Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ; Νιώθω τρελη - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 124
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    114
    Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να περάσουν κάτι τέτοιο τα παιδιά μου προτιμώ να πεθάνω.. ο ψυχίατρος πάλι δεν μου έδωσε απαντήσεις μου είπε μόνο για χάπια τον ρώτησα αν μπορω να το διαχειριστώ μόνη μου και είπε πως με χάπια μόνο.. είπε πως όλο αυτό είναι από το άγχος και μου είπε πωα δεν πρόκειται να τρελαθώ και απλά όταν νιώθω πως τρελαίνομαι περνάω κρίση πανικού κι ότι αν είχα τρελαθεί δεν θα ήμουν εκεί και ότι εγώ από την στιγμή που καταλαβαίνω πως όλα αυτά δεν είναι φυσιολογικά και στεναχωριέμαι που τα σκέφτομαι είμαι μια χαρά, του λεω γιατρε τι μια χαρά είμαι; Σκέφτομαι ότι πιο μπούρδα υπάρχει και μου προκαλεί άγχος και είμαι μια χαρά ; Η απάντηση ήταν «είδες τι είπες; «Μπουρδες» ένας τρελός δεν θα το έλεγε ποτε αυτό» λέω μάλιστα μόνο εγβ νομίζω τότε πως θα τρελαθώ και θα με κλείσουν σε τρελάδικο δλδ.. θα πάρω και άλλη γνώμη όμως

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    114
    Βασανίζω απλά τον εαυτό μου χωρίς λόγο και χάνω τόσες στιγμές..δεν μου είπε από τι πάσχω μο ο για άγχος μίλησε

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    370
    Να πάρεις δεύτερη γνώμη,να ηρεμήσεις και να δεις αν υπάρχει και δεύτερη επιλογή με διαφορετική εναλλακτική μέθοδο διαχείρισης του άγχους.
    Η απάντηση του γιατρού είναι αναμενόμενη.
    Αν ήταν σημαντικό πρόβλημα, σοβαρό περιστατικό δεν θα είχες λογική σκέψη όπως σου είπε.
    Το άγχος για να το ξεπεράσεις μόνη σου λογικά πιστεύει πως είναι αδύνατο γιατί δεν είναι κάτι που μπορείς να το λύσεις. π.χ να αλλάξεις δουλειά ή να ξεπεράσεις κάποιο πρόβλημα υγείας αγαπημένου προσώπου. Δεν ζεις ας πούμε μια αγχωτική περίοδο τώρα.
    Είσαι μια μαμά με άγχος οπότε όσο ζεις θα λατρεύεις τα παιδιά σου και δεν θα ηρεμήσεις ούτε αν γίνουν φοιτητές ακόμα και αν παντρευτούν.
    Η υπερβολική αγάπη και προστασία δεν είναι τόσο καλή. Το καλό είναι πως έχεις θέληση να βρείς λύση και θα τα καταφέρεις.
    Να δείχνεις κατανόηση και στον άνδρα σου γιατί τα παιδιά αν δεν τον φοβούνται έστω και λίγο δεν θα μαζεύονται μεγαλώνοντας! Μην τα "πνίξεις" από υπερβολική προστασία πρέπει να ζήσουν ανεξάρτητα σταδιακά. Σκέφτηκες πως θα ήσουν χωρίς αυστηρή μαμά και τον πατέρα σου? Αν ήσουν ελεύθερη τι δρόμο θα επερνες? Όπως και οι αταξίες που έκανες που θα σε οδηγούσαν?

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,704
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Αν αναζητήσουν βοήθεια. Αλλιώς η αντιμετώπιση είναι η ίδια όπως τα έγραψες. Τότε υπήρχε μια διέξοδος ας πούμε για μια γυναίκα νέα μαμά να μην είναι μόνη και αβοήθητη. Οι "αμόρφωτοι" στο κοινόβιο είχαν φόβο Θεού πίστευαν σε μια βοήθεια μέσα από προσευχή, έδιναν μεταφυσικές ερμηνείες σε δήθεν επικοινωνία, τιμωρίες από θεούς. Δεν πιστεύω σε εξορκισμούς αλλά την δουλειά του ψυχολόγου ως ένα βαθμό την έκανε ένας ιερέας... Και οι σκέψεις που ταλαιπωρούν τους "φυλακισμένους" στα διαμερίσματα ήταν κάπως περιορισμένες γιατί υπήρχε φασαρία γύρω τους η ησυχία μας τρελαίνει όλους με τις σκέψεις μας. Υπερβολή ήταν και όσα γινόταν παλιά αλλά και τώρα από τα 18 ανύπαντροι ζουν μόνοι κάνουν παιδιά και πρέπει να τραβάνε όλα τα ζόρια μόνοι τους!
    ως ποιο "βαθμο" εκανε/κανει την δουλεια του ψυχολογου ο ιερεας;;; και ειδικα ο αγραμματος ιερεας...
    ως τον βαθμο που σε γεμιζει 1000 ενοχες και 2000 περισσοτερα συμπλεγματα απ οσα εχεις, ονομαζοντας σου "αμαρτιες" ολες τις φυσιολογικες λειτουργιες και αναγκες ενος ανθρωπου;;;;
    για πες μας...
    η μηπως ονομαζοντας σε ανωμαλο και αμαρτωλο αν τυχον εισαι ομοφυλοφυλος οπως (συνηθως) ειναι και ο ιδιος;;;
    ασε μας καημενε με την αθωα και "υγιη" ζωη στο χωρο κοντα στους παππουληδες και στα ξαδερφια!
    και ναι ειχες και 5 ξαδερφια καπου εκει κοντα, που αν τυχον ηταν σ τραβα κι αναποδα κι ησουν διαφορετικος απο εκεινους, ζουσες την κολαση σου εν ζωη, σαν το μαυρο προβατο της χωριατο- οικογενειας, ή σαν ο τρελλος του χωριου!!
    στα διαμερισματα των μεγαλων πολεων, οπου εισαι στην ησυχια που μας λες οτι σε τρελαινει, εχεις την δυνατοτητα να βγεις κιολας. να κανεις δραστηριοτητες που στα χωρια δεν υπαρχουν. να πας σε πολιτιστικες εκδηλωσεις που στα χωρια δεν υπαρχουν, να γνωρισεις καποιους που σου ταιριαζουν, που στα χωρια δεν μπορεις να τους βρεις μεσα στους 5-10 που γνωριζεις.
    Last edited by Remedy; 30-04-2024 at 09:22.

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,704
    ρωτα τον σκιουρο για την "ζωη στο χωριο", που δεν μενει και σε τοσο μικρο χωριο...

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    114
    Εντάξει παλιά όντως γινόντουσαν αυτά που λέει ο ιερέας ήταν όντως σαν ψυχολόγος δεν λέει ψέματα σε κάτι..απλά τότε ήταν διαφορετικά τα πράγματα μην συγκρίνουμε ανομίες καταστάσεις

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,704
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Εντάξει παλιά όντως γινόντουσαν αυτά που λέει ο ιερέας ήταν όντως σαν ψυχολόγος δεν λέει ψέματα σε κάτι..απλά τότε ήταν διαφορετικά τα πράγματα μην συγκρίνουμε ανομίες καταστάσεις
    το οτι λειτουργουσε και λειτουργει ακομα σαν ψυχολογος , σε οσους προστρεχουν σε αυτον, το ξερω πολυ καλα. δεν ειναι εκει η αντιρρηση μου.
    το προβλημα ειναι οτι λειτουργει ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ κανοντας τον ψυχολογο, γιατι δουλεια του ψυχολογου δεν ειναι να δημιουργει ενοχες και να κατακεραυνωνει τις φυσιολογικες λειτουργιες ενος ανθρωπου, αλλα να τον βοηθαει να απαλλαγει απο ενοχες, φοβιες και αγχη...

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    114
    Δεν έχω πάει ποτε σε ιερέα και δεν ξέρω τι ακριβώς απαντήσεις δίνει, δεν ηξερα όμως πτι σε κάνει να έχεις πιο πολλές ενοχές, ρόλος ψυχολόγου μόνο παλιά ήταν τώρα δεν μπορούν να λένε πως είναι το ίδιο

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,704
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Δεν έχω πάει ποτε σε ιερέα και δεν ξέρω τι ακριβώς απαντήσεις δίνει, δεν ηξερα όμως πτι σε κάνει να έχεις πιο πολλές ενοχές, ρόλος ψυχολόγου μόνο παλιά ήταν τώρα δεν μπορούν να λένε πως είναι το ίδιο
    δεν ξερεις δηλαδη οτι οι "προγαμιαιες σχεσεις" και γενικα το σεξ, ειναι αμαρτια για την εκκλησια;
    δεν ηξερες οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ανωμαλια και αμαρτια για την εκκλησια και οι ομοφυλοφιλοι αμαρτωλοι που πρεπει να κοψουν το σεξ και να μετανοησουν;;

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    114
    Ναι εννοώ σε θέματα ψυχολογικά όχι σε αυτά που είπες.. αυτά δεν τα θεωρούν μόνο οι παπάδες ανωμαλία η αμαρτία το σεξ υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι με αυτήν την άποψη.. ο κάθε ένας έχει την γνώμη του πάνω σε αυτά τα θέματα και δεν μπορούμε εμείς να τους αλλάξουμε την γνώμη όπως και εμάς να μας αλλάξουν την γνώμη..

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    370
    Πριν 50 χρόνια που θα έβρισκαν ψυχολόγο λες και υπήρχε στην Αθήνα.
    Remedy τα περιστατικά που έγραψες και σε μεγαλύτερες πόλεις και σε διαφορετικές θρησκείες είχαν και έχουν άσχημη αντιμετώπιση.
    Τώρα όπως γίνεται και με πολλές άλλες ασθένειες υπάρχει καλύτερη διαχείριση και στα ψυχολογικά.
    Δεν είχε σκοπό να δημιουργήσει ενοχές, με βάση τη θρησκεία και τους κανόνες που υποτίθεται πως πίστευε ο ασθενής ζητούσε ο ίδιος βοήθεια να πει τα προβλήματα του και να λυτρωθεί με μια προσευχή, νηστεία, αυθυποβολή με την κρυφή υποστήριξη ενός αγίου.
    Εξομολόγος δεν είναι ο κάθε ιερέας... Όσο για αυτά που υπόνοιες για την ευρύτερη οικογένεια γίνονται παντού και σε ένα διαμέρισμα ή την πλατεία Αριστοτέλους και μπροστά από την αστυνομία αν πέσεις στα χέρια ενός επικίνδυνου ανθρώπου.
    Υπάρχουν και γιατροί με αρρωστημένες συμπεριφορές.

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,704
    Quote Originally Posted by Mariaammeri View Post
    Ναι εννοώ σε θέματα ψυχολογικά όχι σε αυτά που είπες.. αυτά δεν τα θεωρούν μόνο οι παπάδες ανωμαλία η αμαρτία το σεξ υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι με αυτήν την άποψη.. ο κάθε ένας έχει την γνώμη του πάνω σε αυτά τα θέματα και δεν μπορούμε εμείς να τους αλλάξουμε την γνώμη όπως και εμάς να μας αλλάξουν την γνώμη..
    μα ΟΛΑ τα θεματα, εχουν κι ενα υποβαθρο..
    τι να περιμενω να μου πει ο παππας για μια σχεση η για το οτι ειμαι παρθενα στα 30 (λεμε) οταν πιστευει οτι το σεξ ειναι αμαρτια;;;; θα μου δωσει συγχαρητηρια!!! ετσι θα λυσω τα προβληματα μου;

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,704
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Πριν 50 χρόνια που θα έβρισκαν ψυχολόγο λες και υπήρχε στην Αθήνα.
    Remedy τα περιστατικά που έγραψες και σε μεγαλύτερες πόλεις και σε διαφορετικές θρησκείες είχαν και έχουν άσχημη αντιμετώπιση.
    Τώρα όπως γίνεται και με πολλές άλλες ασθένειες υπάρχει καλύτερη διαχείριση και στα ψυχολογικά.
    Δεν είχε σκοπό να δημιουργήσει ενοχές, με βάση τη θρησκεία και τους κανόνες που υποτίθεται πως πίστευε ο ασθενής ζητούσε ο ίδιος βοήθεια να πει τα προβλήματα του και να λυτρωθεί με μια προσευχή, νηστεία, αυθυποβολή με την κρυφή υποστήριξη ενός αγίου.
    Εξομολόγος δεν είναι ο κάθε ιερέας... Όσο για αυτά που υπόνοιες για την ευρύτερη οικογένεια γίνονται παντού και σε ένα διαμέρισμα ή την πλατεία Αριστοτέλους και μπροστά από την αστυνομία αν πέσεις στα χέρια ενός επικίνδυνου ανθρώπου.
    Υπάρχουν και γιατροί με αρρωστημένες συμπεριφορές.
    οχι απο τους ψυχολογους, ομως.
    ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΕΣ καθε θρησκειας και ιδεολογιας.


    βρε τι σημασια εχει αν το ειχε σκοπο να δημιουργησει ενοχες, η αν ειναι "καλος" ανθρωπος; σημασια εχει οτι αυτα, δεν τα βγαζει απ το κεφαλι του. ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙς ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ. ειναι αναγκασμενος να τα λεει και τα πιστευει και ο ιδιος φυσικα. αλλιως θα πηγαινε σε αλλη εκκλησια.. αν πας εκει, αυτα θα ακουσεις, δεν θα σου πουν κανενα μπραβο αν ζεις ευτυχισμενος στις απολαυσεις του σωματος σου και νοιωθεις καλα με αυτο...

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    114
    Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα ας μην συγκρίνουμε τα παλιά χρόνια με το τώρα..

  15. #120
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    9
    Καλημέρα σε όλους. Καινουρια στο φορουμ και παθούσα όπως όλοι εδώ υποθέτω. Διαγνώστηκα με αγχώδη διαταραχή και ιψδ. Έχω εμμονές ιδέες στο κομμάτι των συναισθηματικών σχέσεων πιο πολύ που μου δημιουργήθηκαν μετά από μια κακοποιητικη σχέση που είχα στα 18 (τώρα είμαι 33). Έκτοτε σε όλες τις σχέσεις που έκανα είχα εμμονές ιδέες μήπως μαρεσει άλλος κ αναγκαστώ να χωρισω, στην αρχή δεν εδινα σημασία αλλά πλέον όλο αυτό με καθηλώνει στο κρεβάτι. Αυτή τη στιγμή σε λίγο καιρό παντρεύομαι, με τον άντρα μου είμαστε κομπλε, αλλά αυτές οι σκέψεις με τυρρανανε τόσο πολύ που δεν αντέχω. Πηγα ψυχίατρο εννοείται μου ξεκίνησε ζολοφτ 50, ακόμα είμαι στην 9η μέρα, νιώθω ναυτίες, πνίξιμο, σαν να χειροτερεύω. Σε πόσο διάστημα πιάνουν;

    Ας βοηθήσει κάποιος παρακαλώ! ????

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή κάτι χειρότερο ;
    By Ellie24 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2024, 00:47
  2. Ιδεοληψίες η κάτι χειρότερο ..βοήθεια παιδιά.
    By Stauroula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-04-2024, 16:29
  3. Νιώθω κάτι σαν απειλή...
    By broken heart 1985 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 21-07-2022, 21:26
  4. Mπορεί να οδηγήση σε κάτι πιο χειρότερο ???
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 16-07-2012, 02:44
  5. ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
    By oberon in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2006, 21:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •