Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 57 FirstFirst ... 456781656 ... LastLast
Results 76 to 90 of 855
  1. #76
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ακόμα και τώρα είμαι το θύμα. Εγώ έχω μείνει σπίτι μαζί του και έχω αρρωστήσει. Μου πρότεινε να χωρίσουμε αλλά δεν ξέρω αν θέλω. Είναι και αυτός μπερδεμένος. Αν με σιχαθεί θα έχει κάθε δίκιο. Δεν τον πιέζω να μείνει. Δική του επιλογή.
    Και μια παρενθεση...οχι αν σε σιχαθει...θα σε σιχαθει...δεν θα ελεγα οτι θα ηταν δικη του επιλογη,θα το χαρακτηριζα καλυτερα συνεπεια της δικης σου συμπεριφορας.Στην ενηλικη ζωη οι πραξεις μας εχουν ειτε καλως ειτε κακως,επιπτωσεις.

  2. #77
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Ακόμα και τώρα είμαι το θύμα. Εγώ έχω μείνει σπίτι μαζί του και έχω αρρωστήσει. Μου πρότεινε να χωρίσουμε αλλά δεν ξέρω αν θέλω. Είναι και αυτός μπερδεμένος. Αν με σιχαθεί θα έχει κάθε δίκιο. Δεν τον πιέζω να μείνει. Δική του επιλογή.
    Θύμα? Φύγε!!! Ααα ναι.. Έχεις παιδιά.. Έχεις ένα άνθρωπο ο οποίος έκανε αλλαγές για να είσαστε καλά και αρρωσταίνεις όταν είσαι κοντά του? Αυτός τι νιώθει άραγε που έχει μια γυναίκα που του χτυπάει συνέχεια για εκείνα τα χρόνια που έμεινε μαζί του από δική της επιλογή, που του λέει για τον γκομενο... Βάζω στοίχημα θα του λες κι ότι λες εδώ αλλά μένει μαζί σου. Ήρθες εδώ λες ότι θες να ζήσεις.. Ότι δεν ζεις.. Έρχεται ο άντρας σου και σου λέει "αντε ζήσε.. Χωρίζουμε".. Και πάλι ευχαριστημενη δεν είσαι.
    Αν είσαι μαζί του και νιώθεις ότι σε αρρωστσινει τότε φύγε... Αποφάσισε όμως τι νιώθεις.. Γιατί ούτε εσύ δεν ξέρεις τι θες και τι σου γίνεται.. Ο άλλος δεν είναι παιχνίδι για να παίζεις.
    Εγώ προσωπικά θα εφευγα και θα σε άφηνα.. Και με 20 γκομενους να είσαι ταυτόχρονα πάλι κάτι θα σου λείπει..
    ψάξε το με ένα ειδικό και λύσε το! Θα σε βοηθήσει να εκτιμάς κάποια πράγματα περισσότερο, να αγνοας κάποια άλλα ανούσια και σίγουρα θα μάθεις να σέβεσαι και τον άνθρωπο που είναι μαζί σου.. Μίλησε για την ζωή σου, βρες την αιτία όλων αυτών και θα δεις τ πράγματα πιο καθαρά.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    έχω πολύ θυμό εναν
    Last edited by mariasilk; 14-02-2020 at 16:55.

  4. #79
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    έχω πολύ θυμό εναντίον τού. 6 χρόνια καταπίεζα συναισθήματα. Αρρώστησα εξαιτίας του. Έχασα εναν έρωτα εξαιτίας του. Σήμερα δεν τον σέβομαι. Δεν τον θέλω σαν άντρα. Έσπασε αυτό μέσα μου. Κάθομαι για τα παιδιά μου. Τα χέρια μου πάσχουν από αρθρίτιδα. Πονάει όλο το κορμί μου. Του κάνω έρωτα από βιολογικές ανάγκες χωριςι συναίσθημα. Το τα λέω και το δείχνω καθημερινά. Μου λέει ότι με αγαπάει και ότι πρέπει πρώτα να διαχειριστώ τον θυμό μου και μετά να πάρω αποφάσεις. Μου λέει να λύσω πρώτα τα θέματα υγείας και μετά να δω τι θέλω. Έχουμε δύο παιδιά και νιώθω εγκλωβισμένη. Είμαι δειλή να φύγω. Δεν θέλω να δώσω άλλη συγνώμη διότι θα χάσω πάλι την δική μου αξιοπρέπεια.
    Καλημέρα.. Έδωσες τέλος σε μια σχέση που κράτησε ένα μόνο μήνα άρα δεν έχασες μια σχέση για την οποία μπορούμε να πούμε οτι όντως ήταν καλή για σένα..
    Την σχέση εσύ την σταμάτησες από επιλογή σου. Δεν στην χάλασε κάποιος άλλος. . Εσύ την άρχισες και εσύ της έδωσες τέλος άρα θεωρώ άδικο να ρίχνεις ευθύνες στον άντρα σου.

    Αν νιώθεις όλα αυτά που λες καλό είναι να χωρίσεις για το καλό και των δύο. Αν και πάλι άλλαξες το πως βλέπεις το σεξ μαζί του επειδή τώρα δεν αναφέρεις συναισθήματα ενώ πιο πάνω το έκανες..

    Δεν ξέρω αν έκανες όντως ψυχοθεραπεία (κάπου το ανάφερες) αλλά θεωρώ πως δεν σε βοήθησε καθόλου. Έχεις φύγει από πάνω σου τις ευθύνες, τις έριξες στον άντρα σου και στα παιδιά σου, κλαις την μαυρη σου την μοίρα γιαυτό και δεν σαρεσει η ζωή σου. Τις επιλογές για την ζωή σου όμως εσύ τις έκανες και όχι τα παιδιά και ο άντρα σου. Κλείσε ραντεβού με ένα ψυχολόγο και άρχισε ξανά να συζητάς τα προβλήματα σου και σιγά σιγά θα βγεις από τον ρόλο του θύματος (δεν είσαι θύμα), να δεις τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως νομίζεις ότι είναι.

  5. #80
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    έχω πολύ θυμό εναντίον τού. 6 χρόνια καταπίεζα συναισθήματα. Αρρώστησα εξαιτίας του. Έχασα εναν έρωτα εξαιτίας του. Σήμερα δεν τον σέβομαι. Δεν τον θέλω σαν άντρα. Έσπασε αυτό μέσα μου. Κάθομαι για τα παιδιά μου. Τα χέρια μου πάσχουν από αρθρίτιδα. Πονάει όλο το κορμί μου. Του κάνω έρωτα από βιολογικές ανάγκες χωριςι συναίσθημα. Το τα λέω και το δείχνω καθημερινά. Μου λέει ότι με αγαπάει και ότι πρέπει πρώτα να διαχειριστώ τον θυμό μου και μετά να πάρω αποφάσεις. Μου λέει να λύσω πρώτα τα θέματα υγείας και μετά να δω τι θέλω. Έχουμε δύο παιδιά και νιώθω εγκλωβισμένη. Είμαι δειλή να φύγω. Δεν θέλω να δώσω άλλη συγνώμη διότι θα χάσω πάλι την δική μου αξιοπρέπεια.
    Οταν σε καποιον αρεσει το δραμα τοσοοο πολυ και ειναι ευθυνοφοβος ,χανεις τα λογια σου ο,τι και να πεις.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα.. Έδωσες τέλος σε μια σχέση που κράτησε ένα μόνο μήνα άρα δεν έχασες μια σχέση για την οποία μπορούμε να πούμε οτι όντως ήταν καλή για σένα..
    Την σχέση εσύ την σταμάτησες από επιλογή σου. Δεν στην χάλασε κάποιος άλλος. . Εσύ την άρχισες και εσύ της έδωσες τέλος άρα θεωρώ άδικο να ρίχνεις ευθύνες στον άντρα σου.

    Αν νιώθεις όλα αυτά που λες καλό είναι να χωρίσεις για το καλό και των δύο. Αν και πάλι άλλαξες το πως βλέπεις το σεξ μαζί του επειδή τώρα δεν αναφέρεις συναισθήματα ενώ πιο πάνω το έκανες..

    Δεν ξέρω αν έκανες όντως ψυχοθεραπεία (κάπου το ανάφερες) αλλά θεωρώ πως δεν σε βοήθησε καθόλου. Έχεις φύγει από πάνω σου τις ευθύνες, τις έριξες στον άντρα σου και στα παιδιά σου, κλαις την μαυρη σου την μοίρα γιαυτό και δεν σαρεσει η ζωή σου. Τις επιλογές για την ζωή σου όμως εσύ τις έκανες και όχι τα παιδιά και ο άντρα σου. Κλείσε ραντεβού με ένα ψυχολόγο και άρχισε ξανά να συζητάς τα προβλήματα σου και σιγά σιγά θα βγεις από τον ρόλο του θύματος (δεν είσαι θύμα), να δεις τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως νομίζεις ότι είναι.
    Του τα έχω πει αναλυτικά και εκείνος κάθεται. Έχω μια κόρη και δεν θέλω ν
    Last edited by mariasilk; 14-02-2020 at 16:55.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πω πω μια drama queen! Τώρα εσύ ή τρολάρεις ή έχεις πραγματικά πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Τόσες σελίδες σου λέμε συγκεκριμένα πράγματα κι εσύ προτιμάς να τα αγνοείς. Πέτα τις παρωπίδες και άσε τις δικαιολογίες, εμείς άγνωστοι σε ένα φόρουμ είμαστε, δεν έχεις να αποδείξεις κάτι σε εμάς με το να λες όλες αυτές τις μπούρδες. Αν πραγματικά τα λες σοβαρά, τον εαυτό σου κοροϊδεύεις. Δες κάποιον ειδικό άμεσα γιατί έχεις μεγάλο πρόβλημα (αν δεν τρολάρεις).

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πω πω μια drama queen! Τώρα εσύ ή τρολάρεις ή έχεις πραγματικά πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Τόσες σελίδες σου λέμε συγκεκριμένα πράγματα κι εσύ προτιμάς να τα αγνοείς. Πέτα τις παρωπίδες και άσε τις δικαιολογίες, εμείς άγνωστοι σε ένα φόρουμ είμαστε, δεν έχεις να αποδείξεις κάτι σε εμάς με το να λες όλες αυτές τις μπούρδες. Αν πραγματικά τα λες σοβαρά, τον εαυτό σου κοροϊδεύεις. Δες κάποιον ειδικό άμεσα γιατί έχεις μεγάλο πρόβλημα (αν δεν τρολάρεις).
    Εξαιρετικά σοβαρά. Ξέρω ότι έχω πρόβλημα
    Ξέρω ότι μισώ πλέον έναν άνθρωπο που είμαι μαζί του 34 χρόνια. Που τώρα άλλαξε και κάθεται δίπλα μου. Ποιός να μου λύσει τέτοιο πρόβλημα? Εγώ δεν μπορώ διότι έχω μια κόρη. Δεν μπορώ να πάρω τέτοια απόφαση.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και ποιός πρέπει να την πάρει, ο γείτονας; Ευθυνοφοβία λέγεται αυτό.

  10. #85
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πω πω μια drama queen! Τώρα εσύ ή τρολάρεις ή έχεις πραγματικά πάρα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Τόσες σελίδες σου λέμε συγκεκριμένα πράγματα κι εσύ προτιμάς να τα αγνοείς. Πέτα τις παρωπίδες και άσε τις δικαιολογίες, εμείς άγνωστοι σε ένα φόρουμ είμαστε, δεν έχεις να αποδείξεις κάτι σε εμάς με το να λες όλες αυτές τις μπούρδες. Αν πραγματικά τα λες σοβαρά, τον εαυτό σου κοροϊδεύεις. Δες κάποιον ειδικό άμεσα γιατί έχεις μεγάλο πρόβλημα (αν δεν τρολάρεις).
    Μακαρι να τρολαρε αλλα υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι.Ναρκισσισμος λεγεται ολο αυτο.Δεν σκοπευει να ζητησει βοηθεια γιατι δεν θεωρει οτι εχει η ιδια το προβλημα αλλα οι γυρω της.Δεν εχει ιδιαιτερη ενσυναισθηση για να μπορει να μπαινει στην θεση των αλλων,αν παρατηρησες ειναι ελαστικοτατη με τον εαυτο της αλλα σκληρη με τους αλλους.Οι αλλοι ειναι απλα μια δικη της προεκταση κ ετσι τους αντιμετωπιζει.Διαγνωση μπορει να μην μπορουμε να κανουμε αλλα τα ναρκισσιστικα στοιχεια ειναι εμφανη.Ενας πιο light ορος ας πουμε,ειναι συναισθηματικο βαμπιρ.Σημερα ο θυμος εχει αποδεκτη τον συζηγο,αυριο θα ειναι τα παιδια και θα τους υπενθυμιζει καθε στιγμη ποσο θυσιαστηκε για αυτα.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Μακαρι να τρολαρε αλλα υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι.Ναρκισσισμος λεγεται ολο αυτο.Δεν σκοπευει να ζητησει βοηθεια γιατι δεν θεωρει οτι εχει η ιδια το προβλημα αλλα οι γυρω της.Δεν εχει ιδιαιτερη ενσυναισθηση για να μπορει να μπαινει στην θεση των αλλων,αν παρατηρησες ειναι ελαστικοτατη με τον εαυτο της αλλα σκληρη με τους αλλους.Οι αλλοι ειναι απλα μια δικη της προεκταση κ ετσι τους αντιμετωπιζει.Διαγνωση μπορει να μην μπορουμε να κανουμε αλλα τα ναρκισσιστικα στοιχεια ειναι εμφανη.Ενας πιο light ορος ας πουμε,ειναι συναισθηματικο βαμπιρ.Σημερα ο θυμος εχει αποδεκτη τον συζηγο,αυριο θα ειναι τα παιδια και θα τους υπενθυμιζει καθε στιγμη ποσο θυσιαστηκε για αυτα.
    Πλέον νιώθω ότι εγώ και τα παιδιά μου πρέπει να μπούμε μπροστά. Δεν ήμουνα έτσι. Το αντίθετο ήμουνα. Ήμουνα
    Last edited by mariasilk; 14-02-2020 at 16:55.

  12. #87
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Του τα έχω πει αναλυτικά και εκείνος κάθεται. Έχω μια κόρη και δεν θέλω να χωρίσω. Τουλάχιστον αυτό θεωρώ ότι με κρατά. Απών 6 χρόνια και εγώ να προσπαθώ μόνη μου. Με την σχέση κατάλαβα ότι αυτό που ζούσα ήταν μια τεράστια καταπίεση και άνοιξα τα μάτια μου. Ο άντρας μου άλλαξε αλλά πλέον είναι αργά για εμένα. Μόνο η κόρη μου με κρατάει από το να τα τιναξω όλα. Είμαι δειλή το ξέρω αλλά είμαι και μάνα. Προσπαθώ να καταπιεζω πάλι τον εαυτό μου για τα παιδιά μου. Δεν αντέχω άλλο. Αρρώστησε και κουραστικά να είμαι ο μαλακας. Δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω ξανά συγχώρεση. Δεν θέλω πλέον να το κάνω. Επιλογές όμως δεν έχω. Δεν ξέρω αν ο θυμός με εμποδίζει να δω τι έχω να χάσω και το να κερδίσω. Ξέρω όμως ότι κάθε ημέρα είμαι καταπιεσμένη
    Άλλο μητέρα, άλλο σύζυγος και άλλο γυναίκα. Ξεχώρισε τα. Αν θες να χωρίσεις κάνε το αλλά μη λες δικαιολογία "η κόρη μου"...
    άρχισε ψυχοθεραπεία.. Δώσε χρόνο σε αυτήν.. Και κυρίως άνοιξε τα αφτιά και τα μάτια σου..

  13. #88
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Πλέον νιώθω ότι εγώ και τα παιδιά μου πρέπει να μπούμε μπροστά. Δεν ήμουνα έτσι. Το αντίθετο ήμουνα. Ήμουνα πάντα χαμηλών τόνων. Τώρα έσπασα. Τώρα απαιτώ σεβασμό και αξιοπρέπεια.
    Η σχεση που εχεις εσυ με τον αντρα σου ειναι δικο σου θεμα,οχι των παιδιων σου.Οσο συνεχιζεις να χρησιμοποιεις τα παιδια σου ως δικαιολογια τοσο με επιβεβαιωνεις.Δεν σκεφτεσαι καν πως μπορει να βιωνουν τα ιδια αυτο που γινεται σπιτι.Μεγαλωνουν με τις καλυτερες προδιαγραφες...οοο ναι...Μονο για τον εαυτο σου μιλας,για τα συναισθηματα των αλλων δεν ακουσα τιποτα...

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Μακάρι να μην είχε αλλάξει. Μακάρι να μην ένιωθα πλέον την ευθύνη των αποφάσεων. Μου λέει να φύγει και εγώ δεν θέλω να τον αφήσω. Τον πληγώνω αλλά με έχει πληγώσει και αυτός. Κρίμα είναι. Κρίμα που άλλαξε τώρα ενώ 6 χρόνια ήταν χαμένος στον κόσμο του. Ας πούμε ότι φταίει η ζωή και κανένας από εμάς. Προσπαθώ να βάλω πίσω τον θυμό μου αλλά δεν μπορώ. Όσο εκείνος μου δείχνει αγάπη τόσο εγώ θυμώνω. Άρρωστα πράματα που πλέον νιώθω ότι έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης. Πονάω όμως σωματικά. Φοβάμαι τις λάθος αποφάσεις. Φοβάμαι για τα παιδιά μου που θα χάσουν το σπίτι τους. Φοβάμαι και για εμένα που θα μείνω μόνη και καμένη. Γιατί? Επειδη αγάπησα και ήμουνα δειλή? Επειδή ήμουνα σωστή μάνα? Επειδή προσπάθησα για 6 χρόνια? Γιατί? Επειδή δεν χώρισα όταν έπρεπε? επειδή δεν είχα χρήματα και βοήθεια από κανένα? Γιατί ακριβώς? Γιατί να φτάσω να έχω εγώ διαλυθεί ψυχολογικά και να νιώθω ανήμπορη? Γιατί να αλλάξει τώρα? Γιατί να μου θέτει πλέον με την αλλαγή του τύψεις? Ποια δικαιολογία πλέον θα έχω στα παιδιά μου? Πώς θα χωρίσω με έναν πατέρα σε μεγάλη ηλικία και χήρο που αν το μάθει θα πεθάνει? Λέω να κάτσω αλλά δεν μπορώ. Λέω να φύγω αλλά δεν μπορώ. Δεν είμαι τρολ. Είμαι μια γυναίκα που απλά διαλύθηκε ψυχολογικά και σωματικά να προσπαθεί να είναι σωστή. Είμαι μια γυναίκα που είναι δειλή επειδή έμαθε να αγαπά τους άλλους. Τραγικό λάθος. Πρώτα αγαπάς τον εαυτό σου. Τώρα τι ακριβώς ψάχνω? Ποιοα λύτρωση? Πώς μπορώ να σβήσω ολη μου την ζωή? Μου λένε δες αυτό που έχεις σήμερα και άφησε το παρελθόν πίσω. Γιατί? Γιατί να βάλω πάλι τον εαυτό μου πίσω? Γιατί να μην απαιτήσω μια σχέση με ισορροπία? Θα μου πείτε πίστεψε τον άντρα σου και δώσε μια ευκαιρία. Πάλι δηλαδή φτιάξε ένα ψέμα για να ζήσεις καλυτερα. Γιατί ρε φίλε άλλαξες τώρα. Τι ψάχνεις να δεις? Γιατί σου κάνω έρωτα χωρίς συναίσθημα? Από συνήθεια? Από κάτι άλλο? Από φόβο μην σε χάσω? Δειλή. Αυτό είμαι. Ποια ψυχοθεραπεία θα μου πει αυτά που ξέρω.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Η σχεση που εχεις εσυ με τον αντρα σου ειναι δικο σου θεμα,οχι των παιδιων σου.Οσο συνεχιζεις να χρησιμοποιεις τα παιδια σου ως δικαιολογια τοσο με επιβεβαιωνεις.Δεν σκεφτεσαι καν πως μπορει να βιωνουν τα ιδια αυτο που γινεται σπιτι.Μεγαλωνουν με τις καλυτερες προδιαγραφες...οοο ναι...Μονο για τον εαυτο σου μιλας,για τα συναισθηματα των αλλων δεν ακουσα τιποτα...

    Τα παιδιά μου ειναι μια χαρά. Δέχοντ
    Last edited by mariasilk; 14-02-2020 at 16:56.

Page 6 of 57 FirstFirst ... 456781656 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 12:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 21:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 12:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •