Γειά σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Γειά σας

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    897

    Γειά σας

    Θα ήθελα να ρωτήσω, ασθενείς με ψύχωση, γενικά, έχουν ένα απροσδιόριστο γενικό φόβο?.
    Όχι σε κάτι συγκεκριμένο.
    Αλλά γενικότερα ένα φόβο, σαν πέπλο που δεν τους αφήνει να είναι ο εαυτός τους, στην καθημερινότητα τους, στις σχέσεις με τους άλλους και στο περιβάλλον τους, στα εξωτερικά ερεθίσματα.
    Τι λέτε?.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    375
    Αν ψάχνεις διάγνωση, απαγορεύεται να γράψουμε την άποψη μας.
    Όταν χάνεις τον έλεγχο του φόβου κάτι δεν πάει καλά. Θέλει ειδικό. Να σε βοηθήσει να βρείς αρχικά τι προκαλεί ανησυχία και το ερμηνεύεις ως γενικό φόβο. Δεν είναι φυσιολογικό να θέλει κάποιος να κρυφτεί και να προσποιείται. Ο φόβος προκαλείται από κάτι που έχουμε πάθει ή που μας το είπαν και μας σημάδεψε το βίωσα σαν αληθινό και δεν θέλουμε σε καμία περίπτωση να γίνει πραγματικότητα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Πιστεύω πως ναι.
    Πολλες φορες σε μενα υπαρχει ενα αισθημα ευαλωτοτητας κ φοβου.
    Πιστευω ισως ειναι κ αποτελεσμα της χαμηλης αυτοπεποίθησης κ τραυμα χρονων.

    Παρολο που απεκτησα μια βασικη αυτοεκτίμηση, δηλ να εχω θετικη αποψη για την προσωπικότητα μου καθως το παλεψα 12 χρονια κ καταφερα να εργαστω κ να δημιουργησω υγιεις φιλικες σχεσεις η αυτοπεποίθηση ειναι δυσκολο κομματι λογω των δεξιοτητων που παντα θα εισαι χαμηλα ή εστω ετσι σε κανει να νιωθεις.

    Γενικα τελευταια ειμαι πολυ ανησυχος.
    Σκεφτομαι την οικογενεια μου.
    Εχουν κ οι δυο γονεις προβλημα υγειας, η μητερα μου σοβαρη αναπηρια κ ειναι στο κρεβατι και φοβαβαι για την αδερφή μου οτι θα παθει το ιδιο καθως περασε εντονο αγχος κ ειχε μια εμπειρια με σκιωδη μορφη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    309
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Αν ψάχνεις διάγνωση, απαγορεύεται να γράψουμε την άποψη μας.
    Όταν χάνεις τον έλεγχο του φόβου κάτι δεν πάει καλά. Θέλει ειδικό. Να σε βοηθήσει να βρείς αρχικά τι προκαλεί ανησυχία και το ερμηνεύεις ως γενικό φόβο. Δεν είναι φυσιολογικό να θέλει κάποιος να κρυφτεί και να προσποιείται. Ο φόβος προκαλείται από κάτι που έχουμε πάθει ή που μας το είπαν και μας σημάδεψε το βίωσα σαν αληθινό και δεν θέλουμε σε καμία περίπτωση να γίνει πραγματικότητα.
    δεν ψάχνει διάγνωση μια γνώμη ψάχνει ο άνθρωπος από συγκεκριμένους ανθρώπους

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    31
    Ειχα τρελο φοβο αλλα του ειπα τα γιατρου μου οτι ετσι κι ετσι και μου ειπε καλα εκανες που μου το ειπες ειναι παρενεργεια μαλλον απο το Leponex. Εγω περνω Leponex. Προκαλει ιδεοληψιες μου ειπε. Οποτε κι εσυ μαλλον ιδεοληψίες εχεις νομιζω. Ψαξτο με τον γιατρο σου να του λες τα παντα. Εμενα πολυ με βοηθησε η απαντηση του.

  6. #6
    εχω χασει τον πατερα μου αρκετα χρονια και γενικα ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι μην μεινω μονος δηλαδη χασω μητερα και αδελφη η οποια αντιμετωπιζει καποια προβληματα υγειας σωματικα και φοβαμαι μην δεν μπορω να τα βγαλω περα στην καθημερινοτητα μου.αυτο με φοβιζει η ελλειψη θαρρους για να τα βγαζω περα στην καθημερινοτητα μου.αυτος ειναι ο φοβος μου η ελλειψη εμπιστοσυνης για τον εαυτο μου ηδη για αρκετα χρονια τα τελευταια χρονια ειχα ενεργα ψυχωτικα συμπτωματα παρολο της ληψης αγωγης και βασανιστηκα πολυ με την υγεια μου με το συνεχες αγχος που βιωνα λογω και φοβου καταδιωξης

Similar Threads

  1. Γεια σας!!
    By macqueen 95 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 20
    Last Post: 06-09-2013, 04:16
  2. Γεια σας
    By rozaki in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 27-08-2010, 02:01
  3. Γεια σας
    By rozaki in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-2010, 03:55
  4. Γεια σας!
    By lenio in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 30-10-2008, 00:56
  5. Γεια...
    By isis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 30-08-2006, 17:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •