Δεν περνάει η ΓΟΠ- απελπισια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Δεν περνάει η ΓΟΠ- απελπισια

    Έκανα θεραπεία για τη ΓΟΠ και δεν περνάει τι να κάνω δεν μπορώ συνέχεια να παίρνω τα χάπια. Γεμισα και κάτι σπυράκια κ νομίζω είναι απ αυτά. Ο γιατρός που πήγα είναι ότι να ναι δεν μου δίνει σημασία κ μου λέει βλακειες. Τι να κάνω έχω συνέχεια τον κόμπο στον λαιμό μετά το φαγητό. Να πάω σε άλλον; δεν ξέρω πείτε μου εσάς σας πέρασε; τι κάνατε;

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Δεν περνάει εύκολα. Αλλά η πιο καλή διαγνωστική εξέταση για να δεις τι και πώς,είναι η γαστροσκοπηση.

    Ισως χρειαζεσαι περαιτερω αγωγή. Υπαρχουν καποια χαπιαπου βοηθάνε στην κινητικότητα του στομάχου και χωνευεις πιο εύκολα.

    Δοκίμασε και τιποτα φυτικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Αυτά τα laprazol δεν μου κάνουν τίποτα μόλις τα σταματάω έρχονται τα συμπτώματα. Ποια χάπια λες;; μπορείς να μου πεις ενδεικτικά;

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Αυτά θα στα πει ο γιατρός σου,δεν μπορεις να πάρεις μόνη σου.

    Εγώ παιρνω το belifax,έχω και οισοφαγιτιδα. Αρχικά μου είχε γράψει και το cilroton ,βοηθάει στην κινητικότητα,αλλά δεν μπορείς να το παίρνεις για μεγάλο διάστημα γιατι προκαλεί διαφορα.

    Με αυτά τα φυτικα είδα τεράστια διαφορά https://www.vita4you.gr/el/aboca-neo...SAAEgJDKfD_BwE


    Μπορείς να τα παιρνεις και παράλληλα με αγωγή,μετά τα γευματα. Καποιους τους βοηθάει και η μαστίχα.

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Για ποσο καιρο στα έγραψε; Θέλει χρόνο για να δεις διαφορα. Και μπορει να μην φτιαξει και καθόλου, δεν περναει η ΓΟΠ απαραιτητα,είναι χρόνια πάθηση. Θέλει και φτιαξιμο της διατροφης.

    Το τσάι δυοσμου επίσης βοηθάει πολύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Για 1 μηνα μου τα δώσε αλλά με πείραξαν δεν μπόρεσα να τα πάρω. Μου έδωσε κ το cilotron αλλά κ γω επειδή διάβασα διαφορά για την καρδιά φοβήθηκα κ το άφησα. Αλλά μόλις το έπαιρνα με βοηθούσε πάρα πολύ για μέρες ήμουν καλά κεω να το παίρνω μια στο τοσο. Ναι μαστίχα Χίου πήρα και πόσιμη κάνει δουλειά αλλά θέλει όπως λες αλλαγή στη διατροφή.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Τα φυτικά που σου εδειξα παραπάνω προσωπικα με βοήθησαν πολυ παραπάνω από τη μαστίχα. Εχουν πολυ άμεσο αποτελεσμα.

    Ναι,κι εγω φοβήθηκα και το πήρα μονο για μερικές μέρες.

    Αν το άλλο φάρμακο δεν σου κάνει,ρωτα τον για αντικατάσταση. Οι δραστικές ουσίες σε αυτά τα θέματα είναι πάνω κάτω οι ιδιες,δεν θα υπαρχει πρόβλημα να στο αλλάξει.

    Τι τρως μέσα στη μέρα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να πω την δικη μου εμπειρια .........μεχρι τον 95 ειχα συχνα πονο στο δεξι μερος του στομαχου , και ειχα βρει οτι αν εκανα νηστεια επι 3 μερες , μετα περναγε .............. μπελαλιδικο ....οποτε το 96 εκανα γαστροσκοπηση και μου βρηκαν διαφραγματοκηλη και γοπ........μου συστησαν να τρωω μικρα γευματα εφ ορου ζωης .........δεν πτοηθηκα ως συνηθως , και ετρωγα οτι ηθελα ........ σενα χρονο , δεν ειχα ξανα ενοχληση απο το στομαχι , παρα τις δυσοιωνες προβλεψεις των γιατρων , δεν τους δινω σημασια .............. ο καθενας οριζει την υγεια του , ειμαι πεπεισμενος γι αυτο .......
    μην εμπιστευεστε γιατρους , εχετε την δυναμι να αυτοθεραπευτειτε .......

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27
    εχω και εγω θεμα.Οταν ειναι σε εξαρση θελει μικρα γευματα μεσα στη μερα.Οχι πολλες φυτικες ινες και λαχανικα που ειναι δυσπεπτα,ουτε πολλες σαλτσες και λιπαρα.Αυτο που μπορει να το επιδυνωσει ειναι οι σοκολατες και τα σφολιατοειδη.Οποτε κυριως στεγνα γευματα(π.χ.κοτοπουλο με ρυζι,μπιφτεκι στο φουρνο)Και φυσικα το χειροτερο ειναι το αγχος.Οποτε χαλαρωσε οσο μπορεις και καλη λευτερια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ευχαριστώ πολύ έτσι είναι έχετε δικιο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Όλα αυτά που σου είπαν τα παιδιά . Μικρά γεύματα, όχι σάλτσες , αλκοόλ η καφες με άδειο στομάχι και όχι άγχος (το τελευταίο δύσκολο, ξέρω). Επίσης εμενα με έσωσαν τα φαρδιά ρούχα. Μην φοράς στενά ρούχα στην μέση και το στομάχι γιατί επειδινωνουν το πρόβλημα. Επίσης αν έχεις κοιλιτσα καλό είναι να χάσεις λίγα κιλά.
    Μου συνταγογράφησαν το pariet αλλα δεν το πήρα , προς το παρόν παω καλύτερα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Όλα αυτά που σου είπαν τα παιδιά . Μικρά γεύματα, όχι σάλτσες , αλκοόλ η καφες με άδειο στομάχι και όχι άγχος (το τελευταίο δύσκολο, ξέρω). Επίσης εμενα με έσωσαν τα φαρδιά ρούχα. Μην φοράς στενά ρούχα στην μέση και το στομάχι γιατί επειδινωνουν το πρόβλημα. Επίσης αν έχεις κοιλιτσα καλό είναι να χάσεις λίγα κιλά.
    Μου συνταγογράφησαν το pariet αλλα δεν το πήρα , προς το παρόν παω καλύτερα.
    Μολις ξαπλώνω είναι το πρόβλημα με πνίγει στο λαιμό. Και το πρωί οταν ξυπνάω νιώθω σαν κάψιμο στο στομάχι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Πήγαινε και σε άλλο γιατρό και ξανάκανε γαστροσκοπηση . Αφού σε ενοχλεί τόσο και ο γιατρός σου δεν είναι ιδιαίτερα υποστηρικτικός άλλαξε γιατρό . Μην το αφήνεις έτσι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Πήγαινε και σε άλλο γιατρό και ξανάκανε γαστροσκοπηση . Αφού σε ενοχλεί τόσο και ο γιατρός σου δεν είναι ιδιαίτερα υποστηρικτικός άλλαξε γιατρό . Μην το αφήνεις έτσι.
    Δεν έκανα γαστροσκοπηση. Αλλά και τη θεραπεία δεν την έκανα καλά γτ μ ενοχλούσαν αυτά τα χάπια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εσείς που κάνατε γαστροσκοπηση κάνατε με ολική αναισθησία η τοπική;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Περνάει η Ψύχωση;
    By petros32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 04-07-2019, 15:17
  2. Πώς περνάει η μέρα σας;
    By psy me in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 59
    Last Post: 09-01-2016, 17:51
  3. ΠΟΤΕ ΠΕΡΝΑΕΙ?
    By Fotini117 I in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-10-2012, 23:19
  4. ποτε περναει;;;;
    By Gogo23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 18-09-2012, 16:59
  5. ενα τεστακι......για να περναει η ωρα
    By secretly in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 9
    Last Post: 20-02-2012, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •