Ξυπνάω με ατονία και ζάλη κάνεις άλλος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Ξυπνάω με ατονία και ζάλη κάνεις άλλος;

    Παιδιά αυτές τις μέρες όπως καταλάβατε δεν την παλεύω καθόλου.. Έχω ολυ λίγη ενέργεια ξυπνάω κουρασμενη η αλήθεια είναι ότι χάλασα τον ύπνο μου εκεί που κοιμομουν νωρίς κοιμήθηκα κάνα 2 φορές πολύ αργά. Τώρα το θέμα είναι ότι ξυπνάω κ δεν έχω δύναμη να σηκωθώ σηκονομαι μετά βίας και νιώθω ότι είμαι ζαλισμένη και θα πέσω..να είναι από το φόβο; γιατί έχω γαδ.. Να είναι που προσπαθώ να κόψω έναν ψυχαναγκασμο και αυτό με κάνει κ νιώθω πιο εκτεθειμένη; να ειναι που έχω καρδιοφοβια και σκέφτομαι ότι έπαθα εμφραγμα στον ύπνο η ότι κάτι έπαθε η καρδιά μου και νιώθω έτσι..; δεν ξέρω ρίξτε λίγο τα φώτα σας pleaseee... Εκτός αν φταίει που άλλαξε ο καιρός κ βρέχει όλη μέρα κι έχουμε μουχλιασει.. Πάντως είμαι μόνη σπίτι κ φοβάμαι πάρα πολύ ότι θα πάθω κάτι μέτρησα πίεση 12 κ 8. Προσπαθώ να μην κάνω καταναγκασμο που έκανα κ ένιωθα ότι πήρα δύναμη κ τώρα νιώθω την αβεβαιότητα. Σόρυ για το μεγάλο κείμενο αλλά έπρεπε να εξηγήσω πως έχουν τα πράγματα. Heeelp????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κι εγω χαλια ξυπναω ή μαλλον με ξυπνανε τα κοπανηματα των απο πανω. Ολη μερα ειμαι κουρασμενος. Θελω να κανω πραγματα αλλα καθομαι ξαπλωμενος στο κρεβατι χωρις δυναμη. Ο καφες απλα μου δημιουργει υπερενταση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι σύμπτωμα ΓΑΔ αυτό, το είχα παλιά ανάμεσα σε άλλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    Μόνη σου τα εξηγείς μια χαρά. Αφού έχεις Γαδ με καρδιοφοβια , και προσπαθείς να κόψεις και έναν καταναγκασμό, όλα αυτά που περιγράφεις είναι πολύ ... προβλεπε. Σκέψου και το λίγο αλλιώς. Αφού μένεις μόνη και περνάς Γαδ τόσο καιρο με καρδιοφοβια και δεν έχεις πάθει κάτι, γιατί θα το πάθεις εν τέλει? Η λογική λέει ότι εισαι μια χαρά από θέμα καρδιάς. Αρκεί να το πιστέψεις η ίδια και να ψάξεις τους αληθινούς λόγους που σε έφεραν εδώ
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Μόνη σου τα εξηγείς μια χαρά. Αφού έχεις Γαδ με καρδιοφοβια , και προσπαθείς να κόψεις και έναν καταναγκασμό, όλα αυτά που περιγράφεις είναι πολύ ... προβλεπε. Σκέψου και το λίγο αλλιώς. Αφού μένεις μόνη και περνάς Γαδ τόσο καιρο με καρδιοφοβια και δεν έχεις πάθει κάτι, γιατί θα το πάθεις εν τέλει? Η λογική λέει ότι εισαι μια χαρά από θέμα καρδιάς. Αρκεί να το πιστέψεις η ίδια και να ψάξεις τους αληθινούς λόγους που σε έφεραν εδώ
    Το χειρότερο κομμάτι φίλε μου geodim είναι εκει που κάθομαι ξαφνικά νιώθω ένα χασιμο νιώθω το κεφάλι μου έτοιμο να εκραγει ότι έρχεται η καταστροφή νιώθω ζάλη τέρμα αδύναμη λέω ανακοπη κτλ αλλα νιώθω ότι αυτό είναι πανικός κ λέω αν πείσω τον εαυτό μου ότι δεν είναι όλα αυτά απ την καρδιά αλλά απ το μυαλό μήπως κι αρχίσω να τα παίρνω αλλιώς.. Αλλά μετά επειδή ξαφνικά έρχεται αυτή η ζάλη ο έντονος φοβος και το ένα φέρνει τ άλλο αρχίζω τα πιο ψαγμένα μήπως ογκος στον εγκέφαλο μήπως κάτι με τις ορμόνες... Δεν θέλω άλλους γιατρούς δεν θέλω άλλες εξετάσεις θέλω ηρεμία κ κανονική ζωή ρε γαμωτο....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    27
    Πριν λίγο πήγα σούπερ μάρκετ και ήμουν έτοιμη να σωριαστω. Σήμερα με το που ξύπνησα νοιώθω απίστευτη ζάλη και αδυναμία, με. Φόβο λιποθυμίας και καρδιάς. Χθες μέχρι αργά πονουσα λόγω παλινδρομησης. Επίσης εδώ και κάποιο καιρό μετά από κάποιο κρυωμα δε μπορώ να παρω ολόκληρη αναπνοή, αυτό έχει τύχει κι άλλες φορές από αγχος. Έκανα βιοχημικες εξετάσεις καρδιογραφημα και υπερυχο καρδιάς το Μάιο όλα καλά. Όμως αυτή τη στιγμή νοιωθω αυτό το τοπικπερναω ακριβώς το ίδιο νομιζω ότι θα πεθάνω. Έχω κρίσεις πανικού και γενικευμένο άγχος 15 χρόνια τωρα με κάποιες διακοπές. Help!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Nikoleta-Morrison View Post
    Πριν λίγο πήγα σούπερ μάρκετ και ήμουν έτοιμη να σωριαστω. Σήμερα με το που ξύπνησα νοιώθω απίστευτη ζάλη και αδυναμία, με. Φόβο λιποθυμίας και καρδιάς. Χθες μέχρι αργά πονουσα λόγω παλινδρομησης. Επίσης εδώ και κάποιο καιρό μετά από κάποιο κρυωμα δε μπορώ να παρω ολόκληρη αναπνοή, αυτό έχει τύχει κι άλλες φορές από αγχος. Έκανα βιοχημικες εξετάσεις καρδιογραφημα και υπερυχο καρδιάς το Μάιο όλα καλά. Όμως αυτή τη στιγμή νοιωθω αυτό το τοπικπερναω ακριβώς το ίδιο νομιζω ότι θα πεθάνω. Έχω κρίσεις πανικού και γενικευμένο άγχος 15 χρόνια τωρα με κάποιες διακοπές. Help!!
    Κι εγώ έχω παλινδρόμηση που νιώθεις τον πόνο; εγώ στην πλάτη μια αριστερά μια δεξιά μια στο κέντρο μια στο χέρι κ φοβάμαι για καρδιά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    416
    Δοκίμασε να μετρήσεις πίεση και προπαντων ζαχαρο.
    Το ιδιο ακριβως παθαίνω αν δεν φαω καλα το προηγουμενο βραδυ. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να ισχυει το ιδιο και σε εσενα.
    Αν φας πρωινο καλμαρουν τα συμπτωματα;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    712
    και εγώ νόμιζα οτι είναι θέμα υπογλυκαιμίας επειδή δεν παίρνω ποτέ πρωινό, μόνο καφέ, και τελευταία πριν το μεσημέρι με πιάνει εξάντληση και ζάλη γεγονός που μου προκαλεί πανικό και ακολουθεί ταχυπαλμία. Οι εξετάσεις είναι φυσιολογικές, οι καρδιολόγοι με διώχνουν κλωτσηδόν, παιδιά είναι το πώς αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα. Είναι όλα στο μυαλό μας, πρέπει να τα παίρνουμε πιο χαλαρά....αλλά αυτό είναι μια κουβέντα....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    416
    Σωστά τα λες! Αλλά θα σε ξαναρωτήσω.
    Άμα φας πρωινό τα συμπτώματα περνάνε μετά από κάποια λεπτά;
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    και εγώ νόμιζα οτι είναι θέμα υπογλυκαιμίας επειδή δεν παίρνω ποτέ πρωινό, μόνο καφέ, και τελευταία πριν το μεσημέρι με πιάνει εξάντληση και ζάλη γεγονός που μου προκαλεί πανικό και ακολουθεί ταχυπαλμία. Οι εξετάσεις είναι φυσιολογικές, οι καρδιολόγοι με διώχνουν κλωτσηδόν, παιδιά είναι το πώς αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα. Είναι όλα στο μυαλό μας, πρέπει να τα παίρνουμε πιο χαλαρά....αλλά αυτό είναι μια κουβέντα....
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

Similar Threads

  1. Το έχει πάθει κανεις άλλος;
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-04-2020, 00:16
  2. Κανεις αλλος
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-09-2018, 16:55
  3. Κανείς άλλος μεταιχμιακός;
    By ~Lucy~ in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 10-08-2013, 15:59
  4. 17 χρόνια βουλιμική. Κανείς άλλος?
    By Tzini in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 21-12-2009, 11:35
  5. υπαρχει κανεισ αλλος;
    By αγγ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2009, 19:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •