Την θελω πισω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    5

    Την θελω πισω

    Καλησπερα. Ειμαι ο διονυσης 27. Θα μπω αμεσως στο θεμα. Ξεκινησα πριν κατι μηνες σχεση με μια κοπελα. Ολα καλα ολα τελεια. Στον καθε ανθρωπο λειτουργει διαφορετικα. Εγω την ερωτευτηκα παρα πολυ, την αγαπησα πιο πολυ απο οτιδηποτε αλλο. Την εβαλα πιο πανω και απο εμενα. Ισως λαθος ισως σωστο δεν με αφορα. Τελος παντων. Ειμαι ανεργος ειναι η αληθεια και ψαχνω πολυ καιρο δουλεια τωρα κ δεν μπορω να βρω. Η κοπελα εχει δουλεια οικογενειακη αρα και πιο καλα οικονομικα. Εχω βεβαια και εγω στην ακρη τα δικα μου. Σε αυτο το διαστημα ναι 4 μηνων εκανα για αυτην πραγματα που δεν ειχα κανει στην προηγουμενη μου σχεση που ηταν 5 χρονια. Πολλα. Σε ολα διπλα της. Εχω περασει κατα καιρους θεματα με τον εαυτο μου οπως καταθλιψη κλπ. Τι εγινε λοιπον: ενιωθα τις τελλευταιες βδομαδες μια πιεση τυπου βρε δουλεια κλπ. Ενω καναμε οραγματα ηθελε και αλλα και της ελεγα οτι δεν μπορω. Ναι με το καταλαβαινε απο την αλλη ενιωθα τρομερη πιεση. Εκανα λοιπον το λαθος να της πω ψεματα οτι και καλα βρηκα δουλεια για να ηρεμησω απο αυτο. Γιατι ολη αυτη η πιεση μου εβγαζε νευρα και στην σχεση μας. Και το καταλαβε και μου ειπε χωριζουμε. Δεν ψανχβ να δω αν ειμαι λαθος η οχι. Στην αρχη που το συζητησαμε μου ειπε οτι εχω δικιο κ το καταλαβαινει. Μετα αλλαξε γνωμη. Παρολα αυτα επειδη την επρηξα σε μυνηματα μαλακια μου ξερω με μπλοκαρς κνστο βαιμπερ κ στο κινητο. Παρολα αυτα της στελνω τωρα 2 μερες μαιλ και μου απανταει. Λιγο καλυτερα οσο περνανε οι μερες. Αλλα λεει οτι δεν αλλαζει γνωμη. Μπορω να κανω κατι;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    5
    Συγνωμη για τυχον ορθογραφικα λαθη κλπ κλπ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Dionisis_k View Post
    Καλησπερα. Ειμαι ο διονυσης 27. Θα μπω αμεσως στο θεμα. Ξεκινησα πριν κατι μηνες σχεση με μια κοπελα. Ολα καλα ολα τελεια. Στον καθε ανθρωπο λειτουργει διαφορετικα. Εγω την ερωτευτηκα παρα πολυ, την αγαπησα πιο πολυ απο οτιδηποτε αλλο. Την εβαλα πιο πανω και απο εμενα. Ισως λαθος ισως σωστο δεν με αφορα. Τελος παντων. Ειμαι ανεργος ειναι η αληθεια και ψαχνω πολυ καιρο δουλεια τωρα κ δεν μπορω να βρω. Η κοπελα εχει δουλεια οικογενειακη αρα και πιο καλα οικονομικα. Εχω βεβαια και εγω στην ακρη τα δικα μου. Σε αυτο το διαστημα ναι 4 μηνων εκανα για αυτην πραγματα που δεν ειχα κανει στην προηγουμενη μου σχεση που ηταν 5 χρονια. Πολλα. Σε ολα διπλα της. Εχω περασει κατα καιρους θεματα με τον εαυτο μου οπως καταθλιψη κλπ. Τι εγινε λοιπον: ενιωθα τις τελλευταιες βδομαδες μια πιεση τυπου βρε δουλεια κλπ. Ενω καναμε οραγματα ηθελε και αλλα και της ελεγα οτι δεν μπορω. Ναι με το καταλαβαινε απο την αλλη ενιωθα τρομερη πιεση. Εκανα λοιπον το λαθος να της πω ψεματα οτι και καλα βρηκα δουλεια για να ηρεμησω απο αυτο. Γιατι ολη αυτη η πιεση μου εβγαζε νευρα και στην σχεση μας. Και το καταλαβε και μου ειπε χωριζουμε. Δεν ψανχβ να δω αν ειμαι λαθος η οχι. Στην αρχη που το συζητησαμε μου ειπε οτι εχω δικιο κ το καταλαβαινει. Μετα αλλαξε γνωμη. Παρολα αυτα επειδη την επρηξα σε μυνηματα μαλακια μου ξερω με μπλοκαρς κνστο βαιμπερ κ στο κινητο. Παρολα αυτα της στελνω τωρα 2 μερες μαιλ και μου απανταει. Λιγο καλυτερα οσο περνανε οι μερες. Αλλα λεει οτι δεν αλλαζει γνωμη. Μπορω να κανω κατι;
    Καλησπέρα.

    Δεν έχω σκοπώ να σε κρίνω, απλά θα εκφράσω την γνώμη μου.

    Λοιπόν φίλε μου. Και εγώ αν μου είχε πει η σύντροφός μου ένα τόσο μεγάλο ψέμα, δεν θα ήμουν σε θέση να την εμπιστευτώ ξανά. Γιατί ρε φίλε - πρέπει να το παραδεχτείς - το ψέμα που της είπες δεν ήταν για ένα αμελητέο θέμα, αλλά για κάτι σοβαρό.

    Η άποψη μου είναι να πάψεις να την ενοχλείς. Δεν θα οδηγήσει σε τίποτα.

    Θα ήταν χρησιμότερο για σένα να επιδιώξεις να βρεις μια εργασία, ώστε να μπορέσεις να είσαι και πάλι οικονομικά αυτάρκης. Έτσι θα μπορέσεις να έχεις και περισσότερη αυτοπεποίθηση στις μετέπειτα σχέσεις σου.

    Τώρα, και πάλι με βάση τη δική μου γνώμη, νομίζω ότι θα σου έκανε πολύ καλό να αναζητήσεις την αιτία που σε έκανε να πεις ψέματα σε αυτήν την κοπέλα. Ακόμα και με την βοήθεια ενός ψυχολόγου. Το να μην έχεις δουλειά δεν είναι ντροπή. Ειδικά στην σημερινή Ελλάδα. Ο λόγος όμως που αντί να είσαι ειλικρινείς μαζί της, σε οδήγησε να πεις ένα ψέμα, θεωρώ ότι χρήζει περισσότερης διερεύνησης.

    Αν δεν μπορούμε ρε φίλε να είμαστε ειλικρινείς με την κοπέλα που έχουμε ως σύντροφο, τότε ποιος είναι επί της ουσίας ο λόγος για την ύπαρξη μιας τέτοιας σχέσης.

    Άσε την κοπέλα. Ή αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί της, τότε απλά ζήτησε συγγνώμη και υποσχέσου ότι δεν θα την ξαναενοχλήσεις.

    Επένδυσε στην επαγγελματική σου αποκατάσταση και καταξίωση. Παράλληλα κάνε την ενδοσκόπηση σου. Θα είναι πολύ χρήσιμο και βοηθητικό για σένα.

    Με εκτίμηση και πάντα με καλή διάθεση.

    GoldenM
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    107
    γειά σου Διονύση γνώμη μου είναι πως η κοπέλα δεν σε καταλαβαίνει λιγάκι σε τι θέση είσαι γιατί εκείνη έχει τη δουλειά της τα λεφτά της.... αυτό είναι λάθος της όμως ξέρει δεν έισαι άνετος οικονομικά και ζητάει πολλά. επίσης ναι λάθος που είπες ψέματα αλλά και πάλι δεν είναι και λόγος για χωρισμό τελειωτικό αυτό.... μίλησε τής καλύτερα ήρεμα πες της το λόγο που σε ανάγκασε να πεις ψέματα ότι πίεζε σαι με όλη αυτή τη κατάσταση της δουλειάς και πρέπει να σε καταλάβει και αν σε θέλει πραγματικά θα γυρίσει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    5
    Την εξηγησα τον λογο και την ημερα που χωρισαμε τον καταλαβε και μου ειπε θα τα διορθωσουμε ολα. Απο εκει και περα μετα αλλαξε ολο αυτο. Γενικα αν και μιλαμε μεσω μαιλ πια (γελαμε εδω) στα τελευταια μυνηματα σημερα μου λεει με τον τροπο της πως νοιαζεται για εμενα πως νιωθει πραγματα κλπ απλα απογοητευτηκε. Εγω ρωταω γιατι εχω μπερδευτει. Με μπλοκαρε απο παντου αλλα σαν μαιλ μου γενικα μου απανταει. Σε καποια αμεσα σε καποια αλλα οχι. Γενικα δειχνει μια σταση σε θελω αλλα δεν σε θελω. Και εδω ειναι που εχω μπερδευτει. Το λαθος μου εγω το αναγνωρισα και δεν λεω οτι εγινε με καλο η κακο σκοπο. Απλα εγινμε δεν αλλαζει τωρα. Βεβαια μου ζητησε να την αφησω να ηρεμησει. Υπαρχει περιπτωση αν δεν την ξαναενοζλησω να κατσει να σκεφτει λιγο πιο καθαρα;

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Ήταν λίγο χοντρό το ψέμα να της πεις ότι βρήκες δουλειά
    Ίσως να μην της αρέσει η ιδέα ότι εσύ δεν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος ενώ εκείνη είναι και να φοβόταν ότι θα πρέπει να φροντίζει οικονομικά και για τους δυο σας....μπορεί να θέλει κάποιον στην ίδια κατάσταση με εκείνη....μπορει να της έκαναν και λίγο πλύση εγκεφάλου οι δικοί της....ισως και να μην είναι τόσο ερωτευμένη ή να ψάχνει κάτι άλλο.....ή να θέλει να κάνει περισσότερα πράγματα στη σχέση της που ίσως εσύ αυτή τη στιγμή να μην μπορείς να της προσφέρεις....
    Η ανεργία δεν είναι δικό σου πρόβλημα...βρίσκεται παντού και επηρεάζει και άλλους...φρόντισε να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για εσένα...Και άσε τη κοπέλα...Θα δείξει ο χρόνος αν θέλει να το τελειώσετε ή αν θα ξαναγυρίσει σε σένα

    Ίσως βέβαια και να υπάρχουν άλλοι λόγοι που είναι απομακρη και να μην είναι το οικονομικό κομμάτι που τονίζει εσύ και ρίχνεις εκεί τις ευθύνες....μπορεί να νιώθει ότι δεν ανταποκρίνεσαι σε αυτό που θέλει ή να τρέχει κάτι άλλο με αυτή

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    5
    Στο κομματι με τους δικους της οχι. Λογω της δουλειας της βρισκομουν με τους γονεις της και ειχαμε αψογες σχεσεις. Ενταξει το οτι δεν εχω δουλεια και ψανχω δεν σημαινει οτι πειναω κιολας. Απλα δεν μπορω καθε τρις και λιγο. Επισεις οταν ειπα στο αρχικο μυνημα οτι εκανα πολλα εννοουσα οτι με λιγα λογια καθε μερα πηγαινα και την επερνα απο την δουλεια κλπ κλπ. Γενικα οχι δεν της ειπα σε τπτ. Απλα ολα στην ωρα τους. Και παρα τα δεδομενα οπως εχουν και για διακοπες που θα κλιναμε στο κομματι του ξενοδοχειου κλπ εγω θα ημουν μπροστα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Dionisis_k View Post
    Μπορω να κανω κατι;
    Ναι. Βρες δουλειά και μια άλλη κοπέλα (αν θέλεις να βρίσκεσαι σε σχέση), γιατί μ' αυτήν το γυαλί δε ράγισε απλά, έγινε θρύψαλα.

    Quote Originally Posted by Dionisis_k View Post
    Βεβαια μου ζητησε να την αφησω να ηρεμησει.
    Στη θέση σου δε θα την ενοχλούσα ξανά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    107
    Διονύση τα παιδιά έχουν δίκιο ίσως η κοπέλα να μην σε θέλει όσο έδειχνε η πίστευε και αυτό το ψέμα απλά πες ότι ήταν η αφορμή για να ξανασκεφτει τη σχέση σας... ναι αστην 10 μέρες χωρίς ούτε ένα μνμ και μετά αν νιώθεις το ίδιο ακόμα ξαναστείλε και κοίτα αντίδραση. αν σε ρωτήσει γιατί εξαφανίστηκες τόσες μέρες πες της απλά σεβαστικα πως θέλεις να ηρεμήσεις και το έκανα... αν πάλι την δεις απόμακρη και δεν θέλει... γνώμη μου βρες δουλειά και προχώρα τη ζωή σου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    5
    Ευχαριστω για τις συμβουλες. Το χειριστηκα με τον τροπο μου τελικα και ισως εχω ελπιδες. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα την δω ξανα οποτε εκει τα παιζω ολα για ολα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Φιλε μου η γυναικα αν ειναι σε φαση να βρει κατι ουσιαστικό και δεν εισαι στη χειροτερη περιπτωση ισάξιος στα οικονομικα, συνηθως γινεται αυτο επαθες, με τη πρωτη αφορμή χαιρετα την, ειδικα αν βλεπει οτι εχει και αλλες επιλογες γυρω της.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ όπως η κοπέλα θα αντιδρούσα. Διότι μου λέει άλλα πράγματα για τον χαρακτήρα σου αυτή η στάση σου...

Similar Threads

  1. Τον χώρισα και τον θέλω πίσω
    By angel.paradise in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 09-10-2018, 01:58
  2. Χωρίσαμε και την θέλω πίσω
    By Βαλε in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 08-10-2018, 21:07
  3. Θελω να γυρισω πισω
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 25-12-2014, 04:25
  4. θέλω την ζωή μου πίσω..
    By apostoloss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 16-02-2011, 17:17
  5. ΤΙ ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ...
    By hopa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 99
    Last Post: 28-06-2009, 21:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •