Τσιμπηματα στην καρδια και καουρα στο λαιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182

    Τσιμπηματα στην καρδια και καουρα στο λαιμο

    Καλημερα σας και παλι! Νεα συμπτωματα. Νεα φοβια..ειμαι αρρωστοφοβικη εδω κ χρονια..εμβοες,μουδιασματα, πονους,καψιματα,δυσπνοια, ζαλαδες κ πολλα αλλα..αυτη τη φορα ηρθε κατι νεο. Εδω κ 10 μερες ταλαιπωρουμαι με καουρα ψηλα..προς το λαιμο κ πρησμενο στομαχι τις τελευταιες 3 μερες..ωστοσο χθες αρχισαν κατι τσιμπηματα σαν απο καρφιτσα, στο στηθος στο σημειο της καρδιας..σημερα το πρωι ξυπνησα με ενοχλησεις στο αριστερο χερι(πονακια κ μουδιασμα).φανταζεστε ολοι τι φοβαμαι..ωστοσο υπαρχει καποιος που τα ειχε συνδυαστικα αυτα; την καουρα,τα τσιμπηματα κ το χερι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Καλημερα σας και παλι! Νεα συμπτωματα. Νεα φοβια..ειμαι αρρωστοφοβικη εδω κ χρονια..εμβοες,μουδιασματα, πονους,καψιματα,δυσπνοια, ζαλαδες κ πολλα αλλα..αυτη τη φορα ηρθε κατι νεο. Εδω κ 10 μερες ταλαιπωρουμαι με καουρα ψηλα..προς το λαιμο κ πρησμενο στομαχι τις τελευταιες 3 μερες..ωστοσο χθες αρχισαν κατι τσιμπηματα σαν απο καρφιτσα, στο στηθος στο σημειο της καρδιας..σημερα το πρωι ξυπνησα με ενοχλησεις στο αριστερο χερι(πονακια κ μουδιασμα).φανταζεστε ολοι τι φοβαμαι..ωστοσο υπαρχει καποιος που τα ειχε συνδυαστικα αυτα; την καουρα,τα τσιμπηματα κ το χερι;
    Έγινε κάτι που να σε στεναχώρησε η να σε τάραξε αρκετά; Εγω κατάλαβα οτι όταν γίνεται κατι και ταράζομαι αυτο μου μένει για αρκετό καιρο σωματικά. Χθες μου συνέβη κατι τραγικό. Έβαλαν φόλα στο σκυλι μου που ειναι κουτάβι ενός έτους και αμέσως μολις το κατάλαβα τον πηρα και έτρεξα στον κτηνίατρο.. ευτυχώς τον σώσαμε και ειναι καλα αλλα όλο αυτο με διάλυσε. Μεχρι να τον παω η καρδιά μου θα έσκαγε είχα γινει κατακόκκινος μετα έβγαλα και σπυράκια στο πρόσωπο μεχρι να πει ο γιατρος οτι ειναι καλα. Έπειτα αυτα μείνανε ολη τη μερα δεν φύγανε. Η κοκκινίλα Ειδικα στο πρόσωπο. Μετα είχα τσιμπήματα και αλλα. Γιαυτο μηπως και σε σενα εγινε κατι που να σε τάραξε η θυμήθηκες κατι παλιό; Αλλιώς ειναι και το υποσεινηδητο που λένε!

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Ναι εγω, είναι οισοφαγιτιδα/γαστροοισοφαγικη,κλασικά συμπτωματα. Πηγαινε σε γαστρεντερολογο.

    Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω πόνο στο στήθος αριστερά. Προσπαθω να καταλαβω αν είναι το εντερο ή καρδιά ή καποιο νεύρο.


    Biliskov, κάνε καταγγελία σε αυτόν που το έκανε, κανένας γειτονας θα είναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    και εγώ επίσης. Με προβλήματα γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης κλπ. Πόνοι στην αριστερή μεριά του στήθους κλασσικά, άλλες φορές σαν τσιμπήματα, άλλες σαν απλός πόνος,
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι εγω, είναι οισοφαγιτιδα/γαστροοισοφαγικη,κλασικά συμπτωματα. Πηγαινε σε γαστρεντερολογο.

    Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω πόνο στο στήθος αριστερά. Προσπαθω να καταλαβω αν είναι το εντερο ή καρδιά ή καποιο νεύρο.


    Biliskov, κάνε καταγγελία σε αυτόν που το έκανε, κανένας γειτονας θα είναι.
    Εχω κανει φιλε μου καταγγελία. Ήρθε η αστυνομία και κατέγραψε το περιστατικό γιατι στην ίδια γειτονιά πέθαναν αλλα σκυλάκια και γατάκια την ίδια μερα! Εγω ευτυχώς τον πρόλαβα πολυ γρήγορα την ωρα που άρχιζε να τρέμει και τον έσωσα. Όπως και να χει όμως με τάραξε παρά πολυ γιατι τον είχα διπλα μου να σπαρταράει και έτρεχα στον δρόμο να φτάσω γρήγορα στον κτηνίατρο και ευτυχώς τον πρόλαβα! Πραγματικά εύχομαι να μη το ζήσει ποτε κανεις αυτο. Εμάς μας εχει ταράξει παρά πολυ γιατι το έχουμε σπιτι μεσα ολη μερα μαζι μας απο μωρο και τωρα ειναι ενός έτους! Και να πω κατι ακομα στην πενυ. Σημερα πηγα σούπερ μάρκετ με την γυναίκα μου και πήραμε και το σκυλι. Εγω δεν μπήκα μεσα κάθισα στην σκιά και εκει που ήμουν με το σκυλι με έπιασε ταχυπαλμία!! Ειναι απο χθες που μου έχουν μείνει οι εικόνες και το όλο θέλαμε που εγινε και τωρα μου βγαίνει ετσι!! Χθες είχα κατα κοκκινίσει είχε μελανιασει το πρόσωπο μου μεχρι να μας πει ο γιατρος οτι ειναι καλα και μετα έβγαλα σπυράκια στο πρόσωπο! Εκτός απο τα παθολογικά ειναι και τα ψυχολογικά! Και μιας και που ειπα για τον δικό μου σκύλο και ανοιξα το θέμα να προσέχετε ολοι τα σκυλιά σας η γενικά τα κατοικίδια σας γιατι εξω κυκλοφορούν ελεύθερα τα κτήνη που σκοτώνουν αθώες ψυχές που δεν τους φταίνε σε τιποτα!! Και αν ποτε δείτε οποιονδήποτε ύποπτο η να βάζει φόλα το λιγότερο που μπορείτε να κάνετε ειναι να καλέσετε την αστυνομία!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Έγινε κάτι που να σε στεναχώρησε η να σε τάραξε αρκετά; Εγω κατάλαβα οτι όταν γίνεται κατι και ταράζομαι αυτο μου μένει για αρκετό καιρο σωματικά. Χθες μου συνέβη κατι τραγικό. Έβαλαν φόλα στο σκυλι μου που ειναι κουτάβι ενός έτους και αμέσως μολις το κατάλαβα τον πηρα και έτρεξα στον κτηνίατρο.. ευτυχώς τον σώσαμε και ειναι καλα αλλα όλο αυτο με διάλυσε. Μεχρι να τον παω η καρδιά μου θα έσκαγε είχα γινει κατακόκκινος μετα έβγαλα και σπυράκια στο πρόσωπο μεχρι να πει ο γιατρος οτι ειναι καλα. Έπειτα αυτα μείνανε ολη τη μερα δεν φύγανε. Η κοκκινίλα Ειδικα στο πρόσωπο. Μετα είχα τσιμπήματα και αλλα. Γιαυτο μηπως και σε σενα εγινε κατι που να σε τάραξε η θυμήθηκες κατι παλιό; Αλλιώς ειναι και το υποσεινηδητο που λένε!
    Φετος ειναι η πιο πιεστικη χρονια για μενα..γεματη αγχος, καυγαδες και ψυχοσωματικα φουλ..απλα ολο εμφανιζω κ κατι καινουριο..και καθε φορα πανικοβαλλομαι το ιδιο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Φετος ειναι η πιο πιεστικη χρονια για μενα..γεματη αγχος, καυγαδες και ψυχοσωματικα φουλ..απλα ολο εμφανιζω κ κατι καινουριο..και καθε φορα πανικοβαλλομαι το ιδιο..
    Απο αυτο ειναι. Και εμένα ειναι φουλ στην πίεση αυτή η χρόνια και στο άγχος. Κάποιες στεναχώριες ήρθαν αλλα η χθεσινή ήταν πολυ μεγάλη και Αποτωμη κιολας! Κατι τέτοια μας επειρεαζουν παρά πολυ. Το βλέπω στον εαυτό μου αλλα προσπαθώ να το παλέψω! Ολα
    Μεσα στη ζωή ειναι. Και τα καλα και τα κακά. Κάποτε όλο και κατι κακό θα μας συμβεί η κατι που δεν θελουμε. Υπομονή θελει και αγώνα.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ έχω κάνει καταγγελία επωνυμη σε εναν που έβαλε φολες στη γειτονιά μου. Μεγάλα καθαρματα αλλά συσρθχως η δικαιοσύνη δεν κάνει παντα σωστά τη δουλειά της και η αστυνομία δεν ασχολείται. Ευτυχώς που δεν επαθε κάτι το σκυλί σου, σίγουρα παντως είναι αγχωτικο, κι εμένα οι κρισεις πανικου ππροκλήθηκαν απο παρομοια κατάσταση (και απι αλλα θέματα αλλά αυτό πυροδοτησε το προσφατο αγχος)

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Τώρα οσον αφορά αυτές τις ενοχλησεις,η Γαστροοισοφαγικη είναι σχετικά συνηθισμένη, υπαρχουν και φυτικές καψουλες μαστίχας που βοηθανε. Είναι πολυ εύκολο να μπερδεψεις αυτά τα συμπτωματα με καρδιά,αλλά προερχονται απο το στομάχι. Σήμερα κι εγώ ενιωσα μια δυνατή έκτακτη στο κέντρο του λαιμού,κοπηκε η ανάσα μου για κλάσματα του δευτερολεπτου και έχω την εντυπωση ότι παλι προκληθηκε απι το στομάχι. Πηγα στο γαστρεντερολογο και μου έγραψε κάτι καινούργια φάρμακα, θα το δοκιμασω αύριο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τώρα οσον αφορά αυτές τις ενοχλησεις,η Γαστροοισοφαγικη είναι σχετικά συνηθισμένη, υπαρχουν και φυτικές καψουλες μαστίχας που βοηθανε. Είναι πολυ εύκολο να μπερδεψεις αυτά τα συμπτωματα με καρδιά,αλλά προερχονται απο το στομάχι. Σήμερα κι εγώ ενιωσα μια δυνατή έκτακτη στο κέντρο του λαιμού,κοπηκε η ανάσα μου για κλάσματα του δευτερολεπτου και έχω την εντυπωση ότι παλι προκληθηκε απι το στομάχι. Πηγα στο γαστρεντερολογο και μου έγραψε κάτι καινούργια φάρμακα, θα το δοκιμασω αύριο.
    Το θεμα μου ειναι οτι παντα φοβαμαι το χειροτερο..δεν παιρνω την απλη εκδοχη ως σεναριο, αλλα το αλλο ακρο..ειδικα οταν κατι δε μου περναει κ το εχω μερες, μου χειροτερευει τον πανικο

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ έτσι ξεκίνησα, πλεον προσπαθω να το εκλογικευσω. Η πιό πρόσφατη περιοδος νοσοφοβιας ξεκίνησε τον περασμενο Νοέμβρη, είχα βάρος στο στομάχι συνέχεια, κάψιμο, πονο στον οισοφάγο,στην πλατη ,στο στήθος, φοβομουν αρχικά για όγκο , έκανα γαστροσκοπηση και είχα οισοφαγιτιδα, πήρα αγωγή, επεσαν τα συμπτωματα αλλά η γαστροισοφαγικη είναι χρόνια νόσος. Κι εγώ φοβαμαι κυριως καρδιά, αλλά αν αμελουμε αυτά τα συμπτωματα συνεχίζουμε να τα αισθανόμαστε και να πιστεύουμε ότι είναι καρδιά. Ούτε συμπτωματα όγκου είναι αυτά που περιγραφεις, ούτε καρδιάς, είναι ΓΟΠ η οποια οκ δεν είναι σοβαρή νόσος, αλλά μπορει να δημιουργήσει προβληματα μελλοντικά. Η διατροφή σου πώς είναι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ έτσι ξεκίνησα, πλεον προσπαθω να το εκλογικευσω. Η πιό πρόσφατη περιοδος νοσοφοβιας ξεκίνησε τον περασμενο Νοέμβρη, είχα βάρος στο στομάχι συνέχεια, κάψιμο, πονο στον οισοφάγο,στην πλατη ,στο στήθος, φοβομουν αρχικά για όγκο , έκανα γαστροσκοπηση και είχα οισοφαγιτιδα, πήρα αγωγή, επεσαν τα συμπτωματα αλλά η γαστροισοφαγικη είναι χρόνια νόσος. Κι εγώ φοβαμαι κυριως καρδιά, αλλά αν αμελουμε αυτά τα συμπτωματα συνεχίζουμε να τα αισθανόμαστε και να πιστεύουμε ότι είναι καρδιά. Ούτε συμπτωματα όγκου είναι αυτά που περιγραφεις, ούτε καρδιάς, είναι ΓΟΠ η οποια οκ δεν είναι σοβαρή νόσος, αλλά μπορει να δημιουργήσει προβληματα μελλοντικά. Η διατροφή σου πώς είναι;
    Γενικα ειναι λιγο περιεργη η διατροφη μου λογω δουλειας, αλλα τον τελευταιο μηνα προσεχα πολυ (αλατι,ζαχαρη κ λιπαρα) κ παρολα αυτα εμφανισα τις καουρες.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τώρα οσον αφορά αυτές τις ενοχλησεις,η Γαστροοισοφαγικη είναι σχετικά συνηθισμένη, υπαρχουν και φυτικές καψουλες μαστίχας που βοηθανε. Είναι πολυ εύκολο να μπερδεψεις αυτά τα συμπτωματα με καρδιά,αλλά προερχονται απο το στομάχι. Σήμερα κι εγώ ενιωσα μια δυνατή έκτακτη στο κέντρο του λαιμού,κοπηκε η ανάσα μου για κλάσματα του δευτερολεπτου και έχω την εντυπωση ότι παλι προκληθηκε απι το στοφαγίτιμάχι. Πηγα στο γαστρεντερολογο και μου έγραψε κάτι καινούργια φάρμακα, θα το δοκιμασω αύριο.
    Να ρωτήσω ποιες φυτικες κάψουλες μαστίχας πήρες, κι αν σε βοήθησαν με την οισοφαγίτιδα και την παλιδρόμηση???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Καούρες έχω αλλά φταίει καθαρά η διατροφή μου που είναι άτσαλη.Τα τσιμπήματα τα θεωρώ καθαρά ψυχολογικά,και δεν με ανησυχεί...Μουδιάσματα έχω κάθε μέρα σε χέρια και σε πόδια αλλά πρέπει να έχω θέμα με τις φλέβες μου έτσι κ αλλιώς και είναι να κάνω τρίπλεξ.Μη τα ρίχνουμε όλα στην ψυχολογία.Ναι μεν πολλά είναι από το άγχος αλλά οχι ολα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι;;;;αυτά τα συμπτώματα penyp που λες ότι έχεις τις τελευταίες μέρες τα έχω τον τελευταίο μήνα,,, βέβαια εγώ ξέρω ότι αυτά δεν ήρθαν ξαφνικά στη ζωή μου,, εμένα άρχισε το μαρτύριο πριν λίγο καιρό μετά από ένα γεγονός που έμαθα και έπαθα αγχωδη διαταραχη,,,, εγώ παιδιά φοβάμαι για πνευμονι με αυτούς τους πόνους όπως θα ήθελα να σας ρωτήσω ρε παιδιά γιατί τρομαζω με τν ευατο μου εσείς που έχετε περάσει αγχωδη διαταραχη με αρρωστοφοβια σκεφτόσασταν όλη μέρα σχεδόν ότι κάτι έχετε πχ μια αρρώστια η κάτι πάθετε;;;; σας ευχαριστω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχωσωματικα αιτια η δυσκολια στην καταποση και ο κομπος στο λαιμο
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-11-2015, 08:09
  2. Ευχομαι Καλο ΠΑΣΧΑ! Να βρουμε ολοι μας την ΑΝΑΣΤΑΣΗ στην καρδια & στην ζωη!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-05-2013, 13:42
  3. πονος στον λαιμο και δυσκολια στην καταποση
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-04-2013, 20:04
  4. Τσημπιματα στην καρδια
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 20-08-2012, 23:38
  5. σουβλιές στην καρδια..
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-09-2011, 13:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •