ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 126
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Jason IV View Post
    Γρήγορη, επειδή ενέπλεξες θέματα μάλλον υπαρξιακά, παρόλο που επέλεξες να δημοσιεύσεις το μήνυμα σου σε φόρουμ ψυχολογίας, θα σου συστηθώ επί τροχάδην πριν προχωρήσω στο κυρίως θέμα: είμαι άθρησκος, αγνωστικιστής αλλά επιλέγω να πιστέψω σε κάποιο ανώτερο νόημα ή/και μία ανώτερη δύναμη, το/την οποίο/α δεν μπορώ να προσεγγίσω με το πεπερασμένο των δυνατοτήτων και γνώσεων μου, όπως ένας αρχαίος Έλληνας (μιας και αναφέρθηκαν) ήταν αδύνατο να προσεγγίσει πως θα ήταν ποτέ δυνατό να φτάσει άνθρωπος στο φεγγάρι. Και ελπίζω να υπάρχει κάτι μετά θάνατον.

    Τη γνώση την προσεγγίζω μέσω της επιστήμης. Αν υπάρχει κάτι μεταφυσικό που, εξ ορισμού, δεν μπορεί να ανιχνεύσει/"μετρήσει" η επιστήμη, καλοδεχούμενο και ελπίζω να υπάρχει. Όπως παρόμοια ελπίδα είναι και να εξελιχθεί η ανθρωπότητα σε 1 εκατομμύριο χρόνια τόσο πολύ, που να μπορεί να ανασταίνει νεκρούς από το παρελθόν και να ζούμε όλοι αιώνια σε εικονικό παράδεισο. Πιθανό το ένα, πιθανό και το άλλο (δεν το λέω ειρωνικά). Τα ιερά κείμενα όμως δεν μου λένε κάτι, καθώς δεν έχω λόγο να τα θεωρήσω κάτι παραπάνω από ανθρώπινα δημιουργήματα. Σε κάθε περίπτωση, θα πρότεινα να διαχωρίσεις τις υπαρξιακές ή μεταφυσικές σου ανησυχίες από τη μελέτη του φυσικού μας κόσμου, και ιδιαίτερα σε κάτι τόσο σοβαρό όσο η ιατρική επιστήμη όπου οποιοδήποτε λάθος κοστίζει ανθρώπινες ζωές.

    Στις ερωτήσεις σου τώρα, θα βοηθούσε μία μικρή άσκηση: αντικατέστησε τη λέξη "ψυχή" με τη λέξη "εγκέφαλος". Θα διαπιστώσεις ότι έτσι, με λίγο ψάξιμο, είναι σχετικά εύκολο να δώσεις απάντηση στις ερωτήσεις σου.

    Θα σταθώ όμως λίγο στην τελευταία: Πως συνδέθηκε η θεραπεία της ψυχής, δηλαδή του εγκεφάλου, από τους ψυχολόγους; Η απάντηση είναι.... διότι δεν υπήρχε εναλλακτική επιλογή! Αφού δεν είχαν οι γιατροί τρόπο να ανοίξουν το κεφάλι τον ανθρώπων και να αφαιρέσουν πχ μία εμμονή, ή μία κατάθλιψη, ή μία τραυματική εμπειρία, γιατροί όπως ο Φροϋδ ή ο Γιουνγκ επιχείρησαν να θεραπεύσουν με τα μόνα μέσα που είχαν στη διάθεσή τους: τον λόγο.

    Σκέψου το με ένα παράδειγμα: φαντάσου τον διατροφολόγο ως τον ψυχολόγο της καρδιάς (χάριν παραδείγματος). Δίνει οδηγίες και συμβουλές για τη διατροφή, ώστε να διατηρεί την καρδιά σε υγιή κατάσταση. Αν επιβαρύνεται από κακές συνήθειες (πχ τροφές με πολλά κορεσμένα λίπη), βοηθάει με καθοδήγηση στο να μπορεί ο ασθενής να έχει σωστή και πειθαρχημένη διατροφική συμπεριφορά.
    Φαντάσου τώρα τον καρδιολόγο ως τον ψυχίατρο της καρδιάς. Στις περιπτώσεις που η λειτουργία της δεν εξαρτάται από εμάς, έχει κάποιο ελάττωμα που δεν λύνεται ο,τι διατροφή και να υιοθετήσουμε ή πειθαρχημένο τρόπο ζωής/τροπο σκέψης, ο καρδιολόγος δίνει φάρμακα και επεμβαίνει στη λειτουργία της καρδιάς ώστε να αποκατασταθεί η ισορροπημένη λειτουργία της, χωρίς εμείς να έχουμε απαραίτητα κάποια συμμετοχή σε αυτό.
    Τέλος, φαντάσου τον καρδιοχειρουργό ως τον... νευροχειρουργό της καρδιάς. Στα πολύ σοβαρά περιστατικά, επεμβαίνει κατευθείαν στην καρδιά με εγχείριση για να τη γιατρέψει, όπως ας πούμε ο νευροχειρουργός θα αφαιρούσε έναν όγκο που, εκτός των άλλων, επηρέαζε τη συμπεριφορά και τη διάθεση του ασθενή.

    Και οι τρεις παραπάνω "ειδικεύσεις" χρειάζονται, ο καθένας στο ρόλο του και σε αγαστή συνεργασία!
    Θέλω να κάνω ένα ερώτημα για να συνδέσω μετά την απάντηση με το θέμα. Αν ζήσεις κάποια στιγμή ένα βίωμα το οποίο η επιστήμη (οχι δεν μπορει να εξηγήσει ΑΛΛΑ) αποδεικνύει ότι δεν γίνεται να είναι αλήθεια... τι θα πιστέψεις? το Βίωμα ή τις επιστημονικές αποδείξεις? (είναι λίγο γενικό, αν δε θελεις να απαντησεις γενικα μπορεις να βαλεις και παραδειγμα δικό σου, το αφήνω ανοιχτό, δε βάζω εγώ παράδειγμα)

  2. #17
    Quote Originally Posted by Jason IV View Post
    Γρήγορη, επειδή ενέπλεξες θέματα μάλλον υπαρξιακά, παρόλο που επέλεξες να δημοσιεύσεις το μήνυμα σου σε φόρουμ ψυχολογίας, θα σου συστηθώ επί τροχάδην πριν προχωρήσω στο κυρίως θέμα: είμαι άθρησκος, αγνωστικιστής αλλά επιλέγω να πιστέψω σε κάποιο ανώτερο νόημα ή/και μία ανώτερη δύναμη, το/την οποίο/α δεν μπορώ να προσεγγίσω με το πεπερασμένο των δυνατοτήτων και γνώσεων μου, όπως ένας αρχαίος Έλληνας (μιας και αναφέρθηκαν) ήταν αδύνατο να προσεγγίσει πως θα ήταν ποτέ δυνατό να φτάσει άνθρωπος στο φεγγάρι. Και ελπίζω να υπάρχει κάτι μετά θάνατον.

    Τη γνώση την προσεγγίζω μέσω της επιστήμης. Αν υπάρχει κάτι μεταφυσικό που, εξ ορισμού, δεν μπορεί να ανιχνεύσει/"μετρήσει" η επιστήμη, καλοδεχούμενο και ελπίζω να υπάρχει. Όπως παρόμοια ελπίδα είναι και να εξελιχθεί η ανθρωπότητα σε 1 εκατομμύριο χρόνια τόσο πολύ, που να μπορεί να ανασταίνει νεκρούς από το παρελθόν και να ζούμε όλοι αιώνια σε εικονικό παράδεισο. Πιθανό το ένα, πιθανό και το άλλο (δεν το λέω ειρωνικά). Τα ιερά κείμενα όμως δεν μου λένε κάτι, καθώς δεν έχω λόγο να τα θεωρήσω κάτι παραπάνω από ανθρώπινα δημιουργήματα. Σε κάθε περίπτωση, θα πρότεινα να διαχωρίσεις τις υπαρξιακές ή μεταφυσικές σου ανησυχίες από τη μελέτη του φυσικού μας κόσμου, και ιδιαίτερα σε κάτι τόσο σοβαρό όσο η ιατρική επιστήμη όπου οποιοδήποτε λάθος κοστίζει ανθρώπινες ζωές.

    Στις ερωτήσεις σου τώρα, θα βοηθούσε μία μικρή άσκηση: αντικατέστησε τη λέξη "ψυχή" με τη λέξη "εγκέφαλος". Θα διαπιστώσεις ότι έτσι, με λίγο ψάξιμο, είναι σχετικά εύκολο να δώσεις απάντηση στις ερωτήσεις σου.

    Θα σταθώ όμως λίγο στην τελευταία: Πως συνδέθηκε η θεραπεία της ψυχής, δηλαδή του εγκεφάλου, από τους ψυχολόγους; Η απάντηση είναι.... διότι δεν υπήρχε εναλλακτική επιλογή! Αφού δεν είχαν οι γιατροί τρόπο να ανοίξουν το κεφάλι τον ανθρώπων και να αφαιρέσουν πχ μία εμμονή, ή μία κατάθλιψη, ή μία τραυματική εμπειρία, γιατροί όπως ο Φροϋδ ή ο Γιουνγκ επιχείρησαν να θεραπεύσουν με τα μόνα μέσα που είχαν στη διάθεσή τους: τον λόγο.

    Σκέψου το με ένα παράδειγμα: φαντάσου τον διατροφολόγο ως τον ψυχολόγο της καρδιάς (χάριν παραδείγματος). Δίνει οδηγίες και συμβουλές για τη διατροφή, ώστε να διατηρεί την καρδιά σε υγιή κατάσταση. Αν επιβαρύνεται από κακές συνήθειες (πχ τροφές με πολλά κορεσμένα λίπη), βοηθάει με καθοδήγηση στο να μπορεί ο ασθενής να έχει σωστή και πειθαρχημένη διατροφική συμπεριφορά.
    Φαντάσου τώρα τον καρδιολόγο ως τον ψυχίατρο της καρδιάς. Στις περιπτώσεις που η λειτουργία της δεν εξαρτάται από εμάς, έχει κάποιο ελάττωμα που δεν λύνεται ο,τι διατροφή και να υιοθετήσουμε ή πειθαρχημένο τρόπο ζωής/τροπο σκέψης, ο καρδιολόγος δίνει φάρμακα και επεμβαίνει στη λειτουργία της καρδιάς ώστε να αποκατασταθεί η ισορροπημένη λειτουργία της, χωρίς εμείς να έχουμε απαραίτητα κάποια συμμετοχή σε αυτό.
    Τέλος, φαντάσου τον καρδιοχειρουργό ως τον... νευροχειρουργό της καρδιάς. Στα πολύ σοβαρά περιστατικά, επεμβαίνει κατευθείαν στην καρδιά με εγχείριση για να τη γιατρέψει, όπως ας πούμε ο νευροχειρουργός θα αφαιρούσε έναν όγκο που, εκτός των άλλων, επηρέαζε τη συμπεριφορά και τη διάθεση του ασθενή.

    Και οι τρεις παραπάνω "ειδικεύσεις" χρειάζονται, ο καθένας στο ρόλο του και σε αγαστή συνεργασία!
    Αδελφε Jason IV, Μπορεις να μου αποδιξεις οτι ολλα στο συμπαν και γενικως αυτα που ηρθαν απο την ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ στο ΕΙΝΑΙ εγιναν μονα τους? Μπορεις να μου το αποδιξειςς, μαλλον ΟΧΙ ,απλα πιστευεις οτι ηρθαν απο το τιποτα απο μια δυναμη αοριστη.... Αρα και εσυ αρκεισε στο να πιστευεις,διοτι δεν μπορεις να μου αποδιξεις οτι εγιναν ετσι, απλα ειναι λυπηρο διοτι οπως τα ψαρακια στο πυθμαινα τις θαλλασας σκεπτοντα και επεξεργαζονται μονο αυτα που βλεπουν και αντιλαμβανονται γυρω τους και μονο για αυτα μιλανε, χωρις να σκεπτονται ομως οτι υπαρχει και εξω απο την θαλασαα ζωη,ΚΡΙΜΑ πολυ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ... ΜΑΛΛΟΝ ΤΡΑΓΙΚΟ. Επισης μην μπλεκεις την υλη με το πνευμα.

    Οσον αφορα για τους υπηρετες των δαιμονων Φροϋδ και Γιουνγκ ασε με να γνωριζω καλυτερα για αυτους.

    Αν δεις την στατιστικη των ανθρωπων που υποφερουν απο πνευματικα θεματα ειναι πολυ κατα πολυ περισσοτεροι σε σχεση πριν απο λιγα χρονια και αυξανεται συνεχως. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΕΡΠΕ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ~~ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΠΑΛΑΚΑΣ ~~ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΩΝΙΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΠΛΥΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΛΥΘΑΙΝΟΥΝ..., ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΣΘΕΝΗΣ. ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ... ΜΟΝΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΘΕΡΠΕΥΕΙ!

    JASON ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΡΕΣ ΜΟΥ ΕΡΥΕΝΕΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΧΑΠΙΩΝ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΠΟΣΟΣΤΑ ΜΟΝΙΜΗΣ ΙΑΣΕΙΣ....

    ΧΡΥΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...ΚΡΙΜΑ ΑΠΛΑ ΚΡΙΜΑ...

    ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΓΩΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΥΠΕΡΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΓΝΩΜΗ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ, ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΘΕΟΣ.

    ΑΠΟ ΤΟΥΣ 10-12 ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑ, ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΧΑΠΑΚΟΝΩΝΤΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ Η ΥΛΗ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ.

    ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΡΙΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΣΕ ~ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ~ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ...
    ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ 3 ΤΕΤΟΙΟΥΣ ~ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ ~ ΚΑΙ ΟΙ 3 ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ...ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ( ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΤΕ ΓΡΑΨΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΤΑΙ ΣΕ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΟΛΛΑ...ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ)

    ΓΙΑ ΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΟΜΩΣ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ,ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΕΞΑΣΘΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ,ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΘΕΙ,ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΑΡΚΩΝΟΥΝ.


    ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΖΑΝΑΧ ( ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΥΠΙΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ)

    Διαταραχές του ενδοκρινικού συστήματος
    Μη γνωστές: Υπερπρολακτιναιμία*

    Διαταραχές του μεταβολισμού και της θρέψης
    Συχνές: Μειωμένη όρεξη

    Ψυχιατρικές διαταραχές
    Πολύ συχνές: Κατάθλιψη

    Συχνές: Σύγχυση, αποπροσανατολισμός, μειωμένη γενετήσια ορμή, άγχος, αϋπνία, νευρικότητα, αυξημένη γενετήσια ορμή*

    Όχι συχνές: Μανία (βλ. Παράγραφο 4.4), ψευδαίσθηση, θυμός, διέγερση

    Μη γνωστές: Υπομανία, επιθετικότητα, εχθρικότητα, μη φυσιολογικές σκέψεις, ψυχοκινητική υπερδραστηριότητα*

    Διαταραχές του νευρικού συστήματος
    Πολύ συχνές: Καταστολή, υπνηλία, αταξία, επηρεασμένη μνήμη, δυσαρθρία, ζάλη, κεφαλαλγία

    Συχνές: Διαταραχή ισορροπίας, μη φυσιολογικός συντονισμός, διαταραχή προσοχής, υπερβολικός ύπνος, λήθαργος, τρόμος

    Όχι συχνές: Αμνησία

    Μη γνωστές: Διαταραχές του αυτόνομου νευρικού συστήματος, δυστονία

    Οφθαλμικές διαταραχές
    Συχνές: Θολή όραση

    Διαταραχές του γαστρεντερικού
    Πολύ συχνές: Δυσκοιλιότητα, ξηροστομία

    Συχνές: Ναυτία

    Μη γνωστές: Γαστρεντερική διαταραχή*

    Διαταραχές του ήπατος και των χοληφόρων
    Μη γνωστές: Ηπατίτιδα, μη φυσιολογική ηπατική λειτουργία, ίκτερος*

    Διαταραχές του δέρματος και του υποδόριου ιστού
    Συχνές: Δερματίτιδα*

    Μη γνωστές: Αγγειοοίδημα, αντίδραση υπερευαισθησίας

    Διαταραχές του μυοσκελετικού συστήματος και του συνδετικού ιστού
    Όχι συχνές: Μυϊκή αδυναμία

    Διαταραχές των νεφρών και των ουροφόρων οδών
    Όχι συχνές: Ακράτεια*

    Μη γνωστές: Κατακράτηση ούρων*

    Διαταραχές του αναπαραγωγικού συστήματος και του μαστού
    Συχνές: Σεξουαλική δυσλειτουργία*

    Όχι συχνές: Διαταραχές εμμήνου ρύσεως*

    Γενικές διαταραχές και καταστάσεις της οδού χορήγησης
    Πολύ συχνές: Κόπωση, ευερεθιστότητα

    Μη γνωστές: Περιφερικό οίδημα*

    Παρακλινικές εξετάσεις
    Συχνές: Σωματικό βάρος μειωμένο, σωματικό βάρος αυξημένο

    Μη γνωστές: Αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση*



    ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΟΛΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΘΑ ΘΕΡΑΠΕΥΕΘΕΙΣ ( ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ DEPON ΕΧΕΙ,ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ) ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ..., ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΠΙΑ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΟΣΗ... ΕΛΕΟΣ ΞΥΠΝΑΤΕ...

    ΠΟΣΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΩΝ ΤΟ ΕΙΔΩΝ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΩΝ?
    Last edited by Γρηγορης Ιν; 25-08-2019 at 14:29.

  3. #18
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Ρε Γρηγόρη σε ποιόν απαντάς; Είπα εγώ ότι πιστεύω ή μπορώ να αποδείξω ότι όλα στο σύμπαν ήρθαν από την ανυπαρξία στο είναι μόνα τους; Μάλιστα ανέφερα για τον εαυτό μου τα παρακάτω:
    Quote Originally Posted by Jason IV
    είμαι άθρησκος, αγνωστικιστής αλλά επιλέγω να πιστέψω σε κάποιο ανώτερο νόημα ή/και μία ανώτερη δύναμη, το/την οποίο/α δεν μπορώ να προσεγγίσω με το πεπερασμένο των δυνατοτήτων και γνώσεων μου, όπως ένας αρχαίος Έλληνας (μιας και αναφέρθηκαν) ήταν αδύνατο να προσεγγίσει πως θα ήταν ποτέ δυνατό να φτάσει άνθρωπος στο φεγγάρι. Και ελπίζω να υπάρχει κάτι μετά θάνατον.
    Αυτό που σε ενόχλησε είναι μάλλον ότι δήλωσα άθρησκος, δηλαδή ότι θεωρώ τις θρησκείες ανθρώπινα δημιουργήματα. Στο συγκεκριμένο δεν χρειάζεται να ανατρέξουμε σε οριακά υπαρξιακά θέματα όπως το νόημα της ζωής και του θανάτου ή το αν υπάρχει κάποιος σκοπός ή κάποια ανώτερη δύναμη πίσω από το (πολλαπλό κατά πάσα πιθανότητα) σύμπαν. Είναι απλό: όπως εσύ θεωρείς ότι, για παράδειγμα, ο μουσουλμανισμός είναι ανθρώπινο δημιούργημα, έτσι και εγώ θεωρώ ότι, για παράδειγμα, και ο χριστιανισμός είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Όλα τα άλλα που αναφέρεις είναι άσχετα.

    Quote Originally Posted by Γρηγορης lv
    ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΣΘΕΝΗΣ
    Από που και ως που το λες αυτό με τόση σιγουριά; Εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα. Όχι, δεν έχει προοδεύσει τόσο ακόμα η τεχνολογία ώστε να αντιμετωπίζουμε όλες τις ασθένειες. Αλλά έχει προσχωρήσει τόσο ώστε πχ να επεμβαίνουμε χειρουργικά και να αφαιρούμε όγκους από τον εγκέφαλο (σε ορισμένες περιπτώσεις εν πάση περιπτώσει).

    Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, κυρίως για τις παρενέργειες των φαρμάκων, θα σε παραπέμψω σε ένα άλλο ποστ που είχα κάνει εδώ, για να μην γράφω ξανά τα ίδια.

    Τουλάχιστον σε καρδιολόγο πας αν σε πονάει ανησυχητικά η καρδιά σου; Αν σε πιάσει κωλικός νεφρού πας στο νοσοκομείο; Διότι έτσι και ο εγκέφαλος, ως ανθρώπινο όργανο, "πονάει" καμιά φορά και θέλει τα φάρμακά του για να συνέλθει. Δεν χρειάζεται να το μπλέκεις με μεταφυσικά ή θρησκευτικά ζητήματα. Άσε που δεν είναι όλοι οι ψυχίατροι ή οι ψυχολόγοι άθρησκοι, ειδικά στην Ελλάδα!


    @Γιώργο: Μου είναι λίγο δύσκολο να το αποτυπώσω σε συγκεκριμένο παράδειγμα για να είμαι ειλικρινής, διότι η επιστήμη δεν λειτουργεί με αποδείξεις αλλά με μοντέλα που κάνουν προβλέψεις και είτε διαψεύδονται είτε επαληθεύονται. Η διάψευση οδηγεί σε αναθεώρηση ή συμπλήρωση του μοντέλου, η επαλήθευση σε περαιτέρω εδραίωσή του. Αλλά δεν μιλάμε για "μαθηματική" απόδειξη.

    Μια αυθόρμητη απάντηση είναι ότι θα εμπιστευόμουν την επιστήμη και θα απευθυνόμουν σε ειδικό για να δούμε πού οφείλεται το συγκεκριμένο μου βίωμα. Για παράδειγμα, αν άκουγα φωνές που μου λέγανε ότι είναι άγγελοι που θέλουν να με προστατέψουν θα εμπιστευόμουν την επιστήμη, της οποίας το μοντέλο που έχει οικοδομήσει ως τώρα δεν περιλαμβάνει κάποια πρόβλεψη για φωνές από αγγελικές διαστάσεις, οπότε θα έψαχνα τις δυνατές εξηγήσεις στα πλαίσια του εν λόγω μοντέλου (κάποιος να μου κάνει φάρσα με κρυφό ηχείο, να έχω πάρει εν αγνοία μου καμιά ουσία και την έχω "ακούσει", να έχω πάθει υπερκόπωση, να έχω συμπτώματα σχιζοφρένειας κλπ).
    Αν υπήρχε ένα άλλο μοντέλο που προέβλεπε δυνατότητα επικοινωνίας με αγγέλους από άλλες διαστάσεις, εξηγούσε τον φυσικό κόσμο τόσο καλά όσο το ισχύον, επιπλέον εξηγούσε πράγματα που το ισχύον μοντέλο αδυνατεί να εξηγήσει (πχ σκοτεινή ύλη) και γενικώς έκανε προβλέψεις που τελικά επαληθευόντουσαν, τότε η επιστήμη θα είχε ασπαστεί το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλά προς το παρόν τουλάχιστον, κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται.

    Τώρα αν μιλάμε για μια μαθηματική απόδειξη του τύπου "το άθροισμα των γωνιών ενός τριγώνου είναι 180 μοίρες" και εγώ είχα βίωμα ότι ένα τρίγωνο έχει άθροισμα γωνιών 220 μοίρες, ε τι να σου πω εκεί μάλλον η απλούστερη εξήγηση είναι ότι δεν διάβαζα γεωμετρία στο σχολείο :-Ρ

  4. #19
    Quote Originally Posted by Jason IV View Post
    Ρε Γρηγόρη σε ποιόν απαντάς; Είπα εγώ ότι πιστεύω ή μπορώ να αποδείξω ότι όλα στο σύμπαν ήρθαν από την ανυπαρξία στο είναι μόνα τους; Μάλιστα ανέφερα για τον εαυτό μου τα παρακάτω:


    Αυτό που σε ενόχλησε είναι μάλλον ότι δήλωσα άθρησκος, δηλαδή ότι θεωρώ τις θρησκείες ανθρώπινα δημιουργήματα. Στο συγκεκριμένο δεν χρειάζεται να ανατρέξουμε σε οριακά υπαρξιακά θέματα όπως το νόημα της ζωής και του θανάτου ή το αν υπάρχει κάποιος σκοπός ή κάποια ανώτερη δύναμη πίσω από το (πολλαπλό κατά πάσα πιθανότητα) σύμπαν. Είναι απλό: όπως εσύ θεωρείς ότι, για παράδειγμα, ο μουσουλμανισμός είναι ανθρώπινο δημιούργημα, έτσι και εγώ θεωρώ ότι, για παράδειγμα, και ο χριστιανισμός είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Όλα τα άλλα που αναφέρεις είναι άσχετα.


    Από που και ως που το λες αυτό με τόση σιγουριά; Εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα. Όχι, δεν έχει προοδεύσει τόσο ακόμα η τεχνολογία ώστε να αντιμετωπίζουμε όλες τις ασθένειες. Αλλά έχει προσχωρήσει τόσο ώστε πχ να επεμβαίνουμε χειρουργικά και να αφαιρούμε όγκους από τον εγκέφαλο (σε ορισμένες περιπτώσεις εν πάση περιπτώσει).

    Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, κυρίως για τις παρενέργειες των φαρμάκων, θα σε παραπέμψω σε ένα άλλο ποστ που είχα κάνει εδώ, για να μην γράφω ξανά τα ίδια.

    Τουλάχιστον σε καρδιολόγο πας αν σε πονάει ανησυχητικά η καρδιά σου; Αν σε πιάσει κωλικός νεφρού πας στο νοσοκομείο; Διότι έτσι και ο εγκέφαλος, ως ανθρώπινο όργανο, "πονάει" καμιά φορά και θέλει τα φάρμακά του για να συνέλθει. Δεν χρειάζεται να το μπλέκεις με μεταφυσικά ή θρησκευτικά ζητήματα. Άσε που δεν είναι όλοι οι ψυχίατροι ή οι ψυχολόγοι άθρησκοι, ειδικά στην Ελλάδα!


    @Γιώργο: Μου είναι λίγο δύσκολο να το αποτυπώσω σε συγκεκριμένο παράδειγμα για να είμαι ειλικρινής, διότι η επιστήμη δεν λειτουργεί με αποδείξεις αλλά με μοντέλα που κάνουν προβλέψεις και είτε διαψεύδονται είτε επαληθεύονται. Η διάψευση οδηγεί σε αναθεώρηση ή συμπλήρωση του μοντέλου, η επαλήθευση σε περαιτέρω εδραίωσή του. Αλλά δεν μιλάμε για "μαθηματική" απόδειξη.

    Μια αυθόρμητη απάντηση είναι ότι θα εμπιστευόμουν την επιστήμη και θα απευθυνόμουν σε ειδικό για να δούμε πού οφείλεται το συγκεκριμένο μου βίωμα. Για παράδειγμα, αν άκουγα φωνές που μου λέγανε ότι είναι άγγελοι που θέλουν να με προστατέψουν θα εμπιστευόμουν την επιστήμη, της οποίας το μοντέλο που έχει οικοδομήσει ως τώρα δεν περιλαμβάνει κάποια πρόβλεψη για φωνές από αγγελικές διαστάσεις, οπότε θα έψαχνα τις δυνατές εξηγήσεις στα πλαίσια του εν λόγω μοντέλου (κάποιος να μου κάνει φάρσα με κρυφό ηχείο, να έχω πάρει εν αγνοία μου καμιά ουσία και την έχω "ακούσει", να έχω πάθει υπερκόπωση, να έχω συμπτώματα σχιζοφρένειας κλπ).
    Αν υπήρχε ένα άλλο μοντέλο που προέβλεπε δυνατότητα επικοινωνίας με αγγέλους από άλλες διαστάσεις, εξηγούσε τον φυσικό κόσμο τόσο καλά όσο το ισχύον, επιπλέον εξηγούσε πράγματα που το ισχύον μοντέλο αδυνατεί να εξηγήσει (πχ σκοτεινή ύλη) και γενικώς έκανε προβλέψεις που τελικά επαληθευόντουσαν, τότε η επιστήμη θα είχε ασπαστεί το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλά προς το παρόν τουλάχιστον, κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται.

    Τώρα αν μιλάμε για μια μαθηματική απόδειξη του τύπου "το άθροισμα των γωνιών ενός τριγώνου είναι 180 μοίρες" και εγώ είχα βίωμα ότι ένα τρίγωνο έχει άθροισμα γωνιών 220 μοίρες, ε τι να σου πω εκεί μάλλον η απλούστερη εξήγηση είναι ότι δεν διάβαζα γεωμετρία στο σχολείο :-Ρ
    Το μοντελο επικοινωνιας ειναι η πιστη που εχει λογικη αλλα ειναι υπερλογη...πολυ ανωτερη της λογικης.

    Μπορεις αδελφε να μου δημιουργησεις ενα καινουριο χρωμα απο την ανυπαρξια χωρις να ανααμειξης τα ειδη υπαρχοντα διοτι απλα θα το ξερουμε. Ο θεος τοσα χρωματα εφτιξε,εσυ δημιουρησε μου ενα...στο λεω αυτο για να καταλαβεις μεχρι που φθανει ο ορθολογισμος. Αν βρεις πες μου σε παρακαλω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Η ψυχιατρική δεν ασχολείται με τη ψυχη...αλλα με τον εγκέφαλο

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απλα εγω ξερω πολους αθρησκους που πηραν αλλο δρομο και τωρα αυτοπαρουσιαζονται ως θυματα

    πχ αν αυτη η γη ηταν αωνια θα ελεγα οκ τους αρεσει να ζουν εδω αλλα εφοσον ηξεραν οτι η γη αυτη δεν ειναι παντοτινη δε καταλαβαινω το σκεπτικο τους

  7. #22
    Για όλα αυτά τα ερωτήματα μπορείς άνετα να βρεις τις απαντήσεις διαβάζοντας την Αγία Γραφή...το επόμενο βήμα είναι να βρεις έναν πνευματικό να σου λύσει απορίες επί του θέματος και όχι μόνο και να ψάξεις μόνος σου τον Θεό.... Η ψυχή είναι ένα δώρο που δόθηκε στον άνθρωπο από το Θεό και μόνο σε αυτόν.Κανενα άλλο εμβιο ον δεν έχει ψυχή πέραν του ανθρώπου. Και αυτό διότι ήθελε να τον κάνει κατ' εικόναν και ομοιωσιν... Δυστυχώς με το προπατορικό αμάρτημα θέλει αγώνα για να φτάσουμε στην ομοίωση δηλ στην θεωση... Και λέγοντας θεωση ονομάζουμε την υψηλότερη κατάσταση που μπορεί να φτάσει μια ψυχή εκείνη της αγιότητας... Η ψυχή καλώς ή κακώς δεν προέρχεται από κάπου που έχουν πρόσβαση όλοι Ούτε είναι χειροπιαστή και δεν κατοικεί σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του ανθρώπινου σώματος.Η ψυχή είναι αυτή που μας διαχωρίζει από τα ζώα τόσο συναισθηματικά όσο και λογικά. Όταν πχ λένε οι πατέρες της Εκκλησίας πως άλλο ο νους και άλλο η λογικη ξέρουν πολύ καλά τι εννοούν.... Για να δώσω ένα παράδειγμα όταν κάποιος θέλει να πει την ευχή "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με τον αμαρτωλο" για να γίνει νοερά πρέπει πρώτα να εδραιωθεί μέσα σου με την καρδιά σου και όχι με την λογική σου.... μετέπειτα θα γίνει νοερά όταν θα γίνει καρδιακή και θα την λέει ο νους και θα αναπαύεται η ψυχή...είναι σαν αυτόματος πιλότος μετά... Η ψυχή επί γης δοκιμάζεται στο σχολείο που ονομάζεται ζωή και μέσα από αυτές τις δοκιμασιες θα προετοιμαστεί για την αιώνια ζωή η οποία είναι δίπλα στον Κύριο μετά θάνατον...Αυτό πιστεύει η εκκλησία και ο κάθε χριστιανός συνειδητός. Υπάρχει ένας Άγιος ο οποίος έπασχε από κατάθλιψη και μάλιστα τον βοήθησε η κατάσταση αυτή να γνωρίσει το Θεό καλύτερα γιατί έκανε αγώνα και ζούσε χριστιανικά και ήταν ελεημων. Κάθε κατάσταση λοιπόν που βιώνει η ψυχή την εκλογικευει το μυαλό και την μεγενθυνει σε τέτοιο βαθμό αν θέλει που άνετα μπορεί να βλάψει κανείς τον ίδιο του τον εαυτό μόνο και μόνο από τους λογισμούς που ρίζωσαν Όχι μόνο στο μυαλό αλλά και στην καρδιά.Το πιο σημαντικό κομμάτι πάνω μας είναι η ψυχή μας και τίποτε άλλο....Μπροστά σε αυτή δεν έχει τίποτα αξια, κανένα υλικό αγαθό...Και επειδή μακρυγορησα και ζητώ Συγνωμη θα ήθελα να κάνεις πράξη μετά από σκέψη να συζητήσεις με κάποιον πνευματικό,γέροντα,κλπ....θα εκπλαγείς πόσα θαύματα ζούμε καθημερινά αλλά δεν τα αντιλαμβανόμαστε...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μάλλον μπήκες κατά λάθος σε άλλο forum!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην εμεινα σχεδον εκπληκτος απο την απιστευτη αρνηση μερικων σε θεματα σχετικα με το θεο αλλα δε γινετε καπιος μονος του να μαθει την ακριβη αληθεια σχετικα με αυτο το θεμα οσο και αν ψαξει εκτος αν εχει ειδικες ικανοτητες αντιληψης σε αντιθετη περιπτωση εχει δυο επιλογες η να μαθει την αληθεια στο περιπου η να ακουσει καπιον αλλο το θεμα ειναι οτι αν θελει η γνωμη του να εχει δυναμη πρεπει να γνωριζει την αληθεια και δεν εχει να κανει ουτε αν ειναι συμπαθητικος ουτε αν λεει στους αλλους οτι θελουν να ακουσουν
    πχ καπιοι θεωρουν δεδομενο οτι δεν υπαρχει ελπιδα επειδη αυτοι διαλεξαν αλλο δρομο

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο που οντος με ενοχλει ειναι η παραπληροφορηση ραδιο αρβυλα δεν υπαρχει θεος επειδη καποιοι διαλεξαν αλλο δρομο οι ιδιοι το προσπερασαν αυτο το θεμα ηταν δικη τους επιλογη και τωρα το παιζουν οτι ειναι σε δυσκολη θεση κλπκλπ

    επισης αν καπιοι ενοχλουνται τοσο πολυ απο την ιεραρχια επειδη ζουν σε μια κοινωνια που το βασικο πραγμα που τους διδαξε ειναι να ειναι δυσαρεστημενοι απ τους ηγετες απο συνηθεια και μονο ε τοτε ας αποκτησουν μονοι τους ειδικες ικανοτητες για να μη χρειαζονται καθοδηγιση

    δε μπορει ομως καπιος χωρις ικανοτητες να περιμενει να αλαξει καπιος με ικανοτητες επειδη αυτος ετσι γουσταρει η επειδη δε του αρεσει ο χαρακτηρας του

    μιας και το ανεφερες τον χριστο τον ελεγαν ιησου τωρα η λεξη χριστος δε ξερω αν ειναι αυθεντικη η προεκυψε απο τη λεξη χρισμα δηλαδη αυτος που δινει στους αλλους το χρισμα ομως αυτες οι ασαφειες δε μου πολυαρεσουν γιατι τα ονοματα δεν ειναι τυχαια και το να κατανοει καποιος τη σοφια μεσα απο τα ονοματα ειναι απαραιτητο για να κατανοει την αληθεια
    Last edited by αλεξανδρος_77; 31-08-2019 at 01:59.

  11. #26
    Antonis8
    Guest
    Προσωπικά είμαι θεολόγος,ξέρω καλύτερα από σένα το λέει και τι δεν λέει ο χριστιανισμός. Το να είναι κάποιος άθεος είναι αποτέλεσμα υγιούς σκέψης και λογικής ,το να είναι κάποιος ενθεος είναι αποτέλεσμα προβατοποιησης, έλλειψης κριτικής σκέψης, τυφλής ακολουθησης των κανόνων. Συμφέρει την πολιτεία το να πιστεύετε στο θεό,σας κρατάει μαντρωμενους και με λιγότερες απαιτήσεις γιατί θεωρείτε ότι θα ανταμειφθειτε μετά θάνατον.
    Και δικαίωμα σας. Αλλά μην έρχεστε σε ένα άσχετο φόρουμ (αλλά μέχρι εκεί φτάνει η ευφυία και το θράσος σας) να λέτε μπαρουφες. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σας τρώμε στη μάπα και εδώ. Ρωτάει λέει την ψυχολόγο από που προέρχεται η ψυχή.
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 02-09-2019 at 12:00.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Προσωπικά είμαι θεολόγος,ξέρω καλύτερα από σένα το λέει και τι δεν λέει ο χριστιανισμός. Το να είναι κάποιος άθεος είναι αποτέλεσμα υγιούς σκέψης και λογικής ,το να είναι κάποιος ενθεος είναι αποτέλεσμα προβατοποιησης, έλλειψης κριτικής σκέψης, τυφλής ακολουθησης των κανόνων. Συμφέρει την πολιτεία το να πιστεύετε στο θεό,σας κρατάει μαντρωμενους και με λιγότερες απαιτήσεις γιατί θεωρείτε ότι θα ανταμειφθειτε μετά θάνατον.
    Και δικαίωμα σας. Αλλά μην έρχεστε σε ένα άσχετο φόρουμ (αλλά μέχρι εκεί φτάνει η ευφυία και το θράσος σας) να λέτε μπαρουφες. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σας τρώμε στη μάπα και εδώ. Ρωτάει λέει την ψυχολόγο από που προέρχεται η ψυχή. το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Many respects!!!
    Last edited by Aeon; 02-09-2019 at 12:08.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Προσωπικά είμαι θεολόγος,ξέρω καλύτερα από σένα το λέει και τι δεν λέει ο χριστιανισμός. Το να είναι κάποιος άθεος είναι αποτέλεσμα υγιούς σκέψης και λογικής ,το να είναι κάποιος ενθεος είναι αποτέλεσμα προβατοποιησης, έλλειψης κριτικής σκέψης, τυφλής ακολουθησης των κανόνων. Συμφέρει την πολιτεία το να πιστεύετε στο θεό,σας κρατάει μαντρωμενους και με λιγότερες απαιτήσεις γιατί θεωρείτε ότι θα ανταμειφθειτε μετά θάνατον.
    Και δικαίωμα σας. Αλλά μην έρχεστε σε ένα άσχετο φόρουμ (αλλά μέχρι εκεί φτάνει η ευφυία και το θράσος σας) να λέτε μπαρουφες. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σας τρώμε στη μάπα και εδώ. Ρωτάει λέει την ψυχολόγο από που προέρχεται η ψυχή. το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Τσάμπα η σχολή Θεολογίας, τίποτα δεν πήρες χαμπάρι! Δηλαδή θεωρείται όποιον πιστεύει ότι είναι βλάκας (εμένα που πιστεύω όλοι οι δάσκαλοι μου έλεγαν ότι έχω πολύ ψηλό IQ, άλλο αν λόγω οικογενειακών και ψυχικών προβλημάτων δεν έχω κάνει κάτι πέρα από το μεταπτυχιακό), ενώ όποιος ψάχνει καλοπέραση, ποτά, μπουζούκια, καλό σεξ, ακριβό αμάξι και ρούχα (σχεδόν όλοι δηλαδή στην κοινωνία μας) είναι μια χαρά ε? Εν τω μεταξύ ακόμα λέτε το παραμύθι ότι το κράτος (που νομιμοποιεί αλλαγή φύλου από τα 15) μας θέλει πιστούς, ενώ κάνει το παν για να μην έχουμε πνευματικότητα αλλά υλισμό, και αυτό δείχνει ποιοι είναι πραγματικά τα πρόβατα! Οκ, τα κατεβατά του Γρηγόρη μπορεί να μη διαβάζονται, μπορεί να λένε και βλακείες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει Θεός.
    Last edited by Aeon; 02-09-2019 at 12:09.

  14. #29
    Antonis8
    Guest
    Ο,τι να 'ναι.

    Πρώτον , υπάρχουν έρευνες που λένε ότι οι ενθεοι έχουν χαμηλότερο δείκτη ευφυΐας. Το τι λενε οι καθηγητές σου ελάχιστα μας αφορά, υπάρχουν έρευνες που λένε το αντίθετο,χωρίς να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις. Ωστόσο είναι δεδομένο πως κάποιος που πιστεύει δεν έχει κριτική σκέψη.
    Δεύτερον, από πού προκύπτει ότι οι άθεοι διασκεδάζουν ,κάνουν καταχρησεις και αγοράζουν ακριβά αμάξια; Σόρυ, με αυτά που λες αποδεικνύεις ότι όντως δεν σου κόβει πολύ. Είμαι άθεος και δεν κάνω τίποτα από αυτά που λες, έχω αυξημένη την έννοια της ηθικής και της αποφυγής των περισσότερων υλικών απολαύσεων της μάζας. Αντίθετα, έχεις το θράσος να τα λες αυτά τη στιγμή που το 98% στην Ελλάδα δηλωνει ότι πιστεύει και αυτοπροσδιορίζονται ως χριστιανοί ορθόδοξοι και την ίδια στιγμή η λαμογιά, τα μπουζούκια, η κλεψιά,η κουτοπονηρια,το κουτσομπολιό, η ξιπασιά, το προγαμιαίο σεξ κλπ πάει σύννεφο. Λίγη αυτοκριτική.
    Τρίτον, ο νόμος περί αλλαγής φύλου είναι εντελώς άσχετος στη συζήτηση. Πέρασε πρόσφατα και πολύ σωστά πέρασε. Τα τρανς άτομα έχουν δικαιώματα και δεν βλέπω πώς σε επηρεάζει εσένα αυτό. Αν είχες όντως υψηλό δείκτη ευφυΐας,θα έπαιρνες τα ξερά σου και θα διάβαζες έρευνες επί του θέματος. Τα τρανς άτομα γεννιούνται με περιοχές του εγκεφάλου που συνάδουν περισσότερο με την αντίληψη του φύλου με το οποίο προσδιορίζονται και η μετάβαση τους γίνεται πάντα με χαρτί ψυχιάτρου,ο οποίος διαπιστώνει ότι είναι πράγματι τρανς. Το να μπορούν να το κάνουν αυτό από τη εφηβεία,τη στιγμή που όλες οι έρευνες λένε ότι το ξέρουν από τα τέσσερα,όταν δηλαδή και οι υπόλοιποι άνθρωποι αρχίζουν να αντιλαμβάνονται ότι άλλο τα αγόρια άλλο τα κορίτσια,είναι κάτι θετικό και αποτρέπει πολλές αυτοκτονίες. Άσχετο και πάλι με την όλη συζήτηση αλλά τουλάχιστον πριν επικρίνεις κάτι, ψάξε το.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Ποιες είναι αυτές οι έρευνες για τους τρανς? Δεν έχει βρεθεί τι προκαλεί τον τρανσεξουαλισμό, σίγουρα δικαιούνται σεβασμό (που όντως παλιά δεν τον είχαν-αδίκως) αλλά το να απαγορεύεις ποτό-τσιγάρο πριν τα 18 και να επιτρέπεις αλλαγή φύλου δεν είναι περίεργο? Όσον αφορά τη σχολή Θεολογίας που λες ότι τελείωσες, δεν έμαθες για τα λεγόμενα πάθη? Δηλαδή αν κάποιος πει ότι του αρέσει να φοράει το σώβρακο του αντίθετου φύλου, φυσικά έχει το δικαίωμα, αλλά πρέπει να του λέει η κοινωνία όπως του λέει σήμερα "κάντο όσο θες, είσαι μια χαρά, και να είσαι περήφανος για αυτό" (το ίδιο ισχυει για τα χρήματα, το σεξ και διάφορα άλλα πάθη)? Και ποιες έρευνες λένε ότι οι πιστοί είναι λιγότερο έξυπνοι? Και, επειδή προβλέπω τι θα λες στην απάντησή σου, θα σου πω το εξής. Δε σε παίρνει να με πεις ρατσιστή κατά των τρανς όταν εσύ είσαι ρατσιστής κατά ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ανθρώπων που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, λέγοντάς τους ότι δεν έχουν κριτική σκέψη.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. 17 ερωτήσεις προς τον εαυτό μου.
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2019, 02:20
  2. ερωτησεις περι ΙΨΔ
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-09-2011, 11:10
  3. Ερωτήσεις προς Πετράν
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 117
    Last Post: 14-07-2010, 04:21
  4. Προς γιατρούς και ψυχολόγους
    By salin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-01-2010, 12:47
  5. περι πενθους δυσκολες ερωτησεις......
    By interappted in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 327
    Last Post: 19-10-2009, 14:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •