Τσιγαρο και καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596

    Τσιγαρο και καταθλιψη

    Πολλες φορες οταν καπνιζω νοιωθω καλυτερα και ηρεμω, πριν 3 μηνες καπνιζα περιπου 1 πακετο το μηνα, τωρα μπορω και 1 πακετο την ημερα. Η πρωτη μου σκεψη πολλες φορες οταν ξυπνω η πρωτη μου ειναι να καπνισω ενα τσιγαρο.

    Δεν θελω να σας πεισω να καπνισετε, απλως εχω βρει αυτη ττην διεξοδο.

    Εχει συνδεθει καθολου το καπνισμα με την καταθλιψη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Κάπου θέλεις να ξεσπάσεις και συγρόνως εθίζεσαι στην νικοτίνη(είμαι αντικαπνίστρια) δεν νομίζω όσοι καπνίζουν να έχουν κατάθλιψη,Εγώ ξέσπασα στις σοκολάτες και το μόνο που κατάφερα να πάρω 10 κιλά αντί να πάω σύντομα στον γιατρό.Μην χάνεις πολύτιμο χρόνο πηγαινε σε ειδικο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Εχω παει ηδη σε ιατρο, μου εχει πει πως εχω καταθλιψη και πως για να λειτουργησει καλα η θεραπεια θα πρεπει να πηγαινω συχνα, και οτι θα εχω τα πανω και τα κατω μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Αυτό το πάνω κάτω όλοι το έχουμε η θεραπεία θέλει τον χρόνο της εμένα π.χ μετά απο ένα μήνα μου αύξησε το αντικαταθλιπτικό γιατί δεν είχα βελτίωση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Μαρία, το τσιγάρο, το φαγητο, η κατάποση γενικοτερα δειχνουν -απο οσο εχω παρατηρησει κ καταλαβει- μια γενικοτερη συμπεριφορα μας κ σε αλλα τρεχοντα ζητηματα της καθημερινοτητας. Πχ καταπινω φαγητο, καπνο, στεναχωρια, μαζευω πραγματα μεσα μου....και το τσιγαρο ή καποια αντιστοιχη συνηθεια μπορει να ειναι μια ενδειξη άγχους, ενας τροπος εκδηλωσης αυτου του \"πνιξιματος\", αλλα κ μια διεξοδος.Ενα ξεσπασμα οπως λεει κ η Γιώτα. Αλλωστε, με καποιο τροπο ψαχνουμε να εκδηλώσουμε καποιο συναισθημα μας. Τη στεναχωρια μπορουμε να την εκδηλωσουμε με κλαμα, καλος τροπος εξωτερικευσης νομιζω....Ενας αλλος τροπος ειναι το τσιγάρο. ή το φαγητο ή το ποτο.....Ή η συζήτηση με καποιον φιλο....Αλλοι τροποι ομως όπως βλεπεις ειναι πιο βλαβεροι απο καποιους αλλους.

    Η ψυχοθεραπεια θα σου δειξει τους τροπους που χρησιμοποιεις εσυ κ πώς μπορεις να τους αλλαξεις.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μα έτρωγα είχα αντικαταστήσει το φαγητό με την σοκολάτα για να νιώσω ευχαρίστηση έστω και για λίγο.Μπορεί η σοκολάτα να αντικαταστήσει την συναισθηματική έλλειψη;Το καλυτερο αντικαταθλιπτικό για μένα ήταν μια αγκαλιά, αγκαλιά ανθρώπινης συμπαράστασης έστω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Γιωτα το λες μονη σου:ετρωγα σοκολατα για να νιωσω ευχαριστηση εστω κ για λιγο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    19
    mariap

    θα συμφωνήσω με τα κορίτσια κ θα πω πως κ το τσιγάρο είναι απλά μια εκτόνωση...εγώ είμαι πολύ φανατική καπνίστρια ( όσο κακό κ αν είναι αυτό κ μακάρι να μπορούσα να το αλλάξω)...πολλές φορές μάλιστα μια άσχημη ψυχολογική κατάσταση μπορεί να μας οδηγήσει κ σε άλλες ( πολύ πιο άσχημες καταχρήσεις )...εγώ το βίωσα αυτό και ακόμη με βασανίζει απίστευτα...κ όσο κ αν νομίζεις πως αυτό σε ηρεμεί κ σε χαλαρώνει είναι απλά επιφανειακό κ για λίγες στιγμές ... το σημαντικό είναι να καταφέρεις ν αντιμετωπίσεις το πρόβλημα κατάματα ( τα λέω γ να τ΄ακούω κ εγώ )....ζήτα βοήθεια από ειδικό...μπορεί να βρεις άλλους τρόπους που να σου δίνουν ευχαρίστηση...δοκίμασε καινούρια πράγματα....μην το αφήνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ο καθένας θέλει μια παρηγοριά στα δύσκολα.δεν μπορείς να το περάσεις μόνος θες μια εξάρτηση.
    είναι αυτή η μανία αυτοκαταστροφής που δημιουργεί η κατάθλιψη.

    υπάρχουν και άλλοι πιο υγιεινοι τρόποι εκτόνωσης
    μπορεις πχ να γράφεις τις αρνητικές σου σκέψεις σ\'εμενα πιάνει καμιά φορά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    εσωτερικη_σηψη με εκανες και γελασα και ειχα καιρο να γελασω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Μια ενδιαφέρουσα οπτική του θέματος είναι αυτή http://www.iatrikionline.gr/IB80/kapniz.htm

    Απ\' ότι φαίνεται η ενεργοποίηση των υποδοχέων νικοτίνης στον εγκέφαλο, αυξάνει την αποδέσμευση των τριών νευροδιαβιβαστών και είναι γνωστός ο ρόλος που διαδραματίζουν τα χαμηλά επίπεδα τους στην εμφάνιση των συμπτωμάτων της κατάθλιψης ή της ευφορίας αντίθετα .

    Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως η πρόσληψη νικοτίνης επενεργεί στη κατάθλιψη το ίδιο ευεργετικά σε όλους ή πως το κάπνισμα δεν είναι μια συνήθεια κακή έτσι κι αλλιώς...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    εχω πιασει τον ευατο μου την ωρα που ειμαι στον rem υπνο να ψαχνω στο κομοδινο το πακετο με τα τσιγαρα μου.....τωρα εξηγουνται ολα.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αυτο με το τσιγαρο το εχω ξανακουσει...οπως εχω ακουσει κ αλλους να ξυπνουν ωστε να φανε κατι -πολλες φορες γλυκο- κ να ξαναπηγαινουν για υπνο!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Το να ξυπνάς για να φας είναι λίγο σπάνιο νομίζω το θέμα είναι μέχρι να κοιμηθείς τι γίνεται.Αρχίζουμε απο το απόγευμα και ανοιγοκλείνουμε το ψυγείο.Τρώμε την ιον αμυγδάλου μετά κατεβάζουμε καιμμιά σοκοφρέτα και μεσάνυχτα πιά λόγω αυπνίας θα φάμε και ένα κρουασάν.Μετά μας πιάνουν τύψεις και την επόμενη μέρα επαναλαμβάνεται το ίδιο σκηνικό.Εμένα αρχίζει η κατάθλιψη τα Χριστούγεννα οπότε έχω και άλλους πειρασμούς να φάω.Τώρα που βλέπω πόσο πάχυνα με πιάνει απελπισία.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by sabb
    Μια ενδιαφέρουσα οπτική του θέματος είναι αυτή http://www.iatrikionline.gr/IB80/kapniz.htm

    Απ\' ότι φαίνεται η ενεργοποίηση των υποδοχέων νικοτίνης στον εγκέφαλο, αυξάνει την αποδέσμευση των τριών νευροδιαβιβαστών και είναι γνωστός ο ρόλος που διαδραματίζουν τα χαμηλά επίπεδα τους στην εμφάνιση των συμπτωμάτων της κατάθλιψης ή της ευφορίας αντίθετα .
    sabb ειναι πραγματικα ο,τι πιο ενδιαφερον εχω διαβασει οπτε για το καπνισμα.
    επιτελους καποιος το εξηγει επιστημονικα,το προσεγγιζει αψογα και ουσιαστικα σου διχνει πως να το κοψεις το ρημαδι

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •