Περί της υιοθεσίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2

    Περί της υιοθεσίας

    Αγαπητοί φίλοι διαβάζοντας σας άντλησα το θάρρος να σας εκθέσω το δικό μου πρόβλημα το οποίο συν τω χρόνω μεγεθύνεται. Τυγχάνω υιοθετημένη απο την ήμερα της γέννησης μου απο γονείς που φείδονται ωριμότητας. Επέλεξαν να με υιοθετήσουν εξ οσων λένε για να τους φροντίζω ενοσω μεγαλώσουν. Τα χρονια της συγκατοικησης μας εγινα κοινωνός συναισθηματικής αφου αφου η γυναικα ειναι νευρωτικο ατομο και ο αντρας εξουσιαστικος και φασιστικης νοοτροπίας. Για να ξεπεράσω τα προβληματα μου φροντισα να σπουδασω ωστε να αποκτήσω προσλαμβανουσες, να επεξεργαζομαι τα συναισθηματα μου ωστε να ανταποκρίνομαι στις υποχρεωσεις μου. Τα έτη που παρήλθαν προσπάθησα να μάθω τη ταυτότητα της γυναικας που με γεννησε και μετα απο πολλη προσπαθεα τα καταφερα.Της τηλεφωνησα. Τη ρωτησα αν ειναι μονη στο σπιτι της και μπορει να μου μιλησει και απηντησε θετικα.(Εχει παντρευτει με καποιον - οχι τον φυσικο μου πατερα - και εχει αποκτησει ενα παιδι το οποιο ειναι 22 ετων). Δεν ηθελα να μαθει κατι ο αντρας της και το παιδι της γιατι αγνοουν την υπαρξη μου. Σκοπος του τηλεφωνηματος μου ηταν να μου απαντησει σε καποια ερωτηματα αρχης γενομενης του ποιος ειναι ο φυσικος μου πατερας. Δυστυχως εκεινη αρνειται οτι με γεννησε παρα τα στοιχεια που της παραθετω και τα επιβεβαιωνει.Με θυμωσε πολυ η συμπεριφορα της και νιωθω οργη προς το ατομο της. Σκεφτομαι να της αφησω χρονο να σκεφτει και θα την ξαναπαρω τηλεφωνο.Αν αρνηθει θα της μιλησω δια ζωσης.Γνωριζω που κατοικει. Αν αρνηθει και τοτε θα μιλησω στον αντρα της, στο παιδι της και στους οικειους της. Ειμαι πολύ φορτισμενη συναισθηματικα, δεν μπορω να συλλαβω την ιδεα μιας μανας που αρνειται το παιδι της.Θεωρειτε πως ειναι παραλογα τα συναισθηματα μου? Eσεις πως θα αισθανοσασταν στη θεση μου?
    Με τιμη
    Μηδεια

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Μήδεια,
    δεν υπάρχουν παράλογα συναισθήματα! Τα συναισθήματα ΜΑΣ, είναι δικά ΜΑΣ \"παιδιά\", είτε είναι αυτά που συνηθίζουμε να ονομάζουμε αρνητικά, είτε είναι αυτά που ονομάζουμε θετικά. Η ζωή σου επιφύλαξε παράξενα και δυσάρεστα παιχνίδια και το να αισθανθείς θυμό, ακούγεται στα δικά μου αυτιά, ως το λιγότερο που θα μπορούσες να κάνεις.

    Δε ξέρω πως θα αισθανόμουν στη θέση σου γιατί απλά δεν είμαι στη θέση σου. Ό κάθε άνθρωπος ζει την δική του πραγματικότητα και αντιλαμβάνεται τον κόσμο μέσα από το δικό του ζευγάρι γυαλιών. Και είναι διαφορετικό το δικό μου ζευγάρι γυαλιών από το δικό σου και διαφορετικό το δικό σου από της φυσικής σου μητέρας, ακόμη και όταν και εάν αυτά μοιάζουν πολύ!
    Εσύ δεν αποδέχεσαι μια μητέρα που αρνείται το παιδί της, φαίνεται όμως πως η φυσική σου μητέρα -αυτή τη στιγμή- είναι τέτοιο το ζευγάρι γυαλιών της που επιλέγει, αντέχει, μπορεί, θέλει, επιθυμεί, τολμά, υπομένει να κάνει.
    Και καλώς ή κακώς, όσο και αν σε πονά, αυτή είναι η δική της πραγματικότητα.

    Το να μην την αποδεχτείς, σε θυμώνει και σε φορτίζει απεριόριστα.
    Το να την αποδεχτείς, σε πονά.
    Είσαι σε δυσάρεστη θέση Μήδεια, το καταλαβαίνω.

    Ερχεται στο μυαλό μου εκείνο το παλιό Ιρλανδέζικο γνωμικό:
    Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάζω τα πράγματα που μπορώ να αλλάξω,
    δώσε μου τη δύναμη να αποδεχομαι τα πράγματα που δε μπορώ να αλλάξω
    και δώσε μου τη σοφία να ξεχωρίζω
    ποια είναι αυτά τα πράγματα που μπορώ να αλλάξω και ποια είναι αυτά που χρειάζεται να αποδεχτώ.

    Καλή δύναμη σου εύχομαι Μήδεια και ότι χρειαστείς, είμαστε εδώ, στη διάθεση σου.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2
    Σ` ευχαριστώ θερμά Dodoni για το ενδιαφέρον σου. Συμφωνώ μαζί σου περί της ετεροτητας των χαρακτηριστων και κατα συνέπεια των αποφασεων μας.Ειναι γνωστό τοις πασσοι πως εκαστος συνιστα μια μοναδική και ανεπαναληπτη προσωπικότητα. Το μήνυμα μου εχει στοχο την ενεργοποιηση της ενσυναισθησης, του χαρακτηριστικου της συναισθηματικής νοημοσυνης.
    Με τιμή
    Μηδεια



    Υ.Γ Δραττομαι της ευκαιριας να σε ευχαριστήσω για τις σωστες κατευθυνσεις που μου εδωσες προ 2 ετων -σε αλλο site - για τις κατακτηριες στο τμημα ψυχολογιας. Τοτε εκπονουσα το διδακτορικο μου, τωρα ειμαι φοιτητρια στο εν λογω τμημα. Eισαι εξαιρετικος ανθρωπος και επιστημονας

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2
    mhdeia sta idia eimai k ego pano kato kai kserw pos ponaei alla h zoi einai diki mas kai o ksenistis poy mas kioforouse den einai para allo ena atomo. ap ekei k istera emeis eimaste oi arxontes tis zoi mas kai den logariazoume kanena:) tora oso piestiki k an einai oi goneis soy..e ela k esi ligo sti thesi toys..paidi de mporesan na kanoyn kai se prosexoyn san ta matia toys. oso k an fonazoyn i einai austiri...prota na erxese ap tin alli meria na to deis poio sferika:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •