ΧΑΠΙΑ : Υπαρχει εξάρτηση;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    ΧΑΠΙΑ : Υπαρχει εξάρτηση;;

    Γεια σας... Ποιά ειναι η αποψη σας πάνω στη μακροχρονια λήψη κυρίως των αντικαταθλιπτικων;;

    Υπάρχει σωματική ή ψυχολογική εξάρτηση;
    Ποιές μπορει να ειναι οι "επιπτώσεις" μακροπροθεσμα;;


    Ο δικός μου ψυχιατρος μου αναφέρει οχι και στα δύο ερωτηματα. Εκτός μονο, οτι μπορούμε να εχουμε σε ενα βαθμό ψυχολογικης εξαρτησης λογω τ οτι τα παιρνουμε καιρο (όσοι τα παίρνουμε).

    Περιμενω τις δικες σας αποψεις...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    468
    πολυ καλο το γεγονος οτι στρεφεσαι σε χρηστες αντικαταθλιπτικων για να παρεις την γνωμη τους και δεμ δεχεσαι την γνωμη του γιατρου σαν αυθεντια... φυσικα και υπαρχει εξαρτηση σωματικη.. αυτο σημαινει οτι οταν τα παιρνεις πολυ καιρο σου αλλαζουν την ομοιασταση του εγκεγαλου και αυτο εχει σαν αποτελεσμα ο εγκεφαλος να τα εντασει στην ουσια που παιρνει ετοιμη... εχω μιλησει με αρκετα παιδια που τα επαιρναν για πολυ καιρο, πανω απο δυο χρονια και οταν καναμε προσπαθεια και αυτοι και εγω να τα διακοψουμε αποτυχαμε παταγωδως... μπορει να ερθει καποιος τωρα και να πει οτι ο μονος λογος που δεν μπορουσα χωρις αυτα ηταν επειδη με βοηθουσαν και οχι τα στερητικα που βιωνα... ειχα γραψει παλιοτερα απειρες απαντησεις σε παρομοια θεματα... αλλα αν προκειται να βοηθησω καποιον απο το να μην τα ξεκινησει τοσο επιπολαια θα το κανω και θα γραψω ξανα...

    η ψυχιατρικη εχει καταφερει και εχει περασει οτι τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι εθιστικα και οταν τα διακοπτεις πρεπει να το κανεις σταδιακα και θα εμφανισεις καποια συμπτωματα αποσυρσης του αντικαταθλιπτικου, αλλα στην ουσια παιζουν με τις λεξεις.. την σωματικη εξααρτηση τον ονομασανε ''αποσυρση'' ετσι ακουγεται πιο βατο και ειναι για ολους τους ανθρωπους.... δυστυχως οι μελετες που διεξηγαγαν σε ασθενεις οταν το σκευασμα ηταν ακομα στην διαδικασια δοκιμης, δεν ηταν εκτεταμενες για να λαβουν πληρη γνωση πως συμπεριφερετε η ουσια... οι δοκιμες ηταν κατω απο εξι μηνες και φυσικα αυτο ειναι το διαστημια το οποιο θα συνιστουσα προσωπικα σε καποιον αν θα τα ηθελε τοσο πολυ να τα λαβει...

    τωρα για το κομματι της ψυχολιγικης εξαρτησης εχει να κανει ποσο στηριζεσαι εσυ σε αυτα... εγω που δεν στηριχθηκα ποτε, δεν εμφανισα ποτε ψυχολογικη εξαρτηση και ετσι ουτε δουλεψε το φαινομενο ''πλασεμπο''...αυτα απο μενα και μιλας με ατομο που τα παιρνει μια δεκαετια και πλεον οχι γιατι θελει αλλα επειδη ειμαι αναγκασμενος... δεν ακουγεται και πολυ ωραιο αυτο ετσι?

  3. #3
    Ναι σε θυμαμαι κι εγω σε καποιες αναρτήσεις σου. Εν μερει συμφωνω κι εγω ως προς τα λεγομενα σου!
    Απλα δε μπορώ να απορριψω ολοκληρη επιστημονική ερευνα και την ιατρικη γενικοτερα.Δυστυχώς δε, τα παιρνω χρόνια κι εγω αφου ολο κυλάω ξανα και ξανά.
    Και μενω παντα με το ερωτημα γ@ το κερατο μου τι γινεται με τοση ψυχοθεραπεια;
    Δε με βλέπω και ποτε για διακοπη.. μου λεει και ο γιατρος να απενοχοποιηθω γενικα και απο αυτα( γιατι γενικα εχω και τα ενοχικα μου) και ειναι οπως παιρνει ο διαβητικος κλπ...
    Εμενα πάντα με τρωει κατι και τα ξεψαχνιζω όλα και αμφισβητω πολλα..τωρα αλλοτε ειναι καλο αλλοτε κακο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    468
    δεν ξερω ποιο κομματι επιστημονικης ερευνας θες να απορριψεις ή εστω σκεφτηκες να απορριψεις. Εγω κατα την δικη μου προσωπικη γνωμη παντα θα ελεγα οτι η ιατρικη οσο αφορα την ψυχιατρικη δεν ισταται ουτε ενα αληθινη ιατρικη αφου δεν θεραπευει πραγματικα και στο 100%... ο γιατρος σου απλα χρησιμοποιει μια μεθοδο ψευδης πειθω για να αποδεχθεις οτι ειναι μια ασθενεια και οπως σε μια αλλη ασθενεια θα επαιρνες την αγωγη κανονικα μεχρι να γινεις καλα...αλλα καποιες παθησεις ειναι στο χερι μας να μην παρουμε αγωγη,, ο διαβατηικος τυπου β, μπορει να προσπαθησει να εχει απωλεια βαρους για να μην παρει την αγωγη. Ειναι οπως ο πονοκεφαλος οταν τον εχεις ή θα σκεφτεις αν θα πρεπει να παρεις το παυσιπονο ή να μην το παρεις.... Αν εισαι ηδη σε αγωγη με αντικαταθλιπτικα να σου ευχηθω καλη επιτυχια γιατι πραγματικα ή ολη κουβεντα δεν ξερω αν εχει νοημα αν ηδη τα παιρνεις και δεν ο θελεις πραγματικα

  5. #5
    Τι να ευχηθεις..
    Όπως βλεπεις , γραφω κι εγω τα παίρνω χρονια.
    Αυτο δε σημαινει οτι δεν προβληματιζομαι..
    Καλη τυχη σε ολους μας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    468
    εγω απαντησα γιατι καταλαβα οτι σκεφτεσαι να τα ξεκινησεις και εισαι σε φαση αναζητησης αν τελικα αξιζει να τα παρεις και αν προκαλουν εθισμο σωματικο ή ψυχικο.. τωρα αφου εισαι χρηστης αυτων μακρυχρονια απλα για αυτο σου ευχηθηκα καλη επιτυχια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    566
    Ξέρω σίγουρα ότι έχουν επιπτώσεις στον εγκέφαλο (με έρευνες). Αλλά όπως και σε οτιδήποτε ζυγίζεις τα δεδομένα και αποφασίζεις. Αν για παράδειγμα βρίσκεσαι σε ένα πηγάδι που δε μπορείς με τίποτε να ανέβεις και είσαι απελπισμένος, θα το έπιανες το σχοινί ν'ανέβεις και ας σου έκοβε τα χέρια. Με εννοείς; Ζυγίζεις και αποφασίζεις για σένα. Χωρίς να θεωρείς κανέναν γιατρό πάνω από εσένα. Εξάλλου, γιατί να τα παίρνεις αιώνια; Αιώνια θα είναι η κατάθλιψη;

  8. #8
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Ξέρω σίγουρα ότι έχουν επιπτώσεις στον εγκέφαλο (με έρευνες). Αλλά όπως και σε οτιδήποτε ζυγίζεις τα δεδομένα και αποφασίζεις. Αν για παράδειγμα βρίσκεσαι σε ένα πηγάδι που δε μπορείς με τίποτε να ανέβεις και είσαι απελπισμένος, θα το έπιανες το σχοινί ν'ανέβεις και ας σου έκοβε τα χέρια. Με εννοείς; Ζυγίζεις και αποφασίζεις για σένα. Χωρίς να θεωρείς κανέναν γιατρό πάνω από εσένα. Εξάλλου, γιατί να τα παίρνεις αιώνια; Αιώνια θα είναι η κατάθλιψη;
    Εγω συμφωνα και με το γιατρο μου, εχω κανει πλεον πανω απο 3 με 4 επεισοδια και για αυτο παιρνω την αγωγη σταθερα καποια χρονια....
    Επομενως, θα εξακολουθω να παθαινω τα επεισοδια μου αν μεινω και "αθεραπευτη" ...με νοιαζει λοιπον αν με βλαψουν αλλου. Αστα να πανε

Similar Threads

  1. Εξάρτηση από το σεξ
    By athanasoudaki in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 05-11-2023, 10:53
  2. Υπάρχει λύση? Τελικά υπάρχει!
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-08-2019, 17:32
  3. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω
    By marika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 193
    Last Post: 15-01-2013, 12:01
  4. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  5. Εξάρτηση;;;
    By Griego in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 20-03-2011, 18:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •