Πώς καταλαβαίνουμε ότι γίνεται "δουλειά" στην ψυχοθεραπεία; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Όμορφα μιλάει, προσπαθεί κάτι αισιοδοξο να πει πρός το τέλος, δεν ξέρω τί φταίει.
    Πώς αλλάζουμε μέσα μας, πρώτα η αναγνώριση, μετά αποδοχή καί μετά αλλαγή. Σωστά;
    Επίσης όταν είναι νά πάτε έχετε χαρά; Εγώ δεν έχω, έχω άγχος καί δεν θέλω. Νιώθω εγώ έτσι ή καί άλλοι; Μήπως απλά επειδή με βαραίνει η διαδικασία;
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Όχι σίγουρα δεν είναι. Πρέπει να φεύγεις από εκεί ανακουφισμένη και λίγο πιο αισιόδοξη. Να πιστεύεις ότι σου έδωσε ένα πετραδάκι να σωθείς.
    Προφανώς αυτός/η δεν σου μιλάει όμορφα οπότε θα σου πρότεινα να ψάξεις για κάποιον άλλον.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Σκέφτομαι γρήγορα παρορμητικα όπως τά λές καί πετάω λόγια χωρίς νά φιλτράρω τίποτα. Καί αναλύω τά λεγόμενα τών άλλων....για αλλού πήγαινα αλλού κατέληξα...
    Είσαι ακόμη προφανώς σε φάση επούλωσης αλλά η ψυχοθεράπευση αυτό πρέπει να σου κάνει... να σε κάνει να νιώθεις πιο αισιόδοξη, πιο καθαρή και πιο δυναμωμένη. Αυτή είναι η απάντηση στο ερώτημα σου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Όμορφα μιλάει, προσπαθεί κάτι αισιοδοξο να πει πρός το τέλος, δεν ξέρω τί φταίει.
    Πώς αλλάζουμε μέσα μας, πρώτα η αναγνώριση, μετά αποδοχή καί μετά αλλαγή. Σωστά;
    Επίσης όταν είναι νά πάτε έχετε χαρά; Εγώ δεν έχω, έχω άγχος καί δεν θέλω. Νιώθω εγώ έτσι ή καί άλλοι; Μήπως απλά επειδή με βαραίνει η διαδικασία;
    Πρέπει να είναι ένα άτομο που σε εμπνέει. Να το βλέπεις και να το θαυμάζεις. Προσωπικά η δική μου ήταν μια πανέμορφη 45άρα τόσο όμορφη και γλυκιά αλλά και κυρία που ήθελα να την βλέπω.
    Όσο για τις φάσεις, ο καθένας έχει τις δικές του. Εσύ θα περάσεις τις δικές σου αλλά με ένα άτομο σε εμπνέει, που σε κάνει να νιώθεις όμορφα... Στην αρχή πονάει λίγο αλλά ο ψυχοθεραπευτής ξέρει να σε κάνει εκείνη την ώρα να ηρεμήσεις. Και μετά να πας παρακάτω.

  4. #19
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Όχι, αυτά που είχα σε μεγάλο βαθμό είναι άγχος γενικό και φόβοι πολλοί. Τά έχω ακόμα καί σε μεγαλύτερο βαθμό.

    Επίσης έχω αρχίσει νά υπεραναλυω τα πάντα, να μεταφράζω τά λεγόμενα τών άλλων καί νά αναλύω συνέχεια τή συμπεριφορά τους απέναντι μου, με αποτέλεσμα να έχω προβλήματα Στις σχέσεις μου.

    Νιώθω ότι ξεκίνησα με 3 προβλήματα καί έχω τώρα γύρω στα 33.

    Δεν πιστεύω ότι αισθάνεστε καί υπόλοιποι κάπως έτσι, σωστά;

    Με τόσα τραύματα καί συμπλέγματα που χω τώρα πια, ποιο είδος ψυχοθεραπείας νά αναζητήσω;;.
    Ποια θεραπευτική γραμμη ακολουθείς ;
    Ο θεραπευτης σου στην πρωτη σας συναντηση σαν τι συστήθηκε και πως σε ενημερωσε οτι θα δουλεψετε ;

    Επειτα το θεραπευτικο συμβολαιο που οφείλει ο θεραπευτης σου να σου δωσει διευκρινιζει πολλα απο αυτα ,το εχεις κανει ;

    Να ξερεις οτι η θεραπευτικη σχεση για εσενα μπορει να μην εχει χτιστει αλλα με εναν αλλο ο θεραπευτης σου να το εχει καταφερει .Αυτοματα δεν κανει εκεινο μη ικανο ή εσενα ,απλα δεν υπαρχει η χημεια που λεμε .

    Τωρα για το κλαμα ,μεγαλη υποθεση να σε κανει ο θεραπευτης σου να ξεφορτωνεις ...Το κλαμα ειναι καταπιεσμενα λογια της ψυχης μας και οταν βρουν πρόσφορο εδαφος βγαινουν χωρις δισταγμο .
    Μην φοβαστε να καλψετε !Να βγαλετε απο μεσα σας οτι σας πονα και καταπιεζει !
    Συνηθως στις πρωτες συνεδριες φευγεις πολυ φορτισμενος γιατι πολλες φορες ανακαλυπτεις τις βαθια πληγωμενες ισως και λαναθασμενες πλευρες που κρυβεις μεσα σου .Τις αναγνωριζεις και με αυτες προσπαθεις να δουλεψεις .
    Μεχρι να ερθει η αποδοχη αυτων πολυ συχνα κλαις και πολυ συχνα καποιοι τα παρατανε ,δεν αντεχουν ..

    Αλλωστε την ψυχοθεραπεια πολλοι την ξεκινουν λιγοι ομως την ολοκληρωνουν ...Κανοντας ενα κυκλο συνεδριων νομιζουν οτι τελειωσαν .....
    Τα βαριά τραύματα που λενε δυσκολα επουλώνονται ,ειναι εκει και αιμορογουν σε καθε ευκαιρια ..Αυτη την αιμοραγια μαθαινεις να διαχειριζεσαι σε τετοιο βαθμο που δεν επηρεαζουν και τοσο την καθημερινοτητα σου .και τις διαπροσωπικές σου σχεσεις .
    Η θεραπεια ολοκληρωνεται οταν τα εχεις αποδεχτει τα εχεις κανει δικα σου και διαχειρίζεσαι εσυ αυτα και οχι εκεινα εσενα ...Οσο πιο βαθυ ενα τραυμα τοσο περισσοτερη δουλιτσα χρειαζεται .

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Νιώθω επίσης ότι ασχολούμαστε πάρα πολύ καιρό με τή σχέση που έχω.. βασικά προσπαθεί νά μου δείξει πως πρέπει νά χωρίσω. Αυτό νιώθω. Ύστερα αισθάνομαι άσχημα. Καί ύστερα αναλύω τή σχέση μου. Καί ύστερα τσακώνομαι κιόλας...
    Είναι φυσιολογικά αυτά;
    Πολύ μπερδεμένη γι τόσο καιρό που κάνω.... εσύ τί είδος κάνεις;;
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Είσαι ακόμη προφανώς σε φάση επούλωσης αλλά η ψυχοθεράπευση αυτό πρέπει να σου κάνει... να σε κάνει να νιώθεις πιο αισιόδοξη, πιο καθαρή και πιο δυναμωμένη. Αυτή είναι η απάντηση στο ερώτημα σου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Νιώθω πολλές φορές ότι δεν αντέχω...
    Γιατί όντως ανακαλύπτω γι εμένα πράγματα... καί δεν μου αρέσει τίποτα από αυτά που ακούω.
    Αλλά δεν ξέρω πώς νά τά διορθώσω κιόλας.
    Δηλαδή ναι μεν βλέπω ότι γνωρίζω εμένα λίγο λίγο... αλλά είμαι πολύ ταραγμένη ώρες ώρες...αγχωμενη... δεν θέλω νά πηγαίνω.
    Ίσως γιατί είναι βαριά δουλειά αρκετά...
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ποια θεραπευτική γραμμη ακολουθείς ;
    Ο θεραπευτης σου στην πρωτη σας συναντηση σαν τι συστήθηκε και πως σε ενημερωσε οτι θα δουλεψετε ;

    Επειτα το θεραπευτικο συμβολαιο που οφείλει ο θεραπευτης σου να σου δωσει διευκρινιζει πολλα απο αυτα ,το εχεις κανει ;

    Να ξερεις οτι η θεραπευτικη σχεση για εσενα μπορει να μην εχει χτιστει αλλα με εναν αλλο ο θεραπευτης σου να το εχει καταφερει .Αυτοματα δεν κανει εκεινο μη ικανο ή εσενα ,απλα δεν υπαρχει η χημεια που λεμε .

    Τωρα για το κλαμα ,μεγαλη υποθεση να σε κανει ο θεραπευτης σου να ξεφορτωνεις ...Το κλαμα ειναι καταπιεσμενα λογια της ψυχης μας και οταν βρουν πρόσφορο εδαφος βγαινουν χωρις δισταγμο .
    Μην φοβαστε να καλψετε !Να βγαλετε απο μεσα σας οτι σας πονα και καταπιεζει !
    Συνηθως στις πρωτες συνεδριες φευγεις πολυ φορτισμενος γιατι πολλες φορες ανακαλυπτεις τις βαθια πληγωμενες ισως και λαναθασμενες πλευρες που κρυβεις μεσα σου .Τις αναγνωριζεις και με αυτες προσπαθεις να δουλεψεις .
    Μεχρι να ερθει η αποδοχη αυτων πολυ συχνα κλαις και πολυ συχνα καποιοι τα παρατανε ,δεν αντεχουν ..

    Αλλωστε την ψυχοθεραπεια πολλοι την ξεκινουν λιγοι ομως την ολοκληρωνουν ...Κανοντας ενα κυκλο συνεδριων νομιζουν οτι τελειωσαν .....
    Τα βαρια τραυματα που λενε δυσκολα επουλωνονται ,ενει εκει και αιμορογουν σε καθε ευκαιρια ..Αυτη την αιμοραγια μαθαινεις να διαχειριζεσαι σε τετοιο βαθμο που δεν επηρεαζουν και τοσο την καθημερινοτητα σου ..
    Η θεραπεια ολοκληρωνεται οταν τα εχεις αποδεχτει τα εχεις κανει δικα σου και διαχειρίζεσαι εσυ αυτα και οχι εκεινα εσενα ...Οσο πιο βαθυ ενα τραυμα τοσο περισσοτερη δουλιτσα χρειαζεται .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ακολουθώ γκεσταλτ... καί συστημική μαζί... δεν έχω κάνει κάποιο συμβόλαιο τί είναι αυτό;

  8. #23
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Νιώθω πολλές φορές ότι δεν αντέχω...
    Γιατί όντως ανακαλύπτω γι εμένα πράγματα... καί δεν μου αρέσει τίποτα από αυτά που ακούω.
    Αλλά δεν ξέρω πώς νά τά διορθώσω κιόλας.
    Δηλαδή ναι μεν βλέπω ότι γνωρίζω εμένα λίγο λίγο... αλλά είμαι πολύ ταραγμένη ώρες ώρες...αγχωμενη... δεν θέλω νά πηγαίνω.
    Ίσως γιατί είναι βαριά δουλειά αρκετά...
    καθε φορα που ανακαλυπτεις ενα δικο σου κομματι το συζητατε μαζι ;
    γενικα εχεις ανακαλυψει πυρινικες σου πεποιθησεις, εχεις δει το μικρο παιδι που κρυβεις μεσα σου και ποσο πληγωμενο ειναι εκεινο και οχι ισως εσυ σαν ενηληκας ;

    Ασκησεις κανετε μαζι ;
    Ας που την τεχνικη της αδειας καρεκλας ,τεχνικες γειωσης και χαλαρωσης και γενικα οταν φευγεις απο την συνεδρια φευγεις ανακουφισμενος στο τελος ;

  9. #24
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ακολουθώ γκεσταλτ... καί συστημική μαζί... δεν έχω κάνει κάποιο συμβόλαιο τί είναι αυτό;
    Αντιμετωπιζεις καποιο θεμα με τις σχεσεις σου ,το πως βλεπεις τον εαυτο σου μεσα στο εργασιακο σου περιβαλλον ή την θεση σου μεασα στο οικογενειακο πλαισιο ;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Μπράβο ναι όλα αυτά. Αλλά με πληγώνει περισσότερο όλο αυτό.
    Γιατί βλέπω πολλές πληγές. Όλη μου η ζωή έχει. Από μωρό...
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    καθε φορα που ανακαλυπτεις ενα δικο σου κομματι το συζητατε μαζι ;
    γενικα εχεις ανακαλυψει πυρινικες σου πεποιθησεις, εχεις δει το μικρο παιδι που κρυβεις μεσα σου και ποσο πληγωμενο ειναι εκεινο και οχι ισως εσυ σαν ενηληκας ;

    Ασκησεις κανετε μαζι ;
    Ας που την τεχνικη της αδειας καρεκλας ,τεχνικες γειωσης και χαλαρωσης και γενικα οταν φευγεις απο την συνεδρια φευγεις ανακουφισμενος στο τελος ;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    ΌΛΑ αυτά που λές...σε ΌΛΟΥΣ τους τομείς έχω πολλά θέματα.
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αντιμετωπιζεις καποιο θεμα με τις σχεσεις σου ,το πως βλεπεις τον εαυτο σου μεσα στο εργασιακο σου περιβαλλον ή την θεση σου μεασα στο οικογενειακο πλαισιο ;
    Είναι άραγε το κατάλληλο είδος για εμένα;
    Αισθάνομαι τραυματισμένη αρκετά, δεν ξέρω πως νά ξεπεράσω όλα αυτά... έχω θέματα με παρελθόν που το κουβαλάω καί δεν τό αφήνω.
    Καί όχι δεν μπορώ νά πω ότι φεύγω ανακουφισμένη...
    Στις περισσότερες συνεδρίες είμαι πεσμένη μετά... καί έχω την τάση για καταχρήσεις.

  12. #27
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Μπράβο ναι όλα αυτά. Αλλά με πληγώνει περισσότερο όλο αυτό.
    Γιατί βλέπω πολλές πληγές. Όλη μου η ζωή έχει. Από μωρό...
    Το λες και μονη σου ...πολλες πληγες αρα δεν νομιζεις οτι θα περασει αρκετος χρονος ωστε να τις αποδεκτεις και μετεπειτα να δουλεψεις και με την συμφιλίωση μαζι τους ;

    Γι αυτο ειπα οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και μονο ο θεραπευτης σου θα σου πει ποσο χρονο περιπου χρειαζεται ..
    Αν εσυ σε καθε νεα πληγη θες ενα μεγαλο κυκλο για να το διαχειριστεις για σκεψου οταν ειναι πολλες οι πληγες ποσο καιρο χρειαζεσαι ;

    Μην τα παρατας και μην απογοητευεσαι ,δωσε χρονο ακομα ανακαλυπτεις ...

    Ειναι δυσκολο το βουνο να το ανεβεις ...οσο ευκολα κατρακυλάς αλλο τοσο δυσκολα ανεβαινεις .... σε ολη αυτη τη διαδρομη πολλες φορες κουραζεσαι και θες να τα παρατησεις , ειναι πολυ φυσιολογικο και αυτο που αισθανεσαι ..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Σίγουρα συμφωνώ κι εγώ με την Μαριλού αλλά για να γειάνεις μια ώρα αρχύτερα πρέπει να βρεις και τον σωστό ψυχοθεραπευτή.
    Σκέψου μέσα σου κι αν αισθάνεσαι ότι αυτή δεν δουλεύει μαζί σου, τότε άλλαξε. Εμείς σου δώσαμε κάποιες οδηγίες πάνω στο ερώτημα σου, από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις με βάση την δική σου ψυχοσύνθεση.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Όχι η αλήθεια είναι πως κάποιες φορές σκέφτομαι ότι... κοίτα να δείς... πολύ δύσκολο αυτό που κάνει.. πώς το κάνει...
    Εγώ όμως τί κάνω; πώς θά αλλάξω;
    Αυτά σκέφτομαι... αλλά θέλει χρόνο ναι....
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Σίγουρα συμφωνώ κι εγώ με την Μαριλού αλλά για να γειάνεις μια ώρα αρχύτερα πρέπει να βρεις και τον σωστό ψυχοθεραπευτή.
    Σκέψου μέσα σου κι αν αισθάνεσαι ότι αυτή δεν δουλεύει μαζί σου, τότε άλλαξε. Εμείς σου δώσαμε κάποιες οδηγίες πάνω στο ερώτημα σου, από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις με βάση την δική σου ψυχοσύνθεση.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Όμως σκέφτομαι αν θά μου ταίριαζε καί κάποιο άλλο είδος καλύτερα για την περίπτωση μου. Η ψυχανάλυση θά μου ταίριαζε;
    Ή κανένας δεν μπορεί νά απαντήσει σε αυτό παρά μόνο αν δοκιμάζει;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 11:57
  4. "περιρρεουσα ατμοσφαιρα" στη δουλεια
    By andriana76 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 15-03-2013, 17:25
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •