Αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2

Thread: Αγχος

  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    42

    Αγχος

    Σήμερα αποφάσισα να μαζέψω τα πράγματα μου και να φύγω για Αθήνα όπου και σπουδάζω ένα χρόνο τώρα και να ασχοληθώ με την σχολή μου ,εχω παρα πολύ έντονος αγχος και φοβάμαι πως όλα θα πάνε στραβά ! Δεν εχω ξανά μείνει μόνη και αυτό είναι κάτι που με τρομάζει ,δεν εχω φίλους και εδώ και αρκετούς μήνες πάσχω από κατάθλιψη ,φοβάμαι πως δεν θα αντέξω και θα τα παρατηρήσω αλλά αυτό θα είναι κάτι που θα με στεναχωρήσει πολύ ! Πραγματικά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ ..παίρνω αγωγή για την κατάθλιψη αλλά περισσότερο βοηθάει στο να κοιμάμαι το βράδυ ,δεν εχω κάθε μέρα σχολή όποτε θα εχω αρκετό χρόνο κάποιες μέρες .Αρχίζω να απελπίζομαι και δεν εχω φτάσει καν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Kopel View Post
    Σήμερα αποφάσισα να μαζέψω τα πράγματα μου και να φύγω για Αθήνα όπου και σπουδάζω ένα χρόνο τώρα και να ασχοληθώ με την σχολή μου ,
    Και πολύ καλά θα κάνεις. Η Αθήνα είναι μία μεγάλη πόλη, με κάποια μέρη όμορφα και μπορεί να σου γεμίσει τη ζωή πολύ πιο εύκολα από άλλες πόλεις.

    εχω παρα πολύ έντονος αγχος και φοβάμαι πως όλα θα πάνε στραβά !
    Γιατί έχεις άγχος και φοβάσαι πως όλα θα πάνε στράβα, ενώ θα μπορούσαν όλα να πάνε τέλεια και να περάσεις μία πολύ καλή ζωή; Ξέρεις σου δίνει πολλές δυνατότητες και πληθώρα επιλογών σε οτιδήποτε.

    Δεν εχω ξανά μείνει μόνη και αυτό είναι κάτι που με τρομάζει
    Από τη στιγμή που μπορείς να πλύνεις πιάτα, να πλύνεις ρούχα και να μαγειρεύεις είναι πολύ καλό.


    δεν εχω φίλους και εδώ και αρκετούς μήνες πάσχω από κατάθλιψη
    Δεν έχεις φίλους γενικά στη ζωή σου ή δεν έχεις φίλους στην Αθήνα που πας; Όπως και να έχει φιλίες και δυνατές φιλίες μπορούν να δημιουργηθούν εύκολα μέσα από κοινά ενδιαφέροντα.

    φοβάμαι πως δεν θα αντέξω και θα τα παρατηρήσω αλλά αυτό θα είναι κάτι που θα με στεναχωρήσει πολύ !
    Γέμισε το πρόγραμμα σου. Κάνε κάτι που θα σου φτιάξει τη ζωή. Βρες μία ασχολία που θα ειναι μακρυχρονια και θα σου καταναλώνει μερος απο τη ζωή σου.

    Πραγματικά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ ..παίρνω αγωγή για την κατάθλιψη αλλά περισσότερο βοηθάει στο να κοιμάμαι το βράδυ ,δεν εχω κάθε μέρα σχολή όποτε θα εχω αρκετό χρόνο κάποιες μέρες .Αρχίζω να απελπίζομαι και δεν εχω φτάσει καν
    Εγώ στη θέση σου θα έκανα αυτό που κάνω δηλαδή μια πολεμική τέχνη, η οποία με κουράζει σωματικά οπότε με βοηθάει να κοιμάμαι το βράδυ, μου γεμίζει το πρόγραμμα, δημιουργώ φιλίες, με βάζει να θέτω στόχους και ανα δίμηνο εξαιτίας αυτού που κάνω έχω την δυνατότητα να συμμετάσχω σε αγώνες οπότε κατά κάποιο τρόπο δημιουργώ έτσι ένα πρόγραμμα στη ζωή μου. Και να σου πω και κάτι είναι ισχυρό όπλο απέναντι στην κατάθλιψη γιατί την καταπολεμά έμμεσα και άμεσα.

Similar Threads

  1. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 00:39
  2. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 22:53
  3. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  4. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 11:39
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •