Sos θα χάσω το μυαλό μου???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271

    Sos θα χάσω το μυαλό μου???

    Καλησπέρα παιδιά.
    Κάποιοι θα έχετε διαβάσει κ προηγούμενα ποστ μου.
    Είμαι σε αγωγή 15 ημέρες με αντικαταθλιπτικο κ πίνω κ τρία ζαναξ την ημέρα για το άγχος.
    Όλη μέρα στο μυαλό μου έχω πέρα από σκέψεις διάφορες κ κάποιες που τις κάνω σαν έμμονη, μου έχει κολλήσει τώρα ότι θα χάσω το μυαλό μου.οτι θα τρελαθώ.
    επειδή ακριβώς πριν ξεκινήσω αγωγή κ οι κρίσεις πανικού αλλά κ οι σκέψεις που έκανα με λυγιζαν σε σημείο να κλαίω κ να λέω στους δικούς μου δεν αντέχω άλλο το κεφάλι μου όλο σκέφτεται τρελαινομαι.
    Κ μου έχει μείνει αυτή η φοβία.
    Πως να την διαχειριστώ αρχικά για να μην με επηρεάζει όλη ημέρα?
    Κατά δεύτερον ποτέ το αντικαταθλιπτικο βοηθάει κ σε αυτές τις σκέψεις να αποβληθούν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Καλησπέρα παιδιά.
    Κάποιοι θα έχετε διαβάσει κ προηγούμενα ποστ μου.
    Είμαι σε αγωγή 15 ημέρες με αντικαταθλιπτικο κ πίνω κ τρία ζαναξ την ημέρα για το άγχος.
    Όλη μέρα στο μυαλό μου έχω πέρα από σκέψεις διάφορες κ κάποιες που τις κάνω σαν έμμονη, μου έχει κολλήσει τώρα ότι θα χάσω το μυαλό μου.οτι θα τρελαθώ.
    επειδή ακριβώς πριν ξεκινήσω αγωγή κ οι κρίσεις πανικού αλλά κ οι σκέψεις που έκανα με λυγιζαν σε σημείο να κλαίω κ να λέω στους δικούς μου δεν αντέχω άλλο το κεφάλι μου όλο σκέφτεται τρελαινομαι.
    Κ μου έχει μείνει αυτή η φοβία.
    Πως να την διαχειριστώ αρχικά για να μην με επηρεάζει όλη ημέρα?
    Κατά δεύτερον ποτέ το αντικαταθλιπτικο βοηθάει κ σε αυτές τις σκέψεις να αποβληθούν?
    Καλύτερα να συμβουλευτείς αυτόν που στα χωρηγησε.
    Εάν δεν υπάρχει κάποιος εδώ που να βρίσκεται στην ίδια κατάσταση μαζί σου δεν μπορεί να σε σε βοηθήσει.δυστηχως.
    Πες ακριβώς αυτά που γράφεις και εδώ σε αυτόν που σου είπε να τα πάρεις..ίσως χρειαστεί να αλλαχτεί δοσολογία...κάτι άλλον..δεν ξέρω...αλλά καλύτερα είναι να ρωτήσεις εκείνον να δεις τι θα σου πει.

  3. #3
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Καλησπέρα παιδιά.
    Κάποιοι θα έχετε διαβάσει κ προηγούμενα ποστ μου.
    Είμαι σε αγωγή 15 ημέρες με αντικαταθλιπτικο κ πίνω κ τρία ζαναξ την ημέρα για το άγχος.
    Όλη μέρα στο μυαλό μου έχω πέρα από σκέψεις διάφορες κ κάποιες που τις κάνω σαν έμμονη, μου έχει κολλήσει τώρα ότι θα χάσω το μυαλό μου.οτι θα τρελαθώ.
    επειδή ακριβώς πριν ξεκινήσω αγωγή κ οι κρίσεις πανικού αλλά κ οι σκέψεις που έκανα με λυγιζαν σε σημείο να κλαίω κ να λέω στους δικούς μου δεν αντέχω άλλο το κεφάλι μου όλο σκέφτεται τρελαινομαι.
    Κ μου έχει μείνει αυτή η φοβία.
    Πως να την διαχειριστώ αρχικά για να μην με επηρεάζει όλη ημέρα?
    Κατά δεύτερον ποτέ το αντικαταθλιπτικο βοηθάει κ σε αυτές τις σκέψεις να αποβληθούν?
    Καλημερα

    Υπομονη κοριτσι μου ειναι πολυ νωρις για να δουλεψει ακομα η αγωγη σου ,γι αυτο και τα τρια ζαναξ ...
    Τα ιδια ακριβως ειχα και εγω ...κοινος σε ολους ελεγα οτι χανω τα λογικα μου σιγα σιγα γιατι πολυ απλα δεν αναγνωριζα τον ευατο μου !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Καλησπέρα παιδιά.
    Κατά δεύτερον ποτέ το αντικαταθλιπτικο βοηθάει κ σε αυτές τις σκέψεις να αποβληθούν?
    καλησπερα ταντικαταθλιπτικα εχει αποδειθει οτι βοηθουν πιο πολυ στο αγχος , δεν εχει εφευρεθει φαρμακο να σε κανει χαρουμενο , η αν θες χωρις κτθλψη .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Υπομονη κοριτσι μου ειναι πολυ νωρις για να δουλεψει ακομα η αγωγη σου ,γι αυτο και τα τρια ζαναξ ...
    Τα ιδια ακριβως ειχα και εγω ...κοινος σε ολους ελεγα οτι χανω τα λογικα μου σιγα σιγα γιατι πολυ απλα δεν αναγνωριζα τον ευατο μου !
    Μαριλου κ τι έκανες για να διαχειριστείς?
    Πως σου βγήκε από το μυαλό?
    εγώ με το που ξυπνάω έχω το άγχος αυτό που το σκέφτομαι όλη μέρα μην το πάθω δλδ να φτάσω σε σημείο να μην αντέχω το μυαλο μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    καλησπερα ταντικαταθλιπτικα εχει αποδειθει οτι βοηθουν πιο πολυ στο αγχος , δεν εχει εφευρεθει φαρμακο να σε κανει χαρουμενο , η αν θες χωρις κτθλψη .....
    Machyver εσύ τι έχεις να πεις για αυτό που ανέφερα?
    Έχω ξεκινήσει αντικαταθλιπτικο δεκαέξι ημέρες.
    Δεν έχω φτάσει ακόμα στην επιθυμητή δόση.
    Πως θα πάψει να με ςγχωνει αυτή η σκέψη που έχει ριζωθει στο μυαλό?
    Πριν ξεκινήσω την αγωγή έβαζα τα κλάματα κ έλεγα δεν αντέχω το κεφάλι μου.
    Κ μου έχει μείνει αυτός ο φόβος γιατί όλο σκέφτομαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το οποπιοδηποτε αντικαταθλιπτικο θελει 1 μηνα επιεικως για να δουλεψει......αν βρεις αυτο που σου παει, δεν πανε ολα σε ολους .....εμενα δουλεψε το seroxat 20mg ......σε φιλο μου δουλεψε το ladose 20mg ......σε καταλαβαινω ειναι ασχημη φαση .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    το οποπιοδηποτε αντικαταθλιπτικο θελει 1 μηνα επιεικως για να δουλεψει......αν βρεις αυτο που σου παει, δεν πανε ολα σε ολους .....εμενα δουλεψε το seroxat 20mg ......σε φιλο μου δουλεψε το ladose 20mg ......σε καταλαβαινω ειναι ασχημη φαση .....
    Maxgyver Κ εγώ σεροξατ πίνω,ακόμα είμαι στις 16 ημέρες κ βρίσκομαι ακομα στη δοσολογία των 10 mg.
    Από Πέμπτη θα αυξήσω μέχρι να πάω στα 20mg.
    Θα φύγει αυτός ο τεράστιος φόβος που έχω μην τρελαθώ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,824
    Κι αμα τρελαθεισ τι εγινε παλι την παλευεισ αναλογα τι γνωμη εχεισ για τον εαυτο σου εγω ειμαι ημιτρελοσ και τι εγινε ζω κανονικα δουλευω στα χωραφια δεν ειναι το προβλημα να τρελαθεισ το προβλημα ειναι τι χανεισ τι κερδιζεισ θελει 10 χρονια να συνελθεισ εγω συνηλθα με καθημερινη προσπαθεια το προβλημα ειναι οτι δεν εχετε ψυχολογια και δεν αντεχετε τα προβληματα το προβλημα των απλων γυναικων ειναι οτι δεν εχετε ψυχολογια οχι αυτα που σασ συμβαινουν σασ τα κοβουν απο τη ριζα οι μαναδεσ σασ κ μετα πατε να κανετε οικογενεια εμ δε γινεται

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κι αμα τρελαθεισ τι εγινε παλι την παλευεισ αναλογα τι γνωμη εχεισ για τον εαυτο σου εγω ειμαι ημιτρελοσ και τι εγινε ζω κανονικα δουλευω στα χωραφια δεν ειναι το προβλημα να τρελαθεισ το προβλημα ειναι τι χανεισ τι κερδιζεισ θελει 10 χρονια να συνελθεισ εγω συνηλθα με καθημερινη προσπαθεια το προβλημα ειναι οτι δεν εχετε ψυχολογια και δεν αντεχετε τα προβληματα το προβλημα των απλων γυναικων ειναι οτι δεν εχετε ψυχολογια οχι αυτα που σασ συμβαινουν σασ τα κοβουν απο τη ριζα οι μαναδεσ σασ κ μετα πατε να κανετε οικογενεια εμ δε γινεται
    Elis αυτό γιατί το κάνεις?
    Για να στεναχωρεις τους γύρω σου κ να τους τρομοκρατεις?
    Μπράβο σου για το πώς ξεπερασες τα προβλήματα σου.
    Τα καλύτερα σου εύχομαι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Maxgyver Κ εγώ σεροξατ πίνω,ακόμα είμαι στις 16 ημέρες κ βρίσκομαι ακομα στη δοσολογία των 10 mg.
    Από Πέμπτη θα αυξήσω μέχρι να πάω στα 20mg.
    Θα φύγει αυτός ο τεράστιος φόβος που έχω μην τρελαθώ?
    ειναι πολυ νωρις ακομη για να πιασει το αντ/κο , εμενα μεπιασε μερικως στις 28 μερες ........αλλα 20mg επαιρνα ......εξ αρχης ...ειναι μια συνηθισμενη δοση ..........υπαρχουν και των 30mg .......

  12. #12
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Μαριλου κ τι έκανες για να διαχειριστείς?
    Πως σου βγήκε από το μυαλό?
    εγώ με το που ξυπνάω έχω το άγχος αυτό που το σκέφτομαι όλη μέρα μην το πάθω δλδ να φτάσω σε σημείο να μην αντέχω το μυαλο μου.
    Καλημερα !

    Δουλεια κοριτσι μου ,πολυ δουλεια με τον ευατο σου και με τον ψυχολογο για να μαθεις να διαχειριζεσαι τις σκεψεις σου .Μονη σου δεν θα κανεις δουλεια να το ξερεις,οχι οτι δεν μπορεις απλα γιατι οπως ξερεις το μυαλο μας χανεται την δεδομενη στιγμη ,εχουμε αλλαξει ακομα και σαν ανθρωποι και κανουμε πραγματα τα οποια δεν τα εχουμε κανει ποτε εως τωρα..

    Το κυριοτερο ειναι ολο αυτο να γινει δευτερεύων στην ζωη σου και οχι να κοιμασαι και να ξυπνας με αυτο το αγχος ..Αν το κανεις αυτο καιμια αγωγη δεν θα σε βοηθησει να το ξερεις .

    Θελει χρονο ομως να το ξερεις ..Εγω θα σου πω γυρω στο τριμηνο οπου εκει εχεις ξεκαθαρη αποψη για το τι βοηθεια εχεις δεχτει αλλα το πιο σημαντικο και το τονιζω παράλληλη ψυχοθεραπεια .
    Την πηγη ολου αυτου την εχεις ανακαλύψει ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !



    Δουλεια κοριτσι μου ,
    πολυ δουλεια με τον ευατο σου και με τον ψυχολογο για να μαθεις να διαχειριζεσαι τις σκεψεις σου .Μονη σου δεν θα κανεις δουλεια να το ξερεις,οχι οτι δεν μπορεις απλα γιατι οπως ξερεις το μυαλο μας χανεται την δεδομενη στιγμη ,εχουμε αλλαξει ακομα και σαν ανθρωποι και κανουμε πραγματα τα οποια δεν τα εχουμε κανει ποτε εως τωρα..
    Θελει χρονο ομως να το ξερεις ..Εγω θα σου πω γυρω στο τριμηνο οπου εκει εχεις ξεκαθαρη αποψη για το τι βοηθεια εχεις δεχτει αλλα το πιο σημαντικο και το τονιζω παράλληλη ψυχοθεραπεια .
    Την πηγη ολου αυτου την εχεις ανακαλύψει ?
    μαριλου, εκανα 9 χρονια ψυχοθεραπεια , αποτελεσμα 0 .........δεν πιστευω σε αυτην ,, πρεπει νασαι πολυ μπερδεμενος για να σου κανει δουλεια ..............δεν σου αντιμιλω , αυτη ειναι η γνωμη μου ......

  14. #14
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μαριλου, εκανα 9 χρονια ψυχοθεραπεια , αποτελεσμα 0 .........δεν πιστευω σε αυτην ,, πρεπει νασαι πολυ μπερδεμενος για να σου κανει δουλεια ..............δεν σου αντιμιλω , αυτη ειναι η γνωμη μου ......
    Δεν εισαι ο μονος !
    Ξερω οτι πολλα ατομα δεν βρισκουν λυση με την ψυχοθεραπεια και το σεβομαι ..
    Εμενα ομως αυτα που μου εμαθε με εκαναν πολυ καλυτερη απο πριν ...μου εμαθε να διαχειριζομαι το αγχος μου και τον φοβο μου για κατι πολυ συγκεκριμενο ..Δουλεψα και δουλευω ομως παρα πολυ με τον ευατο μου ..
    Ηξερα ομως τι με φοβιζε και δεν το ηθελα να το εχω στην καθημερινοτητα μου ..Νομιζω αυτο ειναι το πιο ουσιαστικο ,να ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι ειναι αυτο που σε φοβιζει και σου προκαλει κρισεις πανικου ...Αν δεν το ξερεις με τι να παλεψεις ?
    Οσα χρονια και να το πολεμας ουσιασδτικα πολεμας κατι αορατο ...

    Το κυριοτερο ?Διωχνεις τοξικα ατομα απο το περιβαλλον σου ,οποιο ειναι αυτο ..Εχουν δυστηχως την δυναμη να σε παρασυρουν ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κι ομως , δεν υπαρχει κατι να μενοχλει, απολυτως , καλη παιδικη ηλικια , ολα καλα ηταν , ουτε φοβιες εχω , μεχρι τα 42 , που επαθα κτθλψη , ανευ λογου και αιτιας ,..........ειναι ασθενεια η κτθλψη , χτυπαει οποιον ναναι, κατι σαν τον καρκινο.....μεχρι σημερα , παρ ολα τα φαρμακα και την ψυχοθεραπεια , δεν εχω συνελθει, κι ειμαι 60, εχω χασει το 1/3 της ζωης μου .....ειμαι και θετικος ανθρωπος , και μαχητης , αφου εκοψα το αλκοολ, ιδιαις δυναμεις τον 5/20 .....μονο το 3% τα καταφερνει, χωρις εξωτερικη βοηθεια ........

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μονιμη ζαλαδα, βαρος στο κεφαλι και θολουρα στο μυαλο.
    By walkinline in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 52
    Last Post: 09-03-2024, 20:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •