Καινούργιος φόβος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Συγνώμη ρε Vaper,λες να είσαι σχιζοφρενής και να αναρωτιέσαι αν είσαι??

    Το αν "θα" γίνεις σχιζοφρενής η "θα" πάθεις ψύχωση στο μέλλον πάλι είναι άλλο κομμάτι.Εχεις κάποια συμπτώματα που σου δημιουργούν τέτοιες ανασφάλειες??

    Χαλάρωσε αδερφέ μου δεν έχεις τίποτα.Αρρωστοφοβία λέγεται.Σε κάθε περίπτωση έχεις κάνει συνεδρίες??

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Εμ βασικά ο λόγος που αγχονομε για αυτά είναι επειδή έχω συναιχια σκέψεις ακιρες και διάβασα πως είναι ένα σύμπτωμα της σχιζο και έλειψε συναισθήματον. Η αλήθεια έχω πάει σε συνεδρίες και μου είχα πει πως έχω αρωστοφοβοια και επειδή παλιά φοβόμουν για παθολογικές ασθένειες τώρα μάλλον με έπιασε φόβος για ψυχικές ασθένειες

  3. #18
    Μην διαβάζεις πολύ.Μόνο κακό κάνει σε άτομα σαν και εμάς.

    Γκουγκλαρεις π.χ "πόνος στο αυτί" και βρίσκεσαι σε κάποιο ιατρικό αρθρο στο οποίο διαβάζεις ότι ο πόνος στο αυτί μπορεί να είναι αιτία

    1.Κούρασης
    2.Υπερβολικης έκθεσης σε δυνατούς ηχους.
    3.Πληγης από μπατονετα.
    4.Καρκινος

    Ως αρρωστοφοβικος το μυαλό σου σκαλώνει στο 4. και αρχίζουν οι αρνητικές σκέψεις με τα γνωστά επακόλουθα.

    Αν αυτό μάθεις να το δουλεύεις τότε θα ηρεμήσεις.Θε πρέπει επίσης να διαβάζουμε έγκριτα site γτ κυκλοφορούν πολλές σαβουρες και να μάθουμε να φιλτράρουμε σωστά αυτά που διαβάζουμε.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Όντος έχεις απόλυτο δίκαιο να παω και στον ψυχίατρο να δω τι θα μου πει

  5. #20
    Antonis8
    Guest
    Ασχετα με το θεματοθετη, υπάρχουν πάντως άτομα και με σχιζοφρένεια και με ψύχωση που το αντιλαμβάνονται, ξέρω προσωπικά άτομο με σχιζοφρένεια που το γνωρίζει. Εξαρτάται από το άτομο,το αν λαμβάνει θεραπεία ,το ποσο νωρίς διαγνώστηκε κλπ.


    Αλλά αυτό το άγχος για το αν θα τρελαθεί κάποιος κλπ, συνήθως ανάγεται σε ιδεοψυχαναγκαστικη νεύρωση.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Βασικά αυτό ξεκίνησε με το που διαβασα τύχεα ιστορικό δεν έχουμε το καλό τώρα έχω πάει πιο παλιά σε ψυχίατρο και μου είπε πως όχι δεν παίζει να έχω απλά πάλη με έπιασε το άγχος λόγο τον συμπτώματον που έγραψα πιο πάνω να παω ξανά την παρασκευή να δω τη θα μου πει

  7. #22
    Ακριβώς Αντώνη.

    Ο Viper χωρίς να έχει ιστορικό η συμπτώματα του μπήκε στο μυαλό ότι είναι η μπορεί να καταλήξει σχιζοφρενής.

    Την πρώτη φορά που έπαθα κρίση πανικού είχα φάει μια πίτσα και νόμιζα ότι παθαίνω καρδιά.Αλλα τελικά απλά πριν μια ώρα έφαγα σαν ζώο.Μετα κάθε πονακι το συσχετιζα με κάτι κακό.Είχα γαστρεντερίτιδα αλλά πριν την διάγνωση ήμουν σίγουρος ότι είχα καρκίνο στο στομάχι.Ειχα δισκοκήλη αλλά πριν την διάγνωση είχα ετοιμαστεί για καρκίνο των οστών.Καθε φορά που διάβαζα στο ίντερνετ πιθανές αιτίες για κατά καιρούς συμπτώματα έτρεμα ότι θα πάθω το χειρότερο.

    Σήμερα το απόγευμα με έπιασε ένα δυνατός πόνος στην μέση της πλάτης.Σκέφτηκα για λίγο τα πνευμόνια μου αλλά δεν άφησα το μυαλό μου να με παρασύρει.Εχω μάθει να το δουλεύω.

    Ρε σεις παλιότερα στην δουλειά είχε πάει κόλλα στις τρίχες του χεριού και όταν το τεντωνα οι τρίχες τραβιοντουσαν και γω νόμιζα ότι μουδιάζει και κάτι παίζει με την καρδιά μου.Και όταν κατάλαβα τι γινόταν ένιωσα τρόμπας.Για γέλια και για κλάματα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Πωπω είχα και εγώ κάτι τέτοια παρόμοια η αλήθεια δεν είχα ποτέ ψευδαίσθησης και τέτοια αλλά δεν ξέρω γιατη μου κόλλησε αυτό πριν να μου μπει αυτό στο μυαλό πριν 4 μέρες δηλαδή είχα φοβία για καρδιά τώρα την ξέχασα την καρδιά και ασχολούμαι μόνο με αυτό ξέχασα τελείως την καρδιά

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Καινούργιος πόνος
    By Stef15 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-09-2019, 03:03
  2. Γεια σας, καινουργιος κ γω
    By VALERIAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-2017, 14:31
  3. καινουργιος χρονος.
    By κύριος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-01-2016, 11:07
  4. ο καινούργιος μου εαυτός...
    By mariafil in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2012, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •