Δεν αντέχω άλλο να ζω έτσι - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 89
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα Περσεφόνη.

    Πως είσαι αυτές τις μέρες;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Persefoni97 View Post
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
    Το ξερω ότι οι κακές αναμνήσεις που έχουν εντυπωθει στο υποσυνείδητο μου προκαλούν νέες κρίσεις πανικού. Αλλά όταν αισθάνομαι την καρδιά μου να χτυπάει χαοτικά, όταν νιώθω τα πόδια μου να τρέμουν και τα αυτιά μου να βουηζουν χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου. Μετά βίας μπορώ να σταθώ όρθια. Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να περατωσω τις σπουδές μου χωρίς άγχος. Η αλήθεια είναι ότι κατά περιόδους παθαίνω κρίσεις πανικού και σε άλλα μέρη άσχετα με τη σχολή. Τους τελευταίους μήνες έχω απομονωθεί κοινωνικα. Δεν έχω όρεξη να βγαίνω, ούτε να φλερτάρω ούτε τίποτα από αυτά που συνηθίζει να κάνει η νεολαία. Μου φαίνονται όλα λίγο πολύ ανούσια. Η αλήθεια είναι ότι κάνεις δεν θέλει να μένει δίπλα σου στα δύσκολα. Στη θεωρία όλοι προσπαθούν να βοηθήσουν, στην πράξη όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Σκέφτηκα να ξαναπτοσπαθησω με κάποιον ψυχολόγο αυτή τη φορά αντί ψυχίατρο αλλά πρέπει πρώτα να μαζέψω χρήματα. Κάνω όση οικονομία μπορώ. Αλλά για τους επόμενους 3-4 μήνες δεν το βλέπω να γίνεται.
    Αφού είσαι Αθήνα ψάξε κέντρα ψυχικής υγείας αλλά μακρια από Αιγάλεω

  3. #63
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα Περσεφόνη.

    Πως είσαι αυτές τις μέρες;
    Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν μια από τα ίδια για αυτό και δεν έγραψα κάτι καινούργιο. Με πιάνουν ταχυκαρδιες με εξάρσεις και υφεσεις. Χθες το απόγευμα ήμουν σε ένα εμπορικό κέντρο είχε και πολυκοσμία δεν ήθελα πολύ. Ένιωσα αυτό το γνωστό σφυξιμο στο στομάχι και την καρδιά μου να φτερουγιζει. Προσπαθούσα να μη δώσω σημασία να εστιάζω την προσοχή μου αλλού αλλά τίποτα όσο πιο πολύ προσπαθούσα να το αγνοήσω τόσο πιο έντονη γινόταν η ταχυκαρδία.Ημουν παρέα με ένα συμφοιτητη μου και αισθάνθηκα πραγματικά ρεζίλι. Δεν ήθελα να δείξω ότι με έπιασε τέτοια ταραχή. Σήμερα δεν πήγα πουθενά μόνο μέχρι το σούπερ μάρκετ με τα χίλια ζόρια. Με αγχωσε το χθεσινό συμβάν.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    138
    Να πω και γω μια πρόταση, ταχυκαρδίες κτλ που λες , ειχα και εγω. Το τριγκερ ηταν ενα έντονο στρες που βίωσα για δυο βδομάδες με την δουλειά. Μην μακρυγορο, εξετάσεις και εξετάσεις, ειχα γίνει γραφικός στους γιατρούς. ουδέν εύρημα παθολογικο.
    Ιντεραλ 40 πήρα, με έριχνε πολύ, σπάνια το επερνα, τωρα καθόλου.
    Αυτο που με βοηθησε ειναι η ασβαγκαντα σε σκόνη. Λιγο στην μυτη του κουταλιου σε λιγο νερο , καθε μερα μετα το φαγητό.
    Οντως αυτο που παθαινεις πυροδοτήθηκε απο κάτι.
    Καλο επίσης κάνει το περπάτημα.

  5. #65
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Persefoni97 View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν μια από τα ίδια για αυτό και δεν έγραψα κάτι καινούργιο. Με πιάνουν ταχυκαρδιες με εξάρσεις και υφεσεις. Χθες το απόγευμα ήμουν σε ένα εμπορικό κέντρο είχε και πολυκοσμία δεν ήθελα πολύ. Ένιωσα αυτό το γνωστό σφυξιμο στο στομάχι και την καρδιά μου να φτερουγιζει. Προσπαθούσα να μη δώσω σημασία να εστιάζω την προσοχή μου αλλού αλλά τίποτα όσο πιο πολύ προσπαθούσα να το αγνοήσω τόσο πιο έντονη γινόταν η ταχυκαρδία.Ημουν παρέα με ένα συμφοιτητη μου και αισθάνθηκα πραγματικά ρεζίλι. Δεν ήθελα να δείξω ότι με έπιασε τέτοια ταραχή. Σήμερα δεν πήγα πουθενά μόνο μέχρι το σούπερ μάρκετ με τα χίλια ζόρια. Με αγχωσε το χθεσινό συμβάν.
    Λογικά όλο αυτά που νιώθεις.. Με βάση αυτά που πέρασες και όλο αυτά που ζεις..

    Έκλεισες ραντεβού με ψυχολόγο;

  6. #66
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Καλησπέρα αυτό το βότανο από που το προμηθεύεστε; Από το φαρμακείο; Και ποιο σκεύασμα είναι. Τον τελευταίο χρόνο πάσχω και Εγώ από φοβερό άγχος με κρίσεις πανικού λόγω ανεργίας αλλά και ύπαρξη χασιμοτο που όμως εδώ και 3 μήνες έχει ρυθμιστεί. Εσάς αυτό το βότανο σας το σύστησε γιατρος;

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Faros View Post
    Καλησπέρα αυτό το βότανο από που το προμηθεύεστε; Από το φαρμακείο; Και ποιο σκεύασμα είναι. Τον τελευταίο χρόνο πάσχω και Εγώ από φοβερό άγχος με κρίσεις πανικού λόγω ανεργίας αλλά και ύπαρξη χασιμοτο που όμως εδώ και 3 μήνες έχει ρυθμιστεί. Εσάς αυτό το βότανο σας το σύστησε γιατρος;
    Για το άγχος να ξέρετε υπάρχουν αρκετά και βότανα αλλά και χαπακια που βοηθάνε..αλλά στον καθεβα μπορεί να πιάνει και κάποιο διαφορετικο

  8. #68
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Πήγα σε Νευρολογο και μου έδωσε xanax μισό χαπάκι το ελάχιστο Κάθε βράδυ. Δεν θέλω όμως να το συνηθίσω αυτό και από την άλλη αν δεν το πάρω μια μέρα με πιάνει κρίση. Σε τι γιατρό να παω;

  9. #69
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Faros View Post
    Πήγα σε Νευρολογο και μου έδωσε xanax μισό χαπάκι το ελάχιστο Κάθε βράδυ. Δεν θέλω όμως να το συνηθίσω αυτό και από την άλλη αν δεν το πάρω μια μέρα με πιάνει κρίση. Σε τι γιατρό να παω;
    Θες να δοκιμάσεις ομοιοπαθητικο;

  10. #70
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    22
    Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα το πρωί πι ξύπνησα με ταχυκαρδία και έντονη εφίδρωση. Ήμουν σε μια απίστευτη κατάσταση τρόμου χωρίς κανέναν λόγο. Δεν μπορούσα να θυμηθώ αν είδα κάποιον εφιάλτη τέλος πάντων. Πήγα σε ψυχίατρο μου είπε ότι πρόκειται για νυχτερινές κρίσεις πανικού. Όταν του είπα για την υποταση και τις λιποθυμίες μου είπε ότι μάλλον από το σοκ που υφίσταται ο οργανισμός, παθαινω συγκοπτικα επεισόδια. Πήρα τον καρδιολόγο τηλέφωνο και συμφώνησε αφού δεν μπορεί να βρει κάτι οργανικό. Τέλος πάντων μου έγραψε σεροπραμ. Μου είπε ότι με τόσο έντονες κρίσεις πανικού δύσκολα θα φέρει αποτελέσματα η ψυχοθεραπεία από μόνη της. Πήρα ένα χάπι το μεσημέρι και ακόμα αισθάνομαι ένα περίεργο αίσθημα μέθης. Το έχει πάρει κανείς εδώ μέσα; Τι παρενέργειες έχει; Τα φοβάμαι λίγο τα ψυχοφαρμακα δεν θέλω να μου αφήσουν κάποιο μακροχρόνιο κουσούρι αλλά από την άλλη δεν μπορώ να ζω και μέσα στον πανικό είναι αφύσικο και αδιανόητο. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει τη μνήμη μου; ρωτάω γιατι σήμερα διάβαζα δίκαιο και δεν θυμόμουν Χριστό μετά. Φταίει το χάπι ή το άγχος μου;

  11. #71
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Faros View Post
    Πήγα σε Νευρολογο και μου έδωσε xanax μισό χαπάκι το ελάχιστο Κάθε βράδυ. Δεν θέλω όμως να το συνηθίσω αυτό και από την άλλη αν δεν το πάρω μια μέρα με πιάνει κρίση. Σε τι γιατρό να παω;
    Δυστυχώς το ζαναξ δεν κάνει και πολλά. Είναι πολύ υπερτιμημένο χάπι κι επειδή το έπαιρνα καιρό ένα πράμα κατάλαβα, είναι λύση άμεσης ανάγκης. Δεν βοηθάει να φύγουν οι φόβοι, οι αρνητικές σκέψεις και η κατάθλιψη. Και συν τοις άλλοις μακροχρόνια προκαλεί σύνδρομο στέρησης.

  12. #72
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Persefoni97 View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα το πρωί πι ξύπνησα με ταχυκαρδία και έντονη εφίδρωση. Ήμουν σε μια απίστευτη κατάσταση τρόμου χωρίς κανέναν λόγο. Δεν μπορούσα να θυμηθώ αν είδα κάποιον εφιάλτη τέλος πάντων. Πήγα σε ψυχίατρο μου είπε ότι πρόκειται για νυχτερινές κρίσεις πανικού. Όταν του είπα για την υποταση και τις λιποθυμίες μου είπε ότι μάλλον από το σοκ που υφίσταται ο οργανισμός, παθαινω συγκοπτικα επεισόδια. Πήρα τον καρδιολόγο τηλέφωνο και συμφώνησε αφού δεν μπορεί να βρει κάτι οργανικό. Τέλος πάντων μου έγραψε σεροπραμ. Μου είπε ότι με τόσο έντονες κρίσεις πανικού δύσκολα θα φέρει αποτελέσματα η ψυχοθεραπεία από μόνη της. Πήρα ένα χάπι το μεσημέρι και ακόμα αισθάνομαι ένα περίεργο αίσθημα μέθης. Το έχει πάρει κανείς εδώ μέσα; Τι παρενέργειες έχει; Τα φοβάμαι λίγο τα ψυχοφαρμακα δεν θέλω να μου αφήσουν κάποιο μακροχρόνιο κουσούρι αλλά από την άλλη δεν μπορώ να ζω και μέσα στον πανικό είναι αφύσικο και αδιανόητο.
    Ψυχολόγο ποτέ θα πας?

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ψυχολόγο ποτέ θα πας?
    Αυτός που πήγα σήμερα είναι ψυχοθεραπευτης - ψυχίατρος ο οποίος ειδικεύεται στη συμπετιφορικη ψυχοθεραπεία. Μου είπε ότι οι ψυχολόγοι είναι πεταμένα λεφτά. Δεν ξέρω παιδιά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη και εγώ στη μέση καλουμαι να αποφασίσω. Το μόνο που θέλω είναι να σταματήσω να υποφέρω ψυχικά.

  14. #74
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Persefoni97 View Post
    Αυτός που πήγα σήμερα είναι ψυχοθεραπευτης - ψυχίατρος ο οποίος ειδικεύεται στη συμπετιφορικη ψυχοθεραπεία. Μου είπε ότι οι ψυχολόγοι είναι πεταμένα λεφτά. Δεν ξέρω παιδιά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη και εγώ στη μέση καλουμαι να αποφασίσω. Το μόνο που θέλω είναι να σταματήσω να υποφέρω ψυχικά.
    Wow... Τι είπε ρε; χαχαχαχα. Καλοοοο..

    Θα βοηθήσεις τον εαυτό σου να μπορέσεις να ζήσεις ήρεμα;

  15. #75
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Wow... Τι είπε ρε; χαχαχαχα. Καλοοοο..

    Θα βοηθήσεις τον εαυτό σου να μπορέσεις να ζήσεις ήρεμα;
    Αυτό προσπαθώ αλλά όταν με πιάνει μέσα στη Νύχτα αυτό σημαίνει ότι δεν έχω και πολύ έλεγχο. Απλώς συμβαίνει για διάφορους λόγους. Ίσως με ψυχοθεραπεία μπορέσουν να αναδυθούν κάποιοι απο αυτούς τους λόγους που συνετελεσαν στο να ζω μέσα στο άγχος. Ίσως πάλι να μην γίνει και τίποτα όπως την προηγούμενη φορά. Για το σεροπραμ τι πιστεύετε; γενικά διάβασα πολύ αρνητικά πράγματα για τα αντικαταθλιπτικα αλλά ο ψυχίατρος ήταν κάθετος ότι η λύση αυτή είναι μονόδρομος αλλιώς όπως είπε θα "τηγανιζομαι μια ολόκληρη ζωη".

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. δεν αντεχω να ζω άλλο έτσι
    By stavroula19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 11-05-2015, 01:00
  2. Δεν αντέχω άλλο...
    By nameless_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-05-2015, 16:12
  3. δεν αντεχω να ζω ετσι
    By wishes in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 06-01-2013, 22:33
  4. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-11-2010, 23:40
  5. Δεν Αντέχω ʼλλο Να Ζω Έτσι
    By smoke08 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 32
    Last Post: 17-12-2007, 21:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •