Όρια;; τυψεις;; δραμα;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    4

    Όρια;; τυψεις;; δραμα;;

    Καλησπέρα σας,
    Είμαι καινούργια στην παρέα..θα ήθελα να σας μιλήσω για κάτι γιατί νιώθω φοβερά άσχημα!!χωρίσα εδώ και 6 μηνες αλλά γενικά είναι μπερδεμένη η κατάσταση μεταξύ μας..μου λέει ότι δεν είμαστε μαζί αλλά θέλει να κάνουμε όλα αυτά που κάνει ένα ζευγάρι.. νιώθω ότι με εκμεταλευεται...δεν έχω την δύναμη να φύγω επειδή τον θέλω.. και συμπεριφερομαι ακραία ειδικά όταν πιω. Νιώθω ότι δεν έχω όρια και λέω πράγματα τα οποία δεν θα έπρεπε να πω σχετικά με την προσωπική μου ζωή και φέρομαι σαν χαζη..παλιά που πήγαινα σε ψυχολόγο μου είπε ότι έχω οριακά συμπτώματα...αυτό που με απασχολεί εμένα περισσότερο είναι ότι γενικα και καθημερινά μου φέρεται άσχημα δεν με εκτιμάει και δεν με σέβεται..ούτε αυτός ..ούτε πολλοί άνθρωποι στην ζωή μου και νιώθω ότι δεν έχω την δύναμη να αντιδράσω..αποστασιοποιουμ αι και βλέπω την ζωη μου λες και είμαι ο τρίτος παρατηρητής..λες και βλέπω ταινία.. ντρέπομαι για μένα και κάθε φορά που πίνω μετανιώνω απιστευτα για αυτά που λέω και κάνω...χάνω τον εαυτό μου...αλλά γενικά ντρέπομαι για μένα.. Νιώθω τύψεις και πιστεύω ότι δεν αξίζω το σεβασμό ούτε την εκτίμηση και φέρομαι αλλόκοτα στην ζωή μου μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω την πεποίθηση μου αυτή!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και να μη τα πεις θα τα λες απο μεσα σου και εγω ετσι κανω συνηθως ολα τα τρελα πραγματα που σκεφτομαι περνανε σαν φλασιες απ το μυαλο μου απλα εσυ ισως δε βρισκεσαι σε αυτη τη ταξη που εχω το μυαλο μου ετσι και αλλιως δεν εμαθα τιποτα καινουριο...

  3. #3
    Quote Originally Posted by Irina22 View Post
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι καινούργια στην παρέα..θα ήθελα να σας μιλήσω για κάτι γιατί νιώθω φοβερά άσχημα!!χωρίσα εδώ και 6 μηνες αλλά γενικά είναι μπερδεμένη η κατάσταση μεταξύ μας..μου λέει ότι δεν είμαστε μαζί αλλά θέλει να κάνουμε όλα αυτά που κάνει ένα ζευγάρι.. νιώθω ότι με εκμεταλευεται...δεν έχω την δύναμη να φύγω επειδή τον θέλω.. και συμπεριφερομαι ακραία ειδικά όταν πιω. Νιώθω ότι δεν έχω όρια και λέω πράγματα τα οποία δεν θα έπρεπε να πω σχετικά με την προσωπική μου ζωή και φέρομαι σαν χαζη..παλιά που πήγαινα σε ψυχολόγο μου είπε ότι έχω οριακά συμπτώματα...αυτό που με απασχολεί εμένα περισσότερο είναι ότι γενικα και καθημερινά μου φέρεται άσχημα δεν με εκτιμάει και δεν με σέβεται..ούτε αυτός ..ούτε πολλοί άνθρωποι στην ζωή μου και νιώθω ότι δεν έχω την δύναμη να αντιδράσω..αποστασιοποιουμ αι και βλέπω την ζωη μου λες και είμαι ο τρίτος παρατηρητής..λες και βλέπω ταινία.. ντρέπομαι για μένα και κάθε φορά που πίνω μετανιώνω απιστευτα για αυτά που λέω και κάνω...χάνω τον εαυτό μου...αλλά γενικά ντρέπομαι για μένα.. Νιώθω τύψεις και πιστεύω ότι δεν αξίζω το σεβασμό ούτε την εκτίμηση και φέρομαι αλλόκοτα στην ζωή μου μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω την πεποίθηση μου αυτή!!
    Καλησπερα.σε τι θέματα σου είπε ο ψυχολογος οτι έχεις οριακά συμπτωματα?τα τελευταια σου λόγια μου θυμίζουν τις δικες μου σκεψεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι αλλα δεν εχει το πεισμα σου..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    4
    Καλησπέρα..ο ψυχολόγος μου είχε πει για τον παρορμητισμο και για το δράμα μου..εξιδανίκευω τις καταστάσεις ή τις απομυθοποιω..κινούμαι στα 2 άκρα...θέλω το σεβασμό και δεν μου δίνεται..ειδικά με τον πρώην μου...με εκμεταλευεται πιστεύω..με βλέπει σαν κομμάτι κρέας..με αντιμετωπίζει σεξουαλικά και εγώ κατά βάθος ναι μεν μ'αρέσει αλλά το σιχαίνομαι ταυτόχρονα.. θα ήθελα ισορροπία στην ζωή μου και σταθερότητα που δεν έχω...τον αγαπάω πάρα πολύ αλλά θα ήθελα να με πάρει στα σοβαρά..πλέον αυτή την περίοδο έχω ψιλο ηρεμήσει.. αλλά ξέρει ότι με έχει του χεριού του..θέλω να αλλάξει αυτό το πράγμα και γενικά θέλω να αλλάξει η ζωή μου...Νιώθω ότι είμαι ένα άτομο που αγαπάει πολύ τους ανθρώπους και εχω πολλα να δωσω αλλά δεν με παίρνουν στα σοβαρά και εγώ τους το επιβεβαιώνω συνέχεια γιατί έτσι έχω μάθει να φέρομαι και να δίνω στους άλλους αυτό που θέλουν για να με αποδεχτούν..πουλάω τον εαυτό μου πολύ φθηνά γενικά.. είμαι πολύ παρορμητικο άτομο.. και για να νιώσω την εφήμερη ευτυχία και ικανοποιηση καταντάω να μην σκέφτομαι εμένα και τα δικά μου θέλω.. έχω πάρα πολλές ανασφάλειες που αντικειμενικά αν κάποιος με έβλεπε θα πίστευε ότι εγώ παίζω με τα αγόρια λόγω εμφάνισης και μόρφωσης αλλά δεν είναι έτσι..Νιώθω σκουπίδι και ότι όλοι οι άλλοι είναι καλύτεροι από μένα!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η ισσοροπια ειναι εντελως αντιθετη απ τη φυση σου

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η ισσοροπια ειναι εντελως αντιθετη απ τη φυση σου
    Δεν ξέρω αν είναι τελείως αντίθετη από την φύση μου!! Αλλά Γιατί το λες αυτό??

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γιατι εγω ετσι ηρεμω κατανοοντας πως εχουν τα πραγματα αυτος που δεν ηρεμει ποτε αρνηται πεισματικα να κατανοησει τον εαυτο του

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    γιατι εγω ετσι ηρεμω κατανοοντας πως εχουν τα πραγματα αυτος που δεν ηρεμει ποτε αρνηται πεισματικα να κατανοησει τον εαυτο του
    Και τι κάνω για αυτο τώρα.. αν κατανοήσω..πως μπορώ να ηρεμήσω..πως να κινηθώ και με το πρώην μου και με όλα αυτά που μου συμβαίνουν

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κοιτα το σκεπτικο μου για να καταλαβεις οπως ελεγα η ζωη τουτη ειναι ενα μαρτυριο που το βασικο χαρακτηριστικο της ειναι η ταπεινωση και ο εκφυλισμος της ζωης μας δηλαδη καθε περσι και καλυτερα το να πιστευει κανεις στην αγαπη σε τουτη τη ζωη το μονο που θα του προκαλεσει ειναι να εκνευριστει και να υποφερει αν κατανοησει πχ οτι ο σκοπος της ζωης ειναι το καθηκον και οχι η αγαπη θα μεινει σε κατασταση ηρεμιας και ναι ετσι ειναι ο σκοπος της σχεσης ειναι ο μηδενισμος του εαυτου μας και η διατηριση του ειδους στο πλανητη για να μην εξαφανιστει αυριο ετσι μας δελεαζει με ηδονη για να εξυπηρετισουμε το σκοπο της αρα ειναι η ζωη η ιδια σκουπιδι αλλα το καθηκον μας ειναι να τη ζησουμε γιατι γι αυτο ηρθαμε στη γη για την αποστολη μας.

    εχεις προσεξει πχ τι ειναι αυτο που σε κανει να υποφερεις οτι ζητας την ευτυχια απο μια ζωη μηδενιστικη οταν κατανοησεις τη ματαιοτητα της ζωης αυτης και οτι ζεις με βαση το πρεπει εισαι πνευματικα ωριμος για να αποκτησεις οτι ζητας πχ οταν κατανοησεις οτι η ζωη αυτη ειναι ενα τιποτα και η επομενη ζωη ειναι τα παντα αυτο σε κανει συγκεντρωμενο στο στοχο σου πχ ο ανθρωπος που ζει για να βοηθα τους αλλους στη επομενη ζωη θα χαρακτηριστει αξιος
    Last edited by αλεξανδρος_77; 27-07-2019 at 21:40.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    παντως ετσι οπως περιγραφεις τον εαυτο σου συμφωνα με την επεξηγιση σε αυτο το ακατανοητο ον τη γυναικα μιαζει να εισαι αυτο που λες κρεας αλλα θα πουλησεις αυτη σου τη φυση τελικα δηλαδη του κενου σωματος και επειδη η γυναικα συμβολιζει την αμαρτια της ευας εισαι στη σωστη κατευθυνση αρα η αποστολη της γυναικας ειναι να παρει το μυαλο του αντρα πουλοντας τη φυση της αμαρτιας

  12. #12
    Δύσκολη κατάσταση. Τροφοδοτείς ξανά και ξανά την ίδια σου πεποίθηση πως πρέπει να μην σου αξίζει τίποτα. Πονάς. Παλεύεις να αλλάξεις και ξανά από την αρχή. Γνωσιακη ψυχοθεραπεία έκανες; Έχεις πάει ποτέ σε ψυχιατρο να πεις συνοπτικά αυτά που γράφεις εδώ; αν δεν δώσει ο Υγιής εαυτός σου ένα τέλος και να το λήξεις με τον πρώην πάλι κάποιο δύσκολο σύντροφό θα βρεις. Βάζεις προσωπικά στοιχήματα με τον εαυτό και τις αντοχές σου; πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; αυτά τα δε σε παίρνουν στα σοβαρά...γραψτα!!! Με ποιο τρόπο θέλουν να σε βοηθήσουν; ακούν το θέμα σου; σου προτείνουν να ψαχτεις περισσότερο για βοήθεια ή σου λένε " ψήνεσαι για ποτακι" ;;
    Επιπροσθέτως ο ψυχολόγος σου έχει δώσει να αισθανθείς τι πόνο σου προκαλείς; σταμάτησες να πηγαίνεις;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η γυναικα που διαμαρτυρεται επειδη εξαφανιζει τον εαυτο της μπροστα στο αντρα παραμενει στη κατασταση της πρωτοπλαστης ευας

    η γυναικα που πουλαει τον εαυτο της ξεφευγει απ την αμαρτια και ειναι εμφανες οτι ειναι αθωα

  14. #14
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    η γυναικα που διαμαρτυρεται επειδη εξαφανιζει τον εαυτο της μπροστα στο αντρα παραμενει στη κατασταση της πρωτοπλαστης ευας

    η γυναικα που πουλαει τον εαυτο της ξεφευγει απ την αμαρτια και ειναι εμφανες οτι ειναι αθωα
    Πουλάει εννοείς ειναι εκδιδόμενη επαγγελματικα;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα μπορουσε να ειναι και αυτο αυτο που λεει οτι δινει στους αλλους αυτο που θελουν ξεχνοντας τον εαυτο της ειναι ακριβως οτι πρεπει να κανει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 42
    Last Post: 04-01-2016, 12:05
  2. 'Eνα δράμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 29-12-2013, 00:17
  3. Το δικό μου δράμα...
    By hope25_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-10-2012, 15:49
  4. Το δράμα της οικονομικής κρίσης μέσα σε 54 δευτερόλεπτα!
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-01-2012, 17:33
  5. Replies: 1
    Last Post: 09-11-2007, 16:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •