Μια συμβουλή χρειάζομαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    Μια συμβουλή χρειάζομαι...

    Καλησπέρα παιδιά..ελπίζω να είστε καλά.
    Να μοιραστώ και εγώ τις ανησυχίες μου και αν κάποιος έχει αντιμετωπισει ποτέ κάποιο τέτοιο ζήτημα ας μου πει δυο κουβέντες γιατι έχω αγχωθει...Λοιπόν είμαι με ένα παιδί μαζί 2 χρόνια είναι 9 χρόνια μεγαλύτερό μου εγώ είμαι 23..και από την αρχή της σχέσης μας θέλαμε να το επισημοποιήσουμε και να αραβωνιαστουμε επειδή τα πηγαίναμε και τα πάμε ακόμη πάρα πολύ καλά..η γιαγιά μου δεν συμπαθεί την οικογένεια του καθόλου επειδή δεν είναι και πολύ "ευκατάστατοι" ας πούμε και δεν συμπαθεί κυρίως την μάνα του επειδή φροντίζει κάποιους ανθρώπους και το θεωρεί υποδιεστερη δουλεια..και μόλις της είχα πει στην αρχή της σχέσης μας ότι είμαι με αυτό το αγόρι θύμωσε πολύ και έλεγε ότι άμα το μάθει ο πατέρας μου θα γίνει χαμός..από τότε με φόβισε παρά πολύ και δυσκολεύομουν να μιλήσω στους γονείς μου...πέρασε καιρός ..και μίλησα τώρα στους γονείς μου..τον πήραν καλά μόνο που η μητέρα μου ανυσηχει λίγο...σε λίγες μέρες θα έρθει στο σπίτι μου για γνωριμία...και νιώθω μια αγωνία μην μεταφέρει άσχημα ανυπόστατα λόγια η γιαγιά μου στην μητέρα μου και την κάνει να τον πάρει με άσχημο ματι...τι να κάνω παιδιά έχετε καμία ιδέα?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Επειδη εχω βρεθει σε παρομοια! οχι σε ιδια φαση του αγοριου σου εννοω- θα σου πω κατις ναε συμφορμιτησα.
    Το ψυχολογικο προβλημα οπου δυστυχως αρρωσταινει το μυαλο παιδιων απο πλουσιες οικογενειες ειναι αυτο ακριβως που παει να σε "κολησει" η γιαγια σου!! Ο φοβος οτι σε θελουν για αυτα που εχεις και οχι για αυτο που εισαι ειναι το μεγα προβλημΑ!! ΠΡΟΣΕΧΕ κοπελια!! μην το παθεις αυτο το μικροβιο, θα ζεις μια ζωη γεματη με φοβιες! μην το κανεις, καλητερα να την παθεις,παρα να φοβασαι!
    Απο τον τροπο που γραφεις, νομιζω οτι εισαι ενα κοριτσι που εχεις αγαπη πιο πολυ στην "ζυγαρια" των αισθηματων σου μεσα, παρα καχυποψιες και μισος!! Λοιπον ευχομαι να το κρατησεις αυτο! και οσο κι αν υπαρξουν πονηροι που μπορει να σου την πεσουν για αυτο, απλα καντους ακρη και μην βαλεις στην ψυχουλα σου μεσα αυτο το δηλυτιριο!!
    Ακου την καρδια σου και οχι την γιαγια σου!! ζηστε τον ερωτα σας!! και αν ειναι λιγο δυνατος να τον κανετε πιο δυνατο μαζι!! Αν λιγο σας ενδιαφερουν οι γονεις σας, να το κανετε οσο πιο αδυναμο αυτο το κακο σκεπτικο!! Αν μεταξυ σας υπαρχει αυτο το "ρευμα" στα βλεματα σας!! να το κανετε οσο πιο δυνατο γινετε!! Η αγαπη σας ειναι δωρο Θεου! και να το σεβεστε ετσι!!

  3. #3
    Το μόνο που θέλω είναι να ξεκινήσουμε την ζωή μας παρέα με ηρεμία χωρίς εντάσεις και άσχημα λόγια από ανθρώπους που κανονικά θα έπρεπε να χαίρονται...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Το μόνο που θέλω είναι να ξεκινήσουμε την ζωή μας παρέα με ηρεμία χωρίς εντάσεις και άσχημα λόγια από ανθρώπους που κανονικά θα έπρεπε να χαίρονται...
    αυτα δυστυχως θα τα εχεις κοριτσιμου στην ζωη σου!! Λυπαμαι!! Δεν φανταζεσαι ποσο θα ηθελα να σου γραψω το αντιθετο, να σου εγραφα οτι θα ζεις εναν ερωτα οπου θα ειναι αποδεκτος απο ολους!! Δυστυχως οι ανθρωποι δεν ειναι οπως νομιζουμε! θα καταλαβεις οτι ο ερωτας σας ειναι δυνατος οταν δεις ανθρωπους να σε ζηλευουν! Δεν λεω για τη μαμα σου, λεω για μερικους φιλους, η μαμακα παντα θα σε αγαπα! απλα το αγχος της να σε βοηθαει προς το καλητερο για εσενα μπορει μερικες φορες να την κανει αθελα της να σου πει καμια κουβεντα λαθος! αλλα η μανουλα καταλαβαινεις οτι το κανει απο αγαπη! αν η μαμα σου δει τα ματια σου να λαμπουν απο ευτυχια ,δεν νομιζω να την ενδιαφερει αν ο ανδρας σου ηταν ακομα και απο το αφγκανησταν!
    Στο τελος καθε ημερας που διασχιζει το αστρο σου! καθε νυχτα που θα πεφτεις για υπνο σαν θα κληνεις με φιλια το τηλεφωνο απο τον μελωντα συντροφο σου! καθε νυχτα λιγο πριν σε παρει ο Μορφεας το σημαντικο ειναι να βγαινει το αφθορμιτο χαμογελο του ερωτα σαν θυμασαι το αλλο σου μισο! αυτο ειναι απο την καρδια!να το θυμασαι παντα αυτο! Προσωπικα ετσι εκανα για να δω αν ειμουν ακομα ερωτευμενος! ,δεν πιεζεσαι , βγαινει και μονο στην θυμιση του αλλου σου μισου το χαμογελο!

  5. #5
    Σ ευχαριστώ για αυτά τα λόγια...είναι πολύ ενθαρρυντικά..να είσαι καλα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,007
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Καλησπέρα παιδιά..ελπίζω να είστε καλά.
    Να μοιραστώ και εγώ τις ανησυχίες μου και αν κάποιος έχει αντιμετωπισει ποτέ κάποιο τέτοιο ζήτημα ας μου πει δυο κουβέντες γιατι έχω αγχωθει...Λοιπόν είμαι με ένα παιδί μαζί 2 χρόνια είναι 9 χρόνια μεγαλύτερό μου εγώ είμαι 23..και από την αρχή της σχέσης μας θέλαμε να το επισημοποιήσουμε και να αραβωνιαστουμε επειδή τα πηγαίναμε και τα πάμε ακόμη πάρα πολύ καλά..η γιαγιά μου δεν συμπαθεί την οικογένεια του καθόλου επειδή δεν είναι και πολύ "ευκατάστατοι" ας πούμε και δεν συμπαθεί κυρίως την μάνα του επειδή φροντίζει κάποιους ανθρώπους και το θεωρεί υποδιεστερη δουλεια..και μόλις της είχα πει στην αρχή της σχέσης μας ότι είμαι με αυτό το αγόρι θύμωσε πολύ και έλεγε ότι άμα το μάθει ο πατέρας μου θα γίνει χαμός..από τότε με φόβισε παρά πολύ και δυσκολεύομουν να μιλήσω στους γονείς μου...πέρασε καιρός ..και μίλησα τώρα στους γονείς μου..τον πήραν καλά μόνο που η μητέρα μου ανυσηχει λίγο...σε λίγες μέρες θα έρθει στο σπίτι μου για γνωριμία...και νιώθω μια αγωνία μην μεταφέρει άσχημα ανυπόστατα λόγια η γιαγιά μου στην μητέρα μου και την κάνει να τον πάρει με άσχημο ματι...τι να κάνω παιδιά έχετε καμία ιδέα?
    Αφού οι γονείς σου το πήραν σχετικά καλά γιατί αγχώνεσαι τόσο; Η μητέρα σου αν επηρεάζεται τόσο από την γνώμη άλλων θεωρώ πως είναι θέμα δικό της και όχι δικό σου..
    Ίσως θα σε έκανε να νιώσεις περισσότερη ασφάλεια αν έκανες μια συζήτηση μαζι της, να ακούσεις πως βλέπει όλο αυτό και να πεις και εσύ την γνώμη σου..
    Last edited by george1520; 08-09-2020 at 11:12.

  7. #7
    Αν όμως η γιαγιά μου πιάσει την μάνα μου και της πει άσχημα λόγια και για το αγόρι μου και για την οικογένεια του τότε σίγουρα ίσως να μην θέλουν να έρθει σπίτι το αγόρι μου και εγώ μένω με τους γονείς μου...τότε τι επιλογές έχω στο να μην υπάρξουν εντάσεις μεγάλες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Γνώμη μου γράψε τους κανονικά.
    Στο κάτω κάτω δήλωσε τους και λάθος να κάνω ας φάω τα μούτρα μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα Χριστίνα.

    Δεν ξέρω αν το περιβάλλον σου είναι συντηρητικό και για αυτό δίνεις τόση σημασία στην επισημοποίηση, αν θες μία γνώμη πάντως, μην βιαστείς για αρραβωνιάσματα και τέτοια. Εδώ κάθεσαι και προβληματίζεσαι τόσο για τη γνώμη της γιαγιάς, πως θα χειριστείς πιο σοβαρά θέματα αύριο-μεθαύριο; Ενήλικας είσαι στα 23 κι ότι θες κάνεις, αλλά τα έφιαξες στα 21 με το παλλικάρι, αυτός 9 χρόνια μεγαλύτερος ίσως έχει ατσαλώσει πιο πολύ χαρακτήρα, εσύ είσαι ακόμα μικρούλα. Αφού τα πάτε πολύ καλά με το παιδί, δεν έγινε και τίποτα αν καθυστερήσετε τα επίσημα κάποια χρόνια. Είναι απολύτως λογικό αφού έχεις 2 χρόνια σχέση να θες να γνωρίσει την οικογένειά σου, κάντο στο χαλαρό και μην αγχώνεσαι τόσο. Οι δικοί σου είναι θετικοί, με τον άνθρωπο τα πάτε μια χαρά, όσο πιο πολύ τον γνωρίζουν και δουν ότι είσαι ευτυχισμένη μαζί του κι αυτός είναι αξιόλογο άτομο, τόσο θα κερδίσει την εμπιστοσύνη τους. Οι γονείς σου έχουν δική τους κρίση, γιατί να επηρεαστούν τόσο από τη γιαγιά; Είναι τόσο αυταρχική κι αυτοί τόσο νιάνιαρα να τους επηρεάζει τόσο; Νομίζω ότι άδικα σκας τόσο πολύ. Όλα καλά θα πάνε.

  10. #10
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Αν όμως η γιαγιά μου πιάσει την μάνα μου και της πει άσχημα λόγια και για το αγόρι μου και για την οικογένεια του τότε σίγουρα ίσως να μην θέλουν να έρθει σπίτι το αγόρι μου και εγώ μένω με τους γονείς μου...τότε τι επιλογές έχω στο να μην υπάρξουν εντάσεις μεγάλες;
    Καλημερα Χριστίνα!

    Δεδομένων των συνθηκών εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την μανούλα μια μέρα και να βγείτε παρέα για ένα ωραίο καφεδάκι πριν προλάβει η γιαγιά να της πει το οτιδήποτε.
    Να καθίσεις και να πεις τι ακριβός είναι αυτός ο άνθρωπος για εσένα και πως σχεδιάζεται να προχωρήσετε με την σχέση σας.
    Είστε ήδη δυο χρονιά μαζι και είναι πολύ λογικό να γνωρίσει και τους δικούς σου .

    Αν η μαμά δει ότι εσυ είσαι πολύ καλά με τον άνθρωπο σου, είμαι σίγουρη πως όταν πάει η γιαγιά να της μιλήσει θα υπάρξει αντίλογος.
    Ποιος γονιός δεν θέλει την ευτυχία του παιδιού !

    Μην δίνεις δικαιώματα σε τρίτους να ορίζουν τις προσωπικές σου σχέσεις .Είσαι μικρή αλλά όχι και τόσο που η γιαγιά να έχει αυτο το δικαίωμα και πολύ περισσότερο οταν είσαι με έναν άνθρωπο κατά πολύ μεγαλύτερο σου που μπορεί άνετα να σε στηρίξει.

    Πρόλαβε εσύ κορίτσι μου τα γεγονότα πριν προλάβουν αυτά εσένα και φρενάρουν τις επιθυμίες σας!

  11. #11
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας....θα μιλήσω εγώ πρώτα πριν προλάβει και της βάλει άσχημα λόγια η γιαγιά μου

  12. #12
    Τελικά είπε άσχημα πράγματα η γιαγιά μου ανέβασε και πίεση από το πρωί και είπες πως θέλει να φύγει και από το σπίτι (ναι τραγικό)....αλλά η μάνα μου δεν έδωσε σημασία στα λόγια της,της εξήγησα και εγώ πως έχει η κατάσταση οπότε τα πράγματα είναι καλά

  13. #13
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Τελικά είπε άσχημα πράγματα η γιαγιά μου ανέβασε και πίεση από το πρωί και είπες πως θέλει να φύγει και από το σπίτι (ναι τραγικό)....αλλά η μάνα μου δεν έδωσε σημασία στα λόγια της,της εξήγησα και εγώ πως έχει η κατάσταση οπότε τα πράγματα είναι καλά
    Η γιαγιά γιατί τόση εμμονή με αυτο το θεμα?

    Τι ηλικία εχει ?Είναι σε θέση να μπορει να έχει άποψη η οποία να ειναι υπολογίσιμη?

  14. #14
    Έχει πρόβλημα επειδή λέει ότι δεν είναι ούτε εκείνος ούτε οι γονείς του ευκατάστατοι...το αγόρι μου δουλεύει..οι γονείς του κάνουν και αυτοί ότι δουλειά βρουν...παρόλαυτα συνεχίζει να λέει πως είναι κατώτεροι...είναι 85...έχει άποψη αλλά λανθασμένη...έχει όλη μέρα πίεση σήμερα και νεύρα..

  15. #15
    Εντωμεταξύ το θέμα είναι ότι ούτε εμείς είμαστε τίποτα πλουσιοι..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι οπωσδήποτε την συμβουλή σας
    By Anxious22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-10-2019, 01:30
  2. Χρειάζομαι συμβουλή παρακαλώ!
    By Lavingar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 117
    Last Post: 12-02-2019, 21:47
  3. χρειάζομαι επειγόντως τη συμβουλή σας!
    By madiwasp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 53
    Last Post: 02-05-2016, 00:34
  4. χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλη σε.....
    By lady-in-red in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 13-02-2014, 20:03
  5. Χρειάζομαι την συμβουλή σας
    By Fotis75 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 27-07-2008, 17:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •