το παιδι μου ειναι ομοφυλοφιλος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Θελώ κι εγώ να τονίσω ότι πραγματικά θεωρώ αξιοθαύμαστη τη στάση σου. Ξέρω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεφύγουμε από τα στερεότυπα που μας έχει περάσει η κοινωνία. Η Ελλάδα είναι ακόμα συντηρητική σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες και οι πατεράδες έχουν ακόμα αυτό το ισχυρό ιδανικό για τους γιούς τους - την αντίληψη περί ανδρισμού. Το γεγόνος ότι βλέπεις έτσι το θέμα, με αγάπη προς το γιό σου είναι πραγματικά δείγμα ανώτερου ανθρώπου. Το μόνο όμως που θα ήθελα να σου πω είναι να αλλάξεις το τρόπο με τον οποίο νιώθεις για το όλο θέμα. Πραγματικά σου λέω δεν αξίζει να στεναχωριέσαι έτσι. Εαν αποδεχτείς και στηρίξεις το παιδί σου θα έχει τη δύναμη να ανταποκριθεί σε όλες τις δυσκολίες, οι οποίες όμως δεν θα είναι πολλές γιατί δεν είναι θηλυπρεπής, δηλαδή δεν φαίνεται ο σεξουαλικός του προσανατολισμός. Πραγματικά είναι ιδιωτικό του θέμα και θα το μοιράζεται με αυτούς που θέλει.
    Στο φίλο μου που σου έλεγα φαίνεται κάπως, αλλά αλήθεια σου λέω είναι απίστευτα κοινωνικός και έχει πάρα πολλούς φίλους και οι άνθρωποι που έχουν κάποιο βάθος βλέπουν πέρα απο αυτό. Φαντάσου ο γιός σου που δεν του φαίνεται καν.
    Πίστεψε με αν έχει τη στήριξη σας και αν δεν νιώθει πως σας κάνει να υποφέρετε (κάτι που τον φορτώνει με ενοχές) θα τα πάει πάρα πολύ καλά στη ζωή του, χωρίς να στερείτε τίποτα σε σχέση με τους \"μη ομοφυλόφιλους\" . Πιστεύω πως΄εσύ και η γυναίκα σου πρέπει να αντιμετωπίσετε το τρόπο που αισθάνεστε, ίσως με κάποια συμβουλευτική ή με δική σας προσπάθεια. Μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα για εσάς παρά για το παιδί σας.
    Και σιγά σιγά θα δεις που \"πολίτικαλ ιν-κορεκτ\" θα είναι η προκατάληψη και οι διακρίσεις και όχι η ομοφυλοφιλία, όπως είναι εξάλλου σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες. Δεν τα λέω όλα αυτά απλά για να σου δώσω θάρρος. Βλέπω πως αυτή τείνει να γίνει η τάση. Εγώ είμαι σχεδόν 22 ετών και βλέπω ότι ο τρόπος που σκέφτονται οι συνομήλικοι μου είναι πολύ διαφορετικός απο άτομα 5-10-15 κτλ χρόνια μεγαλύτερα απο μένα. Τα πράγματα αλλάζουν και μάλιστα σχετικά γρήγορα. Σίγουρα δεν έχει εξαλειφθεί στη γενιά μου αλλά βλέπω πως είναι σίγουρα καλύτερα.
    Προσπαθήστε λοιπόν να γίνετε ξανά ευτυχισμένοι και να εκτιμήσετε και να χαρείτε όλα τα καλά που έχει το παιδί σας. Και μη βλέπετε την ομοφυλοφιλία σαν ελάττωμα - δεν είναι. Το τι κάνει ο καθένας στη σεξουαλική του ζώη είναι ένα προσωπικό ζήτημα που δε πρέπει να το εξετάζουμε παραπάνω απο όσο πρέπει. Τονίζω ότι δεν είναι ασθένεια! Ούτε ψυχική ούτε σωματική. Δεν περιλαμβάνεται στο DSM, το ψυχιατρικό εγχειρίδιο, ούτε σε κανένα ιατρικό εγχειρίδιο. Δε χρειάζεται θεραπεία. Χρειάζεται αποδοχή και να ξεπεράσουμε τα στενά όρια σκέψης που μας επιβάλλει η κοινωνία. Αποδεχτείτε το παιδί σας στο σύνολο του - σαν άτομο και άνθρωπο ξεχωριστό που έχει τόσα να προσφέρει - και μην επικεντρώνεστε σε ασήμαντες λεπτομέρειες. Μην αφήνετε τη κοινωνία με τους παράλογους περιορισμούς της να σας στερεί την ευτυχία. \"Επαναστατήστε\" απέναντι στις επιταγές της και τις αυθαίρετες και φτιαχτές κατηγοριοποιήσεις που επιβάλλει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,835
    manous
    ποσα παιδια εχεις,τι φυλου και σε τι ηλικιες ειναι?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Όλα θα πάνε μια χαρά. Εγώ δηλαδή τι έπαθα; Μια χαρά παιδί είμαι!:p

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    12
    Evath Ευχαριστω και παλι για τα καλα σου λογια που μου δινουν ακομα περισσοτερο κουραγιο λογο και τις ηλικιας σου. Remedy εχω αλλο ενα γιο 12 ετων και μια κορη 7 ετων . Οσο περνανε η πρωτες μερες και μου περναει το πρωταρχικο σοκ που επαθα βλεπω τα πραγματα ποιο θετικα και αισιοδοξα. Εχετε δικιο οσο αφορα το θεμα τις αντιδρασης μου απεναντι σε αλλα ατομα τα οποια θα θεωρουν ασθενεια σωματικη η ψυχικη την ομοφυλοφιλια και θα συμπεριφερονται ρατσιστικα εμμεσα η αμεσα απεναντι σε αυτο. Το αντιθετο του φοβου ειναι η αγαπη και εγω αγαπαω τα παιδια μου τοσο πολυ που δεν θα αφησω κανενα κοινωνικο στερεοτυπο να μου στερηση τα παιδια μου η να τους δημιουργηση ψυχολογικα προβληματα. Παντα ειχα μια προαισθηση οτι ο μεγαλος μου γιος θα γινη ενας υπεροχος ανθρωπος και οτι εχει πολλα καλα να δωσει στους αλλους. Ειναι ενα παιδι πολυ συνεσταλμενος εχει αποψη σε πολλα θεματα και παντα υποστηριζει τις αποψεις του με επιχηρηματα. Πολλες φορες ακουγοντας των να εκφραζετε για θεματα οπως η βια ο ρατσισμος το περιβαλλον η παιδεια πραγματικα με εκπλησουν ευχαριστα η τοποθετησεις του. Προσπαθηστε να καταλαβετε ποσο με στεναχωρη οτι αυτο το παιδι δεν θα γινη πατερας και δεν θα με κανει παππου. Προσπαθω να του δειξω οτι τιποτα δεν εχει αλλαξη και οτι αυτο που εχει σημασια ειναι να επικεντρωθει στα μαθηματα του και να επιλεξη ενα επαγγελμα το οποιο θα των εκφραζει. Αυτο που με δυσκολευει ειναι οτι η μητερα του παλευει μεσα τις να το δεχτει και δεν ξερω αν θα μπορεσει ποτε να των ξαναδει οπως των εβλεπε παλια και να μην των απομακρυνη απο κοντα τις χωρις να ειναι αυτο που σκοπιμα θα θελει να κανει.Δεν εχω παψει ουτε μια στιγμη να θεωρω των εαυτο μου τυχερο για τα παιδια και την οικογενεια που εχω. Ξερω οτι καθημερινα παιδια ανακοινωνουν στους γονεις πολυ χειροτερα πραγματα απο αυτο που μου ειπε ο γιος μου. Θα το παλεψω και θα καταφερω να μην επηρεαση στο ελαχιστο την οικογενεια μου η ομοφυλοφιλια του αντρα (γιου) μας. Με βοηθαει αρκετα η συζητηση που κανω μαζι σας σας ευχαριστω!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by manous73
    Evath Ευχαριστω και παλι για τα καλα σου λογια που μου δινουν ακομα περισσοτερο κουραγιο λογο και τις ηλικιας σου. Remedy εχω αλλο ενα γιο 12 ετων και μια κορη 7 ετων . Οσο περνανε η πρωτες μερες και μου περναει το πρωταρχικο σοκ που επαθα βλεπω τα πραγματα ποιο θετικα και αισιοδοξα. Εχετε δικιο οσο αφορα το θεμα τις αντιδρασης μου απεναντι σε αλλα ατομα τα οποια θα θεωρουν ασθενεια σωματικη η ψυχικη την ομοφυλοφιλια και θα συμπεριφερονται ρατσιστικα εμμεσα η αμεσα απεναντι σε αυτο. Το αντιθετο του φοβου ειναι η αγαπη και εγω αγαπαω τα παιδια μου τοσο πολυ που δεν θα αφησω κανενα κοινωνικο στερεοτυπο να μου στερηση τα παιδια μου η να τους δημιουργηση ψυχολογικα προβληματα. Παντα ειχα μια προαισθηση οτι ο μεγαλος μου γιος θα γινη ενας υπεροχος ανθρωπος και οτι εχει πολλα καλα να δωσει στους αλλους. Ειναι ενα παιδι πολυ συνεσταλμενος εχει αποψη σε πολλα θεματα και παντα υποστηριζει τις αποψεις του με επιχηρηματα. Πολλες φορες ακουγοντας των να εκφραζετε για θεματα οπως η βια ο ρατσισμος το περιβαλλον η παιδεια πραγματικα με εκπλησουν ευχαριστα η τοποθετησεις του. Προσπαθηστε να καταλαβετε ποσο με στεναχωρη οτι αυτο το παιδι δεν θα γινη πατερας και δεν θα με κανει παππου. Προσπαθω να του δειξω οτι τιποτα δεν εχει αλλαξη και οτι αυτο που εχει σημασια ειναι να επικεντρωθει στα μαθηματα του και να επιλεξη ενα επαγγελμα το οποιο θα των εκφραζει. Αυτο που με δυσκολευει ειναι οτι η μητερα του παλευει μεσα τις να το δεχτει και δεν ξερω αν θα μπορεσει ποτε να των ξαναδει οπως των εβλεπε παλια και να μην των απομακρυνη απο κοντα τις χωρις να ειναι αυτο που σκοπιμα θα θελει να κανει.Δεν εχω παψει ουτε μια στιγμη να θεωρω των εαυτο μου τυχερο για τα παιδια και την οικογενεια που εχω. Ξερω οτι καθημερινα παιδια ανακοινωνουν στους γονεις πολυ χειροτερα πραγματα απο αυτο που μου ειπε ο γιος μου. Θα το παλεψω και θα καταφερω να μην επηρεαση στο ελαχιστο την οικογενεια μου η ομοφυλοφιλια του αντρα (γιου) μας. Με βοηθαει αρκετα η συζητηση που κανω μαζι σας σας ευχαριστω!!!
    Φίλε μου Manous73, το μήνυμα σου είναι ένα μήνυμα αισιοδοξίας κι ελπίδας, πως κάποτε τα παρωχημένα στερεότυπα θα καταρρεύσουν κι όλοι οι άνθρωποι θα αντιμετωπίζονται σαν ίσοι από τους άλλους, ανεξάρτητα από την όποια διαφορετικότητα τους...
    Σου εκφράζω τον θαυμασμό μου για τη στάση σου και είμαι σίγουρος πως όλα θα πάνε καλά στη συνέχεια για την οικογένεια σου, από τη στιγμή που η αγάπη σας, είναι τέτοια που αποδυναμώνει ανοίκειες συμπεριφορές και ανεγκέφαλες τοποθετήσεις σε ένα θέμα που δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν πρόβλημα αλλά σαν διαφορετική προτίμηση...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Προφανως παρεξηγηθηκα και το θεωρω αναγκαιο να ξεκαθαρισω τη θεση μου....
    για οσους με παρεξηγησαν χωρις να σκεφτουν δευτερη φορα: ΔΕΝ εχω κατι εναντιον των ομοφυλοφιλων και επουδενει λογο δεν μιλησα ΓΙΑ ΕΝΕΣΕΙΣ για ονομα του θεου και της παναγιας....μην μου βαζετε λογια στο στομα γιατι πραγματικα εκνευριζομαι...δεν εχω κανενα λογο να κανω κανεναν να αισθανθει ασχημα κυριως τον πατερα που εγραψε αυτο το μηνυμα. Επισης αφου τα βλεπει πλεον πιο αισιοδοξα αυτο εχει σημασια γιατι σημαινει οτι εχει ανοικτο μυαλο και ειναι σπανιο να υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι στην σημερινη κοινωνια.
    Προσπαθησα να προσεγγισω το θεμα καθαρα ιατρικα οπως ειχα διαβασει πριν απο καιρο, χωρις αυτο να ειναι η δικη μου αποψη. Το ανεφερα αλλωστε.

    Ανεφερα τα συγκεκριμενα δεδομενα, γιατι σαν γονιος που δεν μπορειτε να αποδεχτειτε πληρως ακομα την κατασταση μπορει να θελατε (οπως η πλειονοτητα των γονιων με τα παλια στερεοτυπα) να ερθει το παιδι σας στην \"φυσιολογικη\" κατασταση. Μια προσεγγιση ηταν η βιολογικη. Η δευτερη ειναι η ψυχολογικη. Βεβαιως θα παρεμβαινατε στην προσωπικοτητα του αλλα μια συζητηση θα ηταν αρκετα εποικοδομητικη πανω στο θεμα. Δεν ειχα κανενα σκοπο να σας προσβαλω ουτε εσας ουτε την οικογενεια σας και κυριως την προσωπικοτητα του γιου σας. Δεν ειναι στο χαρακτηρα μου και ουτε προκειται να ειναι. Και το κυριοτερο δεν αντιμετωπιζω τους ανθρωπους σαν αντικειμενα προς ορμονικο πειραματισμο. Εχω μαθει να σεβομαι ακομα και τις πετρες που παταω.

    Εφοσον το θεμα δεν προσεγγιζεται ιατρικα και υπηρχε αυτη η κριση ταυτοτητας η οποια στον νεαρο εχει καταλαγιασει και ξερει τι θελει, τοτε οι γονεις δεν εχουν παρα να χαρουν με την επιλογη του οποια και να ειναι αυτη. Αφου αυτο γινεται πραξη απο τα λογια του πατερα σε προηγουμενα ποστ, τοτε ειναι σιγουρο οτι θα γινει αποδεκτος απο τον περιγυρο του γιατι πρωταρχικα εγινε αποδεκτος απο τους ιδιους τους γονεις. Αυτο θα φανει και στην πορεια.
    Ειναι κανονας οτι αν δεν σε αποδεχονται οι δικοι σου ανθρωποι, τοτε ειναι δυσκολο να σε αποδεχτουν και οι υπολοιποι γιατι αυτο φαινεται στη συμπεριφορα σου.

    @ Sofia: δεν υπαρχει κανενα κρυφο μηνυμα στα μηνυματα μου και τις ερμηνειες τις θεωρω ακρως λανθασμενες..αν κατι δεν σου αρεσε μπορουσες να ρωτησεις για περισσοτερες λεπtομερειες γιατι σε ενα ποστ δεν εξηγουνται ολα. Και αλβανους εργατες εχω ταισει οταν ερχονταν να μας κανουν εργασιες, και με αφρικανους εκανα παρεα, και με ομοφυλοφιλους κατα καιρους. Επομενως δεν τιθεται θεμα ρατσισμου. Δεχομαι οσο τιποτα την υπαρξη τους γιατι εχουν και εκεινοι δικαιωμα στη ζωη αρκει να μην προκαλουν.
    Σε μια περιπτωση ετεροφυλοφιλου θα εμπαιναν αλλα κριτηρια μην νομιζεις οτι οι ετεροφυλοφιλοι ειναι επισης αποδεκτοι απο την κοινωνια. Τους εχουμε και αυτους στη μπουκα του κανονιου αναλογως τι θα εκαναν. Αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο. Η επιθεση σου υποδηλωνει οτι τελικα μονο ελευθερια του λογου δεν εχουμε γιατι απλουστατα επεσες να με φας, χωρις να ζητησεις παραπανω λεπτομερειες. Και δυστυχως απαντησα με αμυνα αντιστοιχη της επιθεσης σου.

    @manous73: προφανως οχι απλα παρεξηγηθηκατε αλλα πιστεψατε οτι καταρακωνω τον γιο σας. Δεν ξερω αν αυτο το μηνυμα ειναι αρκετο για να σας πεισει για το αντιθετο. Αλλα και μπροστα μου να σας ειχα θα σας μιλουσα οπως μιλαω τωρα στον πληθυντικο γιατι α) ειστε μεγαλυτερος μου β) ειστε πατερας και θα σας ελεγα τα ιδια ακριβως πραγματα.
    Σας βλεπω εξαιρετικα ανοιχτομυαλο, και το θαυμαζω γιατι το δικο μου περιβαλλον δεν περιστοιχιζεται απο τετοιους. Μοναχα απο μια κοπελα η οποια αποδεικνυεται πολυ καλη φιλη.
    Σας ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα για την οικογενεια σας και να επιτυχουν ολα σας τα παιδια σε οτι και να κανουν στη ζωη τους.

    Φιλικα
    Triella
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by manous73
    Ξερω οτι καθημερινα παιδια ανακοινωνουν στους γονεις πολυ χειροτερα πραγματα απο αυτο που μου ειπε ο γιος μου.

    εκεινο που προκαλει εντυπωση,
    ειναι η καπως πρωιμη επιλογη του γιου σας να κανει ενα coming out....

    Ξερω καμποσους ομοφυλοφιλους οχι των 17 ετων αλλα των 27 και 37, να κρυβονται απο γονεις και συγγενεις λες και εχουν χολερα....
    Αναγκαζονται να κανουν συμβατικους γαμους χωρις νοημα (γαμοι αλληλοκαλυψης λεγονται) και αναγκαζονται να κανουν διπλες ζωες.

    Καμια απο αυτες τις οικογενοιες δεν ενδιαφερθηκε τι σημαινει για ενα ανθρωπο να εχει διπλη ζωη, διπλη ταυτοτητα και τι ψυχολογικο βαρος φερει στη ζωη του.

    Προφανως δεν μπορω να γνωριζω τις σχεσεις σας (γονεις + γιος) αλλα αυτο το σημειο δειχνει καταρχην μια ομαλη επικοινωνια.
    Γνωμη μου ειναι να την συνεχισετε ακριβως ετσι, μετα το νεο δεδομενο που προεκυψε.

    Τελος μιας και ειναι μεσα στο θεμα,
    θα προτεινα να δειτε την ταινια prayers for bobby,
    εαν μπορεσετε να την βρειτε βεβαια.
    Ειναι βεβαια λιγο τραβηγμενη σαν ταινια, αλλα για την ελλαδα μονο, για την αμερικη που γυριστηκε ηταν ακρως φυσιολογικα τα οσα αναφερει η ταινια, μιας και ειναι και πραγματικη ιστορια.
    Ισως θα εδινε μια αλλη οπτικη γωνια ιδιως στην συζυγο σου, μιας και η ταινια αναφερεται στη σταση της μητερας απεναντι στο ομοφυλοφιλο γιο της.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Triella
    Προφανως παρεξηγηθηκα και το θεωρω αναγκαιο να ξεκαθαρισω τη θεση μου....
    για οσους με παρεξηγησαν χωρις να σκεφτουν δευτερη φορα: ΔΕΝ εχω κατι εναντιον των ομοφυλοφιλων και επουδενει λογο δεν μιλησα ΓΙΑ ΕΝΕΣΕΙΣ για ονομα του θεου και της παναγιας....μην μου βαζετε λογια στο στομα γιατι πραγματικα εκνευριζομαι...


    μιλησες για \"φαρμακα με ορμονες\" που καποιοι δινουν....
    Φαρμακα δινουν στους αρρωστους αν δεν κανω λαθος....



    δεν εχω κανενα λογο να κανω κανεναν να αισθανθει ασχημα κυριως τον πατερα που εγραψε αυτο το μηνυμα. Επισης αφου τα βλεπει πλεον πιο αισιοδοξα αυτο εχει σημασια γιατι σημαινει οτι εχει ανοικτο μυαλο και ειναι σπανιο να υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι στην σημερινη κοινωνια.
    Προσπαθησα να προσεγγισω το θεμα καθαρα ιατρικα οπως ειχα διαβασει πριν απο καιρο, χωρις αυτο να ειναι η δικη μου αποψη. Το ανεφερα αλλωστε.


    δεν υπαρχει ιατρικη προσεγγιση του θεματος.
    Εκτος αν την ανακαλυψες εσυ.



    Ανεφερα τα συγκεκριμενα δεδομενα, γιατι σαν γονιος που δεν μπορειτε να αποδεχτειτε πληρως ακομα την κατασταση μπορει να θελατε (οπως η πλειονοτητα των γονιων με τα παλια στερεοτυπα) να ερθει το παιδι σας στην \"φυσιολογικη\" κατασταση. Μια προσεγγιση ηταν η βιολογικη.


    υπαρχουν δηλαδη βιολογοι που λενε οτι μπορουμε να επεμβουμε στο dna του ανθρωπου?
    Παρεα με τον Χιτλερ εκαναν?



    Η δευτερη ειναι η ψυχολογικη. Βεβαιως θα παρεμβαινατε στην προσωπικοτητα του αλλα μια συζητηση θα ηταν αρκετα εποικοδομητικη πανω στο θεμα.


    οχι δεν ειναι αλλη συζητηση.
    Ειναι Η συζητηση επ\' ακριβως.
    Γιατι το θεμα ειναι ειτε ειμαστε παρεμβατικοι - αρα και διορθωτικοι - στην προσωπικοτητα ενος ανθρωπου ειτε ειμαστε εναντιον τετοιων αποψεων.



    Δεν ειχα κανενα σκοπο να σας προσβαλω ουτε εσας ουτε την οικογενεια σας και κυριως την προσωπικοτητα του γιου σας. Δεν ειναι στο χαρακτηρα μου και ουτε προκειται να ειναι. Και το κυριοτερο δεν αντιμετωπιζω τους ανθρωπους σαν αντικειμενα προς ορμονικο πειραματισμο. Εχω μαθει να σεβομαι ακομα και τις πετρες που παταω.


    καλυτερα να μεινεις στα ποντικια, εαν το κανεις και αυτο.
    Ασε τους ανθρωπους ησυχους.
    Η στο φιναλε αν επιμενεις τοσο πολυ,
    βαλε ορμονες η οτι αλλο θες στον εαυτο σου, και ενημερωσε μας για το διαπιστωσες.




    Εφοσον το θεμα δεν προσεγγιζεται ιατρικα και υπηρχε αυτη η κριση ταυτοτητας η οποια στον νεαρο εχει καταλαγιασει και ξερει τι θελει, τοτε οι γονεις δεν εχουν παρα να χαρουν με την επιλογη του οποια και να ειναι αυτη. Αφου αυτο γινεται πραξη απο τα λογια του πατερα σε προηγουμενα ποστ, τοτε ειναι σιγουρο οτι θα γινει αποδεκτος απο τον περιγυρο του γιατι πρωταρχικα εγινε αποδεκτος απο τους ιδιους τους γονεις. Αυτο θα φανει και στην πορεια.
    Ειναι κανονας οτι αν δεν σε αποδεχονται οι δικοι σου ανθρωποι, τοτε ειναι δυσκολο να σε αποδεχτουν και οι υπολοιποι γιατι αυτο φαινεται στη συμπεριφορα σου.


    πας να το ισιωσεις η μου φανηκε?





    @ Sofia: δεν υπαρχει κανενα κρυφο μηνυμα στα μηνυματα μου και τις ερμηνειες τις θεωρω ακρως λανθασμενες..αν κατι δεν σου αρεσε μπορουσες να ρωτησεις για περισσοτερες λεπtομερειες γιατι σε ενα ποστ δεν εξηγουνται ολα. Και αλβανους εργατες εχω ταισει οταν ερχονταν να μας κανουν εργασιες, και με αφρικανους εκανα παρεα, και με ομοφυλοφιλους κατα καιρους.


    εχω βαρεθει να ακουω για αντιρατσιστες πασης μορφης που ταιζουν αλβανους κλπ κλπ....
    και απο την αλλη, τοποθετουνται υπερ τροποποιητικων κινησεων σε ανθρωπους που ειναι διαφορετικοι απο οτι ειναι αυτοι.




    Επομενως δεν τιθεται θεμα ρατσισμου. Δεχομαι οσο τιποτα την υπαρξη τους γιατι εχουν και εκεινοι δικαιωμα στη ζωη αρκει να μην προκαλουν.


    ωπα!
    νατη η λεπτομερια.
    Προκαλει λοιπον ενας ομοφυλοφιλος οταν περπαταει αγκαλια με τον αγαπημενο του και προκαλει μια γυναικα οταν φιλάει μια αλλη γυναικα....

    Αντιθετα ειναι πολυ θετικο στην εικονα μας,
    οταν βλεπουμε ενα ετεροφυλο ζευγαρι να κανει το ιδιο....
    Ο ενας προκαλει, ενω ο αλλος χαιρεται αυτο που εχει διπλα του.




    Σε μια περιπτωση ετεροφυλοφιλου θα εμπαιναν αλλα κριτηρια μην νομιζεις οτι οι ετεροφυλοφιλοι ειναι επισης αποδεκτοι απο την κοινωνια. Τους εχουμε και αυτους στη μπουκα του κανονιου αναλογως τι θα εκαναν.


    βλεπω...
    οπου δεις ετεροφυλους να φιλιουνται σε δημοσιους χωρους,
    ο κοσμος τους πετροβολει.



    Αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο.


    τα μισα απο οσα γραφεις,
    ειναι αλλο κεφαλαιο,
    τι ακριβως τελικα ειναι μεσα στην κουβεντα?




    Η επιθεση σου υποδηλωνει οτι τελικα μονο ελευθερια του λογου δεν εχουμε γιατι απλουστατα επεσες να με φας, χωρις να ζητησεις παραπανω λεπτομερειες. Και δυστυχως απαντησα με αμυνα αντιστοιχη της επιθεσης σου.


    η σοφια σε πληροφορω ειναι και ηπια,
    εγω ειμαι ακομα χειροτερος.

    Αλλα επειδη λες για λεπτομεριες,
    θες να τις βαλεις να τις συζητησουμε?
    Ειναι ξερεις η αγαπημενη μου συζητηση, και την κανω καμποσα χρονια τωρα.





    @manous73: προφανως οχι απλα παρεξηγηθηκατε αλλα πιστεψατε οτι καταρακωνω τον γιο σας.


    οχι, απλα εχεις μερικα ρατσιστικα καταλοιπα.
    Αλλα μην ανησυχεις, εισαι η πλειοψηφια της κοινωνιας, αμα αυτο σε κανει να αισθανεσαι καλυτερα.




    Δεν ξερω αν αυτο το μηνυμα ειναι αρκετο για να σας πεισει για το αντιθετο. Αλλα και μπροστα μου να σας ειχα θα σας μιλουσα οπως μιλαω τωρα στον πληθυντικο


    ο πληθυντικος δεν αποδυκνυει σεβασμο στη διαφορετικοτητα του διπλα μας.




    γιατι α) ειστε μεγαλυτερος μου β) ειστε πατερας και θα σας ελεγα τα ιδια ακριβως πραγματα.
    Σας βλεπω εξαιρετικα ανοιχτομυαλο, και το θαυμαζω γιατι το δικο μου περιβαλλον δεν περιστοιχιζεται απο τετοιους. Μοναχα απο μια κοπελα η οποια αποδεικνυεται πολυ καλη φιλη.
    Σας ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα για την οικογενεια σας και να επιτυχουν ολα σας τα παιδια σε οτι και να κανουν στη ζωη τους.


    ομοιως.




    Φιλικα
    Triella


    Επισης φιλικα,
    krino

  9. #24
    Μάνο άργησα να μπω, οπότε ότι είχα να σου πω καλύφθηκαν απ τους υπόλοιπους.
    Καταλαβαίνω πως σου είναι δύσκολο να δεχτείς με ευκολία κάτι τέτοιο, αλλά ευτυχώς φαίνεσαι ανοιχτόμυαλος άνθρωπος και το παλεύεις.
    Μήπως πρέπει να πάτε με τη γυναίκα σου σε έναν οικογενειακό σύμβουλο ώστε να βοηθηθείτε περισσότερο;
    Θεωρώ πάντως πολύ σημαντικό πως το παιδί σας εμπιστεύτηκε και σας άνοιξε την καρδιά του. ΠΡοσέξτε γιατί από σας θα εξαρτηθεί αν νιώσει προδομένος ή όχι. Το λέω περισσότερο για τη γυναικα σου και όχι για σένα...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Ok....

    @krino
    α) δεν με ρωτησες τι θεωρω προκληση στους ομοφυλοφιλους και τι οχι!!!! λοιπον δεν θεωρω προκληση το να βλεπω ζευγαρακια ομοφυλοφιλων στο δρομο...προκληση θεωρω να βλεπω τον ομοφυλοφιλο να τρεχει με την τακουνα στο δρομο να φωναζει με τσιριχτη φωνη \"Χριστινα Χριστινα\" και η Χριστινα να μιλαει στο τηλεφωνο, να γυρναει και να λεει με φωνη νταλικερη \"Τι θες?\"...

    β) η ψυχολογια ειναι μερος της ιατρικης ή κανω λαθος? δεν ανακαλυψα τπτ και ξαναλεω οτι, οτι ανεφερα για βιολογια και ορμονες δεν αποτελει δικη μου αποψη.

    γ) με τη φραση \"καλυτερα να μεινεις στα ποντικια και να αφησεις τους ανθρωπους ησυχους\" δεν με βοηθας να εξηγησω και να βγω απο το σκοπευτηριο στο οποιο αδικως με εχετε βαλει.

    δ)δεν ισιωσα τπτ...εκει φανηκε η ΔΙΚΗ μου αποψη.

    ε)το οτι εχουν απομεινει μερικα καταλοιπα το ξερω και προσπαθω να τα παλεψω με νυχια και με δοντια...σε ευχαριστω που μου το υπενθυμισες. Ομως δεν σταθηκες στο γεγονος οτι εκανα παρεα με ομοφυλοφιλους προφανως γιατι εκει δεν ειχες να με κατηγορησεις για κατι.

    στ) για μενα ο πληθυντικος αποδεικνυει πολλα για σενα μπορει οχι....οι αποψεις διιστανται και πραγματικα δεν με πειραζει γιατι ειμαστε δυο διαφορετικοι ανθρωποι.

    ζ) εφοσον εχεις βαρεθει να βλεπεις και να ακους τους υποτιθεμενους αντιρατσιστες, δεν θα επρεπε να το σχολιασεις και να το αφησεις να το παρει ο αερας.

    η) θεωρω οτι μετα απο την επιθεση που μου εριξες αποτελεις και συ μερος της πλειοψηφιας, γιατι απλουστατα δεν θελησες να κατανοησεις τις προθεσεις μου. Με κολλησες στον τοιχο αφου δεν μπορεις να αποδεχτεις την δικη μου διαφορετικοτητα και αποψη. Κριμα γιατι το εκανα. Ακομα και ετσι γινεται συζητηση τελικα.

    θ) οταν λεω βιολογικη προσεγγιση...οι ορμονες ειναι καθαρα θεμα βιολογιας..και επαναλμβανω οτι δεν ειναι δικη μου αποψη, αλλα δεν φαινεται να δινεις σημασια σε αυτο γιατι βρισκεις πατημα.
    Αυτο που διαβασα λοιπον αλλα επουδενει λογω δεν με εκφραζει ειναι το εξης: κατα την αναπτυξη του ανθρωπου απο την παιδικη ηλικια μεχρι περιπου τα 18 υφιστανται καποιες ορμονικες ανακαταταξεις. Δεν σταματουν στην κυηση που καθοριζουν το αγορι η το κοριτσι. Μια ορμονικη διαταραχη, οπως περισσοτερα οιστρογονα στο αγορι, η περισσοτερη τεστοστερονη στο κοριτσι, θα ενισχυσει το φαινομενο της ομοφυλοφιλιας και σιγουρα δεν αποτελει ασθενεια. Αυτο που συζητησα αργοτερα με γιατρο, ειναι οτι μπορει το παιδι να ερθει σε \"φυσιολογικη κατασταση\" αν του δοθει μια αγωγη με ορμονες. Στην περιπτωση του αγοριου με τεστοστερονη. Εδω λοιπον το βλεπουμε καθαρα βιολογικα το θεμα. Επισης αυτο που μου ειπε ηταν οτι η αγωγη αυτη πρεπει να γινει σε μικρη σχετικα ηλικια που η αναπτυξη ακομα δεν εχει σταματησει. Σε μεγαλη ηλικια γυρω στα 18 δεν ενδεικνυται κατι τετοιο.
    Εχουμε να κανουμε ομως με εναν ανθρωπο και οχι με πειραματοζωο. Και για αυτο στο πρωτο ποστ που εκανα απλα δεν το ανελυσα παραπανω.

    Αυτο που πιθανως σας πειραξε ειναι οτι πηρα τα πραγματα καθαρα λογικα χωρις ιχνος \"συναισθηματισμου\". Για αυτο και μου βαλατε στο κουτελο τη λεξη ρατσιστρια. Δεν ισχυει κατι τετοιο. Το οτι δεν ειμαι ακομα γονιος για να καταλαβωακριβως τι νιωθει πραγματι ισχυει. Εχω ομως αισθηματα και καταλαβαινω την δυσκολια.
    Ο πατερας αποδεχεται τη διαφορετικοτητα του γιου του, τον τιμαει η σταση του, καθως και η δυναμη του γιου του να πει στους γονεις του τι νιωθει, τον καιρο που η κοινωνια ειναι πιο δυσπιστη και καχυποπτη απο ποτε.
    Ζητω συγνωμη αν εφερα τον οποιονδηποτε σε δυσκολη θεση τελικα.
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Triella
    Ok....

    @krino
    α) δεν με ρωτησες τι θεωρω προκληση στους ομοφυλοφιλους και τι οχι!!!! λοιπον δεν θεωρω προκληση το να βλεπω ζευγαρακια ομοφυλοφιλων στο δρομο...προκληση θεωρω να βλεπω τον ομοφυλοφιλο να τρεχει με την τακουνα στο δρομο να φωναζει με τσιριχτη φωνη \"Χριστινα Χριστινα\" και η Χριστινα να μιλαει στο τηλεφωνο, να γυρναει και να λεει με φωνη νταλικερη \"Τι θες?\"...


    εστω να δεχτω οτι ειναι μια εκφραση υπερβολης,
    εχει νοημα να δουμε ΠΩΣ δημιουργηται αυτη η εκφραση υπερβολης η ειναι ασκοπο?

    Νομιζεις οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι ανετοι στο να κανουν το απλο και αυτο που για σενα ειναι αδιαπραγματευτο?
    Φανταζεσαι τι ακριβως θελει να δειξει ενας ομοφυλοφιλος κανωντας αυτες τις κινησεις??

    Και δεν αναφερομαι σε εσενα φυσικα,
    αλλα στο πως αντιδραει ενα συνολο κοινωνιας.
    Και αυτο το γνωριζουμε ολοι νομιζω.



    β) η ψυχολογια ειναι μερος της ιατρικης ή κανω λαθος? δεν ανακαλυψα τπτ και ξαναλεω οτι, οτι ανεφερα για βιολογια και ορμονες δεν αποτελει δικη μου αποψη.



    κανεις λαθος και να φροντισεις να ενημερωθεις σωστα, πριν εκφερεις αποψεις που ενδεχωμενα να μπερδεψουν κοσμο ο οποιος επισης δεν γνωριζει.

    Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.

    Οσο για την βιολογια δεν ισχυριστηκα οτι εισαι βιολογος,
    οπως επισης πιστευω οτι υπαρχουν βιολογοι που ειναι ΚΑΙ ρατσιστες.





    γ) με τη φραση \"καλυτερα να μεινεις στα ποντικια και να αφησεις τους ανθρωπους ησυχους\" δεν με βοηθας να εξηγησω και να βγω απο το σκοπευτηριο στο οποιο αδικως με εχετε βαλει.



    ουτε και εσυ με βοηθας να σε κατανοησω.
    Σχολιαζω αυστηρα τα οσα γραφεις,
    δεν μπορω να σχολιασω κατι απο το μυαλο μου, ουτε να μπω στο δικο σου.



    δ)δεν ισιωσα τπτ...εκει φανηκε η ΔΙΚΗ μου αποψη.



    τα υπολοιπα που εγραψες,
    δεν ειναι δικα σου?



    ε)το οτι εχουν απομεινει μερικα καταλοιπα το ξερω και προσπαθω να τα παλεψω με νυχια και με δοντια...σε ευχαριστω που μου το υπενθυμισες.



    παρακαλω....
    κανε το καλο και ριξτο στο γιαλό , λεει ο σοφος λαος...



    Ομως δεν σταθηκες στο γεγονος οτι εκανα παρεα με ομοφυλοφιλους προφανως γιατι εκει δεν ειχες να με κατηγορησεις για κατι.



    πως να σταθω οταν λες οτι σε ενοχλει η χριστιναααααα....
    Και οχι αυτος που αναγκαζει την χριστινα στην αφανεια???
    Οι παρεες σου δεν ειναι δεικτης (καθοριστικος τουλαχιστον) για το τι σκεψεις εχεις.




    στ) για μενα ο πληθυντικος αποδεικνυει πολλα για σενα μπορει οχι....οι αποψεις διιστανται και πραγματικα δεν με πειραζει γιατι ειμαστε δυο διαφορετικοι ανθρωποι.



    παλι καλα....
    εδω συμφωνησαμε για την διαφορετικοτητα....




    ζ) εφοσον εχεις βαρεθει να βλεπεις και να ακους τους υποτιθεμενους αντιρατσιστες, δεν θα επρεπε να το σχολιασεις και να το αφησεις να το παρει ο αερας.



    Ετσι λες εσυ ε?
    Εμμμ τι να σε κανω,
    σε ολη μου την ζωη δεν αφησα - και δεν θα αφησω - τιποτα να παρει ο αερας.
    Ειτε αρεσει ειτε οχι,
    θεωρω υπευθυνο ενα ανθρωπο που παιρνει ξεκαθαρες θεσεις σε οτι βλεπει μπροστα του και οχι μονο σε οτι τον αφορα.

    Ειμαι ετεροφυλος, αλλα με ενοχλει που δεν μπορει μια διαφορετικη ομαδα απο εμενα να ζει οπως ακριβως εγω.
    Και εσυ με τα σχολια σου συμβαλεις σε αυτο.
    Αρα αντικειμενικα μπαινεις μπροστα μου.



    η) θεωρω οτι μετα απο την επιθεση που μου εριξες αποτελεις και συ μερος της πλειοψηφιας, γιατι απλουστατα δεν θελησες να κατανοησεις τις προθεσεις μου.



    Μην μπερδευεσαι,
    το παρον φορουμ εχει μαζεψει ενα κοσμο που αισθανεται μειονοτητα και ηρθε εδω να βρει ενα καταφυγιο.
    Για αυτο υπαρχουν και αυξημενα αντανακλαστικα.

    Για εβγα παρα εξω, εκει που ζει και υπαρχει κοσμος, να δεις τι θα ακουσεις.
    Θα τα βρειτε αμεσως σε διαβεβαιω για αυτο.

    Οσο για το αν κατανοω τις προθεσεις σου,
    ουτε σε ξερω ουτε σε γνωριζω.
    Διαβαζω και σχολιαζω και μενω σε αυτο.




    Με κολλησες στον τοιχο αφου δεν μπορεις να αποδεχτεις την δικη μου διαφορετικοτητα και αποψη.



    θες να αποδεχτω δηλαδη οτι με φαρμακα μπορει ενας ομοφυλοφιλος να γινει ετεροφυλος?
    προτιμω να κολλησω την μουρη μου στον τοιχο, παρα να αποδεχτω κατι τετοιο.
    Και οχι δεν σε αποδεχομαι γιατι η διαφορετικοτητα σου ειναι ρατσιστικη. Ειτε σε ενδιαφερει να το λυσεις και συζηταμε σε αλλη βαση, ειτε δεν σε ενδιαφερει και μενεις με το προβλημα σου.

    Αλλιως αν ειναι να κατανοω καθε διαφορετικοτητα, θα πρεπει να κατανοησω και το φασιστα που μαχαιρωνει μεταναστες, το βιαστη που βιαζει, και το δολοφονο που σκοτωνει.
    Τιποτα αλλο?




    Κριμα γιατι το εκανα. Ακομα και ετσι γινεται συζητηση τελικα.




    συζητηση οποιος θελει να κανει, κανει.
    Και εγω ειμαι ο πρωτος που θα πει ναι σε καθε διαλογο.
    Οι γνωμες μας καταγραφονται και κρινονται αναλογως.
    Και η δικη σου και η δικη μου.



    θ) οταν λεω βιολογικη προσεγγιση...οι ορμονες ειναι καθαρα θεμα βιολογιας..και επαναλμβανω οτι δεν ειναι δικη μου αποψη, αλλα δεν φαινεται να δινεις σημασια σε αυτο γιατι βρισκεις πατημα.



    γνωριζω την αποψη που θες να πεις.
    Δινω την σημασια που ειπα παραπανω.
    Θα σου πω μονο το τι λεει ο Χ επιστημονας, δεν μου λεει οτι πρεπει να το υοθετησω κιολας ακριτα.




    Αυτο που διαβασα λοιπον αλλα επουδενει λογω δεν με εκφραζει ειναι το εξης: κατα την αναπτυξη του ανθρωπου απο την παιδικη ηλικια μεχρι περιπου τα 18 υφιστανται καποιες ορμονικες ανακαταταξεις. Δεν σταματουν στην κυηση που καθοριζουν το αγορι η το κοριτσι. Μια ορμονικη διαταραχη, οπως περισσοτερα οιστρογονα στο αγορι, η περισσοτερη τεστοστερονη στο κοριτσι, θα ενισχυσει το φαινομενο της ομοφυλοφιλιας και σιγουρα δεν αποτελει ασθενεια. Αυτο που συζητησα αργοτερα με γιατρο, ειναι οτι μπορει το παιδι να ερθει σε \"φυσιολογικη κατασταση\" αν του δοθει μια αγωγη με ορμονες. Στην περιπτωση του αγοριου με τεστοστερονη. Εδω λοιπον το βλεπουμε καθαρα βιολογικα το θεμα.



    σου απαντησε ο σαββας σε αυτο.
    Ειτε εισαι σε συγχιση ειτε γνωριζεις ελλειπως το θεμα.
    Ειναι αλλο θεμα η ομοφυλοφιλια και αλλο θεμα η κριση ταυτοτητας (Gender Identity Disorder). Το ζητημα που βαζεις εχει συζητηθει σε αλλο θρεντ και μπορεις αν θες να διαβασεις σχετικα, το ειχα βαλει εγω πριν λιγους μηνες.
    Επισης μια σχετικη ταινια που αναφερεται στο θεμα, ειναι το XXY.

    Οποτε στην καλυτερη περιπτωση απλα εισαι εκτος θεματος.




    Επισης αυτο που μου ειπε ηταν οτι η αγωγη αυτη πρεπει να γινει σε μικρη σχετικα ηλικια που η αναπτυξη ακομα δεν εχει σταματησει. Σε μεγαλη ηλικια γυρω στα 18 δεν ενδεικνυται κατι τετοιο.
    Εχουμε να κανουμε ομως με εναν ανθρωπο και οχι με πειραματοζωο. Και για αυτο στο πρωτο ποστ που εκανα απλα δεν το ανελυσα παραπανω.


    Αν υποθεσουμε οτι εχει δοθει τετοια αγωγη, αυτο ειναι σε σπανιες περιπτωσεις οπου το φυλο δεν εχει ξεκαθαρισει παρολο που οργανισμος εχει σε βασικο επιπεδο σχηματιστει.
    Δεν καταλαβαινω τι σχεση θα μπορουσε να εχει με το θεμα μας, παρα μονο να δημιουργησει συγχιση.



    Αυτο που πιθανως σας πειραξε ειναι οτι πηρα τα πραγματα καθαρα λογικα χωρις ιχνος \"συναισθηματισμου\".


    προσωπικα με πειραξει ο ρατσισμος σε οσα βαζεις,
    τα οποια μαλιστα προσπαθεις να καλυψεις με επιστημονικο μανδυα.
    Εν τω μεταξυ, το χειροτερο απο ολα ειναι, οτι ακομα και στο επιστημονικο πακετο που πας να πλασαρεις, το κατεχεις σε ελαχιστο επιπεδο με αποτελεσμα να γινονται ολα πιο χειροτερα απο οτι ηταν πριν.




    Για αυτο και μου βαλατε στο κουτελο τη λεξη ρατσιστρια.


    κανεις δεν μπορει να σου βαλει κατι αν δεν εισαι εσυ η ιδια.



    Δεν ισχυει κατι τετοιο. Το οτι δεν ειμαι ακομα γονιος για να καταλαβωακριβως τι νιωθει πραγματι ισχυει. Εχω ομως αισθηματα και καταλαβαινω την δυσκολια.


    αληθεια καταλαβαινεις?
    ελπιζω να μην βρεθεις στην θεση του πατερα,
    γιατι πιστευω οτι θα ηοσυν αρκετα λιγοτερο πιο ψυχραιμη.





    Ο πατερας αποδεχεται τη διαφορετικοτητα του γιου του, τον τιμαει η σταση του, καθως και η δυναμη του γιου του να πει στους γονεις του τι νιωθει, τον καιρο που η κοινωνια ειναι πιο δυσπιστη και καχυποπτη απο ποτε.


    φαντασου ο γιος του να σε συναντησει κιολας....
    μαυρο φιδι....



    Ζητω συγνωμη αν εφερα τον οποιονδηποτε σε δυσκολη θεση τελικα.


    εμενα καθολου,
    εχω συνηθισει με τετοιες αποψεις.
    Σου ειπα αλλωστε οτι ειναι η πλειοψηφια της κοινωνιας σημερα.
    Ελπιζω οχι για πολυ ακομα.



  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Οκ καταλαβα...με εχεις παρει απο πολυ κακο ματι και οτι και να πω δεν προκειται να σου αλλαξω τη γνωμη. δεν πειραζει γιατι δεν μπορω να τα εχω καλα με ολους....προφανως καπου εκανα λαθος και θα φροντισω να το διορθωσω με το να σιωπησω.

    εχεις την εντυπωση οτι οι ομοφυλοφιλοι θα με παρουν με τις πετρες κιολας....ωραια...κλεινω λοιπον εδω το θεμα και ευχομαι και παλι τα καλυτερα.
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Originally posted by Triella
    Ok....

    @krino
    α) δεν με ρωτησες τι θεωρω προκληση στους ομοφυλοφιλους και τι οχι!!!! λοιπον δεν θεωρω προκληση το να βλεπω ζευγαρακια ομοφυλοφιλων στο δρομο...προκληση θεωρω να βλεπω τον ομοφυλοφιλο να τρεχει με την τακουνα στο δρομο να φωναζει με τσιριχτη φωνη \"Χριστινα Χριστινα\" και η Χριστινα να μιλαει στο τηλεφωνο, να γυρναει και να λεει με φωνη νταλικερη \"Τι θες?\"...
    Αν και απευθύνεσαι στον krino, θα ήθελα μια διευκρίνιση.

    Αν έβλεπες μια γυναίκα στον δρόμο να τρέχει με την τακούνα στο δρόμο και να απευθύνεται στον άντρα Χρήστο και να τσακωνόντουσαν στην μέση του δρόμου, δεν θα το θεωρούσες προκλητικό έτσι δεν είναι?

    Πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι απαραίτητα θηπυπρεπείς.
    Ξέρω αρκετούς ομοφυλόφιλους που είναι άντρες με τα όλα τους (πιο άντρες και από τους straight)

    Υπάρχουν όμως και οι ομοφυλόφιλοι, που έχουν έντονο το στοιχείο της θηλυπρέπειας και πιθανόν περισσότερες θηλυκές ορμόνες, γιαυτό και αρκετοί αμφιταλεύονται ή προχωράνε σε εγχείρηση αλλαγής φύλου.

    Πως πρέπει να φερθούμε απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους?

    Δηλώνεις μη ρατσίτρια αλλά κατά το ήμισυ;)

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Triella
    Οκ καταλαβα...με εχεις παρει απο πολυ κακο ματι και οτι και να πω δεν προκειται να σου αλλαξω τη γνωμη. δεν πειραζει γιατι δεν μπορω να τα εχω καλα με ολους....


    με παρεξηγησες,
    γιατι να σε εχω παρει με κακο ματι?
    γιατι να μην ειμαστε καλα???
    επειδη δεν συμφωνουμε σε ενα θεμα??


    Μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι?

    Εχω την γνωμη μου, εχεις την δικια σου,
    αλλα φυσικα τα προβληματα μας σταματανε εκει.






    προφανως καπου εκανα λαθος και θα φροντισω να το διορθωσω με το να σιωπησω.



    να σου πω την αληθεια,
    ηθελα να στο πω αυτο,
    αλλα ελεγα οτι θα το παρεις στραβα....
    Οντως η σιωπη σου θα προκαλουσε λιγοτερα σχολια.....
    Αν και ειμαι της αποψης ολοι να μιλαμε και ας μην συμφωνουμε.

    Μπορει να μην φανει, αλλα ολοι πηραμε κατι απο αυτη την συζητηση.




  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Triella
    @ Sofia: δεν υπαρχει κανενα κρυφο μηνυμα στα μηνυματα μου και τις ερμηνειες τις θεωρω ακρως λανθασμενες..αν κατι δεν σου αρεσε μπορουσες να ρωτησεις για περισσοτερες λεπtομερειες γιατι σε ενα ποστ δεν εξηγουνται ολα. Και αλβανους εργατες εχω ταισει οταν ερχονταν να μας κανουν εργασιες, και με αφρικανους εκανα παρεα, και με ομοφυλοφιλους κατα καιρους. Επομενως δεν τιθεται θεμα ρατσισμου. Δεχομαι οσο τιποτα την υπαρξη τους γιατι εχουν και εκεινοι δικαιωμα στη ζωη αρκει να μην προκαλουν.
    Σε μια περιπτωση ετεροφυλοφιλου θα εμπαιναν αλλα κριτηρια μην νομιζεις οτι οι ετεροφυλοφιλοι ειναι επισης αποδεκτοι απο την κοινωνια. Τους εχουμε και αυτους στη μπουκα του κανονιου αναλογως τι θα εκαναν. Αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο. Η επιθεση σου υποδηλωνει οτι τελικα μονο ελευθερια του λογου δεν εχουμε γιατι απλουστατα επεσες να με φας, χωρις να ζητησεις παραπανω λεπτομερειες. Και δυστυχως απαντησα με αμυνα αντιστοιχη της επιθεσης σου.

    Triella
    Triella, δεν αναφερθηκα πουθενα σε κρυφα μηνυματα αναφερομενη στα οσα γραφεις. Μαλλον μπερδευτηκες με λεγομενα αλλου μελους....

    Βρηκα πολυ ξεκαθαρα τα οσα λες γι αυτο κ δεν προχωρησα σε διευκρινιστικες ερωτησεις. Με τα οσα μου απαντας σε προσωπικο επιπεδο ενισχυουν τα οσα καταλαβα σε πρωτο επιπεδο. Κ προσωπικα δεν χαιρομαι γι αυτο. Λυπαμαι οταν διαβαζω πώς \"ταισες\" Αλβανους εργατες, και εκανες παρεα κατα καιρους με Αφρικανους ή μεταναστες...σαν να τους εκανες χαρη...Κ επαναφερεις το θεμα της προκλησης. Αρκει να μην προκαλουν....Ειναι κατι που λεγεται πολυ συχνα, πολυ εντονα...Το χω ακουσει πολλες φορες! Τί σημαινει προκαλώ? Κ πώς κ ποσο εσυ προκαλεισαι απο μια συμπεριφορα? Γιατι σε ενοχλει? Πώς φτανει μια ομαδα να θελει να προκαλει? Τί επιδιωκει? Γιατι αυτο το θεμα της προκλησης δεν μπαινει στους ετεροφυλοφιλους?Σ εχουν προβληματισει ποτε αντιστοιχα ερωτηματα?

    Σε οτι αφορα το θεμα της ελευθεριας του λογου κ πώς εφαρμοζεται απο μενα κ άλλα μελη, μπορεις να το δεις απο μονη σου. Κ απο τα οσα λεμε κ απο τα οσα δεν λεμε.....Αλλα κυριως μεσα απο οσα υποστηριζουμε κ με τον τροπο που το κανουμε.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •