Μείωση δόσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350

    Μείωση δόσης

    Ξεκίνησα το brintellix πριν από 2,5 μήνες, αρχικά με 5mg έπειτα στα 10 για 3 εβδομάδες και τελικά αφού ανέβηκα και στα 15mg αποφασίσαμε με τον γιατρό να πιάσουμε τα 20mg. Στα 20 με έπιασε τέτοια κατάθλιψη πο δεν είχε ποτέ! Δεν είχα διάθεση για τίποτα μόνο να κοιμάμαι ήθελα. Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε να κατέβουμε στα 10mg μήπως εκεί είμαι καλύτερα. Έχεις λίγες μέρες που παίρνω λοιπόν 10mg ,η κατάθλιψη που επα παραπάνω έχει φύγει και τώρα νιώθω άγχος και ότι είμαι στην τσίτα, φαίνομαι στους άλλους ανήσυχος και αγχώνομαι για αυτό. Λέτε να φταίει η μειωση της δόσης και μέχρι να ξανά προσαρμοστω στα 10mg θα είμαι έτσι?

  2. #2
    Ίσως φταίει κ έπρεπε η αλλαγή να γίνει σταδιακα όπως απτά 15 πηγές στα 20 να έπρεπε να πας απτά 20 στα 15 πάλι κ μετά στα 10. Εγώ παίρνω cipralex 10 για 6-7 μήνες κ είχα αυτοκτονικές σκέψεις μετά από τόσο καιρό κ μου το πήγε 15 με σκοπό να το πάμε 20 κ δεν νιώθω καμία αλλαγή δεν έχω κακες σκέψεις βέβαια αλλά ίσως να είναι placebo. Κ υπνηλία έχω καιρό τώρα κ με τα 10 κ με τα 15 Δεν έχω σκοπό να το πάω 20 κ σκευτομαι να το κόψω σιγά σιγά. Ψιλοβαρεθηκα να ασχολούμαι με ψυχιάτρους κ ψυχολόγους κ έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Είναι δύσκολο λούκι τα φάρμακα.
    Έχουν παρενέργειες και θέλει πολλές δοκιμές για να καταλήξεις σε ένα που να σου κάνει ελάχιστες παρενέργειες αλλά ταυτόχρονα να σε βοηθάει.
    Το σερεξατ πχ μου είχε διώξει τις φοβίες και το άγχος αλλά οι παρενέργειες του ήταν αυτές που με οδήγησαν στο να το κόψω στους 6 μήνες ενώ έπρεπε να το παίρνω για ένα χρόνο.
    Τώρα με το brintellix που το παίρνω για την κατάθλιψη (δυσθυμια για την ακρίβεια) δεν έχω αξιοσημείωτες παρενέργειες αλλά αυτό το φάρμακο όπως και όλα αλλάζουν την χημεία του εγκεφάλου και θέλουν υπομονή σωστές δόσης και αλλαγή αν κριθεί απαραίτητο.
    Τώρα που το ξεκίνησα θελω να το πάρω κάνα χρόνο απλά θέλω να παίρνω όσο λιγότερο γίνεται πχ 10 η και 5 mg. Ίσως πάρω και έναν σταθεροποιητή γιατί υποψιάζομαι οριακή διαταραχή, ήπια βέβαια,αλλά έχω κάποια συμπτώματα.Δεν ψάχνω διαγνώσεις και ταμπέλες διότι αυτά θα με αγχωσουν παραπάνω.

  4. #4
    Και εμενα για ένα χρόνο μου είπε να το παρω αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.Εγώ που υποτίθεται πως έχω οριακή διαταραχή μου έχει γράψει μόνο αυτό το αντικαταθλιπτικο κ ζαναξ που με πιέζει με τον τρόπο του να τα πάρω για κάποιο λόγο αλλά δεν έχω πάρει ουτε μισο. Ο σταθεροποιητής δεν ξέρω τι είναι. Ε ναι οι ταμπέλες πέρα το ότι σε ανχωνουν ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Similar Threads

  1. Αύξηση δοσης
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-12-2021, 21:51
  2. ΑΥΞΗΣΗ ΔΟΣΗΣ στα 30 mg
    By Kostasp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-09-2018, 22:04
  3. Mείωση δόσης!!!
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 08-03-2016, 19:35
  4. μειωση δοσης και ευφορια!
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 27-03-2015, 17:27
  5. Αύξηση δόσης
    By Sam in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-07-2007, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •