Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ή ομοφυλοφιλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8

    Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ή ομοφυλοφιλια

    Λοιπον αρχικα γεια σε ολους! Ειμαι κοριτσι και ειμαι 16 χρονων. Απο τις 14 Μαιου αυτου του ετους αρχισα να φοβαμαι μην ειμαι ομοφυλοφιλη. Ολα ξεκινησαν οταν εβλεπα eurovision και ξαφνικα αρχισε να λεει ο Καπουτζιδης για εναν ομοφυλοφιλο που πεθαναι και ηταν και μοντελο. Τοτε ετσι στο ασχετο εγω αρχισα να σκεφτομαι γενικα για τους ομοφυλοφιλους και στα ξαφνικα αρχισα να σκεφτομαι μηπως ειμαι κι εγω, χωρις να το πιστευω ομως οτι ημουν-ειμαι...θα δειξει. Μετα απο εκεινη την μερα ολα πανε χαλια και ειναι λες και καθε φορα που βγαινω επιβεβαιωνομαι οτι ειμαι.... Για την ακριβεια βλεπω διαφορες γυναικες και φοβαμαι οτι μου αρεσουν... Κυριως το προσωπο με τρομαζει...ξερω εγω αν την θεωρησω ομορφη αρχιζω και αγχονομαι παρα πολυ. Βεβαια μπκρω να πω οτι το γυαικειο στηθος δεν με ελκυει καθολου( κατι που ελκυεει πολλα αγορια). Α ακομα δεν θελω να βγαινω με τις φιλες μου γιατι καταλαβαινεται φοβαμαι μην αρχισω να τις θελω ή γενικα οτι οταν θα βγω θα δω και αλλες γυναικες και δεν θελω τελος παντων. Για να καταλαβετε δεν απανταω ουτε στις κλησεισ ουτε στα μηνυματα τους και κανω οτι δεν τα βλεπω. Μοβο αναγκαστικα απανταω οταν παιρνουν στο σταθερο και αυτο γιατι θα σηκωσει καποιος αλλος το τηλεφωνο και θα μου το δωσει και τελος παντων η μαμα μου ολοι την ωρα με πρηζει να βγαινω εξω.... Α για το παρελθον τωρα... Απο την πρωτη δημοτικου που με θυμαμαι ας πουμε παντα ηθελα αγορια και μαλιστα δεν θυμαμαι καμια περιοδο της ζωης μου που να μην ηθελα καποιον... Βεβαια θυμαμαι και δυο-τρεις φιλες μου που τις συμπαθουσα πολυ αλλα ποτε δεν ειχα σκεφτει κατι ερωτικο ξερω εγω. Ισα ισα που χαιρομουν πολυ οταν εβρισκαν ξερω εγω γκομενο. Α να πω οτι εγω δεν ειχα καμια σχεση με καποιον αν και εγω θα το ηθελα... Αλλα αυτοι δεν με ηθελαν.
    Λοιπον πλεον οταν π.χ οσα ειχαμε σχολειο εβλεπα τα αγορια που μου αρεζαν ενιωθα κατι σαν κενο λες και δεν μου αρεζαν πια.Αλλα π.χ οταν μου μιλουσε ενας απο αυτους δεν ξερω γιατι αλλα χαιρομουν παρα πολυ και ενιωθα πολυ αγαπη . Και αναρωτιονουν αφου πλεον δεν μου ελεγαν κατι οταν τους εβλεπα( εμφανισιακα ) απο που πηγαζε τοσο αγαπη; Πραγματικα δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη. Βεβαια υπαρχουν και φορες που πιστευω οτι ειμαι στρειτ και οτι ολα αυτα ειναι ιδεοψυχαναγκασμοι. Αυτο μου ειπε και η ψυχιατρος που οηγα αλλα ακομα αμφιβαλλω.

    Εσεις τι πιστευετε ; Σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Location
    Россия
    Posts
    1

    Новый интернет магазин с бесплатной доставкой

    Отличный интернет магазин хорошие скидки и бесплатная доставка
    http://bigmarket24.ru

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Έχουν κι άλλοι/άλλες το θέμα αυτό. Έχω "πλακωθεί" για αυτά τα θέματα εδώ μέσα γιατί η άποψη μου δεν αρέσει σε κάποιους αλλά θα την ξαναγράψω γιατί είναι σημαντικό.

    Άκου αυτό που σου είπε ο ψυχο. Με το να δεις κάποια ερεθίσματα και μπερδευτεις δε σημαίνει ότι είσαι ομοφυλόφιλη. Μην απομονώνεσαι. Να κάνεις παρέα με τις φίλες σου κανονικα.
    Πρόσεχε μη φτάσεις στο άλλο άκρο, δηλαδή πας με όποιον βρεις μπροστά σου για δεις πως θα νιώσεις, αν μπορέσει να σε ξεμπερδεψει, δεν είναι καλή ιδέα. Περιμένεις όσο χρειαστεί , όταν βρεθεί ένα καλό παλικάρι και τα βρείτε σιγά σιγά και σου κάνει, με εκείνον να κανεις σχέση. Μέχρι τότε, ασχολησου με το διάβασμα , γιατί αυτό θα σε συνοδεύει μια ζωή πιστό στην εργατικότητα σου :)

    Είσαι μικρή για άγχος relax ;)

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να στο ειπε ετσι ο ψυχιατρος μην αμφβαλεις οι περισσοτερες γυναικες ειναι μπαι τωρα δε ξερω τι μυστηριο φαινομενο συμβαινει με σενα και αποτελεις εξαιρεση αλλα εχω πειστει γι αυτο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8
    Ευχαριστω πολυ που απαντησες. Πραγματικα νιωθω πολυ περιεργα απο εκει που δεν περνουσε μερα χωρις να ηθελα καποιον και να τον σκεφτομουν καθημερινα πλεον μετα απο αυτες τις σκεψεις νιωθω σαν να μην αισθανομαι τιποτα για κανενα αγορι. Απο την αλλη βεβαια αν μου μιλησεις κανας ωραιος ξανα ειναι σαν να ξαναεχω συναισθηματα παλι.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8
    Αα να προσθεσω οτι ειχα και παλια αλλες ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες . Στην 2η γυμνασιου για ενα μηνα ηθελα συνεχεια ολη την ωρα να πηγαινω τουαλετα . ακομα κι ενα λεπτο πριν να ειχα παει μετα νομιζα οτι ξαναηθελα και γι αυτο τον λογω δεν επινα νερο δεν ετρωγα καρπουζια γιατι φοβονουν οτι θα ηθελα πιο πολυ να παω τουαλετα κλπ. Μετα φετος μου εμφανιστηκε το προβλημα της καταπωσης απο τα τελη Αυγουστου και δεν μπορουσα να καταπιω και αυτο διερκησε μεχρι τη μερα πουεμφανιστηκε ο φοβος για την ομοφυλοφιλια. Μπορω να οω οτι πιστευα οτι ηταν οτι χειροτερο θα μου τυχαινε ποτε στην ζωη μου γιατι καθε λεπτο φοβομουν για την επομενη φορα που θα φαω κατι και μπορει να το στραβοκαταπιω και να πεθανω...Ελα ομως που αυτο με την ομοφυλοφιλια εχει ξεπερασει και αυτον τον φοβο. Πραγατικα ελπιζω να ειναι ενας φοβος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8
    Χαχα σε ευχαριστω Αλεξανδρε κι εσενα που απαντησες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Ε κοίτα , αν διαβάσεις αυτά που μόλις έγραψες , θα καταλάβεις και μόνη σου :)
    Δες τα ως τρίτο πρόσωπο. Σα να τα λέει σε σένα μια φίλη σου.

    Να υποθέσω ότι δε του πήρε και πολύ του ψυχο για να σου πει ότι είσαι straight και ότι είναι ΙΨΔ ? ;)
    Μην απομονώνεσαι, αύριο κιόλας βγες με τις φίλες σου. Μη κάθεσαι μέσα, οσο κάθεσαι και όσο τα σκέφτεσαι γίνεται χειρότερα. Μη τα σκαλίζεις. Διάβασμα, φαι βόλτες χόμπυ θάλασσα ... ζωή...
    Σε παρακαλώ ζήσε, μη τα χάσεις τα ωραία, μη χάσεις χρόνο με αναλύσεις, βουτά στη ζωή, πάρε τηλ τις φίλες σου αύριο.
    Last edited by Georgewww; 26-07-2019 at 12:48.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8
    Βασικα μου ειπε οτι ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη απο τα πρωτα πεντε λεπτα. Ισως γι αυτο δεν ημουν σιγουρη και πολυ. Βασικα ακομα λιγο αμφιβαλλω. Νιωθω οτι δεν μπορω να χαρω τιποτα αν δεν επιβεβαιωθω 100% . Αλλα ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by LoveEmilioMartinez View Post
    Βασικα μου ειπε οτι ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη απο τα πρωτα πεντε λεπτα. Ισως γι αυτο δεν ημουν σιγουρη και πολυ. Βασικα ακομα λιγο αμφιβαλλω. Νιωθω οτι δεν μπορω να χαρω τιποτα αν δεν επιβεβαιωθω 100% . Αλλα ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σου.
    Να ξερεις παντως γενικα μιλώντας ως πιο μεγαλος, πιστεύω και οι αλλοι να νιωθουν το ιδιο, οτι δεν υπαρχει για τιποτα 100%, την παταμε συνηθως μικροι.. περιμενουμε ιδανικα πραματα, 100% επιβεβαιώσεις κτλ... δε παιζει, απλα ζεις... τρως σκατα, πεφτεις, χτυπάς, κλαις , ξανασηκωνεσε και πας παρακατω :)
    Ασε το 100% και πανε καμια βολτα ;)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8
    Οκ απλα ηθελα να προσθεσω και κατι ακομα. Π.χ θυμαμαι αυτους που ηθελα παλια και τωρα μπορει να τους θεωρω ας πουμε και οχι ωραιους( τους περισσοτερους ).... Βασικα μονο εναν θεωρω τωρα που το σκεφτομαι ωραιο. Ενω πρινσυο μηνες ξερω εγω θεωρουσα οτι πολλα αγορια ειναι ωραια. Τωρα ειναι λες και δεν μπορω μα θεωρησω τοσο ευκολα καποιον ωραιο. Και να σημειωσω οτι οι τρεις αυτοι που ηθελα στο γυμνασιο- α λυκειου θεωρουνταν και οι πιο ωραιοι του αχολειου. Και πραγματι πριν συο μηνες θα ελεγα ακομη ορι ειναι κουκλοι αλλα τωρα γιατι δεν τους θεωρω ωραιους?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by LoveEmilioMartinez View Post
    Οκ απλα ηθελα να προσθεσω και κατι ακομα. Π.χ θυμαμαι αυτους που ηθελα παλια και τωρα μπορει να τους θεωρω ας πουμε και οχι ωραιους( τους περισσοτερους ).... Βασικα μονο εναν θεωρω τωρα που το σκεφτομαι ωραιο. Ενω πρινσυο μηνες ξερω εγω θεωρουσα οτι πολλα αγορια ειναι ωραια. Τωρα ειναι λες και δεν μπορω μα θεωρησω τοσο ευκολα καποιον ωραιο. Και να σημειωσω οτι οι τρεις αυτοι που ηθελα στο γυμνασιο- α λυκειου θεωρουνταν και οι πιο ωραιοι του αχολειου. Και πραγματι πριν συο μηνες θα ελεγα ακομη ορι ειναι κουκλοι αλλα τωρα γιατι δεν τους θεωρω ωραιους?
    Επειδή τώρα το μυαλό σου είναι απασχολημένο με την ιδψ.
    Αυτό το 100% θα σε πάει πίσω σε πολλά πραγματα, άλλαξε το.
    Άλλο η σεξουαλικότητα και άλλο η ομορφιά. Από που και ως που είσαι ομοφυλόφιλη όταν αναγνωρίζεις την ομορφιά μιας άλλης γυναίκας? Η ομορφιά είναι ομορφιά, δεν έχει φύλο.
    Βγες με τις φίλες σου οπωσδηποτε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Διάβασα πολύ προσεκτικά το κείμενο σου και τίποτα από αυτά που περιγράφεις δεν με κάνει να σκεφτώ ότι είσαι ομοφυλόφιλη...Προφανώς το έχεις φοβία,γνώμη μου,μη ξεκόβεις τις φίλες σου,γιατί η φιλία για μένα είναι σαν οικογένεια,και από τη στιγμή που δεν σου έχουν κάνει κάτι είναι άσχημο να τις αποφεύγεις για μια λάθος ιδέα που σου έχει μπει στο μυαλό.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Γεια σου κορίτσι μου.
    Καταρχάς, σκέψου ότι σ' αυτόν τον προβληματισμό δεν είσαι μόνη.Υπαρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που σε διάφορες φάσεις της ζωής τους αισθανονται μπερδεμενοι.Ειδικα κιόλας στις νεαρές ηλικίες όπου μπαίνουν οι βάσεις για τη διαμόρφωση της ταυτότητας σου ως άνθρωπος(σε επίπεδο φιλίας,σχέσεων,έρωτα,κοινω� �ικά,ακαδημαϊκά,επαγγελματ� �κά κ.α).Το ότι είναι κανεις προβληματισμενος δεν ισοδυναμεί απαραιτητα με πραγματικό φόβο και κάτι που έχει καταπιεσμενο και πρέπει να εκδηλωθεί.

    Έκανες ένα πολύ σημαντικό βήμα,πήρες την απόφαση να πάρεις βοήθεια.Και οι ειδικοί βοηθούν να δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα και να αγκαλιάζεις τα συναισθήματά σου χωρίς να σε τρομάζουν και να τα καταδικαζεις(ακόμα κι αν το συναίσθημα είναι απλώς ένας φόβος και όχι η πραγματικοτητα).Ξερω ότι πολλές φορές θα σου είναι δύσκολο να εμπιστευτεις και να πιστέψεις αλλά το να ακολουθεις τις συμβουλες του ειδικου θα σε βοηθησει.
    Βοηθάει το να έχεις ένα μηχανισμό άμυνας,δηλαδή μια θετική σκέψη,να φέρνεις στο μυαλό σου τη στιγμή που υποφέρεις από πράγματα που σε αγχώνουν.Επισης καλό ειναι,όπως σου είπαν,να κρατάς το μυαλό σου απασχολημένο με πράγματα που σε ευχαριστουν(ν'αρχισεις μια δραστηριότητα που πάντα ήθελες,να βγεις να περπατήσεις,να αθληθεις και ΦΥΣΙΚΑ να είσαι κοντά σε ανθρώπους που αγαπάς και σε κάνουν χαρούμενη!!).Αυτο το τελευταίο σημαίνει να έχεις τις επαφές σου με τις φιλες σου γιατί πρωτον,είναι κρίμα να απομακρύνεσαι απλώς από ένα ενδεχόμενο,χωρίς να υπάρχει λόγος και χωρίς καν να τους δώσεις μια εξήγηση και δεύτερον,η αποφυγή δε βοηθάει στην καταπολέμηση του φοβου(αν ήταν να είχες αισθανθεί ποτέ κάτι για κάποια φίλη σου θα είχε γίνει και θα το ήξερες μέσα σου).

    Το γεγονός ότι έχεις βιώσει και άλλες μορφές ΙΔΨ σε οδηγεί με σχετική ασφάλεια στο γεγονός ότι πρόκειται ακόμα για έναν φόβο.Θα σου έλεγα,οσο δύσκολο κι αν είναι,να προσπαθείς να μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να σε κατατρώγουν αυτές οι σκέψεις ειδικά απ'τη στιγμή που δεν έχεις καμία ένδειξη.Και αυτό είναι που κάνει η ΙΔΨ: σε βάζει διαρκώς στο τρυπακι να ψάχνεις επιβεβαίωση,να ανακουφίζεσαι προσωρινά και μετά να βρίσκει το μυαλό σου άλλες ενδείξεις προς επιβεβαίωση ή αμφισβήτηση και πάλι και πάλι και πάλι.Τουτεστιν φαύλος κύκλος.

    Τελος,ο σεξουαλικός σου προσανατολισμός πιστεύω πως είναι αυτός που βγαίνει αβίαστα από μέσα σου και όχι αυτός που κάνεις την σκέψη οτι υπαρχει και μετά πείθεις τον εαυτό σου και τα βλέπεις όλα μπροστά σου μετά να σου το επιβεβαιωνουν.


    ♡Ελπίζω να βοήθησα κάπως. :)

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 09-05-2020, 23:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 23-08-2018, 12:02
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •