Προβλήματα με την αδερφή μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    8

    Προβλήματα με την αδερφή μου!

    Καλησπέρα σε ολους,
    Εδω και παρα πολυ καιρο εχω προβληματα με την αδερφή μου, συγκεκριμένα ασχολείται συνέχεια με εμενα. Στο σχολειο παρακολουθεί τι κανω και οταν έρχομαι στο σπίτι απλα τα λεει στην μανα μου μαζι με 15 ψεματα. π.χ Μιλουσα στην ταξη με εναν φιλο μου 1 λεπτο, οταν τελειωνει το μαθημα πολλες φορες μου ρωταει τι λεγαμε και αν δεν της πω απλα με το που ερθει σπιτι λεει (ακομα και να μην ρωτισει ετσι στο ακυρο το λεει): Μαμα ο Γιαννης (εγω) ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ (Το τονίζει) μιλουσε με τον ταδε για μιση ωρα, η καθηγήτρια τον εκανε πόσες παρατηρήσεις (με λιγα λογια λεει και ποσα ψεματα) και μετα ενας θεος ξερει τι ακούω απο την μανα μου και το θεμα ειναι οτι ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΝΟ ΜΗΛΑΩ, ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΜΑΘΗΤΗΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΌΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ), ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΑ! Επίσης αυτο το κανει και στο σπιτι, δηλαδη ΣΥΝΈΧΕΙΑ ασχολείται με το τι κανω εγω και παει ΣΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ και τα λεει στην μανα μου. Εχω προσπαθησει να κανω συζητήσεις και με τους γονείς μου και με την αδερφή μου αλλα τίποτα. Κατι τελευταιο (κανει και πολλα ακομη) ειναι οτι οταν θελει σε κατι βοηθεια ερχεται συνέχεια σε εμενα και εαν δεν την βοηθισω με ΑΠΕΙΛΕΙ με τους βαθμους μου στα "Διαγωνισματα" γιατι οπως ειπαμε και παραπάνω κοιταει ΜΟΝΟ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ!

    ΖΗΤΩ την βοηθεια σας!!! Σας παρακαλώ!!

    Υ.Σ: Ειμαι 16 Χρονών

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δίδυμα είστε με την αδερφή σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Ρε συ σονια τι ρόλο παίζει αν είναι δίδυμα; από ζήλια το κανει. Γιαννάκη δεν μπορώ να σου πω τι θα έκανα γιατί θα με κραξουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Απλά μου φαίνεται πιο ταιριαστή συμπεριφορά για μικρότερη κοπέλα και πολύ περίεργη συμπεριφορά για 16χρονη. Και εδώ ο 16χρονος Γιάννης λέει ότι η κοπέλα ξέρει που μιλούσε για ένα λεπτό μέσα στην τάξη με έναν φίλο του. Πως το ξέρει αν δεν είναι μέσα στην ίδια τάξη;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    8
    Καταρχάς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! Σε ολους εσας που διαβάσατε το πρόβλημα μου και απαντήσατε
    Ειμαστε διδυμα και ειμαστε ΚΑΙ στην ιδια ταξη, δεν ξέρω γιατι ετσι μας είχαν και στο γυμνάσιο. Στο δημοτικό μας είχαν σε ξεχωριστές

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως ήταν οι σχέσεις σας παλιότερα; Μήπως οι γονείς σας σας αντιμετωπίζαν "μονομπλόκ" και παιδιά κάνατε πολύ παρέα και τώρα που μεγαλώνετε και έχετε άλλες παρέες κι ενδιαφέροντα αυτή αισθάνεται πως "σε χάνει"; Εκείνη δεν έχει δικές τις παρέες; Οι γονείς σας την "παραχαϊδεύουν"; ΄΄Εχεις δοκιμάσει να την προσεγγίσεις σαν παρέα και να της γνωρίσεις κόσμο; Πιθανόν όταν βρει κάποιους άλλους να "ασχολείται" εσένα θα σε αφήσει ήσυχο.

  7. #7
    Γιάννη καλή σου μέρα! Καταρχάς με την αδερφή σου εφόσον είστε και δίδυμα , περνάτε μαζί τη φάση της εφηβείας. Σε αυτή τη φάση υπάρχουν συχνά τσακωμοί, εντάσεις, ζήλειες ανάμεσα στα αδέρφια και εδικά στα δίδυμα αδέρφια. Η αδερφή σου θέλει να φαίνεται η αγία όπως είπες και το καλό παιδί της οικογένειας. Απ ότι κατάλαβα θέλει να έχει την προσοχή των γονιών της , να την αγαπάνε και να την έχουν σε παραπάνω εκτίμηση από σένα, να της έχουν εμπιστοσύνη , για αυτό και προσπαθεί να βγάλει εσένα το " μαύρο πρόβατο " της οικογένειας που λέμε. Μπορεί να το κάνει χωρίς να το καταλαβαίνει, δεν το κάνει απαραίτητα επίτηδες. Ίσως να συμπεριφέρεται έτσι για να τραβήξει και τη δική σου προσοχή , του αδερφού της που μπορεί να την παραμελεί και να κάνει περισσότερη παρέα με τους φίλους του. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά η απάντηση μου δίνεται με βάση την εικόνα που σχημάτισα εγώ από αυτά που έχεις περιγράψει. Για αρχή πλησίασε την αδερφή σου, κάνε μια κουβέντα μαζί της όμορφα και ύσηχα χωρίς φωνές, εντάσεις και απειλές. Εξήγησε της ότι δεν είναι ωραίο αυτό που κάνει και ότι αν της έκανες και εσύ τα ίδια, θα αισθανόταν άσχημα. Στη συνέχεια καλό θα ήταν να μιλήσεις και με τους γονείς σου, να εξηγήσεις ότι δεν είναι σωστό να πιστεύουν ότι τους πει η κόρη τους χωρίς να το εξετάσουν πρώτα πως έχει η κατάσταση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    8
    Εχω προσπαθήσει να μιλήσω στους γονείς μου και τους εχω εξηγήσει το οτι δεν πρεπει να πιστεύουν οτι πει χωρις να το εξετάσουν αλλα δεν γινεται τιποτα, ειδικα στην μητερα μου το λέω συνέχεια, μεχρι και χθες τους το ελεγα

    Επίσεις, παλιότερα δεν καναμε καθόλου παρέα μαζί οσο για αυτο που ειπε η Sonia δεν εχω δοκιμασει ποτε να την πρεσεγγισω σαν παρεα. Προσπαθούσα πιο πολυ να την αποφύγω γιατι ηξερα πως με το που ακουσει τι λεμε (οχι κατι κακο, γενικοτερα) θα τα αλλαξει και θα τα πει στους δικους μου

    Driveme Πες τι θα εκανες εαν ήσουν στην θεση μου.
    Last edited by gianis0; 08-11-2019 at 20:38.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Optimistic mind View Post
    Γιάννη καλή σου μέρα! Καταρχάς με την αδερφή σου εφόσον είστε και δίδυμα , περνάτε μαζί τη φάση της εφηβείας. Σε αυτή τη φάση υπάρχουν συχνά τσακωμοί, εντάσεις, ζήλειες ανάμεσα στα αδέρφια και εδικά στα δίδυμα αδέρφια. Η αδερφή σου θέλει να φαίνεται η αγία όπως είπες και το καλό παιδί της οικογένειας. Απ ότι κατάλαβα θέλει να έχει την προσοχή των γονιών της , να την αγαπάνε και να την έχουν σε παραπάνω εκτίμηση από σένα, να της έχουν εμπιστοσύνη , για αυτό και προσπαθεί να βγάλει εσένα το " μαύρο πρόβατο " της οικογένειας που λέμε. Μπορεί να το κάνει χωρίς να το καταλαβαίνει, δεν το κάνει απαραίτητα επίτηδες. Ίσως να συμπεριφέρεται έτσι για να τραβήξει και τη δική σου προσοχή , του αδερφού της που μπορεί να την παραμελεί και να κάνει περισσότερη παρέα με τους φίλους του. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά η απάντηση μου δίνεται με βάση την εικόνα που σχημάτισα εγώ από αυτά που έχεις περιγράψει. Για αρχή πλησίασε την αδερφή σου, κάνε μια κουβέντα μαζί της όμορφα και ύσηχα χωρίς φωνές, εντάσεις και απειλές. Εξήγησε της ότι δεν είναι ωραίο αυτό που κάνει και ότι αν της έκανες και εσύ τα ίδια, θα αισθανόταν άσχημα. Στη συνέχεια καλό θα ήταν να μιλήσεις και με τους γονείς σου, να εξηγήσεις ότι δεν είναι σωστό να πιστεύουν ότι τους πει η κόρη τους χωρίς να το εξετάσουν πρώτα πως έχει η κατάσταση.
    Καθε φορα που προσπαθώ να το συζητήσω με τους γονείς μου ή και με την αδερφή μου δεν το παίρνουν στα σοβαρα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    O αδερφός μου είναι δυόμιση-τρία χρόνια μικρότερος, ποτέ δεν κάναμε παρέα στα παιδικά μας χρόνια και είχε αυτή την τάση να πηγαίνει στους γονείς μας και να μεταφέρει το οτιδήποτε χαρτί και καλαμάρι που λένε, συχνά λέγοντας ότι νόμιζε ότι ήξερε χωρίς να το ξέρει πραγματικά. Το θέμα είναι ότι όταν πήγα άλλου λύκειο κι αυτός ήταν γυμνάσιο, α) εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να παρακολουθεί τόσο την καθημερινότητά μου και β) άρχισε κι αυτός να έχει πιο πολλές παρέες κι ενδιαφέροντα και να καταλαβαίνει ότι δεν θα ήθελε να μεταφέρω π.χ. εγώ το τι έκανε αυτός όλη την ώρα, άρχισε να απογαλακτίζεται.

    Εσύ λόγω καθημερινότητάς και ίδιας ηλικίας είναι δύσκολο να μην τρακάρεις την αδερφή σου συνεχώς, αλλά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να την κάνεις να μην ενδιαφέρεται ιδιαίτερα. Αυτό θα γίνει είτε κάνοντάς την "συνένοχο", οπότε την κάνεις πιο πολύ παρέα, είτε κάνοντας την εντελώς αδιάφορη, οπότε πρέπει να της στρέψεις αλλού την προσοχή. Μήπως να κινήσεις τα νήματα να βρει κανένα γκόμενο να ασχολείται; : )

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    O αδερφός μου είναι δυόμιση-τρία χρόνια μικρότερος, ποτέ δεν κάναμε παρέα στα παιδικά μας χρόνια και είχε αυτή την τάση να πηγαίνει στους γονείς μας και να μεταφέρει το οτιδήποτε χαρτί και καλαμάρι που λένε, συχνά λέγοντας ότι νόμιζε ότι ήξερε χωρίς να το ξέρει πραγματικά. Το θέμα είναι ότι όταν πήγα άλλου λύκειο κι αυτός ήταν γυμνάσιο, α) εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να παρακολουθεί τόσο την καθημερινότητά μου και β) άρχισε κι αυτός να έχει πιο πολλές παρέες κι ενδιαφέροντα και να καταλαβαίνει ότι δεν θα ήθελε να μεταφέρω π.χ. εγώ το τι έκανε αυτός όλη την ώρα, άρχισε να απογαλακτίζεται.

    Εσύ λόγω καθημερινότητάς και ίδιας ηλικίας είναι δύσκολο να μην τρακάρεις την αδερφή σου συνεχώς, αλλά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να την κάνεις να μην ενδιαφέρεται ιδιαίτερα. Αυτό θα γίνει είτε κάνοντάς την "συνένοχο", οπότε την κάνεις πιο πολύ παρέα, είτε κάνοντας την εντελώς αδιάφορη, οπότε πρέπει να της στρέψεις αλλού την προσοχή. Μήπως να κινήσεις τα νήματα να βρει κανένα γκόμενο να ασχολείται; : )
    Χαχαχα Εντάξει κατανοητό, θα προσπαθήσω να την κάνω εντελός αδιάφορη γιατι μου φαίνεται λιγο πιο εύκολο. Να μην την μιλάω πολύ; Μπορείς να μου δώσεις κανένα τελευταίο tip;

    Και πάλι ευχαριστώ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Απλά μου φαίνεται πιο ταιριαστή συμπεριφορά για μικρότερη κοπέλα και πολύ περίεργη συμπεριφορά για 16χρονη. Και εδώ ο 16χρονος Γιάννης λέει ότι η κοπέλα ξέρει που μιλούσε για ένα λεπτό μέσα στην τάξη με έναν φίλο του. Πως το ξέρει αν δεν είναι μέσα στην ίδια τάξη;
    Ο μεγαλος μου αδερφος κανει ακομα τα ιδια. Μαλιστα υποψιαζομαι οτι διαβαζει τα ποστ που γραφω και τα μεταφερει στη μανα μου.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Θα σου ελεγα πρωτα απο ολα να τα πειτε οι δυο σας μονο! να της εξηγησεις οτι αυτο που κανει ειναι ανηθικο!! κι οτι σε λιγα χρονια θα το θυμαται κι θα ντρεπετεαι για τον εαυτο της!
    Δευτερον πρεπει να καταλαβεις οτι σε ζηλευει, κανει μπαμ!! οτι εσυ εισαι πιο κοινωνικος, πιο δραστηριος, και νομιζω οτι θα πρεπει να εισαι κι πιο εμφανησιμος απο αυτην οπου μαλον αυτη δεν θα ειναι κι τοσο ομορφη!!
    Μικρε μου φιλε, δεν σου λεω να κανεις πισω, η να την συγχωρας. Θα σου ελεγα ομως να αναλογισττης τους λογους που τα κανει ολα αυτα. Στην ακρη του μυαλου σου να εχεις συνεχως οτι ειναι κορητσι, κι οτι τα κοριτσια ,κι γυναικες που γινοντε παλυ ειναι σπαστικες,υστερικες και παντα κανουν τα παντα για να πετυχουν αυτο που θελουν οι γυναικες δεν εχουν ηθικους ενδιασμους σε αντιθεση με τους ανδρες, ουτε εχυν την λεγομενη "μπεσα" αυτο να εισαι ετοιμος να το συναντας σχεδον παντα στις σηυναναστροφες σου με γυναικες!
    Επιστρεφωντας στην αδελφουλα σου, θα σου ελεγα απο την αλλη να μην το ξεχνας πωτες πως ειναι η δυσιμη αδελφουλα σου, να την αγγαλιαζεις!! και να της λες πως αν παθουν κατις οι γονεις σας εσυ θα πρεπει να την προσεχεις! αυτα να της τα λες συνεχως μαζι με γλυκα λογακια, κι ας μην τα πηστευεις , να ξες φιλαρακι μου οτι το κουμπι για τις πιο πολλες γυναικες ειναι η στοργικοτητα, τα ομορφα κι γλυκα λογακια! να τους λες κομπλιμεντα κι ας ειναι υπεβολες, κι ας μην τα πηστευεις οχι μονο εσυ αλλα ακομα και οι ιδιες !! χχαχα, ειναι απηστευτο κι ομως ετσι ειναι!! απο την γκομενα σου,μεχρι την αδελφη σου! απο τη καθηγητρια σου μεχρι την δημοσιο υπαλληλο!!!













    1!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by gianis0 View Post
    Χαχαχα Εντάξει κατανοητό, θα προσπαθήσω να την κάνω εντελός αδιάφορη γιατι μου φαίνεται λιγο πιο εύκολο. Να μην την μιλάω πολύ; Μπορείς να μου δώσεις κανένα τελευταίο tip;

    Και πάλι ευχαριστώ!
    Το πως κινείστε στην καθημερινότητά σας εσύ το ξέρεις. Μπορείς να την παροτρύνεις έμμεσα να κάνει νέες παρέες ή να βρει νέα ενδιαφέροντα. Π.χ. αν είναι κάποια κοπέλα που θαυμάζει και κάνει αθλητισμό, να πεις κάτι τύπου "Είδες ρε παιδί μου οι κοπέλες που πάνε βόλλεϋ, κορμάρα κάνουν, κοίτα αυτή η τάδε, γκομενάρα είναι και είναι η συγκεκριμένη και ωραίος τύπος" . Μπορεί να ψαρώσει και να πάει να γραφτεί κι αυτή στο βόλεϋ ας πούμε. Παράδειγμα φέρνω να σου δείξω τι εννοώ. Εσύ σας ξέρεις, κάτι θα σκεφτείς.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    8
    Εγινε! Σας ευχαριστώ πολύ και σας εύχομαι μια καλή ημέρα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια
    By stellagla89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 160
    Last Post: 14-07-2021, 08:51
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  3. προβληματα στην οικογενεια (γονεις, αδερφη)
    By anthoulaki in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 27-08-2014, 20:07
  4. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •