Έντονα σημάδια bullying.... - Page 52
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 52 of 55 FirstFirst ... 2425051525354 ... LastLast
Results 766 to 780 of 811
  1. #766
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by nature
    Originally posted by nature
    Δυστυχώς διαβάζοντας το θέμα «διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας», θυμήθηκα το άσμα:
    Σαν να μην πέεεερασε μια μέραααααα.

    Λες και το παρόν τόπικ άνοιξε χτες….

    Κάποιοι διασκεδάζουν πάνω από έναν τρελλό ή «τρελλό». Όπως θέλει κανείς το μεταφράζει. Δεν έχει σημασία.
    Και επιδίδονται σε διαγωνισμό της πιο έξυπνης ατάκας.
    Mιλάμε για ξέφρενη διασκέδαση. Ο ένας κόβει ο άλλος ράβει.

    Και είναι οι ίδιοι που έχουν πρωταγωνιστήσει στα πιο λυπηρά περιστατικά των τελευταίων μηνών.
    Θεέ μου, μην τρελαθώ ποτέ και πέσω στην ανάγκη των ψυχόπονων μελών του e-psy. Eυτυχώς δεν είναι όλα τα μέλη έτσι, υπάρχουν και μέλη που σέβονται τον εαυτό τους και τον πλησίον τους.

    Πάντως νοιώθω ντροπή.

    Και να ξέρετε ένα πράγμα: Αν ο πάνος νομίζει ότι είναι ο μεγαλέξανδρος, αν ο πάνος κλειστεί στο δαφνί με διάγνωση ότι είναι τρελλός στο πιο προχωρημένο στάδιο....., αυτό δεν σας δικαιώνει ούτε σας δίνει το ελεύθερο να γελάτε με την εξέλιξη αυτή.
    Ισα ισα πρέπει να ντρέπεστε για τη συμπεριφορά σας ακόμα παραπάνω.
    Αν φυσικά υπήρχε τσίπα.


    Το θρεντ το άνοιξα στις 15/8/2009

    Το ποστ αυτό το έγραψα στις 31/10/2009.

    Δυστυχώς έχω να προσθέσω στη λίστα και άλλα συμβάντα για …τον αναγνώστη του μέλλοντος.
    Επίσης το θέμα προσφέρεται σαν καλό υλικό σε κάποιον που θα χρειαστεί μια διατριβή πάνω στις ομαδικές επιθέσεις.

    Άλλη μια λοιπόν ομαδική επίθεση έγινε χτες σε ένα μέλος. Άνανδρη και χυδαία. Στο όνομα μιας άλλης σταυροφορίας που τον φτωχό μυαλό μου δεν κατάλαβε. Παρά τη συντονισμένη προσπάθεια ο «στόχος» κρίνο, άντεξε. Ο στόχος να παρασυρθεί και να παρεκτραπεί δεν επετεύχθη. Μην πτοείστε παιδιά. Ισως τον επόμενο στόχο να τον στείλετε στην απόγνωση.
    Το περιστατικό έλαβε χώρα χτες στο θρεντ : «η αβάσταχτη ενσυνείδηση του Knoulp καθώς συναντά τον krino»

    Επιφυλάσσομαι να μαζέψω όλες τις αντίστοιχες επιθέσεις στο παρόν θρεντ, με χρονική μάλιστα σειρά, για να διευκολύνω τον αναγνώστη ή ερευνητή του μέλλοντος.


    Γμτ, λες και το παρον τόπικ άνοιξε χτες……
    Σαν να μην πέεεερααασεεεεε μια μέεεεεεερααααα.
    Ξαναμανα
    Σαν να μην πέεεερασε μια μέεεεεραααααα
    καταρχήν κρίνο συγνώμη που επεμβαίνω στο θέμα που άνοιξες......

    τώρα nature όταν θα παραθέσεις τα ποστς που αναφέρεις μην ξεχάσεις να βάλεις και αυτά του πανου καθώς και τα δικά σου όταν επανηλειμένως με κακόβουλο τρόπο με κατηγορούσατε για τα χίλια μύρια άνευ λόγου και αιτίας....
    έτσι βρε αδερφέ για τον αναγνώστη για να μην κουράζεται να ψάχνει αλλά και για να βγάλει σωστά συμπεράσματα που θα τον βοηθήσουν να διακρίνει ποιος και γιατί δημιούργησε ¨ομάδα¨όπως εσύ την αναφέρεις....
    δεν θα ήθελα με τίποτα να δημιουργήσω διάλογο μαζί σου εγώ έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου....απλά παρενέβην έτσι απλά για να μην γίνονται μισές δουλειές.....

  2. #767
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Σάββα, δεν ξέρω τι να πω.
    βλέπεις γύρω γύρω αλλά όχι στο κέντρο.
    Εχω παρατηρήσει ότι το κάνεις συχνά.
    Φαντάζομαι δεν θέλεις να ανοίξουμε τώρα αυτή τη κουβέντα μιας και έχεις αποχωρήσει και μπαίνεις επιλεκτικά όπως λες. Δεν επιθυμώ άλλωστε να είμαι εγώ αυτή που θα σε προκαλέσω να φανείς ανακόλουθος με τις επιλογές σου, τσιγκλώντας σε και παρασύροντάς σε σε ενδιαφέρουσες ίσως για σένα συζητήσεις.

    Ολα αυτά που λες θα μπορούσα να τα συζητήσω μαζί σου επί μακρόν αν και αμφιβάλω αν θα καταλαβαινόμασταν γιατι όπως σου έχω πει από παλιά πιστεύω ότι μιλάμε άλλη γλώσσα.

    Ομως τώρα αγαπητέ Σάββα, αυτό που ΠΡΟΕΧΕΙ είναι να καταδικάσουμε την άνανδρη ομαδική επίθεση που υπέστη ο κρίνος.

    Είναι η πολλοστή φορά που έρχεσαι μετά από ένα βομβαρδισμό και προσφέρεις μια χαωτική τοποθέτηση.
    Το ίδιο έκανες και μετά τον χυδαίο υβρισμό μου.
    Δεν σκέφτηκες να πεις μια κουβέντα, ούτε συμπαράστασης στο άτομό μου, αλλά ούτε να καταδικάσεις τον υβρισμό.

    Αν όλοι κάνουν τέτοιες χαωτικές τοποθετήσεις τότε η χυδαιότητα θα πολλαπλασιάζεται πλέον άναρχα.

  3. #768
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Λίτσα τι είναι αυτά που λες?
    Πότε σε κατηγόρησα?
    Εγώ θυμάμαι ότι παλιά σε κάτι διαφωνίες με τον κρίνο περί θρησκείας σε υποστήριζα με την έννοια δηλαδή ότι έλεγα δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό, τι θέλει.

    Τώρα με το θέμα ιατρικό λάθος που έβαλες, πάλι σου είπα 2-3 φορές τη γνώμη μου ή το ενδιαφέρον μου όπως μπορούσα. Είχες άλλωστε τόσο μεγάλη συμμετοχή από άτομα που επέμεναν ότι γνωρίζουν πολλά που δεν ήθελα να επιμείνω παρόλο που έχω αρκετές σχετικές γνώσεις.

    Πότε σε κατηγόρησα?
    Είσαι ευπρόσδεκτη να μου πεις και να σου απαντήσω.

    Τώρα επι του προκειμένου.

    Θίγεις ένα πολύ- πολύ σημαντικό θέμα.
    Θα με ενδιέφερε να το συζητήσω με όλα τα μέλη αλλά είναι για γερά, πολύ γερά νεύρα.
    Ας πουμε ότι δεν είναι παραξήγηση μεταξύ μας, αλλά πράγματι εγώ είμαι όπως λες ένας κακόβουλος άνθρωπος που σε έχω επανειλημμένα κατηγορήσει για χίλια μύρια όπως λες.

    Στο συγκεκριμένο θέμα ζητώ να καταδικάσουμε την ομαδική επίθεση που δέχτηκε ένα μέλος.
    αυτό τι σχέση έχει με τη σχέση τη δική μας? Δηλαδή αν με συμπαθείς θα καταδικάσεις την ομαδική επίθεση αλλά αν δεν με συμπαθείς θα ταχθείς ακόμα και υπερ? Δεν νομίζεις λίτσα ότι έτσι βάζουμε παραμορφωτικούς φακούς στην αλήθεια?

  4. #769
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by nature
    Σάββα, δεν ξέρω τι να πω.
    βλέπεις γύρω γύρω αλλά όχι στο κέντρο.
    Εχω παρατηρήσει ότι το κάνεις συχνά.
    Φαντάζομαι δεν θέλεις να ανοίξουμε τώρα αυτή τη κουβέντα μιας και έχεις αποχωρήσει και μπαίνεις επιλεκτικά όπως λες. Δεν επιθυμώ άλλωστε να είμαι εγώ αυτή που θα σε προκαλέσω να φανείς ανακόλουθος με τις επιλογές σου, τσιγκλώντας σε και παρασύροντάς σε σε ενδιαφέρουσες ίσως για σένα συζητήσεις.

    Ολα αυτά που λες θα μπορούσα να τα συζητήσω μαζί σου επί μακρόν αν και αμφιβάλω αν θα καταλαβαινόμασταν γιατι όπως σου έχω πει από παλιά πιστεύω ότι μιλάμε άλλη γλώσσα.

    Ομως τώρα αγαπητέ Σάββα, αυτό που ΠΡΟΕΧΕΙ είναι να καταδικάσουμε την άνανδρη ομαδική επίθεση που υπέστη ο κρίνος.

    Είναι η πολλοστή φορά που έρχεσαι μετά από ένα βομβαρδισμό και προσφέρεις μια χαωτική τοποθέτηση.
    Το ίδιο έκανες και μετά τον χυδαίο υβρισμό μου.
    Δεν σκέφτηκες να πεις μια κουβέντα, ούτε συμπαράστασης στο άτομό μου, αλλά ούτε να καταδικάσεις τον υβρισμό.

    Αν όλοι κάνουν τέτοιες χαωτικές τοποθετήσεις τότε η χυδαιότητα θα πολλαπλασιάζεται πλέον άναρχα.
    Αγαπητή μου nature,
    1. Στο θέμα του κρίνου , τοποθετήθηκα χθες...Θεωρώ άκυρο να επανατοποθετηθώ - ό,τι είχα να πω το είπα. Στο κάτω κάτω με κάλυψε ο ΝίκοςD με τη τοποθέτηση του...
    Ξέρεις, έχω γνωρίσει τον κρίνο κατ\' ιδίαν και δεν νομίζω πως έχει την ανάγκη της συμπαράστασης μου. Ξέρει, πως αυτά που είπα χτες, είναι βασισμένα πάνω στα δεδομένα του όσα συζητήσαμε και δεν νομίζω πως θα συνέβαλα στο να ψάχνω για ενόχους..

    Αν θέλεις, η λογική μου αυτή τη στιγμή μου υποδεικνύει να μην επιδοθώ σε κυνήγι μαγισσών και να συμβάλλω στην αποφόρτιση του κλίματος. Φαντάζομαι πως το ίδιο επιθυμείς και εσύ ... (?)

    2. Στο θέμα της υβριστικής επίθεσης προς το πρόσωπο σου κι αναφορικά με τη δική μου στάση, να σου υπενθυμίσω πως τότε είχα αποχωρήσει από την κοινότητα και δεν μπορούσα να έχω την ίδια αντίληψη του τι συνέβαινε. Όταν εκ των υστέρων διάβασα το επίμαχο θρέντ, το κείμενο είχε διαγραφεί. Τι να έκανα ? Να δήλωνα συμπαράσταση στο πρόσωπο σου, αγνοώντας το τι είχε διαμειφθεί ?
    Ξέρεις, από τη στιγμή που βρέθηκες να συντηρείς εντάσεις από κάποιο σημείο κι έπειτα, όταν σε ρωτούσαν \"εκεί γιατί δεν παίρνεις θέση ?\", απαντούσες πως δεν είχες προλάβει να διαβάσεις όλα τα θρέντ...
    Πως περιμένεις να πάρω εγώ θέση σε κάτι που αγνοώ ?

    3. Η τοποθέτηση μου μπορεί να είναι χαοτική κατά την άποψη σου - εγώ τη θεωρώ πέρα για πέρα συγκροτημένη...
    Σε κάτι που δεν καταλαβαίνεις, πολύ ευχαρίστως να σου το επεξηγήσω, αν και θεωρώ πως τα ελληνικά σου είναι επαρκέστατα....
    Την δική σου τοποθέτηση δεν είδα ποτέ στον ψυχοκαννιβαλισμό του πάνου, την απειλητολογία και το χαφιεδιλίκι...
    Ας είναι και χαοτική, δεν με πειράζει....


    Υ.Γ. Δεν με τσιγκλάς καθόλου...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  5. #770
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ο Πάνος δεν εισέπραξε παρά μόνο αυτό που εξέπεμπε.Και το ίδιο γίνεται με όλους μας.Τα άλλα είναι σάλτσες.

    Προσπαθώντας να ρίξετε ενοχές σε κάποιους που δρουν με υγιή τρόπο όταν εισπράττουν επιθετικότητα,υιοθετώντας αμυντική και κριτική στάση απέναντι σε εγωκεντρικές συμπεριφορές,είναι σαν να μας λέτε πως εκεί έξω,πρέπει να καταπίνουμε πράγματα που μας χαλάνε,εις όφελος της εκτόνωσης κάποιων πάνω μας.Άδικα σπαταλάτε το χρόνο σας.

    Όπως εκεί έξω κάποιος που σου πατάει τον κάλο δεν του λες \"ευχαριστώ,νά\'σαι καλά,εκτονώσου κι άλλο,μην παίρνεις το πόδι σου,γιατί έχει μεγαλύτερη αξία η εκτόνωσή σου από τον πόνο του ποδιού μου\",έτσι και στο forum.Θα βάλεις την δική σου αυτοπροστασία πάνω από τη δική του.Είστε το λιγότερο ανειλικρινείς,το περισσότερο εκτός πραγματικότητας.

    Επιθυμείτε τον \"εναγκαλισμό\" του τραμπουκισμού πάνω σε ανθρωπιστική βάση,από όσους πασχίζουν να ξεφύγουν από ένα σωρό τραμπουκισμούς που υφίστανται ήδη στη ζωή τους.
    Και το κάνετε θέτοντας ψευτοδιλήμματα ενοχοποίησης των υγιών αντιδράσεων.Well,well...Get real.
    Eδώ μπαίνουν άτομα που αναζητούν την ισορροπία.Αν εσείς έχετε αναλάβει το θεάρεστο έργο να τους μπλοκάρετε την υγιή αντίδραση της προάσπισης της ισορροπίας τους,τότε συνεχίστε.

    Προσωπικά κουνάω το μαντήλι σε κάθε Πάνο δίχως ίχνος ενοχών.Βye bye.Θα δεχτώ μόνο όποιον ζητάει βοήθεια έχοντας σεβασμό σε αυτούς που επίσης την χρειάζονται.Εκτός αν πιστεύετε πως κάποιος στηρίζεται αποκλειστικά σε ένα forum ψυχολογίας,και δεν θα βρει αλλού καμία πηγή βοήθειας εφόσον την επιθυμεί πραγματικά.Οπότε καταδικάζεται.Κάνετε λάθος.Ο Πάνος θα βρει άλλους χώρους να εκτονωθεί,γιατί δεν θέλει να βοηθηθεί προς το παρόν.Θέλει να λάμψει.Όταν καταλάβει πως η λάμψη δεν είναι χρυσός,ούτε η επίλυση των θεμάτων του,τότε θα έχει νόημα η παροχή υποστήριξης.Δίνατε υποστήριξη σε εκτόνωση,δεν τον παρακινούσατε να συνειδητοποιήσει τις ανάγκες του.Και με την αδυναμία αξιολόγησης της κατάστασης,κάνατε ένα ολόκληρο forum να γίνεται απωθητικό προς όσους ήδη είχαν φτάσει στη συνειδητοποίηση των αναγκών τους,έναντι κάποιου μέλους που το στάδιο της αυτογνωσίας του δεν του επέτρεπε να το κάνει.

    Δεν είναι θέμα αρχών και αξιών ηθικών που κατέχετε μία ανώτερη βαθμίδα τους,αποτελούσε δική σας αδυναμία αξιολόγησης των δεδομένων.Κανένα μέσο και καμία υποστηρικτική διαδικασία δεν μπορεί να οδηγήσει στην ωρίμανση της συνειδητοποίησης του προβλήματος,όσο αυτό αποτελεί για κάποιον εναλλακτική λύση αποσυμπίεσης.Η ίδια η αποσυμπίεση και αποφόρτιση στιγμιαία,όσο από το περιβάλλον υποστηρίζεται,τόσο υιοθετείται από τον πάσχοντα ως η ιδανική επιλογή,φέρνοντάς τον μακρύτερα από το στόχο,που είναι η επιλογή της-επώδυνης-διαδρομής προς την αυτογνωσία.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #771
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by nature
    Originally posted by knoulp

    Καταλαβαίνω την αδυναμία αντιμετώπισης του προφανούς.
    Αντιλαμβάνομαι και δέχομαι την ανικανότητα.
    Όμως θα ακολουθήσω την προτροπή του μέλους που συνέστησε την λήξη του θέματος μια και όλοι μας βγάλαμε τα συμπεράσματα μας.
    Στο καλό.
    Πήγαινε κάνε την προτροπή του μέλους και μην αργείς.
    Χάρη σου κάναμε που σε ανεχτήκαμε.
    Εσυ μιλας για ανθρωποφαγια και μας κανεις κατηχηση;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #772
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind
    Ο Πάνος δεν εισέπραξε παρά μόνο αυτό που εξέπεμπε.Και το ίδιο γίνεται με όλους μας.Τα άλλα είναι σάλτσες.


    θεωρεις οτι ετσι ακριβως ειναι η ζωη?
    να εισπρατεις οτι εκμπεμπεις?


    Κατ\' εμε, μακαρι υπηρχε αυτη η ισορροπια.... αλλα δεν.....
    Καποιες φορες ειτε θα εκπεμψεις παραπανω, ειτε θα εισπραξεις παρπαανω.

    Αλλα δεν θα κατσω να κανω τετοια ταμεια και ισολογισμους.
    Εκπεμπω οσο περισσοτερο μπορω και εισπραττω οτι μου ερχεται, το ποσο το ξερουν αλλοι και οχι εγω.



    Προσπαθώντας να ρίξετε ενοχές σε κάποιους που δρουν με υγιή τρόπο όταν εισπράττουν επιθετικότητα,υιοθετώντας αμυντική και κριτική στάση απέναντι σε εγωκεντρικές συμπεριφορές,είναι σαν να μας λέτε πως εκεί έξω,πρέπει να καταπίνουμε πράγματα που μας χαλάνε,εις όφελος της εκτόνωσης κάποιων πάνω μας.Άδικα σπαταλάτε το χρόνο σας.


    υγιης τροπος ειναι να συντονιζεις την χλευη προς ενα προσωπο?
    υιοθετήθηκε αμυντικη σταση, οταν επεφτε βροχη απο βομβες εναντιον του πανου?

    Επισης στο τελος χανεις μια λεπτομερια.
    Εκει εξω ειναι εκει εξω, εδω ειναι φορουμ, καμια σχεση το ενα με το αλλο.
    Εκτος αν παραλληλίζεις οτι εισαι στη γειτονια και ξαφνικα βλεπεις τους γειτονους να πετροβολουν καποιον....
    Ξερεις ομως ακομα και ετσι το λυντσαρισμα εχει απαγορευτει, η κανω λαθος?
    Μπορει να απαγορευτηκε εκει εξω, αλλα εδω μεσα οχι.

    Το επιασα σωστα η το εχασα?




    Όπως εκεί έξω κάποιος που σου πατάει τον κάλο δεν του λες \"ευχαριστώ,νά\'σαι καλά,εκτονώσου κι άλλο,μην παίρνεις το πόδι σου,γιατί έχει μεγαλύτερη αξία η εκτόνωσή σου από τον πόνο του ποδιού μου\",έτσι και στο forum.Θα βάλεις την δική σου αυτοπροστασία πάνω από τη δική του.Είστε το λιγότερο ανειλικρινείς,το περισσότερο εκτός πραγματικότητας.


    το μονο που εχεις μαθει στη ζωη σου ειναι οτι οποιος σου πατησε το ποδι ειναι να το πλακωσεις στις φαπες επειδη πρεπει να αυτοπροστατευθεις?
    Ωπα ρε παιδια και συγνωμη, αμα ειναι ετσι να παω να μαθω μπαλετο να περπαταω στα ακροδαχτυλα......

    Ξερεις μπορεις και αλλιως, να τον κανεις στην ακρη αυτον που σε παταει και να του πεις, για βαστα ρε φιλε τι πατας?


    Τωρα σε ποιο προσωπικο επιπεδο,
    αμα ειναι ετσι οι λυσεις,
    μπορω και εγω απο εδω και στο εξης,
    στο ονομα της αυτοπροστασιας μου,
    οποιος μου πατησει εστω και παρανυχιδα για να μην ειμαι ανειλικρινης να παει η φαπα συννεφο....
    Και οσες φαω και οσες ριξω....
    Σιγα την νεα μεθοδο, παναρχαιο κολπο γνωστο σε ολους.....



    Επιθυμείτε τον \"εναγκαλισμό\" του τραμπουκισμού πάνω σε ανθρωπιστική βάση,


    εχεις δει πολλους τραμπουκους να ειναι μονοι τους εναντιον πολλων?
    Απο οσο θυμαμαι, μονο ο μπρους λι τα καταφερνε καπως καλα.... αντε και ο μπλεκ, ο ποπαυ αλλα μεχρι εκει.....




    από όσους πασχίζουν να ξεφύγουν από ένα σωρό τραμπουκισμούς που υφίστανται ήδη στη ζωή τους.


    δεν ξερω τι κανει ο καθενας στη ζωη του και δεν με αφορα.



    Και το κάνετε θέτοντας ψευτοδιλήμματα ενοχοποίησης των υγιών αντιδράσεων.Well,well...Get real.


    ειπαμε ποιες ειναι οι υγιεις αντιδρασεις μην το ξεχναμε.



    Eδώ μπαίνουν άτομα που αναζητούν την ισορροπία.Αν εσείς έχετε αναλάβει το θεάρεστο έργο να τους μπλοκάρετε την υγιή αντίδραση της προάσπισης της ισορροπίας τους,τότε συνεχίστε.


    η ισορροπια του καθενος ειναι ενα θεμα προς εξεταση με ποιο τροπο την εξασφαλιζει ο καθενας σε σχεση με τον περιγυρο του.
    Εγω οσο βλεπω κανιβαλισμο, ομαδικα πεσιματα, οποιοι και να ειναι πισω απο αυτο θα βγαινω και θα μιλαω.
    Και ναι θα συνεχισω.
    Το εχω πει 1000 φορες, μπορω και μεχρι 1.000.000



    Προσωπικά κουνάω το μαντήλι σε κάθε Πάνο δίχως ίχνος ενοχών.Βye bye.


    δικαιωμα σου,
    την επομενη φορα κουνα και σεντονια.
    Εγω εμαθα εδω μεσα να λειτουργω με αλλη φιλοσοφια.



    Θα δεχτώ μόνο όποιον ζητάει βοήθεια έχοντας σεβασμό σε αυτούς που επίσης την χρειάζονται.



    ο σεβασμος ειναι κατι που κερδιζεται ακομα και οταν δεν υπαρχει.
    Δεν απαιτω απο κανενα να ερχεται και να μου μιλαει και να τον ψαχνω, ελα εδω, εχεις σεβασμο?
    αφου δεν εχεις γεια σου.
    Μπορω να το παλεψω και να τον κερδισω τον σεβασμο του καθενος ακομα και αν δεν υπαρχει.

    Οπως βεβαια και να τον χασω εξισου.....



    Εκτός αν πιστεύετε πως κάποιος στηρίζεται αποκλειστικά σε ένα forum ψυχολογίας,και δεν θα βρει αλλού καμία πηγή βοήθειας εφόσον την επιθυμεί πραγματικά.Οπότε καταδικάζεται.


    κανεις δεν καταδικαζεται, κανεις δεν θα πεθανει.
    Αλλα στρεφεσαι στο τι κανει ο πανος, λες και αυτο ειναι το προβλημα 100%.
    Δυστυχως ο πανος ειναι το μισο της υποθεσης.
    Το υπολοιπο ειναι τι κανουμε εμεις στο καθε πανο.
    Εμεις που μετα απο ολα οσα συνεβησαν, υεωρουμε οτι ολα εγιναν οπως πρεπει.....
    Καλως χλευαστηκε ο πανος, και οτι του ειπαν κατοπιν το οτι ηταν μουρλος του τα ειπαν μια χαρα.



    Κάνετε λάθος.Ο Πάνος θα βρει άλλους χώρους να εκτονωθεί,γιατί δεν θέλει να βοηθηθεί προς το παρόν.Θέλει να λάμψει.Όταν καταλάβει πως η λάμψη δεν είναι χρυσός,ούτε η επίλυση των θεμάτων του,τότε θα έχει νόημα η παροχή υποστήριξης.


    σωστα.
    Αρα οταν θα στρωσει, ας τον ξαναφερουμε για την συνεχεια της αποθεραπειας του.....
    Το ποιος λαμπει και ποιος οχι, θα σου πω οτι εμεις δινουμε λαμψη στα γεγονοτα.
    Κανεις δεν ειναι ετεροφωτος.
    Και εκει υπαρχει το προβλημα, οτι ο καθενας αναβε τον προβολεα του οπως νομιζε εκεινος καλυτερα.


    Δίνατε υποστήριξη σε εκτόνωση,δεν τον παρακινούσατε να συνειδητοποιήσει τις ανάγκες του.


    κανεις λαθος,
    εγω προσωπικα καμποσες φορες (και ο νικοςΔ), του ειχα πει οτι εχει ξεφυγει.
    Δεν τον εβρισα ομως ουτε τον εκανα να νιωθει οτι ειναι μηδενικο.
    Η υποστηριξη φυσικα δεν ειναι εχεις δικαιο σε ολα, αλλα εδω εχεις δικαιο και εδω αδικο.



    Και με την αδυναμία αξιολόγησης της κατάστασης,κάνατε ένα ολόκληρο forum να γίνεται απωθητικό προς όσους ήδη είχαν φτάσει στη συνειδητοποίηση των αναγκών τους,


    διαφορετικη οπτκη.
    Για μενα το φορουμ γινεται απωθητικο οταν μετατρεπεται απο ανθρωπους σε κανιβαλλους.




    έναντι κάποιου μέλους που το στάδιο της αυτογνωσίας του δεν του επέτρεπε να το κάνει.


    αυτο παλι πως το καταλαβες?
    ειναι τηλεδιαγνωση η μου φανηκε?



    Δεν είναι θέμα αρχών και αξιών ηθικών που κατέχετε μία ανώτερη βαθμίδα τους,αποτελούσε δική σας αδυναμία αξιολόγησης των δεδομένων.


    εδω τι να πω σηκωνω τα χερια ψηλα....
    Ακουσε αγαπητη μου, μερικοι ανθρωποι εχουν αξιες,
    και δεν τις εχουν χθες στα ξαφνικα αλλα απο χρονια.
    Και αυτο το κομματι για ενα κοσμο ειναι αδιαπραγματευτο.



    Κανένα μέσο και καμία υποστηρικτική διαδικασία δεν μπορεί να οδηγήσει στην ωρίμανση της συνειδητοποίησης του προβλήματος,όσο αυτό αποτελεί για κάποιον εναλλακτική λύση αποσυμπίεσης.


    καμια αποσυμπιεση δεν υπηρχε, διαφορετικη απο οτι σε αλλο κοσμο.




    Η ίδια η αποσυμπίεση και αποφόρτιση στιγμιαία,όσο από το περιβάλλον υποστηρίζεται,τόσο υιοθετείται από τον πάσχοντα ως η ιδανική επιλογή,φέρνοντάς τον μακρύτερα από το στόχο,που είναι η επιλογή της-επώδυνης-διαδρομής προς την αυτογνωσία.



    εχω αλλη αποψη,
    εγω πιστευω οτι οι ενναλακτικοι δρομοι, αποψεις κλπ που δεν εχει υποψη του ο αλλος ειναι αυτες πυο δημιουργουν σε ενα διαφορετικο τροπο σκεψης.
    Και αυτο ακριβως κανω.



  8. #773
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Δημήτρη, διάβασα τις θέσεις σου σχετικά με το πόστ που απηύθυνες προς το μέλος rain&wind, κι έχω την εντύπωση πως κάπου πάμε να χάσουμε τη μπάλα...

    Ξέρεις, εγώ όταν δεν μπορώ να αντιληφθώ τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι άλλοι, προσπαθώ με κάποιο τρόπο - πες τον μαγικό αν θέλεις - να γίνομαι για κάποια στιγμή ο άλλος...Έστω και για δευτερόλεπτα...

    Είμαι λοιπόν ο χρήστης sabb που έχω τα μύρια προβλήματα ψυχικής υγείας, ακολουθώ μια χ φαρμακευτική αγωγή, προσπαθώ να απεγκλωβιστώ από τις δικές μου παγίδες και παρακολουθώντας αυτό το θρέντ και ποστάρω θέλοντας να συμμετάσχω, αντιμετωπίζω την χλεύη του - κατά δική του δήλωση - ψυχολόγου χρήστη πάνου 12345, την λοιδωρία, τον εξευτελισμό, την απαξίωση, με αποκαλεί χαπάκια, ψυχασθενή, άρρωστο...
    Εγώ, ο χρήστης sabb, είμαι ένας ευάλωτος άνθρωπος....
    Είμαι μια ευαίθητη προσωπικότητα που μπορεί να μην αντέχει μια τέτοιου είδους αντιμετώπιση..
    Λουφάζω...
    Μπαίνω στο καβούκι μου...
    Χάνω την όποια αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση διέθετα...
    Ο \"ψυχολόγος\", ο αφ\' υψηλού κι από θέση ισχύος αντίλογος, με κατετρόπωσε...
    Με διέλυσε ψυχικά...
    Μ\' έστειλε για βρούβες...

    Είμαι ο αδύνατος κι επιζητώ συμπαράσταση, βοήθεια, λίγη ευθυκρισία, την αλληλεγγύη των διαδικτυακών συνανθρώπων μου...Κι αντί γι\' αυτό, μου ξεριζώνει την ψυχή και με βουβαίνει ακόμη παραπάνω - εντελώς μα παντελώς - η προσπάθεια του κρίνου ή της nature (γιατί δεν υπάρχουν άλλοι ανάμεσα σε εκατοντάδες μέλη που να συμφωνούν μαζί τους...), η ανάγκη για προάσπιση του πάνου12345 να συνεχίσει να κάνει αυτά που έκανε...

    Η βοήθεια που μου προσφέρουν κάποια άλλα μέλη, βαφτίζεται ανθρωποφαγία, καννιβαλισμός, ομαδική επίθεση, bullying..

    (Άσχετα σχετικό ....
    Bullying vs Troll ? να ένα θρέντ που μπορεί να κάνει αχταρμά το φόρουμ...)


    Είμαι ο χρήστης sabb και προσπαθώ να μαζέψω τα κουρέλια της ψυχής μου κι αντί να παίρνω βοήθεια, δέχομαι από κάποιους ένα ακόμα ράπισμα κι εκεί που πέφτω , δεν έχω πια τη δύναμη να ξανασηκωθώ...

    Φίλε μου Δημήτρη - άσχετα με την πρωτοβουλία σου να επισκεφθείς τον κιπ και να δώσεις εμπράγματα και διά ζώσης τη στήριξη σου , πράγμα που επαίνεσα και σε χειροκροτώ γι\' αυτό - δεν είδα ν\' απλώνεις το χέρι σου προς το μέλος sabb και τον κάθε sabb που η ψυχή του έγινε βορά στις ορέξεις του κάθε πάνου....
    Γίνε έστω για δευτερόλεπτα ο ευάλωτος ψυχικά χρήστης και ίσως αναθεωρήσεις τις απόψεις σου με το τι εστί ομαδική επίθεση - που εγώ ωστόσο αποκαλώ ομαδική αμυντική στάση....

    Υ.Γ. Προσπάθησα να μπω κάποιες φορές στη θέση του πάνου...

    Δεν μπόρεσα.....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  9. #774
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    για το πρωτο κομματι που σχολιαζεις,
    οταν μπηκα πρωτη φορα στο φορουμ ημουν εντελως ασχετως απο ολα αυτα που συζηταμε σημερα.
    Το πρωτο καιρο, καθομουν μονο και ακουγα σποραδικα βεβαια, αλλα δεν εγραφα.
    Και τι να εγραφα? αφου δεν ηξερα γιατι πραγμα μιλουσαν οι αλλοι.

    Ομως εμαθα σε ησυχους καιρους πως δουλευει το φορουμ και πως μπορει να κινηθει σε ικανοποιητικους ρυθμους.
    Ετσι εμαθα - ετσι πραττω.
    Αν εμαθα λαθος, πραττω λαθος.
    Μην περιμενεις σημερα μετα απο τοσα χρονια να αλλαξω, απλα δεν μπορω.
    Ισως το εμαθα στραβα, για αυτο δεν βαζω το χερι μου στη φωτια. Ομως ετσι εγινε.



    Originally posted by sabb

    Φίλε μου Δημήτρη - άσχετα με την πρωτοβουλία σου να επισκεφθείς τον κιπ και να δώσεις εμπράγματα και διά ζώσης τη στήριξη σου , πράγμα που επαίνεσα και σε χειροκροτώ γι\' αυτό - δεν είδα ν\' απλώνεις το χέρι σου προς το μέλος sabb και τον κάθε sabb που η ψυχή του έγινε βορά στις ορέξεις του κάθε πάνου....
    Γίνε έστω για δευτερόλεπτα ο ευάλωτος ψυχικά χρήστης και ίσως αναθεωρήσεις τις απόψεις σου με το τι εστί ομαδική επίθεση - που εγώ ωστόσο αποκαλώ ομαδική αμυντική στάση....

    Υ.Γ. Προσπάθησα να μπω κάποιες φορές στη θέση του πάνου...

    Δεν μπόρεσα.....

    για το τελευταιο σου κομματι, που αφησα στο quote,
    το χερι μου εκει που χρειαστηκε το απλωσα, μην αμφιβαλλεις για αυτο.
    Εκει που ειδα οτι ο χρηστης sabb ειχε προβλημα απο τον πανο, εβαλα παγο στον πανο.
    Τωρα αν θεωρεις οτι δεν ειπα στο πανο, γιατι μιλας ετσι στη ρεμεντυ, οχι δεν το εκανα.
    Θεωρεις οτι ειχε αναγκη η ρεμεντυ να το κανω?




    Κανενας μας δεν θα μπορουσε να μπει στη θεση του πανου.
    Ισως ουτε ο ιδιος.....

  10. #775
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αντε κρινο,κανε και κανα διαλειμα,εκλεισες 12 ωρο ;) ακομη λιγο και θα ονομαστει εμμονη,ασε να μιλησει και κανενας αλλος.ετσι και αλλιως μονος σου μιλας μονος σου τα ακους...

  11. #776
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Empneustns
    αντε κρινο,κανε και κανα διαλειμα,εκλεισες 12 ωρο ;) ακομη λιγο και θα ονομαστει εμμονη,ασε να μιλησει και κανενας αλλος.ετσι και αλλιως μονος σου μιλας μονος σου τα ακους...

    σορρυ μωρε αλλα ξερεις,
    μεχρι τις 8 το βραδυ αυτο το σεναριο θα παιζει.....
    για το να μιλησω αλλος, περιμενω εσενα πως και πως ;)

    Υγ....... μου ελειψες ε?

  12. #777
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ειμαι σιγουρος πως εσυ δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις,εγω θα δουμε :)

  13. #778
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οντως ετσι ειναι,
    για σενα ελπιζω ολα τα καλα

    :)

  14. #779
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αρχισαμε και τα καλοπιασματααααααα

  15. #780
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by sabb
    Originally posted by nature
    Σάββα, δεν ξέρω τι να πω.
    βλέπεις γύρω γύρω αλλά όχι στο κέντρο.
    Εχω παρατηρήσει ότι το κάνεις συχνά.
    Φαντάζομαι δεν θέλεις να ανοίξουμε τώρα αυτή τη κουβέντα μιας και έχεις αποχωρήσει και μπαίνεις επιλεκτικά όπως λες. Δεν επιθυμώ άλλωστε να είμαι εγώ αυτή που θα σε προκαλέσω να φανείς ανακόλουθος με τις επιλογές σου, τσιγκλώντας σε και παρασύροντάς σε σε ενδιαφέρουσες ίσως για σένα συζητήσεις.

    Ολα αυτά που λες θα μπορούσα να τα συζητήσω μαζί σου επί μακρόν αν και αμφιβάλω αν θα καταλαβαινόμασταν γιατι όπως σου έχω πει από παλιά πιστεύω ότι μιλάμε άλλη γλώσσα.

    Ομως τώρα αγαπητέ Σάββα, αυτό που ΠΡΟΕΧΕΙ είναι να καταδικάσουμε την άνανδρη ομαδική επίθεση που υπέστη ο κρίνος.

    Είναι η πολλοστή φορά που έρχεσαι μετά από ένα βομβαρδισμό και προσφέρεις μια χαωτική τοποθέτηση.
    Το ίδιο έκανες και μετά τον χυδαίο υβρισμό μου.
    Δεν σκέφτηκες να πεις μια κουβέντα, ούτε συμπαράστασης στο άτομό μου, αλλά ούτε να καταδικάσεις τον υβρισμό.

    Αν όλοι κάνουν τέτοιες χαωτικές τοποθετήσεις τότε η χυδαιότητα θα πολλαπλασιάζεται πλέον άναρχα.
    Αγαπητή μου nature,
    1. Στο θέμα του κρίνου , τοποθετήθηκα χθες...Θεωρώ άκυρο να επανατοποθετηθώ - ό,τι είχα να πω το είπα. Στο κάτω κάτω με κάλυψε ο ΝίκοςD με τη τοποθέτηση του...
    Ξέρεις, έχω γνωρίσει τον κρίνο κατ\' ιδίαν και δεν νομίζω πως έχει την ανάγκη της συμπαράστασης μου. Ξέρει, πως αυτά που είπα χτες, είναι βασισμένα πάνω στα δεδομένα του όσα συζητήσαμε και δεν νομίζω πως θα συνέβαλα στο να ψάχνω για ενόχους..

    Αν θέλεις, η λογική μου αυτή τη στιγμή μου υποδεικνύει να μην επιδοθώ σε κυνήγι μαγισσών και να συμβάλλω στην αποφόρτιση του κλίματος. Φαντάζομαι πως το ίδιο επιθυμείς και εσύ ... (?)

    2. Στο θέμα της υβριστικής επίθεσης προς το πρόσωπο σου κι αναφορικά με τη δική μου στάση, να σου υπενθυμίσω πως τότε είχα αποχωρήσει από την κοινότητα και δεν μπορούσα να έχω την ίδια αντίληψη του τι συνέβαινε. Όταν εκ των υστέρων διάβασα το επίμαχο θρέντ, το κείμενο είχε διαγραφεί. Τι να έκανα ? Να δήλωνα συμπαράσταση στο πρόσωπο σου, αγνοώντας το τι είχε διαμειφθεί ?
    Ξέρεις, από τη στιγμή που βρέθηκες να συντηρείς εντάσεις από κάποιο σημείο κι έπειτα, όταν σε ρωτούσαν \"εκεί γιατί δεν παίρνεις θέση ?\", απαντούσες πως δεν είχες προλάβει να διαβάσεις όλα τα θρέντ...
    Πως περιμένεις να πάρω εγώ θέση σε κάτι που αγνοώ ?

    3. Η τοποθέτηση μου μπορεί να είναι χαοτική κατά την άποψη σου - εγώ τη θεωρώ πέρα για πέρα συγκροτημένη...
    Σε κάτι που δεν καταλαβαίνεις, πολύ ευχαρίστως να σου το επεξηγήσω, αν και θεωρώ πως τα ελληνικά σου είναι επαρκέστατα....
    Την δική σου τοποθέτηση δεν είδα ποτέ στον ψυχοκαννιβαλισμό του πάνου, την απειλητολογία και το χαφιεδιλίκι...
    Ας είναι και χαοτική, δεν με πειράζει....


    Υ.Γ. Δεν με τσιγκλάς καθόλου...
    Είχα σκοπό να σου απαντήσω αργότερα γιατί έχω πολλή δουλειά, αλλά μετα από το πρόσφατο ποστ δεν μπόρεσα να κρατηθώ.

    1. έχεις δίκιο ότι ο κρίνο δεν έχει ανάγκη τη συμπαράστασή μου. φυσικά είναι ικανότατος να απαντάει μόνος του. Ομως Σάββα συμπαρίσταμαι όχι γιατί δεν είναι ικανός. Συμπαρίσταμαι γιατί έτσι μου βγαίνει και έτσι βλέπω το σωστό.

    2. Είπες ότι στο θέμα του κρίνου τοποθετήθηκες.
    Ετσι μου απάντησες όταν σου είπα ότι ΠΡΟΕΧΕΙ να καταδικάσουμε την ομαδική επίθεση.
    Αγαπητέ Σάββα, έψαξα στο θρεντ όπου έγινε η ομαδική επίθεση στο φίλο σου και δεν είδα να τοποθετείσαι. Κάτι γράφεις ότι απογοητεύτηκες από τη σχέση των 2 αντρών (κρίνου και Κηπ) ότι σου γκρέμισαν τα όνειρα περίπου και καταλήγεις απευθυνόμενος και στους 2: Κρίνο και Κηπ προσγειωθείτε...κάτι τέτοιο. Σαν βαριεστημένος μπαμπάς που γύρισε από τη δουλειά και βρήκε τα παιδιά του να τσακώνονται. Και βαριέται να πάρει θέση.
    ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ Σάββα ΚΑΘΟΛΟΥ!!! ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΛΙΑ!!!
    Είναι λάθος να βάζεις στο μπλέντερ και να εξισώνεις την ευθύνη του κρίνο με την ευθύνη του Κήπ στα χτεσινά επεισόδια!!!! Ο κρίνο δεν έκανε ομαδική επίθεση, ΥΠΕΣΤΗ ομαδική επίθεση! Τώρα είναι η σειρά μου να απογοητευτώ γιατί περίμενα από σένα μια πιο εύστοχη και συγκεκριμένη τοποθέτηση που να καταδικάζει ευθέως την ομαδική επιθεση. Πόσο μάλλον επειδή δεν έχεις δώσει ποτέ αφορμή για ασχήμιες και έχεις την εκτίμηση αρκετών μελών ξέρεις η γνώμη σου θα είχε μια θετική απήχηση. Γιαυτό σου είπα ότι μπαίνεις που μπαίνεις επιλεκτικά, μη φέρνεις και χαοτικές τοποθετήσεις και μπερδεύεις το ήδη μπερδεμένο πλήθος.

    3. Ως προς τη στάση σου στην υβριστική επίθεση που δέχτηκα, εδώ στο παρόν θρεντ στη σελ 35, νομίζω βούϊξε ο τόπος. Πολύς κόσμος το συζήτησε και αναφέρθηκε σε πολλά θρεντς. Δεν είσαι χαζός και αντιλαμβάνεσαι ότι για να διαγραφεί το κατάπτυστο κείμενο πρέπει να ήταν πραγματικά κατάπτυστο. Ομως αρκείσαι να πεις ότι δεν το διάβασες και να μη πάρεις θέση και το καταδικάσεις. Εσύ που έσκασες και το θυμάσαι ακόμα όταν σε είπαν \"ύαινα και ποταπό\". Αυτά Σάββα είναι Γαλλικά μπροστά ΄σ\' αυτά που μου είπαν εδώ. Αλλά εσύ δεν είδες, δεν άκουσες. Και καλά να δεχτώ ότι δεν είδες δεν άκουσες. Είδες διάφορα μέλη από αυτά που έκαναν ομαδική επίθεση στον Π. να χασκογελάνε με το άτομό μου μετά τον υβρισμό μου (που όπως είπαμε δεν είδες ?). Ούτε τότε είχες κάτι να δηλώσεις?

    Γιαυτό καταλήγω.
    Οταν πέφτουν βόμβες εσύ σφυράς κλέφτικά.
    Και μπαίνεις επιλεκτικά αλλά απαντάς χαοτικά.

Page 52 of 55 FirstFirst ... 2425051525354 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •