Μεθοδοι αντισυληψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 109
  1. #1

    Μεθοδοι αντισυληψης

    Επειδή το ίντερνετ ειναι ιδανικός χώρος ενημέρωσης των ενηλίκων
    αλλά κυρίως των ανηλίκων για θέματα που σχετίζονται με το σεξ , αλλά κυρίως επειδη το μάθημα της σεξολογίας, έπρεπε ήδη να εχει μπει στην βασική σχολική εκπαίδευση τουλάχιστον των εφήβων , ας γράψουμε δυο λόγια που μπορεί ίσως, να βοηθήσουν κάποιους να μπουν σωστά στην νεανική τους ζωή χωρίς μπελάδες απο \"ατυχήματα \" λόγω άγνοιας και επιπολαιότητας.

    Η σύλληψη ειναι αποτέλεσμα μιας ολοκληρωμένης ερωτικής πράξης , όπου σπερματοζωάρια εισέρχονται στον κόλπο της κοπέλας και πιθανόν ένα απο αυτά, να γονιμοποίηση το ωάριο της κάποιες μέρες του μηνα.
    Αυτό σημαινει ότι καθε κορίτσι που εχει περίοδο, πρέπει να υπολογίζει ότι η πιθανότητα να μείνει εγγυος , πολλαπλασιάζεται μεταξύ της 11-17 ημέρας απο την πρώτη μέρα της περιόδου της , γιατί η 14η ειναι η μέρα της ωορρηξίας .
    Αυτό δεν σημαινει ότι μπορεί, όλες τις άλλες μέρες να ειναι απόλυτα ασφαλής, γιατί συχνά ο κύκλος κάποιων γυναικών, ειναι ασταθής λόγω ψυχολογικών η παθολογικών αιτιών...
    Ο καλύτερος τρόπος αντισύλληψης για την γυναίκα, ειναι η αποφυγή της εκσπερμάτισης του άνδρα στον κόλπο της , αλλά ειναι μια τραυματική ίσως, εμπειρία για τον άνδρα και πολλές φορές, τα ζευγάρια εγκλωβίζονται απο την δίνη του πάθους...
    Είναι βέβαια αυτονόητο, ότι δεν υφίσταται φόβος σύλληψης στον στοματικό η τον πρωκτικό έρωτα.Αυτό δεν σημαινει
    ότι η πιθανότητα μετάδοσης σεξουαλικά μεταδιδόμενων νοσημάτων, δεν μπορεί να δημιουργήσει επιπλοκές στην υγεία των γυναικών, που σημαινει ότι ο ασφαλέστερος επιστημονικά τρόπος, ειναι η χρήση προφυλακτικού...
    Η διανομή τους μαλιστα, γίνεται δωρεάν στην Γαλλία ,
    απο ειδικά μηχανήματα τα οποία έχουν τοποθετηθεί απο το κράτος σε Γυμνάσια και Λύκεια , για να αποφευχθεί
    ο ενδοιασμός των εφήβων να τα ζητήσουν απο τα Φαρμακεία.
    Άλλος τρόπος αντισύλληψης ειναι το περίφημο αντισυλληπτικό χάπι, το οποίο δεν ειναι αλλο ,απο μια δόση ορμόνης η οποία ελέγχει την λειτουργία του κύκλου της γυναίκας, εμποδίζοντας χημικά αυτη τη φορά, το περιβάλλον της σύλληψης.
    Το πρόβλημα που τίθεται,ειναι ότι έχουν εξατομικευμένη δοσολογία, για να ειναι δραστικά που απαιτεί συχνή γυναικολογική επίσκεψη.
    Τέλος για μεγαλύτερες γυναίκες, χρησιμοποιούνται και τα πλέγματα που ειναι μεταλλικά σκευάσματα, ελαστικά, τα οποία κρατουν το στόμιο της μήτρας ανοιχτο και εμποδίζουν την κύηση με μηχανικό τρόπο.
    Ίσως να μην ειναι καλά ανεκτά απο ορισμένες γυναίκες
    και απαιτείται τοποθέτηση απο γυναικολόγο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Πολύ καλή η ιδέα σου πανο12345 σε ένα φόρουμ που απευθύνεται σε ενήλικες.
    Και μάλιστα σε ένα φόρουμ που δεν είναι ποικίλης ύλης και δεν απευθύνεται σε ένα γενικό κοινό.

  3. #3
    Originally posted by TC
    Πολύ καλή η ιδέα σου πανο12345 σε ένα φόρουμ που απευθύνεται σε ενήλικες.
    Και μάλιστα σε ένα φόρουμ που δεν είναι ποικίλης ύλης και δεν απευθύνεται σε ένα γενικό κοινό.
    Σ\'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Μονο που το ιντερνετ ειναι για οποιους ξερουν να το χειριζονται και οχι κατ\'αναγκη για τους ενηλικες! Αυτη ειναι η σημαντικοτητα της επικοινωνιας μας αλλα και η μεγιστη προσοχη και επιβλεψη, ουτωσωστε τα μηνυματα να μην βλαπτουν ουτε τους πιθανους λαθραναγνωστες ανηλικους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Θα προτεινα ειδικα αυτο το θεμα και καθε αλλο που αναφερεται σε εφηβους να εχει μοντερειτορ για να μην εμποδιζεται η επικοινωνια των ανηλικων οι οποιοι θα τρυπωσουν εδω μεσα γιατι ειναι δυσκολη η διαπιστωση της ηλικιας τους! Αν με ακουει ο αντμιν , δηλωνω εθελοντης γιαυτο το ρολο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,821
    πανο
    προς το παρον μας εχεις δωσει την εντυπωση οτι εισαι μοντερειτορ σε σαιτ γνωριμιων με τοση διαφημιση που τους κανεις.
    ελπιζω να μην εισακουστεις απ τους υπευθυνους....

  5. #5
    Originally posted by Remedy
    πανο
    προς το παρον μας εχεις δωσει την εντυπωση οτι εισαι μοντερειτορ σε σαιτ γνωριμιων με τοση διαφημιση που τους κανεις.
    ελπιζω να μην εισακουστεις απ τους υπευθυνους....
    Τι το κακο βρισκεις ρεμεντυ στα σατ γνωριμιων?
    Την ταχυτερα αναπτυσσόμενη βιομηχανία στο διαδίκτυο?
    Προσεξες ποσα απο αυτα παρεχουν συμβουλες και οδηγιες απο ψυχολογους και τεστ προσωπικοτητας?
    Εχεις κατι εναντιον της ενεργητικης επικοινωνιας η μηπως προτιμας την παθητικη τηλεοραση με τα θριλερ και τα πορνο ?
    Φοβασαι το διαλογο και προτιμας την πλυση εγκεφαλου?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    πάνο, μιας και το θέμα δεν είναι για τα sites γνωριμιών, να πω μόνο ότι όσο κι αν είναι ένας (πλήρως αποδεκτός από εμένα) σύγχρονος τρόπος αρχικής επικοινωνίας και γνωριμίας, δεν νομίζω ότι ταυτίζονται με την ενεργητική επικοινωνία, με αντίποδα...την παθητική τηλεόραση με τα... θρίλερ και τα πορνό!! Επίσης, η τυχόν συνδρομή ψυχολόγων και τα τεστάκια που περιέχουν τι ακριβώς αποδεικνύει?

    Τώρα για την αντισύλληψη, νομίζω ότι αν θέλουμε να βοηθήσουμε έναν έφηβο να ενημερωθεί μέσω του διαδικτύου, είναι προτιμότερο να τον παραπέμψουμε σε αξιόπιστα online κείμενα, που χρησιμοποιούν κατάλληλη και ακριβή ορολογία και περιέχουν επαρκείς πληροφορίες, ακόμα δε καλύτερα αν είναι επικεντρωμένες στις ιδιαιτερότητες της εφηβείας. Από τα λιγοστά γραφόμενα εδώ, πιθανώς να βγουν λανθασμένα συμπεράσματα.

    Για παράδειγμα, η ωορρηξία δεν είναι οπωσδήποτε στην 14η ημέρα, μπορεί θαυμάσια να είναι π.χ. στην 9η ή και στην 21η χωρίς να υπάρχει διαταραχή του κύκλου. Έπειτα ειδικά στην εφηβεία η αστάθεια του κύκλου (ή η αβεβαιότητα για το πότε θα συμβεί ωορρηξία) δεν συμβαίνει μόνο λόγω ψυχολογικών ή παθολογικών αιτιών, αλλά μπορεί να είναι και φυσιολογικό μέρος της ανάπτυξης. Ούτε είναι σωστό να θεωρούμε - ειδικά στην εφηβεία - καλή μέθοδο αντισύλληψης την αποφυγή εκσπερμάτισης στον κόλπο. Τα δε αντισυλληπτικά χάπια δεν έχουν...εξατομικευμένη δοσολογία (πώς θα ήταν δυνατόν?) για να είναι δραστικά! Όλα εμποδίζουν με τη σωστή χρήση την ωορρηξία, αλλά από τις μάρκες που κυκλοφορούν, μόνο ο γυναικολόγος είναι αρμόδιος να προτείνει αυτή που θεωρεί κατάλληλη για τη συγκεκριμένη γυναίκα. Το \'πλέγμα\' να υποθέσω ότι εννοείς το ενδομήτριο σπείραμα (σπιράλ)?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Δεν έχω καταλάβει ακομα τι ζητάς εδώ μέσα πανος12345.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ωπα, νατο το πρωτο το κουφετο....
    :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Originally posted by krino
    ωπα, νατο το πρωτο το κουφετο....
    :D
    Ποιο κουφέτο ρε Κρίνο... τα πράγματα μιλούν από μόνα τους. Ο Πάνος είναι ένας παιδοψυχολόγος με ή χωρίς εισαγωγικά -κρίνετέ το μόνοι σας,

    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Remedy
    πανο
    προς το παρον μας εχεις δωσει την εντυπωση οτι εισαι μοντερειτορ σε σαιτ γνωριμιων με τοση διαφημιση που τους κανεις.
    ελπιζω να μην εισακουστεις απ τους υπευθυνους....
    Τι το κακο βρισκεις ρεμεντυ στα σατ γνωριμιων?
    Την ταχυτερα αναπτυσσόμενη βιομηχανία στο διαδίκτυο?
    Προσεξες ποσα απο αυτα παρεχουν συμβουλες και οδηγιες απο ψυχολογους και τεστ προσωπικοτητας?
    Εχεις κατι εναντιον της ενεργητικης επικοινωνιας η μηπως προτιμας την παθητικη τηλεοραση με τα θριλερ και τα πορνο ?
    Φοβασαι το διαλογο και προτιμας την πλυση εγκεφαλου?
    που τυχαίνει να διαφημίζει τον ελληνικό κλάδο ενός δικτύου από σάιτς γνωριμιών.

    Ένας πλασιέ στην ουσία. Και ως πλασιέ (προσποιούμενος μάλιστα και μια ιδιότητα που προφανώς δεν κατέχει κατά εμένα, αυτή του παιδοψυχολόγου) θα λάβει και την ανάλογη αντιμετώπιση.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lllogan

    Ποιο κουφέτο ρε Κρίνο... τα πράγματα μιλούν από μόνα τους. Ο Πάνος είναι ένας παιδοψυχολόγος με ή χωρίς εισαγωγικά -κρίνετέ το μόνοι σας,


    καταρχην απευθυνομουν στην TC για να μην μπερδευομαστε.


    που τυχαίνει να διαφημίζει τον ελληνικό κλάδο ενός δικτύου από σάιτς γνωριμιών.

    Ένας πλασιέ στην ουσία. Και ως πλασιέ (προσποιούμενος μάλιστα και μια ιδιότητα που προφανώς δεν κατέχει κατά εμένα, αυτή του παιδοψυχολόγου) θα λάβει και την ανάλογη αντιμετώπιση.



    μην κανεις ευκολες και βιαστικες κρισεις.
    Αυτο εχω μονο να σου πω.
    Απο κει και περα βεβαια, ο καθενας εχει τις εντυπωσεις του.



  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Originally posted by krino
    Originally posted by lllogan

    Ποιο κουφέτο ρε Κρίνο... τα πράγματα μιλούν από μόνα τους. Ο Πάνος είναι ένας παιδοψυχολόγος με ή χωρίς εισαγωγικά -κρίνετέ το μόνοι σας,


    καταρχην απευθυνομουν στην TC για να μην μπερδευομαστε.


    που τυχαίνει να διαφημίζει τον ελληνικό κλάδο ενός δικτύου από σάιτς γνωριμιών.

    Ένας πλασιέ στην ουσία. Και ως πλασιέ (προσποιούμενος μάλιστα και μια ιδιότητα που προφανώς δεν κατέχει κατά εμένα, αυτή του παιδοψυχολόγου) θα λάβει και την ανάλογη αντιμετώπιση.



    μην κανεις ευκολες και βιαστικες κρισεις.
    Αυτο εχω μονο να σου πω.
    Απο κει και περα βεβαια, ο καθενας εχει τις εντυπωσεις του.


    Καταρχήν κατάλαβα σε ποιον απευθυνόσουν, όσο για το \"εύκολες και βιαστικές κρίσεις\"... ο καθένας έχει τις εντυπώσεις του.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    ναι, είμαι ροζ και στρουμπουλή και γλυκιά σαν τα κουφέτα!!!

    :P

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τισι, δεν τα ξεραμε αυτα.... :P:P

    lllogan σου ειπα οτι ο καθενας μας εχει ενα αντικτυπο στο πως φαινεσθαι.
    Δικο μας ειναι και πορευομαστε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Ε ναι για… (αλλά έχω σκληρό αμύγδαλο μέσα, οπότε προσέχτε τα δοντάκια σας! :P:P:P )
    Επίσης, είμαι και έφηβη, γι’αυτό είμαι σε αυτό το θέμα…
    Επίσης, μια που είπες για κουφέτα, λες να βρω το ταίρι μου το παντοτινό μέσα στο site που διαφημίζει ο κύριος πάνος1-100-τα-ζυγά-αριστερά-όπως-έρχεστε ???

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μισο λεπτο,
    σε πιο site αναφερεσαι?
    δεν εχει πεσει κατι στην αντιληψη μου και μαλιστα που να το διαφημιζει ο αγαπητος πανος.....

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •