Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 61
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 61 of 70 FirstFirst ... 11515960616263 ... LastLast
Results 901 to 915 of 1040
  1. #901
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    656
    Όπως σκοτώθηκαν για όλες τις μεγάλες επινοήσεις/φενάκες/Ιδέες στις οποίες βλακωδώς το ανθρώπινο είδος νόμισε και νομίζει ότι βλέπει μεγαλείο και περηφάνια. Άλλοι με την πατρίδα, άλλοι με το χρήμα, άλλοι με τη θρησκεία, όλες οι μεγάλες ντόπες έχουν στην αρχή τους έξαψη, στη συνέχεια όμως οι φλέβες σαπίζουν, το φρόνημα καταρρέει κάτω από τα ψεύτικα είδωλα, ο νους και οι δυνατότητές του να απελευθερώσουν και να στηρίξουν το οικοδόμημα μιας αυθεντικής ζωής χάνεται μέσα στις κατασκευές που εξυπηρετούν συμφέροντα. Ο άνθρωπος δε μπορεί να βρει το δρόμο, αν δεν τον ανοίξει μόνος του.

  2. #902
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Exclamation

    sumac κουμαντο δε θα μου κανετε εδω αφου δε σε εκφραζω μην μου απαντας δε θελω κουβεντες με ατομα που εχουν αυτο το τροπο ετσι οπως κι κατι αλλοι εδω που φεροντε κι αγοντε . παρεθεσα κατι εχεις κατι να πεις για αυτο ?? αν οχι ολα τα αλλα που μου ειπες ηταν αστοχα απλα . βλεπω εδω οτι ενα μελος πχ ο ΑΧΒΑΧ κι αυτος πιστευει καποια πραγματα μα τα λεει με αξιοπρεπεια χωρις προσωπικες επιθεσεις χλευασμο και με ευγενικο τροπο ποτε δε με εχει ενοχλησει προσβαλει . δε μπορειτε ολλοι ετσι να φέρεστε ??να λετε την γνωμη σας ομορφα κι ωραια ?? οποια κι αν ειν αυτη ??αυτα που σχολιαζω αν δε θελετε να τα κοιτατε μην τα κοιτατε οσοι δε συμφωνουν ας τα δουν αλλοι που τα ψαχνουν ολα κι θελουν να βλεπουν ολες τις αποψεις .θα απανταω οπως νιωθω με οποιον τροπο θελω εδω εχει διαχειριστες το site αυτοι οριζουν αν κανω λαθος να με συνετίσουν . προσωπικες επιθεσεις δε θα κανετε αν θελετε πειτε ομορφα κι ωραια αποψεις κι πεποιθησεις οχι ετσι με τροπο υποτιμητικο και σα αφεντικα . με το φερσιμο σας αυτο δείχνετε επιπεδο κατω του δαπεδου υποτιμάτε βριζετε κοροϊδεύετε κι δικιο να χατε το χανετε .αν δε θελετε αλλη αποψη μονον τα δικα σας να ακουγονται πατε σε αλλη σελιδα καντε κλειστη κοινοτητα ομαδα αθεη βαζετε τους δικους σας μεσα κι δωστε του να καταλαβει . εδω ειναι το θεμα ανοιχτο κι θα λεμε οτι νιωθουμε τη στιγμη που δε βριζουμε δε παραβιαζουμε ορους του site θα λεμε οτι πιστευουμε με σεβασμο στους συμπολιτες μας κι ας ειν αυτοι τελικα που δε σεβονται τιποτα .
    Last edited by asperger39; 06-05-2024 at 13:32.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #903
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    656
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 08-05-2024 at 14:03.

  4. #904
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    WildHoney εσυ ασχολεισαι μαζι μου και μου κανεις και ψυχαναλυση κιόλας σα να ηλθα κι σου άφησα να μπεις στη ψυχη μου . σου ζητισα λεφτα ??η να με παρεις σπιτι σου ??? με ειδες να περνω κατι απ κανεναν ?ειδες καπου να λεω δωστε μου λεφτα ?? δε εχεις το δικαιωμα αυτο να μου κανεις προσωπικη επιθεση ποτε εγω μονη δε ηλθα να μπω στα προσωπικα σου κι να σε κρίνω .τωρα ομως εγω σου βαζω τη ταμπελα το λυκου αυτο εισαι λυκος !!δε ξερω τι ατομο εισαι αντρας γυναικα ?? τι ζωη σου ποια ειναι ?? εχεις κανει καλο σε ατομα η κακο ?? εδω βλεπω κακια μονον εγω .εσυ μου κανεις επιθεση και μην ασχολεισαι μαζι μου . αυτα καντα σε αλα θυματα που κανεις σιγουρα μπουλινκ κι σε αλο κοσμο . κανεις κακο κι αν με αυτο νιωθεις υπερηφανεια εισαι λαθος . αν εσυ νομιζεις οτι εισαι σωστη συνεχισε να παραμυθιαζεις οτι εχεις ψυχη καλη. πικροχολη εν τελι παρα το γλυκο ονομα . μαθετε να συζητάμε να μην φέρεσται λες και σας κλεψαν σας αδικήσανε η σας καναν κακο στην οικογενεια σας . εδω ενα βιντεο που συζηταν ομορφα κι ωραια οι ανθρωποι παρτε μια γευση . και φυσικα οσο μου επιτίθενται ΘΑ ΑΠΑΝΤΩ !!!! αν δε θελω πλεον δε θα στελνω αλλα αυτο οταν θελω εγω θα το κανω οχι γιατι εσεις δε με θέλετε λες και μπήκα σπιτι σας κι σας εφαγα το φαγητό .


    https://www.youtube.com/watch?v=FhnfSNYMxkE
    Last edited by asperger39; 06-05-2024 at 14:16.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #905
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    656
    Σαφώς. Το ίδιο που κάνουν όλοι οι πιστοί, αποφεύγοντας με ελιγμούς την ουσία των ζητημάτων. Τουτέστιν "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε". Και πατριδολάτρης, και χριστιανόφρων, και θύμα. Πώς αλλιώς; Ο χριστιανισμός είναι βασισμένος στη λατρεία του Μεγάλου θύματος (Ιησούς, αυτός που κάθισε να τον σταυρώσουν ενώ θα μπορούσε να γλιτώσει, ευκολάκι. Αχ, που είναι τα θαύματα όταν σε σταυρώνουν; Ενώ τα ψάρια ρε παιδί μου, τα κρασιά, οι Λάζαροι, όπως και να το κάνεις, άλλη διάσταση, χα χα) Ρε σεις, πόσο τράτζικ να μην συνειδητοποιείτε πως ΔΙΑΛΕΓΕΤΕ και τη θρησκεία για ψυχολογικούς λόγους. Για μαλάκες τους πέρασες αυτούς που σας τις φτιάξανε έτσι ακριβώς, θύματα θέλουνε, θύματα σας αγιοποίησαν, να ταυτίζεστε...

  6. #906
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 08-05-2024 at 14:03.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #907
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    656
    Το νόημα δεν είναι στο να σου απαντάνε. Είναι στο να προχωράς εσύ το δικό σου μυαλό, τη δική σου θέση, να πλάθεις και να αναπλάθεις τον εαυτό σου. Αλλά δεν πειράζει που δεν το πιάνεις, κανένας μας δεν πιάνει τα πάντα. Ίσως με τον καιρό. Και ευχαριστώ που διαφημίζεις το θρεντ μου, χα χαα

  8. #908
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ευτυχως που υπαρχεις εσυ η μεγαλοψυχη και ολα τα πιανεις και μας νουθετεις με καλοσυνη ευγενεια αξιοπρεπεια . ευχαριστουμε εμεις οι χαζοι ατομα σα κι εσένα που μας ηλθαν στο δρομο μας και τι ωραια ειμαστε τυχεροι .πλεον δε προκιτε να σου ξανα απαντήσω σε οτι κι να λες βριζε βαζε για μενα λογια σε αλλους γιατι με αντιπαθεις χωρις να σε εχω ουσιαστικα πειράξει . σε αγνοω θα μιλαω σε ατομα οπου ξερουν να συζητάνε οπου κι αν πιστευουν η δε πιστεύουν η ευγενεια δε εχει συνορα .
    Last edited by asperger39; 06-05-2024 at 14:39.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #909
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση..
    Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν χθες.. Μέσα στο μυαλό μου είσαι.
    Last edited by Aeon; 08-05-2024 at 14:04.

  10. #910
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968

    Thumbs up

    tommorello κι εγω σκεφτομουν χθες ποσο κακια μπορει ναχουν καποιες ψυχες που το παιζουν οτι ειναι σωστες σε ολα . ευγε πολυ ωραιοι δε αξιζετε ουτε ματια να σας ριχνει ανθρωπος που ξερει ποιος ειναι κι εχει συνείδηση ησιχη σα ατομο κι ξερει να διακρίνει τη καφρίλα απο τη καλοσύνη . .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #911
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,106
    Άσε μας κουκλίτσα μου, την όρεξη σου έχουμε νομίζεις. Θα πάρω τηλ τη μαμά σου και θα της τα πω όλα.

  12. #912
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    πιο κατω εβαλα ενα πολυ ευστοχο κειμενο διάβασε κι γινε λιγο πιο σοφος γιατι εισαι ανώριμος ψυχικά .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #913
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,106
    Μην κακολογείται τον κάθε πιστό. Το γνωσιακό επίπεδο, η μόρφωση και η οξυδέρκεια καθορίζουν και τις επιλογές του.

  14. #914
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    αυτο με αγαπη πολυ σε ατομα σα κι εσενα κι την αλλην την αλεπου αν δε ειστε το ιδιο ατομο .....


    Άνθρωποι που επικρίνουν συνεχώς


    Υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας που δεν σταματούν να ασκούν αρνητική κριτική στους άλλους με την κάθε ευκαιρία. Βρίσκουν σχεδόν πάντα κάτι να κακοχαρακτηρίσουν, παραγνωρίζοντας τα όποια θετικά στοιχεία μπορεί να έχει κάποιος. Σαν να νιώθουν ικανοποίηση όταν υποτιμούν ή υποβιβάζουν το καθετί που σχολιάζουν. Σαν να κατακτούν έτσι μια πλασματική θέση ισχύος. Δυσκολεύονται να εκτιμήσουν, να θαυμάσουν, αλλά και να κατονομάσουν το καλό.

    Από πού ξεκινάει όλη αυτή η συμπεριφορά τους; Από τον τρόπο που μεγάλωσαν; Από τα πρότυπα που είχαν; Από τα δικά τους απωθημένα συναισθήματα; Από τις ανασφάλειες και τα συμπλέγματά τους; Από έναν εσωτερικευμένο θυμό και μια τιμωρητική-απαξιωτική στάση που υιοθετούν απέναντι στους άλλους; Από τη χαμηλή τους αυτοπεποίθηση ή τη ματαίωση που νιώθουν όταν δεν έχουν πετύχει τους σημαντικότερους στόχους της ζωής τους; Από όπου όμως και να ξεκινάει, μια τέτοια στάση απέναντι στους ανθρώπους δεν μπορεί να λειτουργήσει θετικά στις διαπροσωπικές σχέσεις.

    Εκείνος που κατακρίνει συνεχώς, συνήθως δεν κάνει τη δική του αυτοκριτική. Αποδίδει τις όποιες ευθύνες στους άλλους. Για όλα φταίνε σχεδόν πάντα οι άλλοι! Συγκρούεται, προσβάλλει, ειρωνεύεται και δεν είναι σε θέση να ακούσει την εκδοχή του άλλου ατόμου. Οι δικές του ερμηνείες, οι δικές του πεποιθήσεις, η δική του αντίληψη των πραγμάτων είναι εκείνη που είναι εύστοχη. Γκρινιάζει, μουρμουράει για όλα τα κακώς κείμενα και ταυτόχρονα κατηγορεί με ευκολία κάτι με το οποίο διαφωνεί.

    Η συνεχής άσκηση κακής κριτικής τους κάνει σκληρούς συνομιλητές, καυστικούς και συχνά επιθετικούς. Σπάνια παραδέχονται τα δικά τους ελαττώματα ή τα λάθη τους. Έχουν επιλεκτική μνήμη και χρησιμοποιούν ό,τι διαθέτουν ως «υλικό» αναμνήσεων για να δικαιολογηθούν ή να υποστηρίξουν όσο μπορούν πιο δυνατά το «δίκιο» τους. Επιμένουν σκόπιμα σε κάποια παραδείγματα, γεγονότα ή λόγια για να πονέσουν, να πληγώσουν τον άνθρωπο απέναντί τους.

    Συνήθως, όσοι είναι δίπλα τους υποφέρουν. Νιώθουν ότι οφείλουν για κάποιο λόγο συνεχώς να απολογούνται για κάτι και να προσπαθούν να υπερασπιστούν τη διαφορετική τους στάση και κοσμοθεωρία. Δεν αισθάνονται ότι μπορούν να είναι ο εαυτός τους, γιατί όλο και κάτι δεν θα αρέσει και θα μπει στο στόχαστρο της επίκρισης. Πόσο κουραστικό, εξαντλητικό και διαβρωτικό για κάθε σχέση! Εκείνος που δέχεται τη συνεχόμενη κριτική είναι αρχικά μαγκωμένος, σε άμυνα και υπό αγανάκτηση. Ώσπου κάποια στιγμή έρχεται η έκρηξη μαζί με τη ματαίωση και το θυμό. Είναι η στιγμή που συνειδητοποιεί ο «αποδέκτης» της κριτικής ότι δεν χρειάζεται άλλο να επιτρέπει και να ανέχεται τέτοιου είδους συμπεριφορά! Ότι δεν έχει κανείς το δικαίωμα να μας κάνει να νιώθουμε άβολα για αυτό που είμαστε και για αυτό που σκεφτόμαστε. Και έτσι έρχεται η ρήξη της σχέσης, το τέλος της καταπίεσης.

    Ο επικριτικός άνθρωπος είναι φιλικός απέναντι σε όποιον συμφωνεί μαζί του και κακόβουλος σε όποιον όχι μόνο διαφοροποιείται, αλλά και υπερασπίζεται με σθένος την άποψή του. Τίποτα, όμως, από όλα αυτά δεν θα αλλάξουν, αν δεν αναγνωρίσει καταρχήν το ίδιο το άτομο ότι το κάνει! Αν δεν συνειδητοποιήσει ότι εστιάζει μόνιμα στο αρνητικό των ανθρώπων και των καταστάσεων με έναν άκαμπτο, απόλυτο και χαιρέκακο τρόπο. Δυστυχώς, με τον καιρό αυτή η κακοπροαίρετη κριτική γίνεται μέρος του τρόπου σκέψης τους, κομμάτι του εαυτού τους. Αδυνατούν να δουν αλλιώς τον κόσμο, την πραγματικότητα. Αρνούνται να δουν τη δική τους συμμετοχή σε ό,τι κατακρίνουν. Οι άνθρωποι αυτοί είναι τοξικοί τόσο για τον εαυτό τους όσο και για τους άλλους. Αναρωτιέται κανείς αν θα υπάρξει κάποιο διαφορετικό αποτέλεσμα όσο και να τους μιλήσεις, όσο και να τους εξηγήσεις. Κάποιοι, λοιπόν, εγκαταλείπουν τη σχέση μαζί τους ή τους αποφεύγουν ή αδιαφορούν ή αποφασίζουν να αντεπιτεθούν. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι τους έχουν πλήρως απομυθοποιήσει και γνωρίζουν ότι δύσκολα θα τους αλλάξουν γνώμη για το οτιδήποτε. Η επιλογή, λοιπόν, βαραίνει τον συνομιλητή, τον φίλο, τον συνοδοιπόρο του επικριτικού ανθρώπου: για πόσο ακόμα αντέχει, πόσα ακόμα θα ανέχεται και πόσα ακόμα θα επιτρέπει εις βάρος του να λέγονται...! Όχι από εγωισμό, ούτε από θυμό ή εκδικητικότητα, αλλά από αυτοσεβασμό!!!

    Κάνοντας την αυτοκριτική του εξελίσσεται, γνωρίζει καλύτερα τον εαυτό του, δεν συντηρεί νοσηρές καταστάσεις.
    Δεν χάνει χρόνο μέσα από την αναμονή και το θυμό.
    Δεν δικαιολογεί πάντα τον εαυτό του εις βάρος των άλλων. Δεν θυματοποιείται και δεν δέχεται να είναι κομπάρσος στη ζωή του.



    Η αυτοκριτική, λοιπόν, δεν είναι απειλή, αλλά λύτρωση από αυταπάτες, ψευδαισθήσεις και παρερμηνείες...


    Μαρία Καρίκη
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #915
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,106
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 08-05-2024 at 14:09.

Page 61 of 70 FirstFirst ... 11515960616263 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •