Βοήθεια! Καθησυχαστε με!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    16

    Βοήθεια! Καθησυχαστε με!

    Το έχω ποσταρει ήδη, αλλά λέω να το ποσταρω και εδω με ένα μικρό update.
    Διαβάζοντας τις εμπειρίες σας βρήκα το κουράγιο να μιλήσω και εγώ για τις φοβίες μου. Υποφέρω γενικά από άγχος και στρες ακόμα και με το παραμικρό. Από πολύ μικρή.. Πριν καμιά εβδομάδα λοιπόν ένιωσα έναν πόνο σαν σφακτη κάτω δεξιά στην βάση του κρανίου. Ακριβώς πάνω από τον αυχένα. Εντάξει έκανα το λάθος και το googlαρισα και φυσικά αυτό που μου έγινε εμμονη ιδέα είναι όγκος.. Το Σάββατο το πρωί κάλεσα τον οικογένειακο γιατρό γιατί είχα πραγματικά τρομοκρατηθει. Μετά από εξέταση μου είπε ότι είναι βαρβάτο και άσχημο πιάσιμο. Από κακη στάση σώματος και αδυναμο μυοσκελετικο. Του εξήγησα ότι η κακη στάση οφείλεται στο ότι κοιμαμαι με το κεφάλι σε όρθια στάση γιατί λόγω αλλεργικής ρινίτιδας δεν αναπνεω καλά από τη μύτη. Οπότε μου προτεινε να κάνω αξονική σπλαχνικου κρανίου. Ούτε που ξέρω τι είναι..Για το πίσω μέρος του κεφαλιού που με αγχώνει εμένα τίποτα. Φυσικά και όσο διάβαζα τα συμπτώματα τόσο τα εμφάνιζαν. Αδυναμία στους μυς. Φόβος μήπως χάνω λέξεις αλλά μιλάω κανονικα..Προχθές το βράδυ ξύπνησα με μια αίσθηση έντονου καψίματος στον αυχένα και στην βάση του κρανίου. Στους μυς δηλαδή. Πανικός.. Δεν μπόρεσα να κοιμηθώ. Με λίγο τρίψιμο η αίσθηση αυτή έφυγε. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα απο την αξονική και δεν έλεγε κάτι. Μόνο για στραβό διάφραγμα. πήγα και σε οφθαλμίατρο να μου κοιτάξει τα οπτικά νεύρα. Από άγχος μήπως υπάρχει κάτι που να τα πιέζει.. Ως εκει έφτασα.. Όλα καλά μου είπε. Τώρα υπάρχει ένα σχετικό τρεμούλο και αδυναμία στος μυς με κάποιους σπασμούς που και που στα δάχτυλα και στους μηρούς.. Η πολλή ενόχληση έχει σταματήσει απλά αισθάνομαι που και που κάτι σουβλιες στο κεφάλι. Σε διάφορα σημεία.. Οχι κάτι έντονο η κάτι που δεν μου έχει συμβεί πριν. Φοβάμαι είναι η αληθεια.. Αγχος πολύ.. Σκέφτομαι για μαγνητική.. Μπας και ηρεμήσω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,364
    Quote Originally Posted by Riri93 View Post
    Το έχω ποσταρει ήδη, αλλά λέω να το ποσταρω και εδω με ένα μικρό update.
    Διαβάζοντας τις εμπειρίες σας βρήκα το κουράγιο να μιλήσω και εγώ για τις φοβίες μου. Υποφέρω γενικά από άγχος και στρες ακόμα και με το παραμικρό. Από πολύ μικρή.. Πριν καμιά εβδομάδα λοιπόν ένιωσα έναν πόνο σαν σφακτη κάτω δεξιά στην βάση του κρανίου. Ακριβώς πάνω από τον αυχένα. Εντάξει έκανα το λάθος και το googlαρισα και φυσικά αυτό που μου έγινε εμμονη ιδέα είναι όγκος.. Το Σάββατο το πρωί κάλεσα τον οικογένειακο γιατρό γιατί είχα πραγματικά τρομοκρατηθει. Μετά από εξέταση μου είπε ότι είναι βαρβάτο και άσχημο πιάσιμο. Από κακη στάση σώματος και αδυναμο μυοσκελετικο. Του εξήγησα ότι η κακη στάση οφείλεται στο ότι κοιμαμαι με το κεφάλι σε όρθια στάση γιατί λόγω αλλεργικής ρινίτιδας δεν αναπνεω καλά από τη μύτη. Οπότε μου προτεινε να κάνω αξονική σπλαχνικου κρανίου. Ούτε που ξέρω τι είναι..Για το πίσω μέρος του κεφαλιού που με αγχώνει εμένα τίποτα. Φυσικά και όσο διάβαζα τα συμπτώματα τόσο τα εμφάνιζαν. Αδυναμία στους μυς. Φόβος μήπως χάνω λέξεις αλλά μιλάω κανονικα..Προχθές το βράδυ ξύπνησα με μια αίσθηση έντονου καψίματος στον αυχένα και στην βάση του κρανίου. Στους μυς δηλαδή. Πανικός.. Δεν μπόρεσα να κοιμηθώ. Με λίγο τρίψιμο η αίσθηση αυτή έφυγε. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα απο την αξονική και δεν έλεγε κάτι. Μόνο για στραβό διάφραγμα. πήγα και σε οφθαλμίατρο να μου κοιτάξει τα οπτικά νεύρα. Από άγχος μήπως υπάρχει κάτι που να τα πιέζει.. Ως εκει έφτασα.. Όλα καλά μου είπε. Τώρα υπάρχει ένα σχετικό τρεμούλο και αδυναμία στος μυς με κάποιους σπασμούς που και που στα δάχτυλα και στους μηρούς.. Η πολλή ενόχληση έχει σταματήσει απλά αισθάνομαι που και που κάτι σουβλιες στο κεφάλι. Σε διάφορα σημεία.. Οχι κάτι έντονο η κάτι που δεν μου έχει συμβεί πριν. Φοβάμαι είναι η αληθεια.. Αγχος πολύ.. Σκέφτομαι για μαγνητική.. Μπας και ηρεμήσω..
    Αχ αυτό το άγχος όλους μας ταλαιπωρεί, εάν το αφήσουμε και δεν κάνουμε κάτι! Όγκο εάν είχες θα είχες ζαλάδες φοβερό πονοκέφαλο και λυποθημοιες!! Μακριά από το διαδίκτυο εκεί θα βρεις πολλά πράγματα που θα σε κάνουν χειρότερα, τα έχω περάσει και εγώ σε άλλη περίπτωση! Εάν είναι να πας κάπου πήγαινε σε έναν ψυχολόγο, για το άγχος!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    και εγω εχω ψαχτει πολλυ με αυτην την αρρωστια(ογκο στο κεφαλι).ζαλαδες ναυτια ολλα τα ειχα σχεδον και για καιρο ωσπου εκανα αξονικη η μαγνιτικη δεν θυμαμε και ηρεμισα αυτοματα την επομενη κιολασ μερα.Τωρα ομως μου εχουν ξανα ερθει αυτες οι σκεψεις γιατι εχουν περασει και 2-2,5 χρονια και παλι ενφανιζω καποια απο τα συμπτωματα(ζαλαδα ναυτια).Γενικα οτι και να αισθανομε αμεσως μπαινω στο google πολλες φορες και απο την δουλεια.Δεν υπαρχει χειροτερω πραγμα απο το να καθεσε και να googlaris οτι νιωθεις γιατι βγαζει ενα σωρο πραγματα μεσα σε αυτα ολλα σχεδον ειναι το ανχος,βεβεα σε εμενα (μαλλον και σε σενα) παει στο χειροτερο.Οποτε μακρια απο το google και μετα ψυχολογο για βοηθεια ισως

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    16
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Είμαι και εγώ σχεδόν σίγουρη ότι όλα είναι εξ αιτίας του άγχους. Του υπερβολικού άγχους θα έλεγα. Εκεί που διαβάζεις ένα συμπτωμα και λες οκ έχω το χειρότερο...και σου γίνεται εμμονη ιδέα μέχρι που μπορεί να εμφανισεις κάποιο συμπτωμα από το τίποτα. Μόνο και μόνο γιατί το σκέφτεσαι. Απλώς εκεί που ηρεμώ έρχεται αυτή η άτιμη η σκέψη του "ναι αλλά μήπως..." έχω σκεφτεί ψυχοθεραπεία γιατί ειλικρινά είναι πάρα πολύ κουραστικό.

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 11-04-2019, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •