προβληματα στη θεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505

    προβληματα στη θεραπεια

    πριν δυο μηνες καθομουν και διαβαζα γιατι συνεχιζω και κανω δευτερο μεταπτυχιακο......... εκει που διαβαζα και εφτιαχνα μια εργασια κατα τις 12 το βραδυ αρχισα να εχω ψευδεσθησης ακουγα φωνες.........
    στην αρχη πιστευευα οτι ειναι αληθεια νομιζα οτι μου μιλουσαν... αυτο επαναλαμβανοταν το βραδυ γυρω στης 12 για τεσσερεις μερες μεχρι που μου περασε ξαφνικα η ιδεα οτι ειναι της σχιζοφρενειας.....
    πρεπει να ηταν το τεταρτο βραδυ και το επομενο βραδυ που ηρθαν η ψευδεσθησης μου ηρθαν ξανα οι σκεψεις οτι ειναι ψευδεσθησης και πηρα παραπανω φαρμακο σολιαν απο τη κανονικη δοση.βασικο σημειο δεν ειχα κοψει τα φαρμακα επαιρνα κανονικα τη δοση που ειχα με πει με το γιατρο μου. αφου πηρα λιγο παραπανω φαρμακο οι φωνες έφυγαν το μυαλο μου καθαρισε....... το επομενο πρωι πηρα τηλεφωνο στη μοναδα ψυχικης υγειας και τους ειπα τη εγινε. και μου κανονισαν ραντεβου τις επομενες μερες με το ψυχιατρο μου. ο γιατροσ μου ανεβασε τη δοση μεχρι τωρα με βλεπαν σχεδον εβδομαδιαιος φοβηθηκαν μην παθω υποτροπη αλλα τελικα με το λιγο παραπανω φαρμακο ολλα καλα.......
    παιδια χωρις να κοψω τα φαρμακα ποιο αλκοολ παρω ναρκωτικα
    ειχα προβλημα στη θεραπεια μου ετσι απλα...... εξηγηση δεν μου δωσαν... βέβαια θεωρουν πολυ καλο οτι δεν περασε πολυς καιρος και αντελιφθυκα την κατασταση και κινητοποιήθηκα τους πηρα τηλεφωνο μιλησαμε και προχωρησαμε με το ψυχιατρο σε επανακανονισμο της δοσεις.......

  2. #2
    αγαπητε Παυλο εχω και γω σχιζοφρενεια κοντα στα 15 χρονια ξανα μεγαλο ψυχωτικο επεισοδιο δεν επαθα πηγα στρατο ως ι4 αοπλο εχασα και γω τον πατερα μου οπως και συ.ανελαβα περισσοτερες ευθυνες για το σπιτι να κανω δουλειες σπιτιου τα διαδικαστικα πληρωμες λογαριασμων και εδω και μια εξαετια εχω κατα περιοδους μανια καταδιωξης αφου τελειωσα τον στρατο χωρις πολλα προβληματα με πιεση αρκετη και εχω χασει τον πατερα μου αρκετα πριν την εξαετια που εχω μανια καταδιωξης ενω τηρω την αγωγη κανονικα προσθεσα και αλλο φαρμακο γιατι δεν με επιανε το πρωτο και απο το 2018 εχω παψει να δουλευω για να μην αγχωνομαι περαιτερω.

    τι θελω να πω οτι οσο ζουσε ο πατερας μου και ειχαν αναλαβει τα παντα οι γονεις μου για ολα τα θεματα εγω ειχα αναρρωσει πληρως απο την ψυχωση στα 3 με 4 χρονια μετα το ψυχωτικο επεισοδιο απο οταν εχασα τον πατερα μου και πηγα στρατο (μεγα λαθος) εχει χειροτερεψει πολυ περισσοτερο η ψυχικη μου υγεια σαν η σχιζοφρενεια που εχω να εγινε πιο ανθεκτικη στα φαρμακα και σημειωτεον δεν εργαζομαι απο το 2018.δυστυχως αυτη ειναι η σχιζοφρενεια οταν χανεις ατομα απο το υποστηρικτικο σου περιβαλλον γονεις κυριως και ενδεχομενως καποια αδελφια γιατι η αδελφη μου δεν με κοιταει καν με το συνεχες αγχος που βιωνεις εμφανιζεις πιο εντονα συμπτωματα και χειροτερευει μακροπροθεσμα η εκβαση της σχιζοφρενειας και το βιωσα εγω σε βαθος χρονο αρκετο καιρο μετα τον θανατο του πατερα μου και αρκετο καιρο μετα τον στρατο και γενικα ειμαι ολη μερα μεσα στην παρανοια σαν να μην με πιανει κανενα φαρμακο.το εχω συνηθισει πλεον αλλα βασανιζομαι αρκετα.


    οποτε συμπασχοντες μην βιαζεστε να λετε ανερρωσα απο την ψυχωση οπως ελεγα και γω καποτε γιατι ημουν μελος σε αυτο το φορουμ απο το 2010 και παινευομουνα οτι ειχα ξεπερασει τις δυσκολιες και της ειχα αφησει πισω και οταν εχασα το βασικο μου υποστηρικτηκό πλαισιο τον πατερα που βασιζουμουνα στα παντα σε αυτον κανα τριαρι χρονια μετα τον θανατο και συνεχως μεχρι και σημερα πασχω απο μανια καταδιωξης και δεν με καλυπτει κανενα φαρμακο αλλοτε μου φευγει αλλοτε μου επανερχεται.οποτε για να πειτε οτι αναρρωσατε πρεπει να ζειτε μονοι σας χωρις υποστηρικτικο πλαιοιο και να εχει περασει μια 5ετια που ειστε τελειως μονοι και ειστε ανευ συμπτωματων γι αυτο και πολυ φοβαμαι οτι αν μεινω τελειως μονος στην ζωη σε κανεναν ξενωνα θα καταληξω ή προστατευομενο διαμερισμα και εχω το θετικο οτι οδηγαω εχω καλη συγκεντρωση και μνημη γιατι ακομα και τωρα μια 15ετια μετα το ψυχωτικο επεισοδιο εχω κατα καιρους εντονα ψυχωτικα συμπτωματα.

    δυστυχως αυτη η παλιοπαθηση στα παιρνει ολα γυναικες δεν σε θελουν λογω της παθησης και αν μεινεις μονος που πρεπει να τα βγαλεις τελιως μονος σου περα απο το αγχος που βιωνεις χειροτερευεις στα ψυχωτικα συμπτωματα μεχρι να γινεις πληρως δυσλειτουργικος ή να πεθανεις απο ελλειψη φροντιδας μιας και το μυαλο δεν ειναι σε θεση να τρεξει σε γιατρο αν συμβει κανενα εκτακτο θεμα υγειας.ναι πολυ σωστα λενε την σχιζοφρενεια καρκινο της ψυχης στα στερει ολα και αυτο φαινεται οταν χασεις ολο το υποστηρικτικο σου περιβαλλον οσο το εχεις κατι γινεται και εισαι καλυτερα αλλα οταν δεν το εχεις μαυρη πετρα που σε πλακωσε.

  3. #3
    συγγνωμη Παυλο αν ακουγομαι απαισιοδοξος αλλα απο τοτε που εχασα τον πατερα μου παιρνω τριπλασια ποσοτητα ψυχοφαρμακων σε βαθος χρονου οχι αμεσως μετα και ακομα εδω και εξαετια εχω εξαρσεις της ψυχωσης φωνες δεν ακουγα ποτε αλλα ενα απο τα βασικα μου συμπτωματα στο ψυχωτικο επεισοδιο που ειχα που ηταν η μανια καταδιωξης την εχω ακομα και παιρνω πλεον δυο αντιψυχωτικα.δυστυχως παλιοπαθηση σημερα μου ηρθαν και αυτοκτονικες τασεις και ελεγα συνεχεια στην μανα μου ειμαι απογοητευμενος δεν μπορω να συνεχισω ετσι υποφερω δεν αντεχω αλλο.τα βλεπω ολα απο την μαυρη πλευρα οτι ολοι θελουν το κακο μου περιμενω επιθεση με οπλο.τι να την κανω την ζωη αν ειναι να υποφερω ετσι συνεχως εδω και μια εξαετια.ενταξει μην φοβαστε δεν σκοτωνω καποιον δεν ειμαι της βιας γιατι υπηρξαν στην τηλεοραση και αλλοι ασθενεις σαν και μενα που ειχαν μανια καταδιωξης και σκοτωσαν καποιον οποως αυτος που κατεβηκε απο την Θεσσαλονικη και σκοτωσε τον γαμπρο του και ελεγε η κορη του οτι ειχε μανια καταδιωξης.αλλα δεν ξερω ποσο θα αντεξω να υποφερω.προσπαθω αλλα δεν ειναι ευκολο το μυαλο παιζει περιεργα παιχνιδια τα βλεπει ολα παρανοικα οτι αυτο το αυτοκινητο που ειναι στην οδο σου σε παρακολουθει και ενα σωρο αλλα.εχω κουραστει πλεον θα δω και τον γιατρο τον επομενο μηνα να του τα πω.

  4. #4
    παυλο σορρυ για την απαισιοδοξια αλλα ειχα μειωσει την αγωγη μου ειχα κοψει ενα φαρμακο και ειχα μειωσει το αλλο γιατι εβαλα κιλα και φοβηθηκα για την υγεια μου και με ξαναπιασε το συνδρομο καταδιωξης ναι ισχυει οτι παιρνω τριπλασια δοση απο τοτε που πεθανε ο πατερας μου αλλα τωρα νιωθω πολυ καλυτερα ειμαι απουσια ψυχωτικων συμπτωματων οποτε μην απελπιζεσαι και αν δεν δουλευεις μπορεις να πας σε ενα κεντρο ημερας για ψυχικα ασθενεις που εχουν διπολικη διαταραχη ή και σχιζοφρενεια και να δεις και αλλες περιπτωσεις και να παρεις καποιο κουραγιο απο καποιους λιγους που εχουν χασει γονεις και μενουν μονοι τους χωρις βοηθεια μαγειρευουν και συντηρουν το σπιτικο τους δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο ναι οι περισσοτεροι με διπολικη διαταρααχη και κυριως σχιζοφρενεια οταν χασουν τους δικους τους καταληγουν ειτε αστεγοι ειτε σε προστατευομενα διαμερισματα και ξενωνες αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις.γνωριζω δυο ατομα απο το κεντρο ημερας στην Αθηνα εχει πολλα τετοια που ο ενας ειναι 56 περιπου ετων και πασχει απο σχιζοφρενεια απο τα 27 του χρονια και ο αλλος ειναι 65 ετων και πασχει απο ψυχωσεις απο τα 33 του χρονια ε και αυτοι οι δυο μενουν μονοι τους σε δικο τους σπιτι μαγειρευουν το φαγητο τους και ειναι σχετικα ανεξαρτητοι αυτους τους εχω προτυπο γιατι μενουν τελειως μονοι τους εχουν χασει τους γονεις τους τα αδελφια τους ειναι παντρεμενα και εχουν δικη τους οικογενεια απλα ως γνωστον ειναι ανυπαντροι δεν εχουν σχεση με γυναικα γιατι οπως εχω ξαναγραψει οι ασθενεις με σχιζοφρενεια (αρρεν φυλο) δεν παντρευονται και δεν βρισκουν σχεση να κανουν με γυναικα ενω αντιθετα οι ομορφες ψυχωτικες μια χαρα βρισκουν ανδρες και χωρις ψυχολογικο θεμα.

    οι αδικιες της φυσης τα θυληκα επιζητουν τα κυριαρχα και πιο δυνατα αρσενικα ενω τα αρσενικα μπορει να πανε και με το αδυναμο θυληκο ( σε θεματα υγειας αναφερομαι παντα)

Similar Threads

  1. Θεραπεία ΙΔΨ
    By Luffy92 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 31-10-2023, 22:16
  2. ΘΕΡΑΠΕΊΑ ΓΙΑ ΙΔΨ
    By Nefeli28 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2017, 21:14
  3. η θεραπεια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 15-01-2017, 08:50
  4. Θεραπεία ΙΔΨ!
    By μαρκελα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 02:20
  5. ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-2013, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •