Μια βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    16

    Μια βοήθεια

    Γειά σας είχα ξανα δημοσίευση εδω στο φορουμ όμως απο άλλο λογαριασμό .Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με την ταχυπαλμία γιατι έχω τρομάξει πολύ.Εχθές εκει που καθόμουν στο κινητό με έπιασε μια ταχυπαλμία και τρόμαξα πολί.Κράτησε για 1 με δύο λεπτά.Ήταν γρήγορος ρυθμός όχι όμως ακανόνιστος και τα λιπά, με έπιασε πανικός. Σηκώθηκα πήγα στην τουαλέτα και προσπάθησα να μετρήσω παλμούς.Ήταν 110 με 120.Τέλος πάντον εκει και εδω προσπαθούσα να ηρεμήσω, βέβαια εκανα χιλιάδες σκέψεις το τι μπορει να είναι.Έχω κάνει εξετάσεις πριν κάτι μήνες ΗΚΔ Και εξετάσεις αίματος.Μου είπε ο γιατρος οτι είναι αγχος.Τέλος πάντον λέω θα είναι απο το energy drink που είπεια .Ήρθε το βράδυ με ξαναέπειασε αυτή η ταχυπαλμία και βέβαια πανικός.Και πέρασε ξαφνικά σε ένα με δύο λεπτα.Ήθελα να τρέξω στο νοσοκομείο φυσικά, αλλα ετσι όπως έχει γίνει με τον κορονοιο που να πάς..Πείτε μου τη γνώμη σας, είναι κάτι ανησυχητικό και θέλει ψάξιμο?Δεν έχω οικογενειακό ιστορικό με καρδιοπάθειες, κανένας ακόμα και μακρινή.. Αλλα παιδια πρώτη φωρα παθένω αυτήν την ξαφνική ταχυπαλμία μου μετα απο λίγο φεύγει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Συμβαίνει.. Πρώτα μια μικρή ταχυπαλμία μετά πανικός γτ συμβαίνει κ μετα περισσότερη ταχυπαλμία κ Παει λέγοντας.. Αφου ήταν μόνο ταχυπαλμία χωρίς άλλο συμπτωνα έχεις κάνει κ εξετάσεις μν ανησυχείς ... Αλλά το ενεργειακό ποτο τι ακριβώς το θες;δν υπάρχει χειρότερο το πιο πιθανό να ωφειλεται εκει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Καλημέρα
    Εγώ το έχω ψάξει..Δεν μου βρήκαν τίποτα οπότε το αφήνω απλά να περάσει..Είναι τρομακτικό το ξέρω αλλά το άγχος δεν βοηθάει..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    16
    Γενικά μου αρέσουνε.. αλλα θα τα κόψω.Και εγώ το μεσημέρι που το είχα πιει, οταν με έπιασε η ταχυκαρδία πίστευα είναι απο αυτο.Αλλα το βράδυ στα καλά καθούμενα ;
    Μπορείς να μου πείς, το αίσθημα παλμών που λέμε, έχει αυτά τα συμπτώματα;δλδ για ένα λεπτο 120 παμλμους και μετα τιποτα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Κ παραπανω μπορεί να έχει φτάσει.. Το έχω πάθει κ πιλλες φορές στη δουλειά εκεί να δεις να μιλάς με πελάτη κ μενω ψυχραιμη... Κάπως π το είχε πει ο γιατρός απροσφορη ταχυπαλμία κάπως έτσι.. Μπορεί να κρατήσεις ώρες αυτό π βοηθάει πολυ να βάλεις τα χέρια σ κάτω από κρυο νερο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marios965 View Post
    Γενικά μου αρέσουνε.. αλλα θα τα κόψω.Και εγώ το μεσημέρι που το είχα πιει, οταν με έπιασε η ταχυκαρδία πίστευα είναι απο αυτο.Αλλα το βράδυ στα καλά καθούμενα ;
    Μπορείς να μου πείς, το αίσθημα παλμών που λέμε, έχει αυτά τα συμπτώματα;δλδ για ένα λεπτο 120 παμλμους και μετα τιποτα;
    Εγώ έχω φτάσει στο 140..Έχω φτάσει και να χάσω παλμούς εντελώς κάποια στιγμή..Αλλά το κανονικό μου είναι 56-58...
    Πάντως την ταχυπαλμία την παθαίνω μετά από εσπρέσο και κυρίως μετά από φαγητό..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Κ τα ποτα απλά κοψτα προφανως σε πειράζουν... Εγώ καπνιζα κ παρατήρησα ότι με τη πρώτη τζουρα οι παλμοί φταναν 110 με τη μια όμως ε το εκοψα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Οτανες χάνεις εννοείς παθαίνεις έκτακτες.... Το καλο με τους παλμιυς σ είναι ότι δεν καταλαβαίνεις ταχυπαλμία συχνά εγώ έχω καθιστή 70 κάτι κ αν σηκωθώ όρθια φτάνει 90 κάτι έχω κ ορθοστατική ταχυπαλμία κ νιώθω μονίμως τους Χτυπους

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι μέγιστοι παλμοί καρδιάς που καλό είναι να μην τους υπερβαίνουμε (π.χ. όσοι αθλούνται έντονα ανεβάζουν για ώρα παλμούς μεγαλύτερους από το κανονικό τους, δεν σημαίνει ότι θα πάθουν έμφραγμα ή κάτι, συχνά οι επαγγελματίες αθλητές φτάνουν κοντά στο μέγιστο για ώρα ανάλογα με την προπόνηση!) σχετίζονται με την κατάσταση υγείας του καθενός, την ηλικία τους κτλ. Γενικός κανόνας είναι ότι το μέγιστο που αντέχει η καρδιά σου είναι 220 μείον την ηλικία σου. Το να ανεβάσεις παλμούς π.χ. λόγω άγχους στα καλά καθούμενα, δεν είναι το ιδανικό, αλλά δεν σημαίνει ότι αποκτάς πρόβλημα αυτομάτως, ούτε ότι η καρδιά σου φτάνει στο μέγιστο των δυνατοτήτων της στους 110 με 120, εκτός κι αν είσαι 100 χρονών. Δες το κείμενο και κυρίως το πινακάκι εδώ:

    https://www.onmed.gr/ygeia/story/365...ha-toys-rixete

    Οπότε, μην αγχώνεσαι χειρότερα, chill out!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    16
    Παιδια σας ευχαριστώ πολλοί για της σύντομες απαντήσεις σας .. Όμως με τρομάζει αυτή η απότομη αύξηση παλμών που μου συνέβει εχθές..φοβάμαι για την επόμενη κρίση.Δηλαδή δεν έφαγα πχ ενα βαρυ γεύμα και πήγαν η παλμοί 90 για κανα μισάωρο..Δεν μπορο απλά να καταλάβω.Η απότομη αύξηση παλμόν και μετα μειώσει μου φαίνετε σαν κατι σοβαρο δεν μπορο να το χωνέψω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Σε όλους μας. Έτσι φάνηκε τη πρώτη φορά εμένα μ κράτησε δυο μερες από το φόβο μ μετά πα ρε όλο π έκανα εξετάσεις κ ήμουν μια χαρά... Κ μη ξεχνάς το ενεργειακό ποτο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τότε που είχα διαταραχή πανικού τα είχα μήνες και μήνες αυτά Marios965, ακόμα εδώ είμαι και σου μιλάω και δεν έχω πάθει τίποτα. Όλοι όσοι έχουν θέματα άγχους τα περνάνε αυτά. Μην σκέφτεσαι ότι κάτι έχεις, προσπάθησε κάτι να κάνεις να αποσπάς το μυαλό σου από τις αρνητικές σκέψεις.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    16
    Έχω αγχωδεί διαταραχή εδώ και πολλούς μήνες, νομίζω οτι έχω κατι σοβαρό.Είμαι σχεδόν 17 .Είμαι αρκετά μικρός σε αυτο το φόρουμ..Αλλα τι να κάνω;μπορο αλλιώς ?.Με έπιανε και ποιο παλιά ταχυπαλμία με πολλούς παλμούς αλλα αυτο το χθεσινό ήταν πολύ περίεργη αίσθηση.. δεν μπορούσα να το ελέγξω.Αυτο ειναι κρίση πανικού;

  14. #14
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Οτανες χάνεις εννοείς παθαίνεις έκτακτες.... Το καλο με τους παλμιυς σ είναι ότι δεν καταλαβαίνεις ταχυπαλμία συχνά εγώ έχω καθιστή 70 κάτι κ αν σηκωθώ όρθια φτάνει 90 κάτι έχω κ ορθοστατική ταχυπαλμία κ νιώθω μονίμως τους Χτυπους
    Καλημέρα, τι εννοείς νιώθεις τους χτύπους;

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Οτανες χάνεις εννοείς παθαίνεις έκτακτες.... Το καλο με τους παλμιυς σ είναι ότι δεν καταλαβαίνεις ταχυπαλμία συχνά εγώ έχω καθιστή 70 κάτι κ αν σηκωθώ όρθια φτάνει 90 κάτι έχω κ ορθοστατική ταχυπαλμία κ νιώθω μονίμως τους Χτυπους


    Ορθοστατική ταχυκαρδία δεν είναι αυτό που λες. Είναι να ανεβαίνουν οι παλμοί 30+ σε όρθια θέση και να μην πέφτουν, καθώς και να παραμένουν πάνω από 100. Εγώ έχω, και τις κακές μέρες, πάνε 14 οι παλμοί μου απλώς με το να κάνω μερικές κινήσεις. Πριν πέντε μήνες ήμουν το ακριβώς αντίθετο, είχα βραδυκαρδία. Τώρα είμαι άστα να πάνε.

    Έχω φτάσει και 160. Καλή ενυδάτωση και ηλεκτρολύτες βοηθάνε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 11-04-2019, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •