Neurontin
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Neurontin

  1. #1

    Neurontin

    Ρε παιδιά είναι κάποιος διπολικος που να έχει πάρει neurontin ως σταθεροποιητή της διάθεσης?έχω μπερδευτεί δεν ξέρω αν δίνεται η όχι για αυτόν τον λογο

  2. #2
    biscochicco
    Guest
    Καλησπέρα, δεν γνωριζω το φαρμακο αλλα εγω παντα ψαχνω πριν παρω κατι εδω εχει reviews απο ατομα που πηραν την ουσια
    https://www.drugs.com/comments/gabapentin/

  3. #3

  4. #4
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by shadoka View Post
    Ρε παιδιά είναι κάποιος διπολικος που να έχει πάρει neurontin ως σταθεροποιητή της διάθεσης?έχω μπερδευτεί δεν ξέρω αν δίνεται η όχι για αυτόν τον λογο
    Καλημερα σου !

    Το Neurontin ειναι ενα παλιο χαπι ,πλεον δινουν περισσοτερο το Lyrica και ναι πολλοι γιατροι το δινουν και για σταθεροποιητη ...

    Mου το ειχαν χορηγησει οταν εκανα το χειρουργειου μουστην μεση πριν αρκετα χρονια εφοσον δρα και στον νευροπαθητικο πονο και οχι για σταθεροποιητη ..
    Με ειχε πειραξει ομως και μου το αλλαξε σε lyrica αλλα και αυτο τα ιδια ..
    Μου εξηγησε τοτε ο νευροχειρουργος μου οτι αυτο το χαπι φτιάχτηκε αρχικα για επιληπτικές κρισεις αλλα στην πορεια του και βαση μελετων δινετε πλεον για σταθεροποιητης ,δρα στο νευροπαθητικο πονο ,αλλα και πολλες φορες για απεξαρτηση απο τα ζαναξ εφοσον εχει μεγαλη γκαμα δοσολογιας ...


    Δυστηχως ομως σε εμενα που δεν ειχα θεμα με διπολικη ή κατι αλλο με πειραξε παρα πολυ ,αν και με βοηθουσε στον πονο μου,οποτε το πηρα πολυ λιγο και το σταματησα ...Ουσιαστικα ειναι ενα χαπι που σε ριχνει παρα πολυ ,κοινως αλλου πατουσα αλλου βρισκομουν ,δεν μπορουσα να δουλεψω στο γραφειο μου και ηθελα μονίμως να κοιμαμαι ..
    Βαρυ χαπι για ηπιες καταστασεις ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    232
    Το επερνα για 1-2 χρονια για βοήθεια στον υπνο & την αγχωδη διαταραχη, γενικα οπως ειπε και η Marilou ειναι φάρμακο που δίνεται off label για πολλές & διαφορετικες παθησεις, εμενα μου φάνηκε πολυ ελαφρυ δεν μου εκανε και τιποτα, αλλα το επερνα σε μικρες δοσεις 600mg, η δοσολογία φτανει μεχρι 3600mg νομιζω.

  6. #6
    Το έχω πάρει κ εγώ παλιότερα το neurontin και αργότερα το λυρικα για άγχος αλλά δε νομίζω πως μου έκανε κάτι στο άγχος απλά δεν ξέρω αν το δίνουν οι γιατροί για σταθεροποιητή διάθεσης σε διπολική διαταραχή

  7. #7
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by shadoka View Post
    Το έχω πάρει κ εγώ παλιότερα το neurontin και αργότερα το λυρικα για άγχος αλλά δε νομίζω πως μου έκανε κάτι στο άγχος απλά δεν ξέρω αν το δίνουν οι γιατροί για σταθεροποιητή διάθεσης σε διπολική διαταραχή
    Σε τι δοσολογια το έπαιρνες ;
    Μηπως δεν σε καλυπτε και επρεπε να παρεις παραπανω ;

    το συζητησες με τον γιατρο σου ;

  8. #8
    150mg περνά ίσως κ να έπρεπε παραπάνω στην επόμενη επίσκεψη θα δούμε

  9. #9
    Marilou
    Guest
    θα σου πω καθαρα εμπειρικά και οσο το ειχα συζητηση-ψαξει -διαβασει με τον νευρολογο μου τοτε εφοσον το λυρικα για εμενα μπορει να ηταν και μονο δρομος μετα το χειρουργειο μου (αν δεν μειονοταν η ζημια και ο πονος στο ισχιακο νευρο που ειχε προκληθει ) εφοσον θα ηταν το μοναδικο που θα με ανακουφιζε και θα το λαμβανα μονιμα ....

    Η δοσολογια ξεκιναει απο 25 και μπορεις να παρεις μεχρι και 300 που ειναι το ανωτερο σε χαπι και το 300αρι να το λαμβανεις ΚΑΙ 2 φορες την ημερα ..600 δηλαδη ..

    Αρα σκεψου το φασμα που καλύπτει και στο αγχος και στο πονο ...αλλους τους πιανει το 50αρι και αλλοι φτανουν στο 600αρι αναλογα την πάθηση τους ...

    Θυμαμαι ξεκινησα με το 25αρι και μολις πηγαμε σταδιακα στο 100αρι που ηθελε ο γιατρος τα ειδα ολα ....δεν το αντεξα, πολυ υπνος πολυ ζαλη και γενικα ζομπι ...με ηρεμησε και με χαλαρωσε τοσο πολυ που μου εβγαζε και καταθλιπτικες τασεις (συχνή παρενεργεια )

    Εσυ λοιπον που εισαι 150 μπορει να εχεις ακομα δρομο γι αυτο καλο ειναι να το συζητάς με τον γιατρο σου ...Δυσκολο και χρονοβόρο ολο αυτο αλλα δυστηχως ετσι παει ..

    Να σου πω παντως πως αν επαιρνα την δικη σου δοσολογια θα κοιμόμουν συνεχεια και οχι αγχος δεν θα ειχα αλλα ουτε αισθηση τι μερα ειναι ,οποτε αντιλαμβανεσαι πως σε καθε ανθρωπο δρα διαφορετικα .

  10. #10
    Το παίρνεις ακόμη?

  11. #11
    Τώρα το έχω σταματήσει.και αυτοί οι ψυχίατροι ρε φίλε ραντεβού μετά από έναν μήνα έχουν.ελεος

  12. #12
    Marilou
    Guest
    οχι δεν το πηρα ηταν πολυ "βαρυ" για την περιπτωση μου οποτε περασε στο εφεξορ που ειναι απο τις σεροτονικες αγωγες οι οποιες δρουν και στην αντιληψη του νευροπαθητικου πονου ..

    τα ραντεβου ειναι ετσι εφοσον ψυχιατροι παρα πολλοι ,καλοι ομως με την εννοια του πηγαινω κανω πρωτα εξετασεις και μετα σου δινω αγωγη σε συνδιασμο με ψυχοθεραπεια λιγοι ...

    δεν ξερω αν εισαι και Αθηνα που εκει αν ειναι δυσκολο να βρεις ελευθερο ραντεβου άμεσα

  13. #13
    Αθήνα είμαι τόσοι ψυχίατροι και όλοι είναι φουλ!! φαντάσου πόσα προβλήματα έχει ο κόσμος.εχω πάρει και εγώ το εφεξορ και μου έκανε μανία πριν πολλά χρόνια

  14. #14
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by shadoka View Post
    Αθήνα είμαι τόσοι ψυχίατροι και όλοι είναι φουλ!! φαντάσου πόσα προβλήματα έχει ο κόσμος.εχω πάρει και εγώ το εφεξορ και μου έκανε μανία πριν πολλά χρόνια
    σαν διπολικος χρειαζεσαι και σταθεροποιητη ,αυτο τουλαχιστον γνωριζω απο τα λιγα στη φαρμακολογια για τους διπολικους ωστε να μην φτανετε στα ακρα και με την συμβολη αγωγης ...

    το εφεξορ παντως ειναι νεας γενιας πολυ καλυτερης απο τα προηγουμενα της κατηγοριας του και δινετε πολυ συχνα ,ειναι ομως πολυ εθιστικό ,αλλα οπως λεμε ολα εξαρτονται απο την χημικη ισορροπία του καθενος την οποια την βρισκει παρεα με τον γιατρο του ....

    Αθηνα εισια αλλα οπως ειπα και πριν οι καλοι ειναι φουλ ...ειδικα γιατροι που ειναι στο Αιγινήτειο αντε να τους βρεις ,ειναι αξιολογοι απ οσο γνωριζω γι αυτο οταν πας στο πρωτο ραντεβου κλεινεις και ενα επομενο μετα απο καποιο καιρο για σιγουρια ωστε να μην τρεχεις τελευατια στιγμη ..

  15. #15
    Λέω στον γιατρό μου για σταθεροποιητή και μου λέει ότι παίρνω ήδη το ζυπρεξα σαν σταθεροποιητή.ενω εγώ βλέπω διπολικος με αγωγές με λαμικταλ και άλλα τέτοια .σε λίγες μέρες έχω ραντεβού με έναν άλλον για να δούμε

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •