιδιού

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Δηλαδή με συγχωρείς του είπες ότι εισαι προβληματισμένη και σκεφτεσαι να πάρετε διαζύγιο και σου είπε "πως κάνεις έτσι;"

    Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν ξέρω ποια θα ήταν η καλύτερη λύση εφόσον έχουν γίνει έτσι τα πράγματα......

    Και δουλειά να πας εσύ... μετά θα βουλιαξετε και οι δύο στα χρέη αν συνεχίσει το ίδιο βιολί.........

    Να πάτε σε κάποιον ψυχολόγο;......άμα δεν σας περισσεύουν και λεφτά βέβαια λίγο δύσκολο......

    Για απεξάρτηση.....;

    Δεν νομίζω αγαπητή μου ότι του έχεις εκφράσει το μέγεθος της απελπισίας σου και εκεί είναι που πρέπει να του χτυπήσεις το καμπανακι ακόμα μια φορά....

    Δεν ξέρω αν υπάρχουν κέντρα απεξάρτησης από τυχερά παιχνίδια......σίγουρα θα υπάρχουν.......Για να απευθυνθείς εκεί....

    Καλά κάνεις και σκέφτεσαι το διαζύγιο γτ καταλαβαίνω ότι η θέση σου είναι δύσκολη .....

    Μιλά του αποφασισμενη και αν είναι ανενδοτος ίσως θα ήταν καλύτερα για το μέλλον του παιδιού να χωρίσετε.....το παιδάκι είναι μικρό έτσι ;

    Δεν ξέρω τι άλλο να σε συμβουλεύσω περίμενε να δεις τι θα σου γράψουν και τα υπόλοιπα μέλη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις καθίσει να του τα αναλύσεις κάτω με αριθμούς, π.χ. να του πεις αν από τα 50 παίζεις τα 20, έχεις παίξει το 40% των χρημάτων μας στο τζόγο και με αυτά τα λεφτά θα μπορούσαμε να έχουμε γάλα για το παιδί για 15 μέρες π.χ. ? Ή να του πεις συνολικά αν παίζεις π.χ. 200 ευρώ το μήνα θα μπορούσαμε με αυτά τα λεφτά να κάνουμε διακανονισμό και να πληρώνουμε τον τάδε και τον τάδε δημόσιο οργανισμό και να μη μας κυνηγάνε;
    Αν δεν είναι εντελώς εθισμένος μπορεί να καθίσει και να λογικευτεί κάπως αν τα βάλεις μπροστά του με χαρτί και μολύβι. Αν ακόμα και μετά από μία τέτοια συζήτηση δεν κάνει πίσω και σου λέει βλακείες τύπου εγώ θα τα πατσίσω και με το παραπάνω σύντομα και συνεχίζει να παίζει, τότε καλά κρασιά...Πολύ δύσκολα τα πράγματα. Πάρε ένα τηλέφωνο στο 1114, είναι γραμμή του ΚΕΘΕΑ για εξαρτημένους από το τζόγο, μπορεί κάτι να σε συμβουλεύσουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,826
    Quote Originally Posted by Butterfly View Post
    Αυτό κάνω εδώ και καιρό ελπίζω κάτι να γίνει νιώθω κ πολύ χάλια ψυχολογικά εκεί που ασχολούμαι με το παιδί το σπίτι κτλ με τσακωνω πολλές φορές να χάνομαι στη σκέψη για αυτό κ να χάνω ουσιαστικές στιγμές.. πραγματικά ελπίζω σε ένα θαύμα γιατί αν συνεχιστεί δίχως αποτέλεσμα δεν ξέρω τι πρέπει πραγματικά να κάνω όλο μιλάω μιλάω σημειωτέον ότι χρωστάει κ από πάνω σε δημόσιους φορείς κ περιμένει πότε θα βγω για δουλειά να τον βοηθήσω ενοειτε πως λέω ναι ,αλλά σκέφτομαι ότι χαλάει χρήματα σε αυτό κ σπάνε τα νεύρα μου.. τουλάχιστον ότι μπόρεσα κάπου να μιλήσω κάπως με βοηθά δεν θέλω να κάνω κάτι που θα είναι εις βάρος του παιδιού
    καλημερα.
    ο ανδρας σου, απο την στιγμη που χρωσταει, που παιζει λεφτα που εχετε για επιβιωση, που δεν μπορει να το σταματησει ενω μπορει να πεινασει το παιδι του, ΕΙΝΑΙ ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ.
    δεν υπαρχει κοντρολ στους εθισμους.
    δεν κοβονται με παρακαλια.
    η κατασταση θα συνεχισει ετσι και φυσικα θα κινδυνευετε να βρεθειτε στον δρομο.

    δεν αρκει να του κανεις ελαφρες συζητησεις που καταληγουν εκ μερους του στο "πως κανεις ετσι".
    αν δεν μπορεις να ζεις με την αβεβαιοτητα των χρεων και της πιθανοτητας να πεινασετε πραγματικα, πρεπει η να το κοψει η να χωρισεις.
    για να χωρισεις χρειαζεσαι οικονομικη ανεξαρτησια.
    χωρις εισοδημα και χωρις δουλεια, δεν γινετια.
    βρες μια δουλεια, οχι για να τον βοηθησεις να καταστραφει, αλλα για να μπορεις να συντηρεισαι και να πληρωνεις δικηγορο για το διαζυγιο.

    δεν υπαρχει αλλη λυση σε τετοιου ειδους εθισμο.
    η το κοβει μαχαιρι και παει στο κεθεα για αποτοξινωση, η χωριζεις και προσπαθεις να μεγαλωσεις το παιδι με την δικη σου δουλεια και μια διατροφη που δεν θα παιρνεις ποτε γιατι αυτος σε λγο θα κοιμαται στα παγκακια...
    αλλιως, κατσε να καταστραφειτε μαζι.

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Ναι, είναι μια λύση να βρει δουλειά και να έχει ξεχωριστό ταμείο για να πάρει την απόφαση να αποδεσμευτεί.....αρκεί να μην λυγίσει σε συναισθηματικους εκβιασμούς του άντρας της και καταλήξει να δουλεύει εκεινη για να ξεχρεώσει και βουλιάξουν μαζί....

    Γτ όταν μιλάμε για εθισμους πολλά γίνονται......Πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για όλα τα ενδεχόμενα άμα καταλάβει ότι έπιασες δουλειά και συντηρείς δικό σου ξεχωριστό ταμείο ...μη νομίζεις ότι θα σε αφήσει έτσι εύκολα να φύγεις....

    Αν αποφασισεις να τον χωρίσεις θα πρέπει να είσαι αποφασισμένη και να μην υποχωρήσεις σε τπτ αλλιώς θα ξανακυλησετε μαζί

Similar Threads

  1. Χωρισμός
    By xrysa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 122
    Last Post: 02-02-2019, 19:57
  2. χωρισμος
    By eleni 99 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 02-12-2013, 15:23
  3. χωρισμος
    By eleni 99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 28-11-2013, 16:50
  4. ΧΩΡΙΣΜΟΣ...
    By gate3 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 20
    Last Post: 20-08-2012, 03:02
  5. Χωρισμός
    By Deleted20082014 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 08-10-2011, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •