Μάσκα δεν εχω να γυρνω, στο καρναβαλι ετουτο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407

    Μάσκα δεν εχω να γυρνω, στο καρναβαλι ετουτο


    Με αφορμη την περιοδο των αποκριων ειπα να γραψω σχετικα με τα προσωπεια που καλουμαστε να φορεσουμε στους κοινωνικους μας ρολους καθημερινα.

    Η μασκα λοιπον. Μια μασκα που καλυπτει αυτο που πραγματικα ειμαστε κανοντας μας ηθοποιους της στιγμης.
    Ειμαστε αδυναμοι κ το παιζουμε δυναμικοι κ με αυτοπεποιθηση ενω μεσα μας νιωθουμε μειονεκτικα.
    Υποκρινομαστε οτι συμπαθουμε καποιον ενω μεσα μας λεμε τα αντιθετα απο αυτα που λεμε μπροστα του.
    Ποναμε, ειμαστε μελαγχολικοι ή θυμωμενοι κ δεν εξωτερικευουμε τα αρνητικα συναισθηματα μας μη δεν εχουμε την αποδοχη των αλλων κ μας πουν αρνητικους κ μιζερους.
    Ετσι φοραμε ενα ψευτικο χαμογελο, βγαζουμε ομορφες φωτογραφιες στα σοσιαλ μιντια κ καταληγουμε να επιστρεφουμε σπιτι μας μονοι με τον εαυτο μας αντικριζοντας την μοναξια κ δυστυχια του, μισωντας το ειναι μας.

    Καταληγουμε ανθρωποι επιφανειακοι κ οχι αυθεντικοι κ πηγαιοι.

    Πιθανον κ γω να φοραω μια μασκα για να γινω αποδεκτος.
    Αν κ λεω πως δεν φοβαμαι να δειξω την λυπη μου κ να την εκφρασω, δεν θελω να εχω πολλα πολλα με οσους δεν εκτιμω. Δεν θα πω ψεματα για αυτο που πιστευω παρα μονο θα σιωπησω σεβομενος τα συναισθηματα του αλλου αν θεωρησω πως μπορει να πληγωθει.

    Καλουμαστε να ειμαστε αυθεντικοι με τον εαυτο μας για να βρουμε την ευτυχια.
    Οτιδηποτε ψευτικο μας απομακρυνει κ μας σαπιζει εσωτερικα οπως η γαγγραινα.
    Να ειστε αυτο που νιωθετε.

    *Φωτογραφια αππ την ταινια persona του Ingmar Bergman.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Γεια σου serios
    Νομίζω πως δεν υπάρχει άνθρωπος χωρίς μάσκα δεδομένου ότι δεν πιστεύω πως υπάρχει απόλυτα ευτυχισμένος άνθρωπος. Άλλοι σε μικρότερο κι άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό κουβαλάμε τις μάσκες μας. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να τις αναγνωρίσεις μιας και στους περισσότερους γίνεται ένα με το δέρμα τους και έτσι από ένα σημείο και μετά δεν ξέρουμε ούτε και μεις οτι κάτι άλλο κρύβεται από κάτω και δεν είμαστε εμείς η μάσκα μας.

    Προσωπικά για χρόνια κουβαλούσα την μάσκα της δυνατής, αυτής που δεν κλαίει ποτέ, δεν στεναχωριέται και πολύ για τίποτα και γενικά δεν της καίγεται καρφί. Άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι αυτό είναι μάσκα όταν άρχισα να έρχομαι κοντά με διαφορετικούς ανθρώπους (έτσι δεν μας γνωρίζουμε πάντα εξάλλου και κάπως αργά μάλλον, μου ξανασυστήθηκα κάποια στιγμή. Δεν είναι εύκολη διαδικασία ούτε ευχάριστη στην αρχή, ειδικά αν χρειάζεται μαζί με την μάσκα να ξεκολλήσεις κομμάτια του δέρματος σου αλλά αν δεν δειλιάσεις στο ξεκίνημα , στην συνέχεια είναι απελευθερωτικό όσο δεν φανταζόμουν ποτέ. Είμαι σίγουρη πως έχω κι άλλες ακόμα, μερικές τις έχω εντοπίσει κιόλας και είμαι στη φάση του ξεκολλήματος αν δεν δειλιάσω.

    Πάντως πιστεύω πως αυτός είναι ένας από τους μεγαλύτερους αγώνες του ανθρώπου. Να καταφέρουμε να πετάξουμε από πάνω μας όσες περισσότερες μάσκες μπορούμε και να έρθουμε πιο κοντά στο μέσα μας. Ιδεατά εκεί πιστεύω πως κρύβεται η ευτυχία. Σε έναν ουτοπικό κόσμο όλοι θα χαμε φτάσει να ζούμε αρμονικά χωρίς μάσκες γιατί θα μας ήταν πια περιττές. Προς το παρόν βολευόμαστε με στιγμές ευτυχίας.

    υγ. +1000 για το τραγούδι. Είναι ένα τραγούδι που με κάνει πάντα να κλαίω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Ναι νομιζω δυσκολο να αποφυγεις την μασκα.
    Αλλωστε ειναι μια δημιουργια αμυντικη ισως του Εγω μας κ λιγοι στην ιστορια μπορουν να πουν πως ξεπερασαν αυτον τον σκοπελο.

    Χαιρομαι που σου βγαζει συναισθηματα συγκινησης το συγκεκριμενο κομματι.
    Ισως το οτι εξεφρασες πως εισαι ευαισθητη να ειναι υπενθυμηση της νικης σου απεναντι στην μασκα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και ναμαστε βεβαιοι οτι δεν φοραμε μασκα , ειναι απο τα μικρα ψεμματα που λεμε στον εαυτο μας ......... ειμαστε εξοχοι στο να κρυβομαστε απο τον ιδιο μας τον εαυτο .......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Ναι νομιζω δυσκολο να αποφυγεις την μασκα.
    Αλλωστε ειναι μια δημιουργια αμυντικη ισως του Εγω μας κ λιγοι στην ιστορια μπορουν να πουν πως ξεπερασαν αυτον τον σκοπελο.

    Χαιρομαι που σου βγαζει συναισθηματα συγκινησης το συγκεκριμενο κομματι.
    Ισως το οτι εξεφρασες πως εισαι ευαισθητη να ειναι υπενθυμηση της νικης σου απεναντι στην μασκα.
    Εδώ έρχεται η συμβολή της τέχνης, σε όποια μορφή της. Το κομμάτι αυτό μου προκαλούσε συγκίνηση πολύ πριν διανοηθώ την ύπαρξη της μάσκας χωρίς να μπορώ να εξηγήσω το γιατί. Προφανώς ένα κομμάτι μου το ήξερε.
    Έκτοτε έχω γίνει πολύ προσεκτική και παρατηρητική με τον εαυτό μου...με τι θυμώνω, με τι συγκινούμαι, με τι γελάω.
    Όπως λέει κι ο Μακ όμως πιο πάνω, είμαστε έξοχοι στο να ξεγελάμε τον εαυτό μας, οι περισσότεροι μας κάνουμε απίστευτα κόλπα προκειμένου να μην αποκαλυφθούμε και να παραμείνουμε "προστατευμένοι". Συν οτι συνήθως και το στενό μας περιβάλλον δεν καλοβλέπει μια αλλαγή ρόλου που θα απορύθμιζε το όλο σύστημα και θα ανάγκαζε και άλλους ίσως σε μετατόπιση.

    Μερικές φορές σκέφτομαι πως είναι σα να έχουμε όλοι αναλάβει έναν ρόλο και πάιζουμε καθημερινά μια μεγάλη παράσταση. Κανείς δεν θέλει να χάσει την σιγουριά και την ευκολία και να αλλάξει ξαφνικά ρόλο μα ακόμα κι αν κάποιος το προσπαθήσει, θα αντιδράσουν οι γύρω για να μην αναγκαστούν κι εκείνοι να αλλάξουν/τροποποιήσουν τον δικό τους.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Βέβαια μάσκα με την ευρεία έννοια είναι και η κοινωνικοποίηση. Η διαδικασία δηλαδή στην οποία αποκτούμε αξίες και προσαρμοζόμαστε στο υπάρχον σύστημα -τα αξιών. Οπότε μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια σειρά μάσκες.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Βέβαια μάσκα με την ευρεία έννοια είναι και η κοινωνικοποίηση. Η διαδικασία δηλαδή στην οποία αποκτούμε αξίες και προσαρμοζόμαστε στο υπάρχον σύστημα -τα αξιών. Οπότε μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια σειρά μάσκες.
    Αυτό είναι μία θεώρεια,για την δημιουργία ενός μόνου,οπου θα λειτουργεί ως κουβάς διαστροφων και νόσων μέσω της μεθόδου της εκμαιευσης της αλήθειας που υποστηρίζεται από "ανθρώπους"ότι η φύση ειναι αντικοινωνική.Δεν είναι μάσκα άμα έχω κέφια και χαιρετάω.Δ εν είναι μάσκα να μαι χορτατη από την ζωή μου και να νιώθω καλά στο άρρωστο κοινώνικο σύνολο που συνηθίζει να λειτουργεί υποκριτικά.Λ ογια για κοινωνικοποίηση σε ανθρωπο που τον απομωνωνει η δημιουργημένη έννοια της ύπαρξης του δηλαδή ο εκμηδενισμός .Δεν είναι μάσκα και προσωπείο εάν πχ με πονάει η μέση και με ρωτήσουν πως είσαι και απαντήσω καλά.Ουτε είναι μάσκα άμα απαντήσω αλλού την ίδια στιγμή άστα να πάνε σκατά είμαι πιασμενη.Ειναι το καλό και το κακό που λένε και οι κινέΖοι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •