ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ

    4.5 μήνες αγωγής με ζολοφτ,έχω δει μικρή βελτίωση αυτές τις μέρες δεν είμαι καλά χαμηλή πίεση,δυσκολία αναπνοής σαν σβημάρα,αδυναμία και όπως κάθομαι η είμαι ξαπλωμένη μαζεύεται το αίμα στα πόδια για λίγα δςυτερόλεπτα...έχω κουραστεί παθολογικό ψυχολογικό τι είναι πια...τόσοι μήνες αγωγής;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    4.5 μήνες αγωγής με ζολοφτ,έχω δει μικρή βελτίωση αυτές τις μέρες δεν είμαι καλά χαμηλή πίεση,δυσκολία αναπνοής σαν σβημάρα,αδυναμία και όπως κάθομαι η είμαι ξαπλωμένη μαζεύεται το αίμα στα πόδια για λίγα δςυτερόλεπτα...έχω κουραστεί παθολογικό ψυχολογικό τι είναι πια...τόσοι μήνες αγωγής;;;
    Το πρόβλημα είναι πως οι περισσότεροι άνθρωποι όταν ακολουθούν κάποια αγωγή, τα περιμένουν όλα από το φάρμακο. Μπορεί να παίρνεις 4,5 μήνες αλλά εσύ η ίδια να μην κάνεις πράγματα που θα σε ωθήσουν στην «χαλάρωση». Αν για παράδειγμα παίρνεις τα χάπια αλλά είσαι όλη μέρα στη τσίτα, κάνεις «αγχώδεις» σκέψεις κλπ τότε δεν πρόκειται να δεις βελτίωση. Είναι σαν να σταματάς εσύ η ίδια την προσπάθεια σου να γίνεις καλά.
    Η δυσκολία στην αναπνοή είναι ψυχολογικό πάντως. Χαλαρώνεις γενικότερα κατά την διάρκεια της μέρας ή ακόμα και με την αγωγή εξακολουθείς να αγχώνεσαι για πράγματα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ηρεμη νομίζω δεν είμαι,ελάχιστες φορές θα έλεγα...πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω,να κάνω πάλι εξετάσεις αίματος να πάω σε ψυχίατρο για αλλαγή αγωγής,φοβάμαι πολύ νιώθω κομμάρα σβημάρα στο στέρνο,δυσκολία κούραση στην αναπνοή...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Ηρεμη νομίζω δεν είμαι,ελάχιστες φορές θα έλεγα...πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω,να κάνω πάλι εξετάσεις αίματος να πάω σε ψυχίατρο για αλλαγή αγωγής,φοβάμαι πολύ νιώθω κομμάρα σβημάρα στο στέρνο,δυσκολία κούραση στην αναπνοή...
    Άρα καταλήγουμε στο ότι πρέπει να ηρεμήσεις για να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Αν δεν είσαι διατεθειμένη να το κάνεις, κανένας γιατρός δεν θα βοηθήσει. Για να βρεθεί λύση στο οποιοδήποτε πρόβλημα πρώτα «παρακινούμε» τον εαυτό μας να κάνει ένα βήμα μπροστά προκειμένου να δει την κατάσταση αλλιώς. Αν δεν μάθεις να διαχειρίζεσαι το άγχος σου μόνη σου (για το καλό το δικό σου) και καταπιέζεσαι μονίμως προκοπή δεν θα δεις. Και ας παίρνεις φάρμακα 300 χρόνια. Διαφορά θα διαπιστώσεις μόνο αν παράλληλα με την αγωγή κάνεις και κάποια πράγματα για να βοηθηθείς με ότι αυτό συνεπάγεται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγώ θεωρούσα με την αγωγή δεν θα έχω τίποτα...έχω αγχώδη διαταραχή κ αρρωστοφοβία κ αρχίζω κ ζητάω πάλι νοσοκομεία οι δικοί μου άνθρωποι δεν αντέχουν άλλο λένε οτι είναι ψυχολογικά εγώ λέω παθολογικά κ γίνεται ένα χάος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Μολις τελείωσε η περίοδος μου άρχισα να μην νιώθω καλά πίεση 9κατι το πολυ 10κατι ζαλίζομαι δυσκολία αναπνοής το στόμα κ τα χείλη στεγνά κ νιώθω άτονους παλμούς φοβάμαι μη είναι αφυδάτωση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Εγώ θεωρούσα με την αγωγή δεν θα έχω τίποτα...έχω αγχώδη διαταραχή κ αρρωστοφοβία κ αρχίζω κ ζητάω πάλι νοσοκομεία οι δικοί μου άνθρωποι δεν αντέχουν άλλο λένε οτι είναι ψυχολογικά εγώ λέω παθολογικά κ γίνεται ένα χάος
    Η αγωγή απλά βοηθάει μαζί με τη ψυχοθεραπεία και τη διαχείριση του άγχους σου, όπως σου είπαν και πιο πάνω. Πρέπει να ηρεμήσεις για το καλό σου, να κάνεις πράγματα που σε χαλαρωνουν και γενικά να το δεις αλλιώς.. Λογικό μου ακουγεται πάντως ότι μετά τη περιοδο σου ζαλιστηκες.. Χάνουμε αίμα μη ξεχνάς.. Μήπως φοβήθηκες και το επιδεινωσες?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξέρω είμαι 2 μ 3 μέρες έτσι...είμαι στο τσακ να πάω νοσοκομείο τώρα μ έχει πιάσει κ φοβία

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,792
    Ολοι εσείς που ζαλιζεστε έχετε δοκιμάσει το πολυ απλο να πιειτε εναν χυμό όταν είστε συμπτωματικοι; Πινετε έστω επαρκη ποσότητα νερου; Εμένα οι κρίσεις πανικου περιορίστηκαν ετσι. Γιατί η χαμηλή πιεση απο τη ζέστη δεν ειναι κάτι ψυχολογικό. Και τα αντικαταθλιπτικα ρίχνουν κι άλλο την πιεση συνήθως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πορτοκάλια πίνω κάθε μέρα νερό με το ζόρι επίσης είμαι πολύ αδύνατη..μετά την περίοδο νιώθω έντονη αδιαθεσία κόβονται τα πόδια ζάλη άτονοι παλμοί έλλειψη διαύγειας κάπως ανακατεύομαι,ίσως πάω αύριο πάλι στο καρδιολόγο...να δω μήπως να ξανακάνω αιματολογικές είχα κάνει πριν 7 μήνες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,792
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Πορτοκάλια πίνω κάθε μέρα νερό με το ζόρι επίσης είμαι πολύ αδύνατη..μετά την περίοδο νιώθω έντονη αδιαθεσία κόβονται τα πόδια ζάλη άτονοι παλμοί έλλειψη διαύγειας κάπως ανακατεύομαι,ίσως πάω αύριο πάλι στο καρδιολόγο...να δω μήπως να ξανακάνω αιματολογικές είχα κάνει πριν 7 μήνες
    Δεν χρειαζεσαι καρδιολογο αν έκανες ήδη εξετάσεις καρδιάς , σε παθολογο πηγαινε να σου γράψει εξετάσεις αίματος και να σου δώσει καποιο συμπληρωμα. Δες και το σιδηρο σου. Η μη επαρκης ενυδάτωση δημιουργεί υποταση. Το να πινεις μια φορά την ημέρα χυμό δεν σημαίνει οτι λύνει το αίσθημα κακουχιας, πρεπει να κάνεις ένα πλανο και να παρατηρήσεις τι ανακουφίζει τα συμπτωματα σου. Εγώ όταν έχω χαμηλό ζαχαρο έχω δυσκολία ανάπνοης,με πιάνουν άσχημες σκέψεις και ειμαι στα προθυρα του πανικου.
    Το πρόβλημά σου δεν είναι καρδιολογικο, αλλά ούτε ψυχολογικό, είναι οργανικό επειδη δεν έχεις μάθει τι χρειάζεται ο οργανισμός σου. Πολλοι καρδιοφοβικοι εστιάζουμε στην καρδιά και παραβλεπουμε τα αλλα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Θα συμφωνήσω με τον Σκίουρο. Τσεκαρε σίδηρο φερριτινη. Μπορεί να έχεις έλλειψη σε βιταμίνες. Οργανικό είναι οχι καρδιολογικό.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    4.5 μήνες αγωγής με ζολοφτ,έχω δει μικρή βελτίωση αυτές τις μέρες δεν είμαι καλά χαμηλή πίεση,δυσκολία αναπνοής σαν σβημάρα,αδυναμία και όπως κάθομαι η είμαι ξαπλωμένη μαζεύεται το αίμα στα πόδια για λίγα δςυτερόλεπτα...έχω κουραστεί παθολογικό ψυχολογικό τι είναι πια...τόσοι μήνες αγωγής;;;
    Τώρα πως είσαι? Πιο έντονα ποτέ σε πιάνουν?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Έχω εδώ κ 1 εβδομάδα ναυτία αυτό είναι το πιο ενοχλητικό απ όλα...έντονα είναι πρωί μόλις ξυπνάω κ μετά προς το βράδυ...η ψυχ θεωρεί οτι δεν με έχει πιάσει αγωγή κ μου είπε να αυξήσω το ζολοφτ σε 1.5 χάπι

Similar Threads

  1. Έχω κουραστεί
    By riama in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-09-2021, 21:43
  2. Εχώ κουραστεί...
    By lef1979 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 27-06-2021, 22:24
  3. Έχω κουραστεί
    By Laila in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 21-05-2020, 04:59
  4. Έχω κουραστει
    By And87 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 62
    Last Post: 25-03-2019, 09:01
  5. Εχω κουραστει
    By Τιμος23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 07-03-2007, 00:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •