Έντονο άγχος -ανεργία- και άλλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    1

    Question Έντονο άγχος -ανεργία- και άλλα

    Καλησπέρα.
    Είμαι 31 χρ και εδώ και λίγες μερες άνεργος μετά από 4,5 χρόνια δουλειάς σε συγγενικό πρόσωπο...Μένω μόνος μου και νοικιάζω....Έτυχε μαύρη η ώρα να λίγει το συμβόλαιο του σπιτιου μου τωρα τελος του αυγούστου..Έληγε τέλη ιουλη και πηρα παράταση ενα μηνα...Είμαι ψυχολογικά κουρέλι....Από τη μία γιατί δεν ξέρω από εδώ και πέρα τι μέλλον θα έχω..από την άλλη είχα μια αυτονομία με το να μένω μόνος ...
    Θέλω τη γνώμη σας....Σκέφτομαι σήμερα αύριο να αφήσω το σπίτι-η αλήθεια είναι ότι πως θα το πληρώνω και πως θα βγαίνω οικονομικά μονο με το ταμείο;- να μείνω με τους γωνείς μ(σε χωριό) και μετα να ψαχτω σε διπλανή πόλη με τον αδερφο μ που κι αυτός μενει μονος ,το συζητησαμε και δεν έχει πρόβλημα, σε ενα πιο μεγαλο σπίτι (και αυτός νοικιάζει) για να βγαίνει πιο οικονομικα.....

    Από την άλλη σκέφτομαι ίσως είναι καλύτερο να μείνω εδω που είμαι και να ψαχτω μήπως βρω παράλληλα καμία αλλη δουλίτσα να κανω έως ότου βρεθει κατι καλυτερο(λέμε τώρα...)

    Δεν ξέρω τι να κάνω...με εχει πιάσει τρομερο αγχος και ανασφαλεια.....επηρεαζομαι και απο γνωστους που μου λενε αλλοι κατσε αλοι φυγε....

    Σκεφτομαι ότι εδω στη πολη που ειμαι εχω ενα κυκλο(καλό ή κακό) απο γνωστούς και ισως ειναι καλύτερα για μένα....αλλα από καιρό είχα κουραστει απο διαφορα θεματα που περναω και ήθελα να φυγω.....και τωρα ηρθε η στιγμή και δεν ξερω τι να κανω....

    Τι θα με συμβουλεύατε εσείς;;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πρέπει να γράψεις τα υπέρ κ τα κατά κ στις δύο περιπτώσεις κ να υποθέσεις το καλύτερο κ το χειρότερο σενάριο κ στις δύο περιπτώσεις. Να τα συγκρίνεις όλα αυτά κι όπου γύρει η ζυγαριά. Δεν μας δίνεις κ πολλές πληροφορίες. Εγώ τουλάχιστον μ αυτά που εγραψες δεν μπορώ να σε συμβουλεψω

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα, μετα απο αυτα που περνας προσωπικα θα σε συμβουλευα να ξανα κουβεντιασεις με τον αδελφο σου να συζησετε μαζι, να υπαρξουν δυο "τσεπες" να πληρωνουν τα εξωδα, παιζει μεγαλο ρολο και πιστεψεμε θα νιωσεις την διαφορα αμεσως,οικονομικα μιλαω. Οσο για το αλλο θεμα, μπορει να ειναιλιγο πιο ασχημα, διοτις εαν εχεις μαθει να ζεις μονος σου ειναι δυσκολο να βαλεις ακομα και ζωακι σπιτι σου!,αλλα επειδη ειναι αδελφος σου, δεν ειναι κανενας αγνωστος συμφοιτητης σου, ειναι αδελφος σου τον ξερεις σε ξερει δεν θα υπαρξουν θεματα, αρα νομιζω οτι ευκολα θα συνηθησεις, εξαλου απο οσα μας λες, οου με καλο τροπο μας λες πολλες πληροφορειες - το να ζηταγε καποιος πιο πολλα θα ηταν ειτε πονηρο κουτσομπολιο ειτε παραβιασεη προσωπικων δεδομενων,αχα -οπως γραφεις λοιπον το πατρικο σας ειναι μακρια, αρα ειναι δυσκολο να υπαρχει καποια αμεση βοηθεια παραδηγμα φαγητο. Εαν ομως βρεις μια καλη δουλεια με καλο μισθο , και η εποχη εχει τετοιες ,τοτες νομιζω θ ηταν καλητερα να επικοινωνησεις με τον ιδιοκτητη που μενεις τορα και να του ζητησεις 1 μηνα.Ο νομος το προβλεπει αυτο, εχουν αλλαξει τα πραγματα μετα την καραντινα, εαν μπεις στο σαιτ της ΠΟΜΙΔΑ θα δεις οτι εχουν δωσει πολλα υπερ στους νοικαρηδες λογο των προβληματων της εποχης .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Είσαι στρεσαρισμένος από το γεγονός ότι έμεινες ξαφνικα άνεργος και σκεφτεσαι βιαστικά. Παρε μια βαθυα ανάσα αρχικά και σκέψου τι επιλογές έχεις αλλά που να σου αρέσουν, γιατί υποψιάζομαι ότι με τους γονείς δεν θα ήταν καλή ιδέα.

    Το κακό με τα διαμερίσματα τώρα είναι ότι ερχονται οι φοιτητες και τα πιάνουν όλα. Είναι η χειρότερη περιόδος να ψαξεις σπίτι. Όμως φυσικά μπορεί να φανείς τυχερός.

    Για μένα η καλύτερη εκδοχή μου ακούγεται ο αδερφός. Η πιο ασφαλή και ήρεμη. Συνδιάζει και την σχετικά αυτονομία σου γιατί αλλιώς γόνεις αλλιώς αδερφός και θα εχεις την ηρεμία σου να ψαξεις για δουλεια.

    Εαν χρειαστείς μεταφορική έχω εναν πολυ καλό και φθηνό, μου εκανε μετακόμιση με 50 ευρω ολοκληρο σπίτι.

    Καλη τυχη ότι και να αποφασίσεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή ουδέν μονιμότερον του προσωρινού κι επειδή είσαι 31 κι όχι 21, καλύτερα να ψαχτείς εκεί που είσαι τώρα ή κάπου αλλού αλλά μόνος σου. Γιατί αν πας προσωρινά στο χωριό και δεν κάτσει τίποτα στην πόλη του αδερφού σου, θα ξεμείνεις στο χωριό με τους γονείς, ή αν πας στην πόλη του αδερφού σου και βρεθεί κάτι και συζείς με τον αδερφό σου, θα καταλήξεις για πάρα πολύ καιρό με τον αδερφό σου. Και θεωρώ ότι σε αυτήν την ηλικία δεν είναι κι ότι καλύτερο να συζείς με τους δικούς σου, όσο καλά κι αν τα πάτε. Αλλά αυτή είναι απλά μία γνώμη, όπως το βλέπει ο καθένας.

Similar Threads

  1. Ιδεοληψίες και έντονο άγχος
    By Gtzoun in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 10-02-2020, 11:51
  2. Κρίσεις πανικού,έντονο ανχος φοβίες αντιπαράθεσης και άλλα παρακαλώ βοηθήστε με
    By Geo89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-06-2017, 12:22
  3. Έντονο αγχος
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-02-2015, 20:01
  4. έντονο άγχος
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 07-04-2013, 16:57
  5. Έντονο άγχος help..
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-07-2012, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •