Εχω κάποιες απορίες για το αγχος.... : - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    αντωνη,και εγω το ιδιο πιστευω...δεν ειναι τυχαιο εξαλλου που οι κρισεις πανικου εχουν γινει πιο συχνες την τελευταια 5ετια...τις βλεπεις γυρω σου σε πολλα ατομα.....Ειναι στοιχειο της νεας κοινωνιας..Θες να κανεις πολλα...μπαινεις σε συγκρισεις και εκει την πατας...Εγω πλεον αποφασισα πως ειμαι ετσι οπως ειμαι και σε οποιον αρεσω...τελος....ειμαι αγχωδεις,ζαλιζομαι φοβαμαι αλλα στα α@#$%^& μου...Σε οποιον αρεσουμε...αν δεν τα βρουμε με εμας δεν προκειται να συνελθουμε...

  2. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    μιας που μιλαμε για το αγχος, να ρωτησω κατι και αν καποιος εχει κατι παρομοιο ας μου πει γιατι σε ολους τους φιλους και γνωστους και συγγενεις ειμαι η μονη με παθολογικο αγχος. εχω κολλησει την ιδεα οτι λογο αγχους θα γινω υπερτασικη. και οσο το σκεφτομαι τοσο αγχωνομαι και οσο αγχωνομαι τοσο φοβαμαι και παιρνω λεξοτανιλ να ηρεμησω. εκανα το μεγαλο λαθος και αγορασα πιεσομετρο και εγινε τρις χειροτερα! καθε φορα που πηγαινα να παρω την πιεση φουντωνα! βεβαια η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν εδειξε πανω απο 13 και κατι αλλα εκανα και τεστ. δηλαδη ειχα παρατηρησει οτι φουσκωνε το περιβραχιονιο (μιλαω για ηλεκτρονικο πιεσομετρο) μεχρι στο 170 και αρχιζε να πεφτει και ο πρωτος ηχος ακουγοταν γυρω στο 13-12 και μου εδειχνε ξερω γω 12,1. καποιες φορες ειχα τοοοοοοσο στρες που χτυπαγε στο 15 και το εκλεινα για να μη δω το αποτελεσμα και αγχωθω περισσοτερο! χτες τελευταια φορα ειχα 11,5 και αποφασισα μετα απο 3 χρονια και ειδικα χτες μετα απο 5 ωρες που μετρουσα την πιεση μου ισως και 40 φορες! να το πεταξω στα σκουπιδια οπως με συμβουλευσε και η ψυχολογος και ο ψυχιατρος μου γιατι πια εχω τρελλαθει! ο παθολογος μου , μου ειπε οτι απο το αγχος δεν μπορεις να παθεις υπερταση αλλο αν καποιες στιγμες σε εντονο στρες ανεβει λιγο. μετα πεφτει... μου εχει γινει εμμονη ιδεα. μονο με το λεξοτανιλ ηρεμω..... ας με βοηθησει καποιος...

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41
    να ρωτησω κατι βρε παιδια σχετικα με τα λεξοτανιλ..οταν λετε οτι παιρνετε εννοειται οτι το κανετε σε συστηματικη βαση με συνταγη γιατρου ή καθε φορα που νιωθετε καπως παιρνετε κ απο ενα?και βλεπετε αποτελεσμα?δεν εχω παρει ποτε λεξοτανιλ..μονο zanax και αυτο κανα 2 3 φορες γιατι εκτος απο υπνηλια δεν ειδα αποτελεσμα..

  4. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    εγω παιρνω ενα την ωρα του αγχους και με ηρεμει.ναι, μονο με συνταγη γιατρου γιατι εχουν κοκκινη γραμμη.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    θεσσαλονικη..
    Posts
    41
    εχεις την οποιαδηποτε παρενεργεια?

  6. #21
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    οχι, καμμια παρενεργεια!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    angelinadance κατ\' αρχήν δεν ξέρεις να μετράς την πίεση άσε που τα ηλεκτρονικά πολλές φορές βγάζουν παπαδες γιατί πρέπει να ξέρεις πως ακριβώς θα έχεις τοποθετήσει το χέρι σου.Πόσο χρόνων είσαι; πέταξέ το στα σκουπίδια να ησυχάσεις

  8. #23
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    γιωτα μου ειμαι 33. το πεταξα χτες στον σκουπιδοτενεκε! δεν ξερω πως βρηκα τη δυναμη να το κανω! εδω και 3 χρονια απο τοτε που το αγορασα πρεπει χωρις υπερβολη να εχω μετρησει την πιεση μου τουλαχιστον 3000 φορες! τα χερια μου απ τη μεσα μερια του αγκωνα εχουν μελανιες απ τα πολλα φουσκωσε-ξεφουσκωσε του περιβραχιονιου! τρέλα σκετη! το επαιρνα μαζι μου στη δουλεια, στις εξοδους, στις διακοπες, στα σπιτια φιλων, σε γαμους κτλ. και οπου εβρισκα μερος τη μετραγα! νιωθω σαν τοξικομανης που προσπαθω να απεξαρτηθω...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Κι εγώ στα 27 είχα υπόταση η μεγάλη 7 και με φάρμακα δεν ξεπερνούσε το 8.Είχα ζαλάδες και επι 6 μήνες μετρούσα 2 φορές την ημέρα την πίεσή μου.Το θέμα ήταν ότι απο την κούραση με δυο μικρά παιδιά και πολλά προβλήματα ήταν ψυχοσωματικό σύμπτωμα και όχι οργανικό.Πήρε λοιπόν δρόμο το πιεσόμετρο και τώρα είμαι 50 μπορεί να τύχει για πλάκα καμιά φορά να την μετρήσω γιατί έχει νευροπίεση ο άνδρας μου.Ασχολείσου με κάτι και σε λίγο καιρό θα το ξεπεράσεις

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •