Νέος κάτοικος της περιοχής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Meditation
    Guest

    Νέος κάτοικος της περιοχής

    Πλέον μένω σε νέα περιοχή/πολη. Δεν έχω κανέναν γνωστό εδώ, ούτε φίλους ούτε συγγενείς. Όλα από το μηδέν. Νιώθω λίγο μια απομόνωση, θέλω να γνωρίσω ανθρώπους από τη γειτονιά μου και να δικτυωθω. Τι να κάνω; να χτυπάω πόρτες γειτόνων στο πουθενά; γειτονες δεν έχω by the way,δεν παίζει σε πολυκατοικία η φάση. Δουλειά ψάχνω και πιστεύω πως όταν βρω ισως συνάναστραφω με κάποια άτομα από εκεί. Το θέμα είναι πως λογικά η δουλειά μου θα είναι σε άλλη περιοχή από εδώ που μενω γιατί τα πράγματα είναι ψόφια εδώ. Τι μου προτείνετε να κάνω για να αποκτήσω γνωστούς από εδώ; είναι δύσκολο να νιώθει κάποιος μόνος στη μέση του πουθενά. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Σίγουρα θα πήγαινα γυμναστήριο για αρχη

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Σίγουρα θα πήγαινα γυμναστήριο για αρχη
    Ναι...υποθετω...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δεν ξέρω κ τι περιοχή είναι κ αν είσαι άντρας η γυναίκα πάντως αν έχεις διάθεση ίσως σε κάποιο σύλλογο η ομάδες.Μπορει ο δήμος να έχει κάποια προγράμματα που μαθαίνεις χορό πλέξιμο. Αλλά κ στο γυμναστήριο αν μπεις σε γκρουπακια γνωρίζεις αρκεί να έχεις όρεξη να πηγαινεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχει να κάνει λίγο με εσένα, με τι αισθάνεσαι άνετα κτλ, προσωπικά έχω πει ξανά ότι δεν είμαι υπερβολικά κοινωνική και μου αρέσει να κάνω πράγματα μόνη μου, ωστόσο όταν έφτανα σε νέα μέρη άγνωστη μεταξύ αγνώστων, έπαιρνα εγώ πρωτοβουλίες να ανοίγω συζητήσεις ώστε να κάνω κάποιες γνωριμίες σιγά σιγά. Π.χ. αν πηγαίνεις για ένα ποτό ή ένα καφέ κάπου στη γειτονιά με κάποια αφορμή μπορείς να αρχίσεις να μιλάς με κάποιους θαμώνες ή τα παιδιά που δουλεύουν εκεί. Αν ειδικά σε δουν πάνω από 2-3 φορές, κάποια στιγμή που είναι χαλαρά, συνήθως κάτι παραπάνω θα πουν κι αυτοί να πιαστείς από αυτό και να τους μιλήσεις. Αν βέβαια κάθεσαι με ένα βιβλίο ή το κινητό σου και είσαι στην κοσμάρα σου και απαντάς μονολεκτικά, σηκώνεις τείχος γύρω σου και στέλνεις μήνυμα "μην με ενοχλείτε" ή αν εσύ έχεις μοναξιές και θες να γνωρίσεις κόσμο και βλέπεις μόνο του ένα ζευγαράκι που είναι μες στα μέλια και θέλει την ησυχία του, μάλλον δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να τους πιάσεις την πάρλα. Οπότε κρίνεις ανάλογα με την κατάσταση.
    Το ίδιο ισχύει και με οποιοδήποτε μέρος πηγαίνεις συχνά στη γειτονιά, π.χ. μία φίλη μου μετακόμισε από κάπου εξοχικά που έμενε στο κέντρο της Αθήνας όπου δεν ήξερε άνθρωπο και σιγά σιγά έγινε φίλη με κάποια νεαρά παιδιά που έχουν ένα μίνι μάρκετ πιο κάτω. Δραστηριότητες που σε ενδιαφέρουν πάντα βοηθάνε, από εκμάθηση ξένων γλωσσών, σεμινάρια, γυμναστήριο, εκδρομές κτλ... Αρκεί να είναι κάτι που σε ενδιαφέρει βέβαια και να μην γραφτείς μόνο με σκοπό να γνωρίσεις κόσμο. Έχε το νου σου και σε τοπικά sites, εφημερίδες κτλ για διάφορα πράγματα που γίνονται μόνο μία φορά στην περιοχή, μπορεί κι εκεί να κάνεις γνωριμίες. Έχουν μειωθεί λόγω κορωνοϊού κάποια πράγματα, αλλά δεν έχουν εξαφανιστεί εντελώς. Από ξεναγήσεις μέχρι εκθέσεις ζωγραφικής ή μουσικές βραδιές, οτιδήποτε.

    Εύχομαι να βρεις μία καλή δουλειά σύντομα κι όλα να σου πάνε καλά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    To ποδήλατο είναι μια καλή αφορμή για κοινωνική επαφή. Κάποιο σύλλογοι της περιοχής με πολιτιστικές, αθλητικές, φυσιολατρικές, ζωοφιλικές ή άλλες δραστηριότητες, εκδηλώσεις του δήμου, συναυλίες, κοινωνικός εθελοντισμός, πολλά. Όρεξη νά χεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,729
    μενεις μονη σου στο σπιτι, ή με γονεις/συγκατοικο;; τι μεγεθους πολη ειναι; ποσο μικρη, δηλαδη;

  8. #8
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    To ποδήλατο είναι μια καλή αφορμή για κοινωνική επαφή. Κάποιο σύλλογοι της περιοχής με πολιτιστικές, αθλητικές, φυσιολατρικές, ζωοφιλικές ή άλλες δραστηριότητες, εκδηλώσεις του δήμου, συναυλίες, κοινωνικός εθελοντισμός, πολλά. Όρεξη νά χεις...
    Πώς να τα βρεις όλα αυτά όμως; και αν υπάρχουν εδώ

  9. #9
    Meditation
    Guest
    Είναι ωραίες οι ιδέες που μου προτείνετε. Όταν λέτε αυτό για το στέκι και να μιλήσω σε άτομα εννοείται ότι κάποιος πχ να πηγαίνει μόνος του σε κάποιο μαγαζί για καφέ και να πιάσει κουβέντα με άλλους ανθρώπους γύρω του;

    Δεν ξέρω τι υπάρχει εδώ η αλήθεια είναι. Και αν υπάρχουν όλα αυτά που προτείνετε. Κάθε αρχή και δύσκολη. Θα κάνω κάτι από αυτά, όμως το θέμα είναι πόσο εύκολο θα είναι να αναπτύξεις κάποιες παρέες που θα βγαίνεις κιόλας μαζί τους οχι απλά άτομα που θα λες ένα καλημέρα. Εκεί βλέπω κάποια δυσκολία. Θα δείξει....


    (Δεν έχω ούτε γονεις, ούτε συγγενείς ούτε συγκάτοικο)
    Last edited by Meditation; 01-09-2020 at 19:25.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Καιρός να μάθεις καποιο όργανο δεν θα σε αφησει μονο σου ποτέ.....Αν εγώ για παράδειγμα ήμουν στη θέση σου που παιζω πολυ καλό μπουζούκι με κλειστή θηκη για να μη νομιζουν πως το κάνω για τρακα και άραζα σε καποιο παγκακι και έπαιζα σε 10 μέρες θα ειχα μαθει τη μιση περιοχή. Καταλαβαίνεις τι σου λέω; Ειναι τεετοια η φαση που δεν σε αφηνει το οργανο μονο σου ποτέ.

    Υ.Γ Έχει και τη φαση του σε στυλ έρχεται καποιος και σου λέει φιλε θα μου παίξεις αυτό, Και του δίνεις πόνο, ελπίδα ή του λες φίλε δεν παιζω σκουπιδια

    Υ.Γ 1 Για να μαθεος να ζωγραφίζεις σε ικανοποιητικο βαθμο με μπουζουκι θα σου παρει ενα καθημερινο τριωράκι μελετης για 5 χρονια. Αν το γουσταρεις με το καιρο το τριωρο γινεται και 8ωρο χωρις να το παρεις χαμπάρι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,729
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Πώς να τα βρεις όλα αυτά όμως; και αν υπάρχουν εδώ
    .... google it

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Είναι ωραίες οι ιδέες που μου προτείνετε. Όταν λέτε αυτό για το στέκι και να μιλήσω σε άτομα εννοείται ότι κάποιος πχ να πηγαίνει μόνος του σε κάποιο μαγαζί για καφέ και να πιάσει κουβέντα με άλλους ανθρώπους γύρω του;

    Δεν ξέρω τι υπάρχει εδώ η αλήθεια είναι. Και αν υπάρχουν όλα αυτά που προτείνετε. Κάθε αρχή και δύσκολη. Θα κάνω κάτι από αυτά, όμως το θέμα είναι πόσο εύκολο θα είναι να αναπτύξεις κάποιες παρέες που θα βγαίνεις κιόλας μαζί τους οχι απλά άτομα που θα λες ένα καλημέρα. Εκεί βλέπω κάποια δυσκολία. Θα δείξει....


    (Δεν έχω ούτε γονεις, ούτε συγγενείς ούτε συγκάτοικο)
    Ναι, εγώ πάω και για καφέ και για ποτό και παντού μόνη μου, δεν έχω θέμα. Περνάω και μόνη μου καλά. Αλλά έχω κάνει και αρκετές γνωριμίες και παρέες έτσι.
    Ίσως θες να ρίξεις μία ματιά σε αυτό το παλιότερο θέμα, ιδίως στο ποστ μου #24 για να δεις τι εννοώ.

    https://www.psychology.gr/forum/thre...8C%CE%BD%CE%B7

  13. #13
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Είναι ωραίες οι ιδέες που μου προτείνετε. Όταν λέτε αυτό για το στέκι και να μιλήσω σε άτομα εννοείται ότι κάποιος πχ να πηγαίνει μόνος του σε κάποιο μαγαζί για καφέ και να πιάσει κουβέντα με άλλους ανθρώπους γύρω του;

    Δεν ξέρω τι υπάρχει εδώ η αλήθεια είναι. Και αν υπάρχουν όλα αυτά που προτείνετε. Κάθε αρχή και δύσκολη. Θα κάνω κάτι από αυτά, όμως το θέμα είναι πόσο εύκολο θα είναι να αναπτύξεις κάποιες παρέες που θα βγαίνεις κιόλας μαζί τους οχι απλά άτομα που θα λες ένα καλημέρα. Εκεί βλέπω κάποια δυσκολία. Θα δείξει....


    (Δεν έχω ούτε γονεις, ούτε συγγενείς ούτε συγκάτοικο)
    Καλημέρα!

    Δεν είναι τόσο εύκολο αν δεν είναι του χαρακτήρα σου να βγεις μόνη σου για καφέ ή για φαγητό ελπίζοντας ότι έτσι θα βρεις παρέες...

    Εγώ ,ας πούμε και να αποφάσιζα να πάω για ένα καφέ ποτέ δεν θα έκανα κίνηση να ανοίξω συζήτηση με κάποιον από εκεί γύρω αν δεν μου έδινε την κατάλληλη αφορμή και πάλι πολύ διστακτικά.

    Κυρίως αν είμαι μόνη μου θα προτιμήσω να κάνω ένα περίπατο,μπορεί να καθήσω για λίγο σε ένα παγκάκι και πάλι για να πιάσω συζήτηση με έναν παντελώς άγνωστο με σκοπό να αποκτήσω παρέες πρέπει να περάσει από σαράντα κύματα...

    Για εμένα το ιδανικο είναι να γραφτείς σ ενα γυμναστήριο ή αν υπάρχει κάποιος πολιτιστικός σύλλογος εκεί της περιοχής ,ώστε να έρχεσαι σε συχνή επαφή με αρκετό κόσμο και μέσα από εκεί να αποφασίσεις ανάλογα με αυτά που βλέπεις με ποια άτομα μπορείς να συνυπαρξεις και να περνάς καλά.

    Και μια συμβουλή που αν θες την κρατάς ...
    Στις μέρες μας πλέον για να εμπιστευτείς κάποιον και να αποφασίσεις ότι μπορείς να κάνεις παρέα είναι πολύ δύσκολο,για αυτό να είσαι πολύ προσεκτική και σίγουρη(όσο είναι εφικτό πλέον)πριν κάνεις κίνηση.
    Αυτά του τύπου για σας ηρθα να κάτσω να πιούμε ένα καφέ καλύτερα μην τα επιχειρήσεις...καλύτερα να μείνεις λίγο παραπάνω μόνη σου παρά να βρεθείς προ εκπλήξεων .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι έχουν οι μέρες μας σε σχέση με παλιότερα;

  15. #15
    Meditation
    Guest
    Δεν ξέρω πόσο ανοικτοί πλέον είναι οι άνθρωποι...θα κάνω εγώ ότι μπορώ να κανω....και βλέπουμε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νεος στο forum
    By Andrenalin in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 1
    Last Post: 12-01-2020, 05:25
  2. ΝΕΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΣΤΑ 26...
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 28-07-2013, 21:33
  3. Πρόσφατα κάτοικος εξωτερικού, αγχώδης κατάθλιψη, νοσοφοβία, μοναξιά
    By Τριαντάφυλλος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-03-2011, 01:59
  4. Νέος και εγώ... υπέρβαρος
    By S11 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2010, 19:59
  5. o νέος μου έρωτας
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2007, 04:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •