Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 66
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 66 of 114 FirstFirst ... 1656646566676876 ... LastLast
Results 976 to 990 of 1696
  1. #976
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Καλημέρα. Τηρουμένων των αναλογιών: εμένα όλη την προηγούμενη εβδομάδα με βομβάρδιζε στο τηλ και στα μηνύματα ότι θα βρεθούμε. Πήγα και κομμωτήριο το πρωί του Σαββάτου για να είμαι κομπλέ. Και από την Παρασκευή τη νύχτα και μετά είναι εξαφανισμένος, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Θα μου πεις, γιατί δεν τον παίρνεις εσύ; Γιατί έχω μάθει πια να πηγαίνω με τα νερά του και κυρίως γιατί δεν πρόκειται ούτε να μείνουμε μαζί, ούτε να κάνουμε γάμους και παιδιά.
    Λογικά θα εμφανιστεί σήμερα ή αύριο σαν να μην τρέχει τίποτα και θα συνεχίσει με τον γνωστό καταιγισμό μηνυμάτων. Και θα βρεθούμε όταν θέλει αυτός.
    Εν ολίγοις, αν τους εμπιστεύεσαι και προγραμματίζεις κοινή ζωή μαζί τους, την έχεις βάψει. Γιατί κάνουν αυτό που θέλουν όταν θέλουν. Αν το αντέχεις, καλώς, αν δεν το αντέχεις ετοιμάσου για ψυχικό πόνο.

  2. #977
    Μάλιστα. Χθες το βράδυ, έγραφα εδώ στο Forum. Εκείνη ετοίμαζε τα πράγματα της για τη δουλειά κ εγώ καθόμουν ήρεμος στον καναπέ. Γενικά δεν μίλαγε και φαινόταν ότι δεν είχε καθόλου όρεξη.
    Λέω ας πάω σπίτι να την αφήσω μήπως θέλει να ηρεμήσει, και σηκώνομαι να ετοιμαστώ και φευγω.

    Μου στέλνει μήνυμα.

    "Αντί να κάνεις κάτι, παραιτεισαι"

    "Της λέω έφυγα γιατί δεν μίλαγες και θεώρησα ότι ηταν καλύτερο να πάω σπίτι"

    Μου γράφει, παλιοεγωιστή,έχεις κουράσει με αυτές τις συμπεριφορές σου. Πήγαινε εκεί που μίλαγες στο κινητό, εγώ δεν είμαι κοριτσάκι, και ούτε γουστάρω ανωριμες καταστάσεις.

    Λέω άστο χαλάρωσε και θα μιλήσουμε αύριο,σιγουρα δεν είναι οι καλύτερες μέρες γ κανέναν.
    Μου γράφει, αν έχεις ζόρια δεν χρειάζεται να τα φορτώνεις άλλου..
    Της λέω με έχεις μπερδέψει....
    Και μετά μου γράφει το ανεπανάληπτο....
    "Δες τι θες πραγματικά και τι μπορείς να αντέξεις και τότε θα τα πούμε."

    Εγω νομίζω ότι ειναι σε μεγάλη έξαρση..
    Δεν θέλει να χωρίσει, απλά ειναι εκτός πραγματικότητας και εαυτού...

  3. #978
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Δεν θελει να χωρίσει. Φοβάται μήπως την αφήσεις και προβαλλει σε σενα τον φόβο της. Το κακό είναι ότι σε τέτοια φάση μπορεί και να σε χωρίσει πιστεύοντας ότι θα προλάβει πριν τη χωρίσεις εσύ.

  4. #979
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Εμφανίστηκε και ο δικός μου και με ρώταγε "που χάθηκες..." !

  5. #980
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Μάλιστα. Χθες το βράδυ, έγραφα εδώ στο Forum. Εκείνη ετοίμαζε τα πράγματα της για τη δουλειά κ εγώ καθόμουν ήρεμος στον καναπέ. Γενικά δεν μίλαγε και φαινόταν ότι δεν είχε καθόλου όρεξη.
    Λέω ας πάω σπίτι να την αφήσω μήπως θέλει να ηρεμήσει, και σηκώνομαι να ετοιμαστώ και φευγω.

    Μου στέλνει μήνυμα.

    "Αντί να κάνεις κάτι, παραιτεισαι"

    "Της λέω έφυγα γιατί δεν μίλαγες και θεώρησα ότι ηταν καλύτερο να πάω σπίτι"

    Μου γράφει, παλιοεγωιστή,έχεις κουράσει με αυτές τις συμπεριφορές σου. Πήγαινε εκεί που μίλαγες στο κινητό, εγώ δεν είμαι κοριτσάκι, και ούτε γουστάρω ανωριμες καταστάσεις.

    Λέω άστο χαλάρωσε και θα μιλήσουμε αύριο,σιγουρα δεν είναι οι καλύτερες μέρες γ κανέναν.
    Μου γράφει, αν έχεις ζόρια δεν χρειάζεται να τα φορτώνεις άλλου..
    Της λέω με έχεις μπερδέψει....
    Και μετά μου γράφει το ανεπανάληπτο....
    "Δες τι θες πραγματικά και τι μπορείς να αντέξεις και τότε θα τα πούμε."

    Εγω νομίζω ότι ειναι σε μεγάλη έξαρση..
    Δεν θέλει να χωρίσει, απλά ειναι εκτός πραγματικότητας και εαυτού...
    Ο "μαγικός τρόπος" με τον οποίο όλη η ευθύνη μετατίθεται σε εσένα. Εσύ είσαι ο εγωιστής, ο κουραστικός, ο ανώριμος, αυτός που εξαπατά, αυτός που προσπαθεί να τα φορτώνει στους άλλους, αυτός που δεν δεν ξέρει τι θέλει και που δεν αντέχει (δλδ ο ανεπαρκής).... Όλα αυτά δεν αποτελούν δικά μου συμπεράσματα, ξαναγράφω απλά αυτά που γράφεις εσύ.

  6. #981
    Ok..Ο βαθύτερος λόγος για να γίνεται όλο αυτό που πηγάζει; Ειναι θέμα εγωισμού, είναι θέμα να επιδιώξει κάτι, ένιωσε αδιαφορία, γκρινιάζει, κάτι άλλο;
    Συγγνώμη αλλά προσπαθώ να μπω στο μυαλό τους και μιλάω τόσο αναλυτικά....

  7. #982
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Να πω επίσης, το ότι έφυγες απροειδοποίητα είναι μία λανθασμένη ενέργεια που ρίχνει λάδι στη φωτιά (ειδικά αν μιλάμε για bpd). Η κίνηση αυτή ερμηνεύεται ως ξεκάθαρη ένδειξη εγκατάλειψης από την πλευρά σου, και συνεπώς θα δεχτείς επίθεση. Τα λάθη αυτά (που έκανα κι εγώ) είναι αυτά που θα αντιστρέψουν την κατάσταση εις βάρος σου. Το βλέπεις ήδη να συμβαίνει. Αυτό που βλέπω εγώ ότι ζητάει η κοπέλα από εσένα είναι αποδοχή άνευ όρων. Ή αντέχεις αυτό που είναι ή όχι. Τρίτη επιλογή δεν φαίνεται να υπάρχει.

  8. #983
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Ok..Ο βαθύτερος λόγος για να γίνεται όλο αυτό που πηγάζει; Ειναι θέμα εγωισμού, είναι θέμα να επιδιώξει κάτι, ένιωσε αδιαφορία, γκρινιάζει, κάτι άλλο;
    Συγγνώμη αλλά προσπαθώ να μπω στο μυαλό τους και μιλάω τόσο αναλυτικά....
    Θα ξαναπώ ότι αν μιλάμε για bpd και ειδικά για περιπτώσεις που δεν έχουν κάνει θεραπεία, δεν μπορείς να μπεις στο μυαλό τους, δλδ να βγάλεις λογική από τις ενέργειές τους γιατί απλά δεν υπάρχει λογική. Δεν συμμετέχει λογική επεξεργασία μεταξύ ερεθίσματος και αντίδρασης. Μιλάμε για εντελώς αυτοματική διεργασία. Αυτό μαθαίνουν να κάνουν στη θεραπεία.

  9. #984
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Πάντως Χάρη η περίπτωσή σου έχει πολύ ενδιαφέρον γιατί βλέπουμε πως εξελίσσονται τα πράγματα στη σχέση σου στο παρόν. Ενδιαφέρον παρουσιάζει ο τρόπος με τον οποίο (από όσο καταλαβαίνω) η φίλη σου προσπαθεί ορισμένες φορές να σε κάνει να νοιώσεις τους ίδιους φόβους που νοιώθει αυτή. Ίσως αυτό παίζει τον ρόλο του στο ότι μετά το οριστικό τέλος μίας τέτοιας σχέσης νοιώθουμε ότι εμείς ήμασταν οι οριακοί.

  10. #985
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Χάρη αυτόν τον χρόνο που είστε μαζί έχετε ξαναμαλώσει; Ποιανού ιδέα ήταν η συγκατοίκηση;

  11. #986
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Ok..Ο βαθύτερος λόγος για να γίνεται όλο αυτό που πηγάζει; Ειναι θέμα εγωισμού, είναι θέμα να επιδιώξει κάτι, ένιωσε αδιαφορία, γκρινιάζει, κάτι άλλο;
    Συγγνώμη αλλά προσπαθώ να μπω στο μυαλό τους και μιλάω τόσο αναλυτικά....
    Δεν υπάρχει ουσιαστικά λόγος για την συμπεριφορά της (από όσα έχεις πει μέχρι τώρα)..
    Πιστευω όμως ότι ένα είναι το σίγουρο. Μπορεί να στο έχουν πει και οι άλλοι, δεν ξέρω. Αν κάποια στιγμή φτάσεις σε σημείο να συμφωνήσεις σε όλα μαζί της, μα ΣΕ ΌΛΑ, θα βρει πάλι κάτι για να νευριασει, να δημιουργήσει καβγά, να ξεσπάσει κτλ.
    Ααα...και πάντα θα φταις εσύ.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #987
    Καλησπέρα.... Γενικά υπάρχουν έντασεις ναι,που ξεπερνιουνται τσακ μπαμ... Μου κάνει εντύπωση ότι πάντα μετά από ένα τσακωμό κανει αμέσως τη κίνηση.... Τον Σεπτέμβριο και τώρα όμως δεν είναι τσακωμοι... Έχει μεγαλύτερη ένταση, σαν να απομακρύνεται γιατί την πιάνει κάτι, και μετά ξανά επιστρέφει...
    Τον Σεπτέμβριο της είχε κολλήσει ότι είχα γκόμενα... Και επίσης μου έβγαλε ενα παράπονο γιατί δεν μένουμε μαζί..
    Τωρα, είχα αρκετή δουλειά για 2 μήνες και δεν ήμουν πολύ κοντά της, αλλά πάντα διαθέσιμος....
    Η ιδέα της συγκατοίκησης ήταν δική της από τον 4 μήνα, μετά από ένα ταξίδι που είχαμε πάει τις απόκριες...

  13. #988
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ισως σου χρεώνει λοιπόν το ότι ακόμα δεν έχετε συγκατοικήσει (λόγω καραντίνας, ασφαλώς, αλλά εκείνη ίσως νομίζει ότι δεν το θες κατά βάθος).

    Κοίτα, αν συνεχίσετε να είστε μαζί, θα πρέπει να την διαβεβαιώνεις και να τη στηρίζεις σε όλα και να υπομένεις τις κατηγορίες όταν θα σε υποψιάζεται ότι θα έχεις άλλη (γιατί θα σε υποψιάζεται, αφού το έκανε από την αρχή).

    Δεν είμαι σίγουρη τι γίνεται άμα μένεις μαζί τους και τους κάνεις όλα τα χατίρια. Αν ισχύει αυτό που λένε πιο πάνω, ότι στο τέλος πάλι θα βρουν αφορμή να στην πουν.

    Αντέχεις;

  14. #989
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by xaris_7 View Post
    Εγώ αυτό που κατάλαβα, επειδή έχω καταφέρει και μου έχει μιλήσει για τα παιδικά της χρονια, αυτό το γεγονός λειτούργησε ως πυροδότηση, και να εξηγήσω γιατί,

    1. Ανέκαθεν οι γονείς της μου έχει πει ότι δεν την άφηναν να εκφράζει τα συναισθήματα της.

    2. Η μητέρα της πάντα όταν έκανε κάτι, δεν της μίλαγε για 1 μήνα και ας βρίσκονταν στην ίδια στέγη!!! Την εξοστρακιζε μέσα στον ίδιο χώρο.

    3. Πάντα την θεωρούσαν το κακό πρόβατο του σπιτιού, για αυτό και εκείνη θεωρεί ότι είναι '' κακός άνθρωπος''

    Εκτιμώ ότι υπήρχε μια μεταβίβαση σε όλα αυτά τα συναισθήματα που ένιωθε και τότε, και γ αυτό έχει αυτή τη διάθεση.

    Από εμένα περιμένει να την βγάλω από αυτό το κυκεώνα, εγώ λόγω καραντινας δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω κάτι, και γ αυτό αναζητάει λίγο από το χαμένο παρελθόν της,δηλ, να βγει έξω να τα σπάσει, να πιει ποτά, να ακούσει techno μουσική κτλ.

    Είναι η μόνη προσέγγιση που μπορώ να κάνω.
    Από τα παραπάνω που γράφεις είναι ξεκάθαρο ότι η φίλη σου μεγάλωσε μέσα σε ένα δυσλειτουργικό και τοξικό οικογενειακό περιβάλλον. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί απόδειξη οριακής, αλλά, η μακροχρόνια έκθεση σε ένα τέτοιο περιβάλλον επηρεάζει την συναισθηματική μας ωρίμανση. Ο τρόπος ζωής, οι ουσίες, το αλκοόλ κτλ αποτελούν τον τρόπο με τον οποίο τα άτομα προσπαθούν να γλυτώσουν ή να ανακουφιστούν από τα δυσάρεστα συναισθήματα που δεν μπορούν να διαχειριστούν. Εσύ δεν μπορείς να την βγάλεις από τον κυκεώνα όσο καλές προθέσεις και να έχεις και γι' αυτό δεν φταίει η καραντινα. Αυτό μπορεί να το πετύχει μόνη της με τη βοήθεια ενός καλού θεραπευτή. Ο σύντροφος δεν μπορεί και δεν πρέπει να έχει τον ρόλο το θεραπευτή. Αν όμως αναγνωρίζεις στον εαυτό σου ότι διεκδικείς αυτό το ρόλο, τότε θα πρέπει να αναζητήσεις τα αίτια αυτής της ανάγκης.

  15. #990
    Λογικά αυτό είναι, ωστόσο η κίνηση μου να βρω σπίτι και το κλείσω, και με το να το ακυρώνει εκείνη, συγγνωμη αλλά η κίνηση μου ερμηνεύει ακριβώς το αντίθετο, δηλ.οτι θέλω να συγκατοικησουμε.
    Χθες συναντηθηκαμε το μεσημέρι, μου λέει έχω ξενερώσει απίστευτα με τη συμπεριφορά σου, με τον εγωισμο σου κτλ..
    Μου λέει βγάζεις μια ανασφάλεια,και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο γιατί και χώρο και χρόνο μου δινεις, και εμπιστοσύνη μου δείχνεις...
    Της λέω δεν είναι ανασφάλεια, απλώς τα παίρνω λίγο βαριά γιατί σίγουρα παίζουν ρόλο τα συναισθήματα.
    Δηλ. της λέω εσένα αν σε έπαιρνα το πρωί και σου έλεγα ότι "δεν θέλω να έρθεις σπίτι γιατί δεν κάνουμε τίποτα, και σε έπαιρνα το βράδυ και σε ρώταγα αν θα έρθεις" , όπως έκανες πριν 10 ημέρες θα ένιωθες ασφάλεια και σταθερότητα;
    Δεν είπε κουβέντα εκεί... Μετα της λέω δεν είσαι σταθερή αυτό είναι το πρόβλημα σου...
    Μου απαντάει δεν είμαι νορμάλ, το νορμάλ είναι βαρετό... Εγώ το πρωί μπορεί να αισθάνομαι κάπως και το βράδυ να αλλάξει και να είμαι χαρούμενη... Έτσι είναι η ζωή....
    Μέτα της λέω ότι θα προσπαθήσω να κουμάνταρω λίγο το συναισθηματικο κομμάτι και πόσο αυτό με επηρεάζει και τα παίρνω βαριά, και αν δω ότι δεν μπορώ θα χωρίσω. Και επίσης αν είναι να κάνουμε λίγο παύση στο θέμα σπίτι για να δούμε πως θα πάει..
    Εκεί μαγκωσε λίγο, και μου λέει, γιατί περιμένεις η ζωή να είναι στρωμένη με ροδοπέταλα...;
    Το αφήσαμε εκεί...
    Μετα το βράδυ με παίρνει τηλ... Είχα πάει για περπάτημα με μια φίλη.. Σαν να μην τρέχει τίποτα, και ήταν και αρκετά ευχάριστη..
    Πήγα από το σπίτι της, κάτσαμε φάγαμε κάτι, ήρεμη και πιο ζέστη την είδα...
    Ή μάλλον ηρέμησε, ή κατάλαβε ότι εχω φτάσει λίγο στα όρια μου, ή το ξέχασε(χαχα)!!!

Page 66 of 114 FirstFirst ... 1656646566676876 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •