Εσκιταλοπραμη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Καλη αρχή Ακη. Να σε ρωτήσω τ mg είσαι τώρα και μέχρι πόσα θα φτάσεις και σε ποιο διάστημα?
    10 αρχισα και στα 10mg θα κατσω μου ειπε ο γιατρος...! το ειχα παρει και πιο παλια το αντικατα8λιπτικο αυτο...! και πραγματικα μου αλλαξε την ζωη προς το καλυτερο...!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Το χω παρει και γω το φαρμακο αυτο κοντα 2 μηνες και το ειχα παει και στα 20 mg αλλα τπτ.. σε ποσο καιρο ειδες διαφορα;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Και εγώ έχω πάρει εσκιταλοπραμη πολύ καλό φάρμακο βοήθησε πολύ

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Σε ποσο καιρο σε βοηθησε;
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Και εγώ έχω πάρει εσκιταλοπραμη πολύ καλό φάρμακο βοήθησε πολύ

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειδα κανενα αποτελεσμα απο την εσιταλοπραμη, προτιμω την σιταλοπραμη ( για κτθλψη ) , παλαιοτερο αλλα καλυτερο για μενα ......... για κρισεις πανικου μου φαινεταικαπως αδυναμη η εσιταλοπραμη , αλλα περιμενε και θα δεις μονος σου .....

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Γεια σου minikap πρωτοτυπο nickname το λεω για να σπασει λιγο ο παγος απο οτι βλεπω εισαι καινουρια εδω. Ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν τα παιδια στην αναζητηση ψυχιατρου δε ξερω ομως αν επιτρεπετε να γραψουν ονομα η θα πρεπει να εχεις συμπληρωσει 50 μηνυματα για να σε γραψουν προσωπικα. Δυστυχως εγω ειμαι απο Μακεδονια αλλα δικαιο εχεις να παιρνει μονο λεφτα χωρις να μιλατε. Παντως το λαντοζ πρέπει να ειναι καλο ηταν να το παρω κι γω. Τελος παντων καλη τυχη σε ολα.
    Καλημέρα! Ευχαριστώ για την πληροφορία, συγνώμη που επεμεινα για ψυχίατρο δεν ήξερα τους κανόνισμούς!! Το λαντόζ ναι με βοήθησε πολύ, αν το σκέφτεσαι δηλαδή εμένα με βοήθησε. Χρειάστηκε βέβαια περίπου 2 εβδομάδες να με πιάσει αλλά απο εκεί και πέρα σιγά σιγά βελτιώθηκε η κατάσταση μου. Ο δεύτερος ψυχίατρος που πήγα αποφάσισε να μου αλλάξει την αγωγή σε εσιταλοπράμη δεν ξέρω γιατί...

    Καλή συνέχεια!!

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    καλησπερα, δυστυχώς δεν επιτρέπεται να σου προτείνουμε κάποιον ψυχίατρο μέσα από το forum..... αλλα θα μπορούσες να βρεις γιατρο για ραντεβου στο https://www.doctoranytime.gr/

    τωρα οσον αφορα το θεμα που εκανε ο γιατρος που εγραφε φαρμακα και επερνε 50ευρω χωρις καν να μιλατε αυτο ειναι λιγο περιεργο.... κανονικα επρεπε να κανεις συνεδρια που ειναι 45λεπτα...
    Καλημέρα! ναι σορρυ παιδιά δεν ήξερα τους κανονισμούς οκ! θα το ψάξω από στο doctoranytime...
    σχετικά με τον γιατρό με το 50ευρώ... πιο πολύ έχω θυμώσει με τον εαυτό μου που δεν τον κατήγγειλα... αυτός μια χαρά βγάζει τα λεφτάκια του...
    anyways!! καλη συνέχεια

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Μεσα σε 2 βδομάδες είδα διάφορα.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Το χω παρει και γω το φαρμακο αυτο κοντα 2 μηνες και το ειχα παει και στα 20 mg αλλα τπτ.. σε ποσο καιρο ειδες διαφορα;
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Σε ποσο καιρο σε βοηθησε;
    Σε 2 βδομάδες

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Α οκ εισαι τυχερη..εγω 2 μηνες τα πηρα και τπτ και οχι μονο αυτα σχεδον τα παντα απο φαρμακα..ειμαι απο τους ατυχους με λεει ο γιατρος που δεν με πιανουν τα φαρμακα..
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Σε 2 βδομάδες

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Α οκ εισαι τυχερη..εγω 2 μηνες τα πηρα και τπτ και οχι μονο αυτα σχεδον τα παντα απο φαρμακα..ειμαι απο τους ατυχους με λεει ο γιατρος που δεν με πιανουν τα φαρμακα..
    Δεν σε έπιασε κανένα? Ομοιοπαθητικά έψαξες? Έχω ακούσει καλά λογια

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Δεν σε έπιασε κανένα? Ομοιοπαθητικά έψαξες? Έχω ακούσει καλά λογια
    εχει παρει μεχρι και αντιψυχωσικο φαρμακο αν θυμαμαι καλα απο ενα ποστ που ειχε κανει... και δεν του εκανε τπτ...! τι θα εκανε το ομοιοπαθητικο?

    μακρια απο ομοιοπαθητικα... μου ειχανε πει να κοψω τους καφεδες οταν εκανα ομοιοπαθητικη με αποτελεσμα να γινω πολυ χειροτερα..... πινω 8-9 καφεδες την ημερα.......... εμενα ο καφες με βοηθαει παρα πολυ να εχω ενεργεια και να ειμαι χωρις ανχος......!!

    οταν εχουμε περισσοτερη ενεργεια εχουμε λιγοτερο stress.... αλλα αυτο δεν ειναι για ολους το ιδιο......!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    εχει παρει μεχρι και αντιψυχωσικο φαρμακο αν θυμαμαι καλα απο ενα ποστ που ειχε κανει... και δεν του εκανε τπτ...! τι θα εκανε το ομοιοπαθητικο?

    μακρια απο ομοιοπαθητικα... μου ειχανε πει να κοψω τους καφεδες οταν εκανα ομοιοπαθητικη με αποτελεσμα να γινω πολυ χειροτερα..... πινω 8-9 καφεδες την ημερα.......... εμενα ο καφες με βοηθαει παρα πολυ να εχω ενεργεια και να ειμαι χωρις ανχος......!!

    οταν εχουμε περισσοτερη ενεργεια εχουμε λιγοτερο stress.... αλλα αυτο δεν ειναι για ολους το ιδιο......!
    Εγώ πάλι αν έχω ανχοσ και πιο καφέ γίνομαι χειρότερα.. Για ομοιοπαθητικά παντός άκουσα καλά λόγια δεν ξέρω προσωπικά εμπειρία δεν έχω έχω δοκιμάσει μόνο εσκιταλοπραμη είναι το φάρμακο που εδώ εξωτερικό που μένω δίνουν για αρχή όλοι οι γιατροί και στους περισσοτερουσ δουλεύει.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Εγώ πάλι αν έχω ανχοσ και πιο καφέ γίνομαι χειρότερα.. Για ομοιοπαθητικά παντός άκουσα καλά λόγια δεν ξέρω προσωπικά εμπειρία δεν έχω έχω δοκιμάσει μόνο εσκιταλοπραμη είναι το φάρμακο που εδώ εξωτερικό που μένω δίνουν για αρχή όλοι οι γιατροί και στους περισσοτερουσ δουλεύει.
    η καφεινη σε μερικα ατομα με εντονο ανχος στην αρχη τους φερνει εντονο ανχος... σε πολλα ατομα μπορει να τα κανει πολυ χειροτερα ομως.... ειναι και αναλογα τον καφε...! εγω πινω μονο espresso η φιλτρου...! τπτ αλλο...!

    και στον Καναδα αρκετοι γιατροι δινουν εσκιταλοπραμη αλλα και στην Ελλαδα το ιδιο.... ειναι ενα απο τα αποτελεσματικα αντικατα8λιπτικα με πολυ λιγες εως καθολου παρενεργειες.... μετα μια αλλη κατηγορια απο τα πιο διμοφιλης και δοκιμασμενα φαρμακα ειναι το prozac η αλιως ladose... αυτο εχει και ενα θετικο.. σε σχεση με τα αλλα αντικατα8λιπτικα φαρμακα κοβει την ορεξη και αδυνατιζει...!! το ειχα παρει για ενα χρονο και πλεον δεν βαζω ουτε 1 κιλο...!! και τρωω αρκετα junk food...

  15. #45
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    η καφεινη σε μερικα ατομα με εντονο ανχος στην αρχη τους φερνει εντονο ανχος... σε πολλα ατομα μπορει να τα κανει πολυ χειροτερα ομως.... ειναι και αναλογα τον καφε...! εγω πινω μονο espresso η φιλτρου...! τπτ αλλο...!

    και στον Καναδα αρκετοι γιατροι δινουν εσκιταλοπραμη αλλα και στην Ελλαδα το ιδιο.... ειναι ενα απο τα αποτελεσματικα αντικατα8λιπτικα με πολυ λιγες εως καθολου παρενεργειες.... μετα μια αλλη κατηγορια απο τα πιο διμοφιλης και δοκιμασμενα φαρμακα ειναι το prozac η αλιως ladose... αυτο εχει και ενα θετικο.. σε σχεση με τα αλλα αντικατα8λιπτικα φαρμακα κοβει την ορεξη και αδυνατιζει...!! το ειχα παρει για ενα χρονο και πλεον δεν βαζω ουτε 1 κιλο...!! και τρωω αρκετα junk food...
    Άκη στο cipralex είδες αύξηση τς πίεσης τς πρωτες μέρες ή γενικά?? Γιατί τς πρώτες μέρες έχει λογική οτ είσαι λίγο παραπάνω αγχωμένος απο παρενέργειες που μπορεί να συμβούν αλλά γενικά γτ να ανεβάζει τν πίεση εφόσον σε ηρεμεί?? Άμα είναι να ήρεμησουμε από το άγχος και να ανεβάσουμε πίεση άστο καλύτερα

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •