Λεξοτανίλ κ ύπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    33

    Λεξοτανίλ κ ύπνος

    Καλησπέρα προσπαθώ να μειώσω 4,5 mg lexotanil πριν τον ύπνο το κάνω ενάλλαξ 3,75-4,5 για κάποιες μερες πριν προχωρήσω στην επόμενη δόση αλλά κ πάλι έχω πολύ λίγες ώρες ύπνου κατά τη μείωση . Είναι λογικό από έξι-επτα ώρες που είχα με το 4,5 να κοιμάμαι 3-4 τώρα με το ζόρι ; Γενικά κόβεται το λεξοτανίλ εύκολα σε σχέση με άλλες βενζο ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    227
    Ναι ακουγεται πολυ λογικο στην μειωση που εκανες να εχασες 3 ωρες υπνου, να σου πω χωρις πολλα μπλα μπλα ολες οι βενζοδιαζεπινες κοβονται με πολυ δυσκολια και ταλαιπωρια θα ελεγα σε φτανουν στα ανθρωπινα ορια σου το τι μπορεις να αντεξεις, αυτα τα κακα νες, τα καλα ειναι οτι με θεληση υπομονη και επιμονη κοβονται, και θα ελεγα καλο ειναι να υπαρχει και το καταλληλο περιβαλον τριγυρω σου που να σε στηριζουν.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Ναι ακουγεται πολυ λογικο στην μειωση που εκανες να εχασες 3 ωρες υπνου, να σου πω χωρις πολλα μπλα μπλα ολες οι βενζοδιαζεπινες κοβονται με πολυ δυσκολια και ταλαιπωρια θα ελεγα σε φτανουν στα ανθρωπινα ορια σου το τι μπορεις να αντεξεις, αυτα τα κακα νες, τα καλα ειναι οτι με θεληση υπομονη και επιμονη κοβονται, και θα ελεγα καλο ειναι να υπαρχει και το καταλληλο περιβαλον τριγυρω σου που να σε στηριζουν.
    Αν φανταστείς ότι ξεκίνησα το λεξοτανίλ για να αντοκαταστησω το ταβορ που δε γινόταν μισό με τίποτα με 3 χάπια των 3mg είμαι πολύ κοντά να φταστώ στο ένα 3mg Απλά φοβάμαι μη μου στραβώσει πάλι και χάσω τον ύπνο εντελώς κ δεν βγαίνει κ αυτό κ μετά τι θα κάνω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    227
    Αν απο 3 χάπια των 3mg εισαι τωρα μονο στο 1 στα 4mg εισαι πολυ καλα θα τα καταφερεις, δωσε χρονο σε καθε μειωσει και μεινε προσκολημενη στο πλανο, θα περασει ο καιρος και μετα θα είσαι ελεύθερη. Ρωτα τον γιατρό αν μπορείς να πάρεις κανα βοηθημα για τον υπνο τυπου βαλεριανα ή ακομα και αντισταμινικο μπας και βοηθησει, χωρις υπνο ολα ειναι πολυ πιο δύσκολα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Αν απο 3 χάπια των 3mg εισαι τωρα μονο στο 1 στα 4mg εισαι πολυ καλα θα τα καταφερεις, δωσε χρονο σε καθε μειωσει και μεινε προσκολημενη στο πλανο, θα περασει ο καιρος και μετα θα είσαι ελεύθερη. Ρωτα τον γιατρό αν μπορείς να πάρεις κανα βοηθημα για τον υπνο τυπου βαλεριανα ή ακομα και αντισταμινικο μπας και βοηθησει, χωρις υπνο ολα ειναι πολυ πιο δύσκολα.
    Βαλεριάνα κ φυτικά δεν με πιάνουν καθόλου αταραξ δοκιμάσαμε αλλά μόνο μαστουρα μου φέρνει όχι ύπνο που μπορώ να κρατήσω κ είμαι χάλια απλά την άλλη μέρα . Επίσης ρεμερον τριτικο μικρή ποσοτητα τα ίδια δε βοηθαν μόνο μελατονινη παίρνω .οι πιο μεγάλες δόσεις βγαίναν ευκολότερα τώρα κάτω απ το 4,5 που προσπαθώ έχω αύξηση του άγχους ξέσπασμα σε κλάματα κ στερητικά μέσα στην μέρα πέρα απ τον χάλια ύπνο συν η φοβία που μου έχει δημιουργηθεί ότι δε θα βγουν ποτέ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    227
    Πριν ξεκινησεις τις βενζοδιαζεπίνες ειχες προβλημα με τον υπνο?

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα τα στερητικα που βγαζουν αυτου του ιδους τα φάρμακα δεν παλευονται, ακραιες καταστασεις τα εχω ζησει. Κατι αλλο που μπορεις να κανεις και εμένα με ειχε βοηθήσει ειναι να παρεις ηλεκτρονική ζυγαρια (με ακριβια mg) και να κανεις μικροτερες μειωσεις πχ το 4.5mg να το πας στα 4mg.

    Επισης κατι αλλο που θα μπορουσες να συζητησεις με τον γιατρό σου ειναι η εναρξη του Neurontin ειναι ενα φάρμακο που βοηθαει στην διακοπη των βενζο

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Πριν ξεκινησεις τις βενζοδιαζεπίνες ειχες προβλημα με τον υπνο?

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα τα στερητικα που βγαζουν αυτου του ιδους τα φάρμακα δεν παλευονται, ακραιες καταστασεις τα εχω ζησει. Κατι αλλο που μπορεις να κανεις και εμένα με ειχε βοηθήσει ειναι να παρεις ηλεκτρονική ζυγαρια (με ακριβια mg) και να κανεις μικροτερες μειωσεις πχ το 4.5mg να το πας στα 4mg.

    Επισης κατι αλλο που θα μπορουσες να συζητησεις με τον γιατρό σου ειναι η εναρξη του Neurontin ειναι ενα φάρμακο που βοηθαει στην διακοπη των βενζο
    Ναι είχα χάσει τον ύπνο μου εντελώς για δέκα η παραπάνω μερες κ είχα κατάθλιψη κ δοκίμασα διαφορά αντικαταθλιπτικά αλλά δε με βοήθησαν και μου φέραν αϋπνία μόνο . Μέχρι τώρα με τη μείωση 20-25% δόσης πήγαινα καλά τώρα γιατί με έπιασε άγχος ότι δε θα δουλέψει ενώ έχω δόσεις για να προχωρήσω έτσι με τα 1,5 lexotanil σπάζοντας τα δε ξέρω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    227
    Quote Originally Posted by alexia94 View Post
    Ναι είχα χάσει τον ύπνο μου εντελώς για δέκα η παραπάνω μερες κ είχα κατάθλιψη κ δοκίμασα διαφορά αντικαταθλιπτικά αλλά δε με βοήθησαν και μου φέραν αϋπνία μόνο . Μέχρι τώρα με τη μείωση 20-25% δόσης πήγαινα καλά τώρα γιατί με έπιασε άγχος ότι δε θα δουλέψει ενώ έχω δόσεις για να προχωρήσω έτσι με τα 1,5 lexotanil σπάζοντας τα δε ξέρω
    Οσο πιο κατω πεφτει η δοση τοσο πιο δυσκολα γινονται τα στερητικα. Επισης αφου ειχες απο πριν αυπνια - η οποια φανταζομαι δεν εχει επιλυθει - ειναι φυσιολογικο οταν διακοψεις το φαρμακο να επανελθει οπως ηταν πριν.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Οσο πιο κατω πεφτει η δοση τοσο πιο δυσκολα γινονται τα στερητικα. Επισης αφου ειχες απο πριν αυπνια - η οποια φανταζομαι δεν εχει επιλυθει - ειναι φυσιολογικο οταν διακοψεις το φαρμακο να επανελθει οπως ηταν πριν.
    Μου την προκάλεσαν τα αντικαταθλιπτικά με το που τα ξεκίνησα από πέντε ώρες πχ ύπνο που αποδόθηκε σε μια δύσκολη περίοδο που πέρασα το καλοκαίρι δεν είχα ούτε 2 κ πολλές μερες έμεινα άυπνη κ δοκίμασα 3,4 αντικαταθ. Ώσπου είπα τερμα γιατί δε με βοηθούσαν ούτε όσα ήταν μέσω του υπνου , απλά μου είχε μείνει 1mgταβορ το οποίο δεν μπορούσα να κάνω με τον καιρό με τίποτα μισό κ έτσι αναγκάστηκα να αντικαταστήσω με τα λεξοτανίλ . Κοιμόμουν μέχρι τα 4,5 mg σε ολεσ Τις μειώσεις πάνω από 5-6 ώρες από εκεί κ μετά μειώθηκε ο ύπνος αρκετά ενώ κόβω ίδια ποσοτητα με τον ίδιο σταδιακό τρόπο . Μου είπε ο γιατρός να το κρατήσω το εναλαξ πιο μεγάλο διάστημα κ μόλις κοιμάμαι το ίδιο κάθε μέρα περίπου να αλλάξω τη δόση κ ότι αν δε γίνει ούτε έτσι ίσως γίνει αντικατάσταση με στεντον που έχει μεγάλη ημιζωη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    227
    Quote Originally Posted by alexia94 View Post
    Μου την προκάλεσαν τα αντικαταθλιπτικά με το που τα ξεκίνησα από πέντε ώρες πχ ύπνο που αποδόθηκε σε μια δύσκολη περίοδο που πέρασα το καλοκαίρι δεν είχα ούτε 2 κ πολλές μερες έμεινα άυπνη κ δοκίμασα 3,4 αντικαταθ. Ώσπου είπα τερμα γιατί δε με βοηθούσαν ούτε όσα ήταν μέσω του υπνου , απλά μου είχε μείνει 1mgταβορ το οποίο δεν μπορούσα να κάνω με τον καιρό με τίποτα μισό κ έτσι αναγκάστηκα να αντικαταστήσω με τα λεξοτανίλ . Κοιμόμουν μέχρι τα 4,5 mg σε ολεσ Τις μειώσεις πάνω από 5-6 ώρες από εκεί κ μετά μειώθηκε ο ύπνος αρκετά ενώ κόβω ίδια ποσοτητα με τον ίδιο σταδιακό τρόπο . Μου είπε ο γιατρός να το κρατήσω το εναλαξ πιο μεγάλο διάστημα κ μόλις κοιμάμαι το ίδιο κάθε μέρα περίπου να αλλάξω τη δόση κ ότι αν δε γίνει ούτε έτσι ίσως γίνει αντικατάσταση με στεντον που έχει μεγάλη ημιζωη
    Ωχχ ειπες τωρα το όνομα του φαρμάκου που με εχει βασανίσει περισσότερο απο ολα στην ζωη μου και η περιοδος διακοπης του ηταν σκετη κολαση: Stedon

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Ωχχ ειπες τωρα το όνομα του φαρμάκου που με εχει βασανίσει περισσότερο απο ολα στην ζωη μου και η περιοδος διακοπης του ηταν σκετη κολαση: Stedon
    Stedon γιατί ;; Μου είπαν ότι βγαίνει πιο εύκολα από όλα εξαιτίας της ημιζωης μπορεί να μη χρειάζεται να παλεύω με εναλαξ όπως τώρα . Γενικά τι δοσολογία έπαιρνες από στεντον ; Το παράδοξο με μένα είναι ότι παλιά διέκοψα ζαναξ πολύ εύκολα σε σχέση με ότι έχω ακούσει μικρή δόση 0,75 . Το κακό είναι ότι παίρνω κ ζαναξ ξανά εξαιτίας των αντικαταθλ είναι το πρώτο που μου δώσανε .. απλά δεν έχω αυτή τη τάση να το αυξάνω παίρνω 1 mg σταθερά είτε πιάνει είτε όχι πλέον δεν με πιάνει απλά το κρατάω μέχρι να βρω καλό αντικατάστατη να το βγάλω κ αυτό . Το έχω πάρει πολλά χρόνια κ πιο μεγάλο πρόβλημα αντιμετωπίζω με το λεξοτανίλ. Γενικά κάθε μήνα με παρακολουθεί πλέον ο γιατρός απ το καλοκαίρι που έμπλεξα με δυο βενζο κ θέλει ένα καλό αντικατάστατη να μπορώ να το βγάζω σχετικά γρήγορα για να απεξαρτοποιηθω απ αυτά . Μάλλον το λεξοτανίλ δεν είναι γιατί θα μου πάρει μήνες ακόμα να το μειώσω αν καταφέρω δλδ .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    227
    Ναι εχει πιο μεγάλο χρονο ημιζωης αλλα αυτο δεν το κανει πιο εύκολο στην διακοπη, απλα τα βαρβατα στερητικα δεν εμφανίζονται τις πρωτες μερες μετα την διακοπη αλλα μετα απο 12-13 μερες. Γενικα εχω διαβασει οτι ειναι κοινη πρακτικη των γιατρων αν δεν μπορεί καποιος να κανει διακοπη βενζο με μικρο χρονο ημιζωης να το γυρνανε σε stedon αλλα σε καμια περίπτωση μην περιμενεις να ειναι κατι ευκολο.

    Εγω επερνα πολυ χαμηλή δοση 5mg και τα ειδα όλα και να φανταστεις οτι οταν μου το πρωτοεδωσε ο γιατρός δεν ηξερα τι παιρνω ηταν το πρωτο φαρμακο που μου εγραψε για την αϋπνία που ειχε. Ακρως εθιστικο ενω το ζαναξ μπορει να χρειάζεται 1-2 μηνες για να δημιουργησει εξάρτηση το stedon μπορει στις 2 βδομαδες.

    Αργότερα αλλος γιατρός μου ειχε γραψει clonotril (βενζο) αλλα αυτο το εκοψα πολύ πιο εύκολα απο το stedon παρολο που το επερνα για πολυ μεγαλύτερο διάστημα.

    Για εσένα τωρα αν ειναι να βγαλεις 2 βενζο για να πας στην μια στο stedon ισως εχει νόημα διαφορετικά θα περασεις τα ιδια χ2 φορες. Ακου τον γιατρό σου αυτος ξερει καλύτερα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Ναι εχει πιο μεγάλο χρονο ημιζωης αλλα αυτο δεν το κανει πιο εύκολο στην διακοπη, απλα τα βαρβατα στερητικα δεν εμφανίζονται τις πρωτες μερες μετα την διακοπη αλλα μετα απο 12-13 μερες. Γενικα εχω διαβασει οτι ειναι κοινη πρακτικη των γιατρων αν δεν μπορεί καποιος να κανει διακοπη βενζο με μικρο χρονο ημιζωης να το γυρνανε σε stedon αλλα σε καμια περίπτωση μην περιμενεις να ειναι κατι ευκολο.

    Εγω επερνα πολυ χαμηλή δοση 5mg και τα ειδα όλα και να φανταστεις οτι οταν μου το πρωτοεδωσε ο γιατρός δεν ηξερα τι παιρνω ηταν το πρωτο φαρμακο που μου εγραψε για την αϋπνία που ειχε. Ακρως εθιστικο ενω το ζαναξ μπορει να χρειάζεται 1-2 μηνες για να δημιουργησει εξάρτηση το stedon μπορει στις 2 βδομαδες.

    Αργότερα αλλος γιατρός μου ειχε γραψει clonotril (βενζο) αλλα αυτο το εκοψα πολύ πιο εύκολα απο το stedon παρολο που το επερνα για πολυ μεγαλύτερο διάστημα.

    Για εσένα τωρα αν ειναι να βγαλεις 2 βενζο για να πας στην μια στο stedon ισως εχει νόημα διαφορετικά θα περασεις τα ιδια χ2 φορες. Ακου τον γιατρό σου αυτος ξερει καλύτερα.
    δεν προτιμάει αντικατάσταση πέρα απ την περίπτωση του ζαναξ που έχει δει ακραία περιστατικά μετά από χρόνια χρήση με το στεντον την κάνει όμως κυρίως .εκτός αν ούτε με παρά πολύ αργό ρυθμό δεν μπορώ να βγάλω κάποια όπως το ταβορ πάλευα απ το ένα στο μισό ένα δίμηνο τουλάχιστον βάζοντας αταραξ ρεμερον σεροκουελ κλπ κ τπτ . Τα έχει δει όλα μαζί μου νομίζω .Γενικά νομίζω ότι σε κάθε έναν λειτουργούν διαφορετικά .το 5 είναι πολύ μικρή δόση για στεντον κρίμα .ακόμα κ τα αντικαταθλιπτικά που είχα πάει να ξανά αρχίσω τα σιπραλεξ τα είχα πάρει στο παρελθόν κ πήγαν πολύ καλά κ αυτή τη φορά ούτε πιάσαν ούτε με άφησαν να κλείσω μάτι σαν να έπαιρνα εντελώς άλλο χάπι . Τουλάχιστον με βοηθάει όσο γίνεται στην μείωση οι άλλοι δεν ασχολήθηκαν καν να μου τα βγάλουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    227
    Stilnox εχεις δοκιμάσει ειναι καθαρά υπνωτικο, μιλαω για περιστασιακη χρηση μονο πχ ενα καθε 3 μερες για να αντεξει ο οργανισμός σου απο την αϋπνία οσο παλευεις την διακοπη των βενζο. Εγω το stilnox το χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια σε περιπτωσης αναγκης και μαλιστα περνω μιση δοση για να μου δωσει 2:30-3 ωρες εξτρα υπνου, συνηθως το περνω στο δεύτερο κομμάτι του ύπνου δηλ κατα τις 3-4 τα μεσάνυχτα που ξυπναω και ποτε συνεχομενες μερες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,114
    Ρεμερον τι δόση πήρες και δεν σε βοήθησε;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Λεξοτανίλ
    By alexia94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-05-2024, 21:05
  2. Ερωτήσεις για λεξοτανιλ
    By Thodor68 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2020, 02:21
  3. λεξοτανιλ και κριση ;;;
    By γελα πολυ in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 03-08-2015, 10:48
  4. Λεξοτανίλ
    By Σάτυρος in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 19-04-2012, 02:20
  5. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •