Χαμηλη αυτοεκτιμηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Νομίζω πως η Γιώτα μιλάει για περιπτώσεις π.χ.να πω ένα χοντρό παράδειγμα που ένας άντρας(ή κ γυναίκα) κακοποιεί με κάποιο τρόπο τη σύντροφό του(λεκτικά,ψυχολογικά...)επ ειδή καταβάθος έχει πολύ χαμηλή αυτοεικόνα κ έτσι θέλει να \'ρίξει\' κ τον άλλον στα μέτρα του. Αυτό εννοώ.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Καταρχήν συμφωνώ και με τη γιώτα και με την Άρσι. Όντως ένας άνθρωπος με χαμηλή αυτοεκτίμηση μπορεί να γίνεται πολύ αυστηρός κριτής των άλλων (συχνά στα όρια της κακοποίησης). Επίσης, μπορεί να αναζητά μια πιο επιφανειακή επιβεβαίωση, αποφεύγοντας τις ευκαιρίες για πιο ουσιαστικές σχέσεις, επειδή πιστεύει ότι δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε αυτές.

    Οπότε καταλαβαίνεις ότι το \'δεν ήθελα να σου δημιουργήσω πρόβλημα\' μπορεί να είναι μια δικαιολογία, που στην πραγματικότητα σημαίνει \'δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα στον εαυτό μου, γιατί πιστεύω ότι δεν αξίζω την προσοχή σου, γιατί πιστεύω ότι θα με απορρίψεις\'. Και τα άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση δεν δέχονται καλά την αποτυχία και την απόρριψη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Υπαρχει καποια ορολογια για ολα αυτα;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Τι ορολογία εννοείς?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Εσεις οι γιατροι εχετε ταμπελες για ολα :)
    Εδω δεν υπαρχει κατι για οσους εχουν τοσο ασχημη εικονα του εαυτου τους;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ε όχι δα! Δηλαδή το απλό \'χαμηλή αυτοεκτίμηση\' δεν φτάνει? :)
    Για να μπει μια \'ταμπέλα\' όπως λες, χρειάζεται ολόκληρη λίστα από χαρακτηριστικά και όχι ένα μεμονωμένο ή μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.

    Αλλά ακόμα και τότε προσωπικά δεν μου αρέσουν οι \'ταμπέλες\', δημιουργούν περισσότερα προβλήματα παρά λύνουν :)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Θελησα να σου την πω αλλα μου την εφερες :)
    Πιστευεις οτι γενικα ειναι κατι αναστρεψιμο για τον οποιοδηποτε ανθρωπο, οχι μονο για την συγκεκριμενη περιπτωση, να αλλαξει και ποσο ευκολο ή δυσκολο;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Η χαμηλή αυτοεκτίμηση? Φυσικά και μπορεί να αλλάξει. Το πόσο εύκολο ή δύσκολο εξαρτάται από πάρα πολλά για να δοθεί μια απλή απάντηση.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Παντως εγω δεν εχω σκοπο να περιμενω για κατι τετοιο βασισμενος σε ισως και εαν. :)
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Χαμηλή αυτοεκτίμηση. Αυστηρός κριτής των πάντων και κυρίως του εαυτού μου. Αποφεύγω τις συχνές επαφές με γνωστούς, φίλους κτλ., γιατί αισθάνομαι ντροπή που δεν έχω προχωρήσει στην ζωή μου σε σχέση με τους άλλους. Η πιθανότητα και μόνο μιας κοινωνικής επαφής πυροδοτεί στο μυαλό μου σενάρια στραμμένα εναντίον μου. Παρόλο που τις περισσότερες φορές περνάω καλά, δεν θέλω να υποφέρω το \"προπαρασκευαστικό\" στάδιο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •